Jalanõudest

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Jalanõudest

Postitus Postitas Reimo » 15 Sept 2011, 01:15

Kuna endal plaanis kohe, kohe soetada uued jalanõud siis üritan nagu ikka enne tähtsama ostu tegemist veidike eeltööd teha. Otsin siis sellist jalanõud millega saaks vähemalt kevadest sügisesse pikemaid distantse matkatud (30-40km-i päev)

Siin üks artikkel kuidas valida jalnõud kolmeks hooajaks
Põhipunktid jalanõu valikult sellest artiklist siis:
-Esmalt tugevad jalad ja liigesed, vältida kõrge säärega saapaid.
-Jalad saavad nagunii märjaks, pigem leppida sellega.
-kõrge ja raske saabas pole looduses liikumiseks.
-jalnõu peab hästi istuma, ei tohi loksuda
-goretexi tuleks vältida nagu katku - põhjustab higistamist ja seega ville.
-kerge vett läbi laskev jalats kuivab kordades kiiremini kui veekindel ja nahast märg saabas.

Hetkel kaldbu eelists kerge maastikujooksu jalatsi kasuks.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Jalanõudest

Postitus Postitas Taimo » 15 Sept 2011, 08:41

Esimese emotsiooni põhjal ütlen, et need soovitused sobivad liibuvates pükstes metsas lippavale orienteerujale või multisportlasele, aga mitte matkajale.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Sept 2011, 08:44

Reimo!

Korraliku paksust nahast matkasaapaga, mille naha paksus on 2,6-3,0mm ei saa jalad just eriti kergelt märjaks. Väide nagu GORE-TEX põhjustaks jalgade higistamist ja selle tagajärjel tekkivad villid, on apsoluutselt vale!!! GORE-TEX-i töö põhimõte ongi veepidavuse ja hingavuse tagamine. Tänu sellele materjalile on võimalik saada kergemapoolseid ja hästi hingavaid jalanõusid.
Kindlasti pole kerged maastikujooksu jalatsid just kõige parem valik matkamiseks. Juba viimasest matkast UKK oli näide kus matkamiseks valitud korralik saabas vahetati kaheks päevaks välja maastikujooksu jalanõude vastu. Tagajärg oli liigesevalud, paistetus ja lonkamine.
Kui ikka on plaanis matkata seljakotiga ja pikemalt, siis võta ikka matkasaabas, kui lähed 1-2 ööbimisega matkale meie metsadesse, siis tõesti piisab maastikujooksu jalatsitest.
Ise ma ka ei pea eriti lugu kõrgetest saabastest, aga peab tunnistama, et meie soisel, lodusel, metsasel maastikul on olnud päris mugav liikud kõrgete GORE-TEX membraaniga saabastega.
Isiklik eelistus langeb mul ikkagi mägimatka saabastele, mis on jäiga tallaga, ei loe pinnase reljeefsust välja ja kanna sees on põrutust kompenseeriv süsteem. Midugi kui pole plaanis Eestist väljaspoole matkama minna, siis pole ka mõtet alpisaapaid soetada.
Teisalt sellised saapad on küll soetada kallid, aga on kindlasti oluliselt pikemaealised. Näiteks võin tuua, et tavalised matkasaapad ei ole mul reeglina üle aasta vastu pidanud, aga alpisaabastel kipub kestvus jääma 2-3 aasta vahemikku. Seega tuleb juba majanduslikult neid soetada soodsam.

P.S. Neti avarustes liigub ikka igasugu rumalusi, mis on näiliselt väga ilusasti headeks soovitusteks maskeeritud!
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Sept 2011, 08:58

Näide!

Selline saabas http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... 1=Jalatsid" onclick="window.open(this.href);return false;
Veepidavus umbes 4-5h, milleks osta saapad mis kohe niiskuse läbi lasevad, kui saab kasvõi 4h olla kuivade jalgadega. Pealegi tohutult vastupidavad ja hea hinnaga.

http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... 1=Jalatsid" onclick="window.open(this.href);return false;
Nend saabastega kannatab isegi suhteliselt sooja ilmaga liikuda, muidugi mitte suvise palavusega, aga +15 on väga ok ja +20 saab ka hakkama, ilma et hullu higistamist kannatada. Veepidavus 6-8h sõltuvalt välitemperatuurist.
Esimesi saapaid olen kasutanud juba pool aastat ja teisi kaks ja pool aastat, mõlemaga olen väga rahul.
Väga olen rahule jäänud ka Tartus Samelinis toodetavate matkasaabastega, hinnaklass soodne ja mugavad kanda. Samelinist soetamise kasuks räägib ka asjaolu, et kui saabastega midagi juhtub, siis nad kiiresti ja kvaliteetselt parandavad asja ära.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 15 Sept 2011, 09:32

+1

kuna on nähe kuhu poole sinu mõttemaailm kaldub siis arvestades et ilmad ja veed kevadeti ja sügiseti natuke jahedad kipuvad olema siis soovitaks lugeda ka seda artiklit

Mis puutub maastikujooksujalatsisse siis Eesti valdavalt pehmel pinnasel ehk metsateedel jne matkates pole ilmselt talla kulumise hirmu karta. Kui aga plaan ka kive madalamaks nühkida kusagil mägedes või asfaldil siis proovi leida suhteliselt kõva seguga tald. Pehmem kulub lihtsalt kiiremine - nagu mul juhtus - 1000 kividel ja kõlbabki ainult kuiva muru peal käimiseks.

paari punkti kommenteeriks ka
Esmalt tugevad jalad ja liigesed, vältida kõrge säärega saapaid.
Eesti tingimustes on tõenäosus mõni suurte lahtiste kividega maa-ala peale mereranniku leida suhteliselt minmaalne ja liikudes valdavalt tasastel metsaalustel peab ikka väga üritama minu arvates et endal jalga ohtlikult vigastada. Jäte see kümkapp ja baarikapp koju - siis ei ole see kott ka nii raske.
Jalad saavad nagunii märjaks, pigem leppida sellega.
mhm.. aga puhkepeatusel katsu jalgu soojendada ja ööseks jalga puutumatud ja soojad magamissokid
kõrge ja raske saabas pole looduses liikumiseks.
isiklikult nõus, sest milleks ennast liigse raskusega vaevata nii et õhtul on meeles ainult see kuidas jalad valutavad.
jalnõu peab hästi istuma, ei tohi loksuda
jalg paisub pika päeva käigus. Mina ostan pigem pool numbrit suurema jalatsi kui väga täpselt istuva. Tossude puhul pole see loksumine nii suureks probleemiks sest jalats kerge ja seest pehmem. Seega ka võimalus et mingi halb koht hõõruma hakkab on väiksem. Samas ei saa seda "istumist" näiteks ainult saapanumbriga võtta kuna autor jällegi ütleb et suurel varbal võiks umbes sentimeeter ruumi olla liigutamiseks. Samas peaks jala keskosa suhteliselt tihedasti ümber jala olema - et ei loksusks. Minu isiklik kriteerium oleks, et saapa ninas peab olema nii palju ruumi et saab varbaid maksimaalselt külgedele laiali ajada. On halb kogemus kus varbad on pikaajaliselt tihedalt üksteise vastu surutud olnud ja siis tekivad igast hõõrdumised ja villid jne. Tossude puhul kasutan proovimisel nippi, et nimetissõrm peab kanna ja tossu tagaosa vahele mahtuma.
goretexi tuleks vältida nagu katku - põhjustab higistamist ja seega ville.
sa jätad siit kogemata või meelega välja artikli autori mõrkuse et soojas kliimas. Jalgade higistamine on individuaalne ja ilmselt on piisavalt neid kes on gore nimel valmis vanduma. Minu kogemus on see, et higistavate jalgadega võib membraan küll hakkama saada aga kui sa kogemata või lihtsalt üle saapa ääre vette astud siis läheb neetult kaua aega enne kui see membraan kogu selle saapasse tulnud niiskuse välja saab. Vähemalt nahksaabaste puhul.
kerge vett läbi laskev jalats kuivab kordades kiiremini kui veekindel ja nahast märg saabas
+2

Ühe asja jätsid veel mainimata. Ma ei vaataks nagu ka autor jalatsina ainult saabas või tossu või mida iganes keegi jalga paneb. Väga hea jalats kaotab suure osa oma funktsionaalsusest kui sokivalik on vale. Jalatsit ja sokki tuleks vaadata kui süsteemi kus üks osa peab teist toetama. Isiklikult on gore sokid proovimata aga kipun arvama et need on parem lahendus kui membraaniga saapad. Jalgade soojas hoidmisest räägib ka ülalviidatud artikkel. Lisaks kasutades igast kavalusi on phmst võimalik ka talvel tossudega käia - märksõnaks VBL - vapour barrier liner. Pole ise proovinud aga keda huvitab siis saab uurida ja katsetada.

Kuna vahepeal lisandus veel postitusi siis paar mõtet ka sealt.

3mm nahast ei imbu vesi ilmselt tõesti väga kiiresti läbi. Samas kui käia ilma bahillideta ja lühikeste pükstega (nagu mina) näiteks kõrges hommikusest kastest või vihmast märjas rohkus või vihama käes siis jõuab niiskus ülalt saapasse. Vahel tuleb ka sügavamatest veekogudest läbi kahlata ja ma ei tea kui paljud tahavad paljajalu seda teha. Nahk töötab ju kahte pidi - kui vesi ei pääse sisse ei tule see sealt nii kergelt ka välja. Ja membraan töötab (parandage kui eksin) selliselt et selles on nii väiksed avad, kust veemolekulid oma suuruse tõttu läbi ei mahu aga palju väiksemad veeAURU molekulid mahuvad. Seega kui vesi on ükskõik millisel moel juba saapasse sattunud siis jääb membraan tõenäoliselt hätta.

Selle tekkinud liigesevalu ja lonkamise jne kohta on lugemise põhjal liig vähe informatsioon et mingeid järeldusi teha aga ma pakun välja liiga raske seljakott, nõrk füüsis ja liigesed.

Väide et tõsisematel matkadel jääb kergjalats hätta - no ma ei tea.. Esiteks toon välja enda suvise matka, mille kohta saab pikemalt foorumi vastavast teemast lugeda aga lühidalt 1000+km Alpides; teiseks lugege mida kannavad jalas Ameerika pikkadel - Appalachian Trail, Pacific Crest Trail, Continental Divided Trail - matkajad. Kes ei tea siis kõige lühem neist on mingi 1200 miili. Ja thru-hiker'ite normaalne päeva distants on 30 miili ehk peale 40 km.

Ja ma ei väsi promomast Andrew Skurka't, kelle teod räägivad enda eest.

Reimole edu jalatsi leidmisel ja soovitud tegutseda enda tunde järgi, sest tegemist ju su enda jalgadega.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 15 Sept 2011, 09:33

Ise piilunud neid kaua aega, just selle pärast, et Malevas nii mõnelgi on aastaid selline saabas väga hästi teeninud.
Lihtsalt mõtlemiseks: http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... 1=Jalatsid" onclick="window.open(this.href);return false;
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 15 Sept 2011, 09:36

Morheatus kirjutas:Ise piilunud neid kaua aega, just selle pärast, et Malevas nii mõnelgi on aastaid selline saabas väga hästi teeninud.
Lihtsalt mõtlemiseks: http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... 1=Jalatsid" onclick="window.open(this.href);return false;
kole lugu kui need saapad ainult ohvitseridele sobivad
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Sept 2011, 10:12

See saabaste teema on läbi aegade pidevalt vaidlusi tekitanud. Ja kõik vaidlaeja, nagu ma isegi, on üks targem kui teine. Lõpuks taandub kõik ikkagi kogemusele, ühel on üks kogemus teisel teine ja kogemuse tekkel on samuti kujunemislugu.
Fakt on see, et ideaalset matkasaabast ei eksisteeri ja paraku on neid vaja erinevate hooaegade ja maastikutüüpide jaoks.
Endal mul on 7 paari matkasaapaid, 1 paar maastiku tosse, 2 paari Crocse. Loomulikult niipalju vaja ei lähe, aga olemas nad on ja olemas on valikuvõimalus.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 15 Sept 2011, 11:03

janek kirjutas: kuna on nähe kuhu poole sinu mõttemaailm kaldub siis arvestades et ilmad ja veed kevadeti ja sügiseti natuke jahedad kipuvad olema siis soovitaks lugeda ka seda artiklit
Kas neid neopreensokke eestis ka kusagil saada on ?
sa jätad siit kogemata või meelega välja artikli autori mõrkuse et soojas kliimas.
Mitte tahtlikult, hilisõhtune kirjutamine tekitab vigu. + goretexi ei saa lõkke ääres kuivatada?
Morheatus kirjutas:Ise piilunud neid kaua aega, just selle pärast, et Malevas nii mõnelgi on aastaid selline saabas väga hästi teeninud.
Kas mitte sõjaväe saabas ja seesamune on pigem töösaapana mõeldud kui matkamiseks?

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 15 Sept 2011, 12:02

Üritaks siia koguda nüüd võimalikult palju ideid ja arvamusi, tekitada tõsine diskussioon
jalatsitest mis sobivad eesti kliimasse eri hooajaks.

Minu hetke seisukoht, et suvine sooja ilma matkajalats peaks olema võimalikult kerge ja hingav.

Aga mis oleks parim valik eesti kliimas külma ilmaga matkamiseks?
Kellelgi kokkupuuteid igasse spordipoodi tekkinud timberlandi matkajalatsitega? Tunduvad kerged ja sobilikud talveks?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Sept 2011, 12:10

Timbu saapad pole matkasaapad vaid vabaaja saapad millega vajadusel võib ka natuke matkata. Timbud on küll kvaliteetsed ja peavad vastu, aga mitte päris matka-asjad.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 15 Sept 2011, 12:29

Paksemaid neopreensokke peaks leidma kajakipoodidest, vähemalt väidab Google otsing nii. Õhukesi vaevalt sest neile pole Eestis turgu aga nendes samades kajakipoodides inimestega rääkides peaks teoreetiliselt olema võimalik tellida.

Talvega on see et kuna siis on mõistlikum räätsa ja suusaga liikuda siis vähemalt viimasega on raskevõitu tossu kombineerida. Kui sa loed seda hikinginfinland linki siis Hendrik käib ka Soome talves phmst tossuga.

link1

Ja kui sa saad rohkem või vähema raha välja käia siis üks suuremaid foorume jagab ka antud teemal infot. Artikleid saab ka ühekaupa lugemiseks osta.

winter footwear system
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 15 Sept 2011, 14:59

Eks käin ja uurin neid neopreensokke, aga talvel jooksujalatsit vist ei julgeks kasutada.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 15 Sept 2011, 15:28

seal edasi on ka kohe SealSkinz

Talve ei maksa karta. Pealegi kodulähedases turvalises keskkonnas või päevamatkal kui palju muud kraami kaasas ei ole ja saab proovitud saapaid ja lisasokke kaasas vedada siis miks mitte katsetada.
easy just isn’t worth it

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 15 Sept 2011, 15:31

Neopreen sokke saad sukeldumis poest"sebak"mis on tigutorni all.
Valgustage mind võhikut????Mina saan asjast nii aru et neopreen on vee all käimiseks või mis on seotud otseselt veega......aga saapa alla panna küll ei kujuta ette.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Sept 2011, 15:32

Kas mõni foorumlastest on reaalselt neopreensokke kandnud? Ise olen tarvitanud neid küll sukeldumisel aga mitte matkasaapa sees. Neopreeni mõte on muidu selles olev vesi kehaga üles soendada ja seeläbi soojust hoida. Seega on see materjal küll soojapidav aga... Neopreen ei hinga mis tähendab seda, et kogu niiskus mis ümber jala tekib sinna ka jääb. On olemas küll ka pressitud neopreen mis vett läbi ei lase aga see ei muuda seda hingavamaks. Muidugi teatud oludesse ja olukordadesse sobib neopreensokk hästi aga kas just konkreetselt matkamiseks?

Kui keegi on omal nahal järgi proovinud siis oleks huvitav kogemusi lugeda.
Ah, minge metsa...

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 15 Sept 2011, 15:36

Ma olen kohe 100% nõus MrWilsoniga.Pressitud neopreenist ei kujuta üldse sokke ette.Pressitud neopreen on suht jäik,ja sokiks kohe kindlasti ei sobi.Neopreen ei hoia sooja samuti.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 15 Sept 2011, 16:16

Kasutan teisena viidatud gore-tex sokke nahast matkasaabaste sees ja olen rahul. Pärast rabas paterdamist saabas seest niiske, aga jalg kuiv.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 15 Sept 2011, 17:31

Taimo kirjutas:
Kasutan teisena viidatud gore-tex sokke nahast matkasaabaste sees ja olen rahul. Pärast rabas paterdamist saabas seest niiske, aga jalg kuiv.
Kas nad istuvad ilust iümber jala või on voltis... st. tunduvad pildilt kuidagi suured et ümber jala istuda.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 15 Sept 2011, 18:55

Ma siis nüüd vaatasin neid sokke ka piltidel.Need ju sukeldumiseks on mõeldud,pean silmas neopreen sokke.Need ei ole mõeldud mingisuguseks matkamiseks.Ma kohe tahaks näha seda inimest kes kannab neid neopreen sokke matkates???????

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 15 Sept 2011, 19:40

Krm, ma vaatan neid moodustisi ja mostrumeid, mida siin piltidel sokkideks nimetatakse.
Ma ei tea kus kohast antud isikud neid ostnud on, kuid juba aastaid tagasi, enne kui minu noore kotka staatusest raisakotkas sai, nägin oma silmaga scautpataljonist instruktorit, kes tõmbas taolised, ikka soki välimusega asjad jalga ja narris meid oma kuivade jalgadega, kes me kõik läbi veetruubi solistasime :twisted:

Lihtsalt lati tõstmiseks:
http://www.boots99.com/order/rocky/8013.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.outdoorgear.co.uk/eshop.asp? ... E-TEX+SOCK" onclick="window.open(this.href);return false;
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 15 Sept 2011, 23:23

Ma olen ka mõned korrad sukeldumas käinud aga päris selliseid asju jalas ei ole kandnud. Pigem on olnud sellised natuke jäigema ninaosaga ja tunduvalt paksemast materjalist kui 2mm.
Päris iga neopreen sokk ilmselt kõndimiseks ja saapasse ei istu kuna neil õmblused sellised et hõõrumise tõenäosus on päris suur. Viimati viidatud paistavad väga õhukesed. Umbes nagu minu poolt viidatud artiklis vaatluse all olevad 0,5mm. Samas selle HydroSkin kohta tootja neopreen ei ütle

Siin on valik veematkajatele mõeldud sokke. Ilmselt käravad mõned ka jalgsimatkal.

Tuleks natuke loomkatsetusi teha, et asja valgust tuua. Jõhvika hooaeg peaks kättejõudma ja siis on põhjust mätaste vahelt märjemaid kohti otsida.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Sept 2011, 23:34

Lihtsam on osta GORE-TEX või muu membraaniga saapad ja korralikud sünteetilisest materjalist matkasokid - kogu teadus!
Päev otsa vahin siin seda mölatooriumi nagu kits kino kuulutust, nii lihtsast asjast nagu matkamiseks sobivad jalanõud/sokid, on tehtud selline teadus, et hoia ja keela.
Tuleb lihtsalt minna matkapoodi ja osta sihipärane asi sihipäraseks tegevuseks.
Milleks mingeid ma ei tea mis materjalist sokke vaadata kui on olemas matkasokid.
Ja milleks arutleda teemal kudas tossuga ja sukeldumis sokiga talvel matkata oleks??? Tule taevas appi!!!
Tegelikult on kõige parem üldse lendava vaibaga matkamas käia või balleti kingade ja hobusesaba karvadest kootud jalarättidega.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 16 Sept 2011, 07:20

Reimo kirjutas:
Taimo kirjutas:
Kas nad istuvad ilust iümber jala või on voltis... st. tunduvad pildilt kuidagi suured et ümber jala istuda.
Tõsi ta on, et ega nad tihedalt jala ümber istu, pigem tuleks neisse suhtuda kui eemaldatavasse gore-tex voodrisse. Muidugi mõista ei kanta neid palja jala otsas, vaid õhukeste sokkide peal.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 1 külaline