Mida teie teeksite, et mitte ära eksida?

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Mida teie teeksite, et mitte ära eksida?

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Sept 2012, 21:04

Uuriks kaasfoorumlaste arvamust selle kohta, mis võiks ühel seenelisel/marjulisel kaasas olla, kui plaanis metsa minna ja milliseid ettevalmistusi kodus teha, et kusagil helikopteri piloot kodus rahulikult puhata saaks?
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Mida teie teeksite, et mitte ära eksida?

Postitus Postitas pilving » 12 Sept 2012, 10:04

Enne kui seenele- marjule minna võiks natuke piirkonna kaarti vaadata ehk jääb midagi meelde. Kui ennast metsas väga koduselt ei tunta võiks minna mitmekesi, oleks kindlam. Oma minekust võiks sugulastele- sõpradele-tuttavatele teada anda, et minnakse sinna ja nii pikaks ajaks. Kaasas võiks olla täisakuga telefon, midagi erksavärvilist(kasvõi helkurvest), taskus paar shokolaadibatooni.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 12 Sept 2012, 10:28

Veepudel. Kompass. Tulealustus.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 12 Sept 2012, 12:30

Kunagi osoonis üks tark mees ütles, et 2 snickersit.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 12 Sept 2012, 14:08

Mina võtaks võõrase kohta minnes ilmselt paikkonna kaardi kaasa ja see tagab et ei teki olukorda kus ma ei oskaks metsast välja tulla.
Kui see võimalik pole siis vaataks enne minekut kaardi üle ja jätaks meelde mõned olulisemad joonorientiirid (ehk teed, elektriliinid, jõed, suuremad kraavid jne) ja nende suunad. Nii et kui lihtsalt välja ei saa siis hakkan mingi kindla orientiiri suunas liikuma.Looduses suunda määraks päikese ja kella abil, kui tõenäoline on et kaasas oleks ka nööpkompass.
Kellel uhkem nutitelefon on võiks osata selle abil metsast välja saada.

Sokolaadi kasutamine eksimise vältimiseks on mingi uus teema. Peab google'st otsima.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 12 Sept 2012, 14:59

On Eestis eksimine üldse võimalik, kui jah, siis kus on siinmaal nii suur asustamata metsa ala?

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 12 Sept 2012, 17:27

Võõrasse kohta üksi minnes, tõesti kaart (ja kompass) on ainuke, mida vajaksin.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 12 Sept 2012, 18:39

Reimo kirjutas:On Eestis eksimine üldse võimalik, kui jah, siis kus on siinmaal nii suur asustamata metsa ala?
Oleneb, mida eksimise all mõtled. On see seis, kus järsku pihku antud kaardil enda asukohta 100m täpsusega ette näidata ei mõista? Või kui enne pimedat mõne teada kohani ei jõua? Või hoopis siis, kui tuldud suunast ja kaugesest enam halli aimugi ei ole?

Tiirutama võib vabalt hakata ka mingi 25km^2 või väiksema lapi peal. Olen kõrvalt tunnistanud juhust, kus keskealine naisterahavs läks korviga sisuliselt kodumetsa ja paari tunni pärast helistas ning kurtis, et ta ei ole sellises kohas mitte kunagi varem olnud ning ei oma aimu, kuhu suunas nüüd liikuma peaks hakkama. Nii minul kui kõigil teistel oli muidugi nalja nabani.

Paar aastat hiljem tuli hakata karmavõlga tasuma - sain ise suht kõrgel metsaga kaetud rabasaarel laagrit otsida, hämaras, ja kaasas ei muud, kui veekanister ja ähmane mälupilt gepsust vaadatud "kaardist." Olin raudpolt kindel, et see on üks pikk ja kitsas ~200x2000m vorst. Kui enam suuremat peale taevataustal paistvate puulatvade ei näinud, siis nii kindel enam ei olnud. Peale paari tundi olin ühes veendunud - et mingi ime läbi jalutasin õigest platsist lihtsalt mööda. Laagrisse jõudsin lõpuks mitte ainult tänu endale ja lisaks veel valelt poolt , st enamus ajast olin vastassuunas trampinud. Veendumus vähemalt taustsüteemi paikapidavuses oli nii tugev ja kinnismõtteks saanud, et esimes hooga ei saanud pihta, miks kogu olemine ümber tõstetud on ning kes ja kuhu mu kola on peitnud. Mõikama hakates hakkas pea keregelt ringi käima ja päris pildi sai kokku alles hommikul valges ringi trampides, kui mingeid öiseid kohti hakkasin ära tundma. Oli selline silmi avav kogemus nii mulle kui vast ka ülejäänud seltskonnale.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 12 Sept 2012, 18:43

Mina olen ka hämaras oma laagrit rabasaarel otsinud ja olin mitu tundi päris hädas - tuttav tunne.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 12 Sept 2012, 19:27

Minul on käekella rihma küljes mikrokompass, see on mul alati kaasas, ka siis, kui koti kuskile maha panen. Otsimiseks lähemas ümbruses võib teha radiaale kindlast hästimärgatavast punktist erinevate nurkade all. Laagripaika ma küll sedasi otsima ei ole pidanud, küll aga olen niimoodi üles leidnud kadunud asju.

Ma arvan ka, et Eestis on päris raske tõmmata kuskile paari kilomeetri pikkust sirgjoont, ilma et see lõikaks mõnda suuremat või väiksemat teed. Metsa minnes (eriti kodulähedasse) võiks inimesel olla ettekujutus, millises ilmakaares asuvad ümbruskonna tähtsamad asulad. Ära eksides on kõige tähtsam säilitada rahu ja distsipliin ning mitte lasta emotsioonidel ja instinktidel mõistusest võitu saada.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 12 Sept 2012, 21:54

Tundmatus kohas ämber käes metsa minnes, suure hooga kukeseene "nõiaringe" niites olen ennast päris ära kaotanud. Pilves ilmaga metsa minnes võiks kompassi järgi vaadata, kuhu suunda astud. Mina tulin kompassi abil välja, aga jah, neid seeneringe hävitades võib pea päris sassi minna lõpuks.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 12 Sept 2012, 22:15

Seenel käies läheb pea sassi jah. Ise küll äraeksinud ei ole aga veits on geograafia paigast ärajooksnud küll. Vahid muutkui põõsa alla ja nii ta läheb.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 12 Sept 2012, 22:37

Karjuksin.
Helistaksin sõbrale tee ääres ja küsiksin kust päike paistab.

Minu eksimisvõime on legendaarne vähemalt kahes ringkonnas, kus on suuna teadmine päris oluline.
Seetõttu käin metsas üksi harva ja hankisin endale ka korraliku kompassi.

Kui jutt käib aga matkamisest, siis proovin endale hankida võimalikult detailset kaarti piirkonnast ja selle abil veel hätta pole jäänud.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 13 Sept 2012, 00:53

Arvasin ka kunagi, et Eestis on väga keeruline eksida, kuna metsad on ju teid ja sihte täis. Et jõuad teepeale välja, ning ongi korras. Oma õppetunni sain kätte eelmise aasta sügisel Avinurme lähedal metsas. Olin seal rolleriga metsateid avastamas, kui ükshetk otsustasin veidi pähkleid korjata. Roller põõsasse ning ise metsa. Mul oli kaart ja gps ka, aga need jäid rolleri istme alla, kuna ma jäin ju sinnasamasse teeäärde. Niimoodi siis keerutasin seal ümber sarapuupõõsaste, pea kuklas. Ükshetk hakkas vihma tibutama ning kui hakkasin rolleri juurde tagasi minema, sain aru, et olen teest liiga kaugele sattunud ning suunataju kaodanud. Kui peale mõningat ekslemist kruusateele välja jõudsin, sain järsku aru, kui vähe asjad nüüd korras on. Mis tee see on? Kuhu see läheb? Võibolla vasakul on paarisaja meetri pärast maja, kust saab teed küsida? Võibolla on maja hoopis paremal, ning vasakul lõpeb tee kümne kilomeetri pärast kusagil sooservas? Läksin paremale. Kui olin ca kilomeetri käinud, otsustasin, et see on ikka vale suund ja pöörasin ringi. Teisele poole paar kilomeetrit kuni teede hargnemiseni. Pöörasin vasakule ning tee lõppes ca kolme kildi pärast raiesmikul. Tagasi läbi vihma ja hämarduva metsa. Vaatasin juba, et kuhu ööbima saaks pugeda. Koguaeg on tunne, et lähen vales suunas Taipasin, et ka minu varuplaan- saan ju alati kedagi mobiili abil autoga järgi kutsuda- ei toimi ju. Peale pikka ekslemist sattusin juhuslikult õigel hetkel õiges suunas vaatama, ning tundsin ära ühe palgivirna- olin sealt enne mööda sõitnud. Pidin jälle kilomeetreid tagasi kõndima, kuid vähemalt teadsin nüüd, kus roller on. Pärast sõitsin meelega seda teed mööd, kus see palgivirn oli, et näha kui kaugele oleks tulnud kõndida, et kuhugi jõuda. Sõita tuli pea 30km, enne kui Roela taha välja jõudsin. Kõndida seda maad märgade riietega läbi pimeda metsa- Peressaare kant, Tudusoo, oleks päris ebameeldiv olnud.

Aga seenele minnes- vähemalt mingi kompass, et ei hakkaks ringiratast marssima. Ei peagi eriti kvaliteetne olema. Kaart oleks hea, kuid see eeldab et sa tead, kus sa seal kaardi peal asud. Välgumihkel ja soojad riided.

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Martin » 13 Sept 2012, 09:56

rainerk32 kirjutas: Ma arvan ka, et Eestis on päris raske tõmmata kuskile paari kilomeetri pikkust sirgjoont, ilma et see lõikaks mõnda suuremat või väiksemat teed.
Võtsin kohe oma lemmikmetsa ette, kus ma ikka aegajalt käin ühte asja otsimas ja mis ma saan tulemiks:
6,9 km põhja-lõuna suunal ja 6,5 võib läänest-itta tatsata ilma teed nägemata. Ok, päris ruudu kujuline massiiv pole aga siiski ning arvestades maastiku siis keskmine kaaskodanik ilmselt nõrkeb sinna ära küll, kui õiget suunda kätte ei saa...

Tegelikult leiab küll selliseid kohtasid päris palju, kus ebaõnne korral võib päevi ringi vantsida. Samuti pole nende puhul tegelikult abi kaardi vaatamisest, sest sellist lahmakat meelde ei jäta. Kompass ja vile muidugi vast kõige paremad vahendid. Üks suuna hoidmiseks, teine moraalseks toeks. Olen ise ühe korra ära eksinud kus kaarti vaadanuna hakkasin otseteed leiutama, kuid panin ühe raielangiga, mida ennem näinud olin puusse ja tulem oli käes. Lõpuks võtsin konkreetse lõuna suuna, kuna sealpool pidi mingi aja pärast tee olema ja läksin nii välja. Õiget rada metsas ma üles enam ei leidnudki. Polnud just eriti hea tunne, seepärast on nüüd näpp kaardil või väljaprinditud ortofotol ja kompassil pilk pidevalt peal. Midagi otsides on eriti kerge natuke "rappa panna".

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Sept 2012, 10:41

Näib et kõigi isiklike kogemuste baasil võib jutu kokku võtta sõnadega: "Tegijal ikka juhtub"

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 13 Sept 2012, 17:57

Ilus kokkuvõte! :)

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 13 Sept 2012, 20:38

Ma nii tuntud ja tunnustatud matkamees pole, et igas teemas kaasa rääkida saaks, aga Eesti piires on kõige suurem abimees eksimise korral (kui eksimist enam vältida ei saa) laetud akuga mobiiltelefon. Helistage 110, rääkige kuhu kanti eksisite. Teile saadetakse abi politseinike näol, kes saavad valgus- ja helisignaalidega Teid lähima tee peale aidata. Kui muu ei aita, siis positsioneeritakse teie asukohta ja saadetakse patrull Teid välja aitama. Või kopter soojuskaameratega.

Ja ärge kartke vajadusel abi kutsuda.

Sest tegelikult jääb igal aastal vähemalt kümmekond inimest Eesti metsades niimoodi kaduma, et parimal juhul leitakse aastaid hiljem nende skelett. Kui sedagi.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 13 Sept 2012, 23:28

Aastaid tagasi harrastasin vabu päevi veeta üksinda väikestviisi maadeavastamist mängides umbes sedaviisi, et hommikul panin näpu Regio atlase vahele, seejärel asusin näpu valitud suunas teele. Ühel hetkel, kui auto aknast vaadates tundus maastik miskipärast huvitav olevat, siis parkisin teeveerde ja läksin jalutama. Vahel sattusin väga mõttetusse võssa, põlvini rappa või jõledale tööstusmaastikule, vahel aga väga vahvatesse kohtadesse. Kõige muu hulgas olen enda jaoks avastanud ka päris mitmeid märgitud matkaradasid keskpaigast, kui juhuslikult võsast väljun. Sellisel oma nurga alt avastamisel on oma võlu. Jamaks läksid asjad siis, kui olin kokku leppinud kindlaks ajaks linna tagasi jõuda. Ega Regio Teedeatlasega võsas ikka väga täpselt ei orienteeru ja siis oligi vahest jube tüütu avastada, et väljusid metsast kogemata umbes 15 km autost eemal.
Mina hankisin peale ühte säärast eksitust käsi GPS-i. Esimene ei näidanud kaarti ega midagi. Satelliite nägi aparaat ka ainult, siis kui taevas oli puudest lage. Aga nüüd sain salvestada auto asukoha ja kui hulkumisest küllalt sai, võisin naksti autoni tagasi jalutada. Elu läks hulga lihtsamaks ja julgesin üha suvalistemasse kohtadesse ekslema minna.

Nii, et minu soovitus seenelisele/marjulisele oleks : GPS ja varupatareid, lisaks laetud telefonile, pudelile puhtale joogiveele, miskile toitvale kraamile, kompassile, tulemasinale ja noale.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 14 Sept 2012, 09:45

Võrdlesin Eesti asustustiheduse kaarti ja aerofotot ning kui soov ära eksida, siis tundub edela eesti - pärnu ja killingi-nõmme vaheline ala kõike mõistlikum.

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 11 Dets 2012, 17:49

Ära pole mul õnnestunud veel kunagi eksida seenel või kus iganes käies. Kuid paari km teelt kõrvale kaldeid on ikka ette tulnud. Mina isiklikult arvan, et kõige parem asi mis sa saad endaga metsa kaasa võtta on usk isendasse ja tahe, sest kui need kaks asja on Eesti metsades sul olemas siis elama jääd saa nii-kui-nii ja ehk saad päeva lõpukski metsast välja. Igatahes paanikasse ei tohi sattuda ning puss nuga ja tikud vms võiksid igaks juhuks kaasas olla. Mul endal on metsa minnes elujäämis komplekt alati vööl+puss. Komplekti mul kuulub, taskunuga, luup, 4-5m kapron nööri, 2 pakki tikke vana filmi rulli sees koos väävliribadega, mõned plaastrid ja piirituse lapid. Ptui, ptui, ptui siiani pole vaja läinud, loodame, et ka edaspidi mitte kuid kui peaks vaja minema siis peaks aitama :lol:

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Dets 2012, 18:56

Tikud asenda tuleraua või välgumihkliga. Tuleraud annab tuhandeid kordi süütamiseks kasutada ja välgumihklit 500 korda umbes. Paar tampooni ka ei teeks paha, sest on ülikergesti süttivad ja pakendatud veekindlalt. :idea:

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 11 Dets 2012, 21:51

punkt ;)

Kasutaja avatar
Pets
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Pets » 11 Dets 2012, 21:55

Ma ei ole väga kindel aga usun, et enemasti eksivad metsas ära need kes seal mitmeid kordi käinud on. See on ilmselt tingitud just selles, et läheme liiga julgeks ja ei pööra detailidele tähelepanu. Pole isiklikult kunagi kuulnud, et keegi läx esimest korda metsa ja eksis ära nii, et enam ei leitud. Seenele minnes on nuga nii kui nii kaasas, kui suitsu ei tee, siis välgumihkli peaks teadlikult tasku panema. Kuna seenel/marjul käivad tihedamini tavainimesed ja mitte matkasellid, siis soovitav oleks kaasa võtta - vile, välgumihkel, taskulamp, mobiil, nuga. Enne aga kui metsa astuda, üritaksin selgeks teha metsaga külgnevad teed ja sihid. Ja nagu enne mainitud, pööra detailidele tähelepanu, mets on sama salakaval kui meri.
It's nice to be important, but it's more important to be nice!

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 11 Dets 2012, 22:11

Mina kui mittesuitsetaja, tüdisin ära magneesium pulgast ja hankisin enda võtmehoidja külge säärase asja:
Pilt
Miks meeldib?
Paras jupats.
Teeb töö ära.
On üliodav.
Keeratav kork ei lase sel pükstes ise süttida.
Tihend hoiab niiskuse sellest eemal.

Miks ei meeldi:
Tuule suhtes tundlik.

Hankida saab siit:
http://dx.com/p/super-mini-vintage-oil-lighter-3734" onclick="window.open(this.href);return false;

Magneesium pulk on ikka kotis, kuid seda puhuks kui miskit peaks välgumihklil viga olema.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 1 külaline