Millist GPS-i osta

Et metsas ära ei eksiks.
Kasutaja avatar
hanneshk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Millist GPS-i osta

Postitus Postitas hanneshk » 27 Mär 2013, 20:34

Käisin ka Garmini poles uurimas ja sealt sain vastuseks, et GPSMAP 62s ja eTrex® 20 väga suurt vahet polegi peale selle, et ühel on sateliitide arv suurem ja magnet kompass.
Mida soovitate, teadjad :-) Ei tahaks sellist asja mitu korda ka osta.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Millist GPS-i osta

Postitus Postitas Metavo » 27 Mär 2013, 20:44

Mina asjatundja pole, aga magnetkompass kõlab töökindlamalt. Vähemalt niipalju kui mul digitaalsetega kogemust on olnud.

Muidu arvan et geps on geps.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 27 Mär 2013, 20:58

Sõber kasutab eTrexi ja väga rahul, matkamiseks piisab täiesti. Kompass võiks olla ikka päris, sest geps on tore vidin niikaua kuni patakad tühjaks saavad. Ise kasutan mingit Magellani vanemat mudelit, millel on erakordselt hea levi igasuguse ilmaga, ainult kaart on vana ja mustvalge.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 27 Mär 2013, 21:11

Kas vana mustvalgega aku kestab kauem ka kui uue ja värvilise ja puutetundlikuga?

Endal on selline arusaam tekkinud, ja iga kell eelistaksin aku eluiga värvilisele ja puutetundlikule. Parandage mind kui eksin.

Kasutaja avatar
hanneshk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hanneshk » 27 Mär 2013, 21:12

Enamus töötavad AA patareidel ja pideva kasutusega päev aega, seega aku pole väga probleem.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Mär 2013, 21:19

GPS on vahva asi küll, aga eeskätt soovitaksin sul püstitada küsimuse, milleks seda vaja on millist ülesannet see täitma peaks. Kui oma vajaduses selgemalt sotti saad, siis lihtsam soetada.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 27 Mär 2013, 21:27

Minu mustvalgel peavad patakad mingi 24h umbes, või veits vähem, oleneb temperatuurist jne. GPS ei asenda kindlasti kaarti ja kompassi aga on väga hea abimees ja kui plönni taskus on, soovitan igal juhul soetada. Lihtsalt matkates on eTrex20 väga hea valik, ei ole mingit üleliigset jama, suht soodne, töötab erinevatel temperatuuridel hästi ja patakad peavad kaua vastu, kui merele või autosse siis oleksid valikud vähe teised.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 27 Mär 2013, 21:42

kui ostma hakkad siis ära sealt garmini poest kohe osta.Vaata enne ringi.Mina ostsin neti poest a1 ja seal oli 120eur odavam kui garminis.Võin anda sulle ajutiselt kasutada 62csx.Vaatad proovid saad mingi ülevaate.Mul seisab nagunii nii sama.

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 27 Mär 2013, 21:52

Kas matkamise gps-id jooksevad kokku/hanguvad ka aegajalt?

Mul on rattakompuuter Garmin Edge 705 ja kui muidu töötab ilusti siis näiteks kuskil suuremas linnas ringi kolades, kui peab koguaeg kaarti uurima siis pidevalt zoom-in ja zoom-out tehes kipub mingiks hetkeks ära hanguma ja siis aitab ainult restart. Muidugi rattakompuuter on selles mõttes teine toode, et seal igasugu muud sodi ka kõvasti kaasas mida matkamise jaoks vaja ei lähe. Samas toetab see topo kaarti ja ajab ka maastikul häda pärast asja ära. Kuigi aku eluiga umbes 10h ringis mitte väga palju rohkem - no soojaga suvel võimalik et pigistaks rohkem ka aga siis peaks kõik andurid mis muid parameetreid mõõdavad välja lülitama.

Kasutaja avatar
hanneshk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hanneshk » 27 Mär 2013, 22:22

Auto ja paadi jaoks on mul olemas, nüüd tahaks ikka midagi matkakotti.
Avo, oskad sa öelda miks sa just GPSMAP valisid mitte eTrex mudeli.
Mina mingeid lisasid väga ei vaja - fotokad jne.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 27 Mär 2013, 22:28

Uuriks ka, mis gepsu-soovi ajendas ja miks just need 2 mudelit, mitte näiteks eTrex 30?
Kui on soov vaid teekondi logida ja pilte geosildistada, siis selle tarvis on kõige soodsam ja lollikindlam variant gps-logger.

Gepsus olev kompass on siiski elektrooniline, st seda peab käes kruttides-väänates aeg-ajalt kalibreerima. Abi on sellest nii palju, et aparaat teab paigal seistes suunda, mitte ei paku huupi, eTrex 20 puhul pead suuna saamiseks liikumises olema, geopeituse muudab kardetavasti tüütuks. Kas kõrgusinfo on tähtis, eriti suhteline? GPSilt kõrgusinfo korjamine on väidevalt ajapikku paremaks läinud, aga minul on endiselt usku vaid baromeetrilisse, mida soodsates oludes gepsult kalibreerida annab.

See erinev sateliitide arv ei ole ka pelgalt marketoroidide välja mõeldud reklaaminumber - uued eTrexid leiavad taevast ka venelaste GLONASS sputnikuid, sellest eelkõige kiirem asukohaleidmine, eks lisaks lootust ka paremale täpsusel. GLONASS-i toe puudumine ja aplam akutarbimine ongi minu silmis 62s suurimad miinused. eTrex 20'el jälle kompass ja baro puudu, ei sobi ka see hästi peakujuga.

See on mõneski mõttes kallutatud arvamus, mul on praegu eelmise põlvkonna eTrex Vista hcx ja 10 & 20 oleks sellega võrreldes tagasiminek. Lisaks mulle jubedalt isutub eTrexi formaat ja tegelik tööaeg 2xAA akudelt, eriti vanemate GPSMAP'idega võõreldes. Kui eTrexist uus põlvkond tuli, tõusid minul küll suunurgad üles - kaasaegse sisu ja NUPPUDEGA ning enam-vähem norm hinnaga seade. Muide hinnalt nende kahe vahele jääv eTrex 30 on toodud puudustest vaba ja kui keegi mu praeguse pilli ära äriks, tuleks see kohe ka asemele.

Hindu võrreldes ära unusta, et Jakari müüb neid kaartidega.

Kasutaja avatar
hanneshk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hanneshk » 27 Mär 2013, 23:18

väga kena kokkuvõte, kui nüüd mõne kommentaari veel saaks siis võiks juba ostma minna :-)

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 27 Mär 2013, 23:31

Ise aastaid gepsu kasutanud ja kompass ja baro on minuarust gepsus suht mõttetud vidinad kui kõrgust vaja mõõta, osta päris asi ja kompassiga samamoodi.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 28 Mär 2013, 09:13

Aastaid (suhteliselt seadme väljatulekust saati) kasutanud GPSMAP 60CSx-i. Kaarti näitav värvilise ekraaniga käsiseade ja nagu margusl juba rõhutas - NUPPUDEGA. See omadus on matkagpsi puhul üks olulisemaid.
Miks ma just selle valisin?
1. ilmastikukindel käsiseade matkale - NUPPUDEGA (kuigi tol ajal puutetundlikke polnud veel). Olemas nii igivana NOKIA vööklambri koopia kui kaela riputamise võimalus. Muide esimene on ennast igati õigustanud.
2. Töötab ideaalselt jalrattakompuutrina (lenksu kinnitused ametlikult olemas).
3. Auto GPSin ajab asja ära, kui tõesti on vaja juhatust kuhugi. lihtsalt mööduvaid tänavaid sellest jälgida pole eriti mugav (ekraan autoseadme jaoks väike).
4. Salvestab korralikult , ehk toimib ideelase logerina. Suusatades, rattaga sõites matkates jne on rada, kiirused jne kõik kenasti olemas. Kuna paljud auto seadmed ei salvesta pikka logi, siis pikemal autoreisil on see varuks kaasas.
5. Sobib ka merele (kui õiged kaardid sisse osta). Sama nagu auto puhul - mugavus pole võrreldav spetsiaalseadmega, aga oma töö teeb ausalt ära.

Kokkuvõttes väga aus tööriist olnud ja on mis on kasutust leidnud nii metsanduses, kaitseväes ja muudes tõsist tööriista vajavates valdkondades. Kui hetkel vahetama peaksin hakkama, siis pikemalt mõtlemata GPSMAP seeria tipu - 62s
Muide http://www.garmingps.ee" onclick="window.open(this.href);return false; pakub Garmin.ee-st märksa soodsamaid hindu ;) (Ääremärkusena olgu öeldud, et pole mul peale kliendiks olemise rohkem kummagi kontoriga seost).

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 28 Mär 2013, 09:26

Mis on moodsal ajal eraldi GPS eelised tavalise telefoni ees?
Töökindlam?
Mugavam õues kasutada?
Ilmastiku-kindlam?
Peab kauem vastu?
Miskit veel...?

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 28 Mär 2013, 09:38

GPSi kasutamine telefonis tarbib üsna rohkesti voolu. See thendab, et vajaliku kõneside jaoks ei pruugi särtsu enam jätkuda. Samuti on telefoni laadimine looduses komplitseeritum, kui GPSi kahe AA aku/patarei vahetus (liitiumid on väga kerged ja nende kaal ei tohiks argumendiks olla).
NUPPUDEGA normaalselt kaarti näitavat telefoni pole ma veel kohanud. Külma/märja ja muidu ebameeldiva ilmaga on puutetundliku ekraani kasutamine paras piin.
Igasugune käsigps on märksa vastupidavam, kui keskpärane nutitelefon (külm, vesi, mustus, põrutused jne ehk kõik, mis matkal ühele seadmele osaks võib saada).
Kui jutt tüürib sinna, et on ju vastupidavaid nutikaid ka, siis jah, aga kuna telefoni kasutab inimene üldiselt iga päev ja GPSi suhteliselt harva võrrelduna, siis seadme valikul kipuvad (nuti)telefoni osa omadused üles kaaluma muud.

edit: ahjaa.. Kaartide valik veel eriti hea argument. Google maps ega OVI ei asenda korralikku topot ega mere kaarti.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 28 Mär 2013, 09:59

Minu vanas nuppudega telefonis Nokia 6730c oli päris mônus OVI kaart, ja aku pidas ka 1,5 nädalat. Uues LUMINA 800 on google maps ja aku kestab 1,5 päeva :(
Lisaks kasutan GPS logerit, kompassi ja paberkaarti.
Viimati muutis Tarmo, 07 Apr 2013, 21:32, muudetud 1 kord kokku.
...

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 28 Mär 2013, 10:11

Telefon vs GPS - kõik sõltub jällegi eesmärgist ning kasutusotstarbest.
Minu "töövoog" ühe kodumaise nädalavahetuse-matka ettevalmistusel on näiteks selline:
* trükin Maa-ametist kaardid. Kuna suureformaadilist printerit kasutada ei ole, siis trükin mitmeleheküljelise A4 mõõdus "atlase" vastavalt plaanitud teekonnale.
* märgin kaardile olulised vahepunktid (teede või sihtide otsad, pööramise kohad, laagripaigad jne)
* täpselt needsamad punktid salvestan telefoni kaarditarkvarasse (Nokia Maps)
* matkal kasutan peamiselt paberkaarti ja kompassi, teekonda salvestab GPS-logger. Vajadusel tekitan telefoni ja loggeri vahel bluetooth-ühenduse (kuna telefoni sisemisel GPS-il võtab satelliitide leidmine ülemäära palju aega) ning kontrollin oma asukohta või distantsi järgmise vahepunktini.

Loomulikult on päris GPS ilmastikukindel, mugavam kasutada jne, aga enda asukoha pisteliseks kontrolliks piisab täiesti ka telefonist. Varem laadisin telefoni ka vastava piirkonna google aerofotod ning vaatasin asukohta selle peal. Nüüdseks olen sellest loobunud - tavalise mittenutitelefoni pisikesel ekraanil polnud aerofotost suuremat tolku. Kõige olulisem on teha ära eeltöö - märkida vahepunktid kaardile ja ka telefoni. Kui see tegemata, siis näitab telefon, et jah asud kusagil metsas, aga selle teadmisega pole eriti midagi peale hakata.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 28 Mär 2013, 10:12

hanneshk kirjutas:väga kena kokkuvõte, kui nüüd mõne kommentaari veel saaks siis võiks juba ostma minna :-)
Kasutan aastaid eTrex Vista HCx, mis on ilmselt tänapäeval ürgne mudel.
http://www.garmin.ee/metsa/kaarti-naita ... -vista-hcx" onclick="window.open(this.href);return false;

Värviline,
kompass (ebatäpne ja kasutu),
baromeeter (olen kõrguse näidu asemel vaadanud pigem ilmaennustamise eesmärgil)
Kasutan AA akudega, mis ilmselt kestavadki nagu manuaal ütleb ehk 28h (taskus on alati laetud paar tagavaraks)
Sees EOMap kaart.
http://www.eomap.ee/uudised/57-eesti-teejuht-2010" onclick="window.open(this.href);return false;

Minu jaoks katab üks seade mitu rolli.

1) julgestaja huupi kolamisel - teadmine, et saan ekslemise asemel alati tagasi minna punkti A ja hoopis teist teed kaudu. (Jürgensoni raamatu järgi oleks mõiste nimi vist radiaalne päevamatk baasist.) Mõnes mõttes sarnane funktsioon nagu turvavööl autos - peale paned alati aga vaja läheb harva ja siis on ikka väga hea, et olemas on.

2) loger ehk pärast on vahest hea vaadata, kus millal ja kui palju käidud ka aastate pärast, ehk võimalus panna topelt logi salvestama SD kaardi peale.

3) paberkaardi asemel või lisaks.
Eesti EOMAP kaardil (mis teekonda arvutab kohati väikse vembuga) on kohati ikka päris piisav detailsus - ka kraavid ja metsasihid peal.
Ilmselt aitab ehk välistada probleemi, et kaldud näiteks läbi Eesti matka peal väljatrükitud kaartide pealt välja ja eksled rohkem, kui tahaksid.

4) Realistlik spidomeeter autos - näiteks nii tean, et olemasolevate kummidega autospidomeetri 58km/h on tegelikult 53 ja
auto 99km/h on tegelikult 92

Veel mõned isiklikud positiivsed näited:
Olen leidnud vettinud rahakoti ja auto tehnilise passi, mis pudenesid sügisepimedas metsas hooletult suletud taskust, victorinox multitööriista, mille olin jätnud kännu sisse peale juustu lõikamist, fotoka objektiivi korgi.

Ei oska sõnadesse panna seda kaotuse tunnet, kui avastasin esmaspäeval lõuna paiku kohviku kassa juures, et kõik raha ja kaardid ja dokumendid läinud, ning seda kergenduse/õnnetunnet, kui õhtul enne loojangut pühapäevaseid jälgi ajades kõik kraami keset metsa küll pisut niiskemana üles leidsin.
Ja just eelneva esmaspäeva õhtul olin käinud samamoodi nuga otsimas.
Järgmisel pühapäeval läksid naine ja laps kaduma aga need tulid ise välja ilma GPS abita.
Siis kadumiste/ leidmiste seeria lõppes.

Korra juhtus ka nii, et sain keset talve kohtuttäiturilt teate maksmata trahvi kohta - olevat ületanud suvel kiirust automaatpildistaja juures. Väga ebameeldiv üllatus (asutuse auto - trahviteade oli tulnud esmakordselt kolleegi e-mailile, kes selle sujuvat unustas). Vaatasin logist järgi - tõepoolest 99 km/h. Samas 100 oli lubatud (mnt.ee leidsin ka vanade kiirusepiirangute info) ehk siis kõvasti alla +4km, mida pildiaparaadid teadupärast andestavad. Lõpuks selguski, et aparaat oli mu autot pidanud bussiks ja 100km/h, mis on lubatud autole pole lubatud bussile. Kui poleks olnud logi ja poleks hakanud uurima ja sealt edasi mõtlema, siis oleksin tuimalt nii trahvi, kui kohtutäituri kulud ära maksnud. Ei mina mäleta , kus ma olin pool aastat tagasi.

Soovitan kaarti näitavat GPS, mis võib alati vaikselt tiksuda taskus või autos.
Ja kompass ka ikka igaks juhuks kaasa.
Viimati muutis peetrionu, 28 Mär 2013, 11:01, muudetud 3 korda kokku.

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas triip » 28 Mär 2013, 10:29

Siin on räägitud, et ainult nuppudega geps on õige ja teisi pole üldse mõtet vaadata. Mul on juba mitu aastat olnud Oregon 300 ja ma olen seda kasutanud autos, metsas, kajakis, purjekal, nii tava-, mere- kui topokaardiga. Nuppe ei ole. Paksu neopreenkindaga õigele kohale pihta saamiseks peab võib-olla tõesti natuke hoolsamalt sihtima-vajutama aga pole eriline probleem. Samas kaardi kruttimine ja teksti sisestamine (aadress, waypoint'ile mingi nime sisuka nime andmine vms) on nuppudega "imelik", aeglane ja ebamugav. Ilmselgelt ma olen oma gepsuga ära harjunud ja nuppudega variante ainult põgusalt katsunud. Nii et see ei pruugi ainuke ja kõige õigem tõde olla...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 28 Mär 2013, 10:34

Nutiseadmetes saab ka Maaameti kaarte ja aerofotosi kasutada.

https://www.google.ee/search?q=Locus+ma ... us+maaamet

Metsas, kus mobiililevi kehva, võib küll kaardi kerimine-zuumimine väga uimane olla või mitte töötada.

Ise kasutasin kunagi Magellani käsiseadet, mis näitas läbitud teed küll graafiliselt, aga kaarti mitte. Kaardiga seadmed olid siis ülikallid ja polnud ka Eesti kaarti neile.
Siis võtsin kasutusele pihuarvuti ja nüüd nutitelefon.
Seade on veekindlas kotis ja vajadusel ka paelaga kaelas või tasku küljes.
Põhilised programmid metsas kolamiseks: Androzic ja Oziexplorer

Praegu juba väsima hakkav aku peab vastu pideva kasutuse korral 4-5 tundi. Kui põhiliselt orienteeruda paberkaardi järgi ja telefoni kasutada asukoha kontrolliks, siis pole probleemi. Laadin öösel või käigupealt välise aku või patareide pealt.

Kasutaja avatar
hanneshk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hanneshk » 28 Mär 2013, 11:00

Udusiil - miks just GPSMAP mitte eTrex. Selge on see, et asi on vajalik, nüüd vaid küsimus milline mudel. Mina ise ei näe hetkel GPSMAPi eelist aTrexi eesi. Kommentaare ...

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas triip » 28 Mär 2013, 11:44

Üks asi, mida siin üldse pole mainitud on resolutsioon. GPSMAP 62s: 160 x 240 pikslit, eTrex® 30: 176 x 220 pikslit, Oregon 450: 240 x 400 pikslit. Ehk siis Oregon näitab üle kahe korra rohkem kaarti võrreldes nende teise kahega.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 28 Mär 2013, 11:56

Miks mobiili gps on halvem taas on see, et külma ilmaga see ei pruugi töötada.
Samas on jube hea, kui selline vidin taskus tagavaraks on kui peaks minema. Kui tihti sa seenele minnes ikka gepsu kaasa võtad ja kui tihti sa mobiili võtad?

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 28 Mär 2013, 11:58

hanneshk kirjutas:Udusiil - miks just GPSMAP mitte eTrex. Selge on see, et asi on vajalik, nüüd vaid küsimus milline mudel. Mina ise ei näe hetkel GPSMAPi eelist aTrexi eesi. Kommentaare ...
Peamine põhjus on see et lihtsalt meeldib selline "klassikaline" kuju rohkem. Teiseks põhjuseks on füüsika - mida suurem antenn seda parem. Nagu läks mobiili levi "kehvemaks" ajal kui antennid seadmetesse sisse kolisid, nii on ka GPS-dega. Korralik väline antenn, mida käes hoides ära ei varja on kindlasti parem lahendus. Raadiolaineid püüab siiski "avatud pind" ja mida rohkem seda on, seda parem. Iseasi, kui palju Eesti madalates metsades ja põldudel seda vahet tunda on, aga siiski :D
Ja kolmandaks ekraan. Pikem, aga pisut kitsam ekraan (ka pikslite poolest) on autos/rattal parem, kuna annab pisut parema vaate "ette".

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline