GPS-seadmete eelised nutitelefonide ees

Et metsas ära ei eksiks.
SalixMa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

GPS-seadmete eelised nutitelefonide ees

Postitus Postitas SalixMa » 04 Veebr 2016, 11:30

Hakkasin mõtlema, et kas on GPS- seadmetel veel mingeid eeliseid nutitelefonide ees või on selle lahingu nutikad juba lõplikult võitnud? Uurisin ja vaatasin, et on olemas väga palju äppe, mis teevad ära selle töö, millega kunagi said hakkama vaid GPS- seadmed. Ainsad eelised, mis ise leidsin:
*käsi-GPS on ilmastikukindlamad (ehkki jah nutikale saab osta veekindla kesta, kuid korralik asi ka maksab)
*nende akud peavad kauem vastu (matkates võib ju olla mitu nutika-akut või akupank kaasas aga ratsionaalsus on jälle ise teema)
*puudub andmesidevajadus (ehkki ka see on nii ja naa teema, sest paljud rakendused ei vajagi enam netti)
*satelliitide järgi kompass on usaldusväärsem (oma kogemused!)

Milliseid eeliseid veel teate?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Re: GPS-seadmete eelised nutitelefonide ees

Postitus Postitas ullivilli » 04 Veebr 2016, 12:50

*Kilekotis on nutitelefon veekindel
*Sõltuvalt nutikast, aga üldiselt on neil akud tõesti kehvemad. Samas offline olles ei ole tarbimine nii suur.
*KAsutan valdavalt offline kaate. Üldiselt kõik head kaardid ongi pigem eelladimisega.
*kägiGPS on täpsem. Mitte muidugi odavad nende eksimus on samuti +/-10m nagu nutikatelgi.

Peamiselt on küsimus: mis hinnaklassi seadmeid me võrdleme.

Maamõõtja GPS seade maksab ca 30k€ ja vaevalt mõni telefon selle seadme täpsusega võrreldav on.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 04 Veebr 2016, 22:05

* Käsi-GPSid töötavad reeglina pulkpatareide / akude pealt, mida on lihtne matkale kaasa võtta. Telefoni GPSina kasutades on see risk, et kõige vajalikumal hetkel on telefoni aku tühi. Tänapäeval on muidugi olemas ka akupangad, kuid suure mahutavusega on reeglina kallid. KäsiGPSid kestavad kauem kui nutitelefonid GPS funktsiooniga.
* käsiGPSid on tavaliselt füüsiliste nuppudega ja saab kinnastega kasutada. Nutitelefonid on reeglina puutetundliku ekraaniga ja ei saa kinnastega kasutada (või on ebamugav).
Viimati muutis fred7, 04 Veebr 2016, 22:15, muudetud 2 korda kokku.

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas jaanussepp » 04 Veebr 2016, 22:11

Minu peamised kogemused GPS seadme kasutamisel puudutavad jalgratta seadet Garmin Edge Touring Plus, seega mõned huvid on üsna spetsiifilised, aga peamisteks eelisteks GPS seadme kasutamisel on:
* Spetsiaalne rattakinnitus, mille abil on väga hea ja kiire näiteks peatuspunktis GPS kaasa haarata (jah, on olemas igasuguseid nutikate kinnitamise võimalusi, aga mul on jäänud mulje, et seal tuleb ikkagi teha väike kompromiss selle vahel, kui kindlalt telefon kinni püsib vs kui kerge eemaldada/kinnitada on).
*Minu teada ei ole (vähemalt ilma häkkimata) võimalik nutitelefonidele korralikke Eesti topokaarte (Eomap, Regio) peale panna. Androidil jooksev Orux Maps küll põhimõtteliselt Garmini formaadis kaarte toetab, aga ainult lukustamata varianti (OpenStreetMap töötab ilusti). Regio ja Eomap müüakse aga kas mälukaardi külge või GPS seadme külge lukustatuna.

Üks teema on veel, mis minu jaoks oluline on ja mida Garmini seade võimaldab, aga nutirakenduse koha pealt hetkel veel vastet ei tea. Nimelt on mul tavaks rattamarsruute ette planeerida nii, et joonistan arvuti taga raja valmis ja soovin seda siis jälgida. Kuigi suures osas kulgeb rada teedel (mis vähemalt headel topokaartidel olemas on), siis aeg-ajalt tuleb ikka ette ka lõikeid üle põllu, läbi kraavi ronimist või muidu sellist kohta, kust navigeerivast kaardist abi ei ole. Ja kuigi selline "navigeerimine" ei ole ka Garmini korral teab mis elegantselt lahendatud, siis võimalus on olemas - nimelt on teatava konverteriga võimalik GPX rajafailist teha TCX, lisades sinna juurde pöördekohtade info vastavalt sellele, kui rada mingist piirist järsemini pöördub. Garmini seade oskab sellises formaadis rajajoont jälgida, kuvades nii pöördekohtade hoiatusi kui rajalt kõrvalekaldumise hoiatusi, samas ei tee välja sellest, kui ma kaardi järgi hetkel suht ebaloogilises kohas asun (põllu peal, võsas). Seni veel nutirakendustest sarnast funktsionaalsust leidnud ei ole, aga no võib loota, et on ainult aja küsimus, millal kuskilt sellise võimaluse leian või see kuhugi tekib. Lühidalt siis eesmärgiks see, et oleks mõistlik navigeerimine rajale, mis kord jookseb mööda teed, kord üle põllu (ilma et ma teel olles pidevalt mingeid režiime vahetama peaks).

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 04 Veebr 2016, 22:29

Keskmine telefoni aku on 2kAh ja Arvutitargas 10kAh ca 20€
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2016, 22:43

Üldiselt on tunne, et päris-GPS töötab metsas paremini.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2016, 22:55

Väga head offline kaardid olid poolnutikas Nokia telefonis - Ovi maps.
Windows phone peal kasutan rakendust Bike & Hike - sinna saab .gpx faile sisse laadida. Samas ta ise logib rada - hetkel salvestatava raja joon on teistest radadest jämedam. Samuti võtab ta vähe akut ja kasutab offline navi kaarte, mida saab tasuta riikide kaupa alla laadida. (Aga kraave ja metsaradasid nagu Ovi kaartidel seal kahjuks pole)

Peale patareide ja muunduritega katsetamist ostsin amazon.co.uk -st korraliku ja soodsa 10000 mAh EasyAcc - sellega saab kuus päeva metsas hakkama.
Hiljem sai ka kohalikust kaubandusvõrgust Romoss sailing 2 akupank ostetud. (Oli ruttu ühte juurde vaja). See oli poole kallim ja 5200 mAh. Aga kahjuks läks ta peale paarinädalast kasutamist katki - laeb aga pinget välja ei anna. Kassatsekk on aga kahjuks kadunud ja pood ümber ei vaheta.

Ka kinnastega saab nutikat kasutada - müügil on nutikindad, spetsiaalsed segud kinnaste nutikaks tegemiseks ja spetsiaalsed pulgad.
Täna nägin videot kus soovitati selle pulgana AA või AAA patareid kasutada - proovisin toimis viletsalt.
...

SalixMa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas SalixMa » 05 Veebr 2016, 08:13

Eelkõige pean silmas just käsi-GPS-e. Autoga navimisel pole tänapäeval küll enam eraldi seadet vaja- nutifonis või -tahvlis olevad äpid teevad selle töö ära. Hinnaklassi poole pealt pean silmas neid pille, mille hind algab 200 eurost. Olen samuti kokku puutunud spetsiaal-käsigepsudega, mida kasutavad näiteks maamõõtjad ja keskkonnaamet- nende täpsus on tõesti väga hea. Puutetundlikke ekraanidega on minu meelest mitmetahuline teema- on küll olemas spets kindad aga n.t talvel külmaga selliseid õhukesi kindaid kasutada pole kuigi mugav. Tõesti- on olemas mingi sprei, millega saab oma kindad teha puutekale sõbraks aga nii oma kindaid mädida... nojah vaieldav teema :-) ja pisikest pulgakest kaasa tassida... kui õnnestub teda hoida nii, et ära ei kao, siis jah OK. Kusjuures olen tähele pannud, et aina enam toodetakse just puutetundliku ekraaniga käsi-GPS-e. Võttes arvesse, et puutetundlik ekraan on võrreldes tavaekraaniga pirtsakam ja sageli töötavad gepsud karmides tingimustes, siis kahtlen veidi nende töökindluses. Samas- spets kaitsekile peale ja pole probleemi.

Piiber
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 05 Veebr 2016, 08:38

Olles kasutanud kolme nutitelefoni saan öelda, et erinevate telefonide gpsid toimivad väga erinevalt. Esimene HTC Desire S toimis väga hästi, järgmine telefon oli sutsu lahjemast hinnaklassist Sony Xperia V, millega oli väga raske korralikku positsioneerimist saada. Ühendus katkes ära või seda polnudki võimalik saada. Meenub olukord, kus üsna laial metsateel ei suutnud telefon üle poolt tunni piisavalt sateliite "näha". Samuti oli pidev jama, et metsarajal jooksmas käies kisas Endomondo pidevalt, et signaal on kadunud.
Viimane telefon HTC One M9 ja positsioneerimine käib sisuliselt koheselt. Siiamaani pole ühtegi probleemi olnud.
Mis puutub telefoni akudesse, siis 10 000 mAh akupank pole siiamaani alt vedanud. Terve nädalavahetuse kannatab metsas jaurata olles samal ajal niiöelda "sotsiaalne matkaja". Kõik kellad ja viled on sees, ning MyTracks või mõni teine programm logib teekonda.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 05 Veebr 2016, 09:13

Eelis on seegi, et sa ei pea oma GPS-seadme eest kuutasu maksma :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Veebr 2016, 09:32

Vahel mulle tundub, et olulisem on endale sobivate kaartide olemasolu (või paigaldatavus) seadmes.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 05 Veebr 2016, 10:10

scabere kirjutas:Eelis on seegi, et sa ei pea oma GPS-seadme eest kuutasu maksma :)

Ainult juhul, kui üldse mobiili teenuseid ei kasuta või põhimõtteline 'nupu-foni' omanik.
Aga kui taskus juba nutifon olemas, siis miks ta ei võiks ka kaardipilti näidata.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 05 Veebr 2016, 11:03

Muidugi muidugi. Samamoodi võib gps-seadme miinuseks lugeda seda, et sellega ei saa sõbrale helistada ja matkafoorumit külastada :) Ma rohkem naljaga kirjutasin.

Ega laias laastus väga suuri eeliseid ei olegi enam jäänud. See kaartide temaatika ongi ilmselt olulisim erinevusetekitaja. Metsandusametnikud käivad ikka metsas käsiseadmetega eraldisi taga otsimas olgugi, et suuremal osal neist ilmselt ka nutikad taskus olemas on jne jne. Nutitelefonist endale sobiva naviseadme kujundamine on eeldatavasti natuke peenem töö kui lihtsalt spets naviseadme kasutamine. Kuna keegi käsi-navigatsiooniseadme või nutitelefoni abiga maamõõtmist tegema ei hakka (ega saagi), siis pole ka täpsus eriti oluline näitaja.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 06 Veebr 2016, 11:11

Nutitelefon kaalub vähem,leiab kiiremini levi, teeb pilti ja kutsub hädaolukorras abi.
Seevastu pole nii suure põrutuskindlusega.
Minu xperia z3c on väga hea toimiva kompassiga ning ka veekindlusega, mistõttu kasutan pigem seda kui käsigpsi nii välitöödel kui ka matkal.
Aktiivkasutuses peab aga vaatam mis programmi kasutada sest osad on tohutud aki röövlid.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 06 Veebr 2016, 11:59

Kunagi oli minul Nokia 5140 telefon, ka sellel oli digitaalne kompass.
Ainuke häda, et see ei töötanud peale seda kui saatja oli täie võimsusega töötanud.
Linnas katsetades oli täitsa ok, aga loodusesse minnes ja nõrgas levis olles oli tegemist täiesti kasutu asjaga.
Peale seda kannan alati kaasas päris kompassi.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Veebr 2016, 11:12

Kõige parem kompass on sisemine kompass. Selle aluseks on teadmine, kus sa oled ja mis suunalised on nähtavad orjentiirid. Näiteks. Jõgi voolab idast läände, need kaks järve on üksteise suhtes põhja-lõuna suunalised, see kraav voolab tollesse jõkke, mis on x suunaline jms Kuna enamus aega matkata ei saa, käib muudkui plaanimine ja ettevalmistamine 8-) , siis mul enamus kohad kus käin ja kuhu kavatsen minna on pähe õpitud. Seda sisemist kompassi saab trennida ka, miskile seadmele ilmakaar üleval aken lahti teha ja ennem vaatamist ütled mõttes liikumissuuna ilmakaare, lähebläheb paremaks, ma kunagi aastapäevad mängisin. Ma seda peangi kõige olulisemaks, et klaariks ära ilma ühegi seadmeta ja kaardita ennast. Mul peotäis seadmeid kaasas, öösel küll ei matka, a sellist asja tuleb karta, kunagi ei tea, mis juhtuda võib, reaalselt igapäevane oht on udu, ma täiesti kanapea udus ja hakkan ilmselt ringe tegema, kui ühtegi orjentiiri ega häält pole. Esimene geps sai ostetud, kui kaks korda koerahaukumise peale merelt sai maha tuldud. Mul veekindlam geps, nupumobla kompassiga, fotokas gepsu ja kompassiga, suht ebatõenäoline, et kõik kaovad või minestavad.
Ma kraabifoni ei kasuta aga arvan, et nende laitmine on seotud suures osas teadmatusega. Kui on võimekas kraap ja kaardid ja oskused kasutada, ma ei näe mingit põhjust seda maha teha. Ükspäev naise autos olin, midagi ta linnapealt otsis, no jättis suht blondi mulje selle kraabiga mässates, ilmselt pole harjunud kasutama, midagi seadistamatta jms Ütlesin sõbralikmürgiselt, et kas tal tuleb see nali meelde, mida ta 10+ aastat tagasi kõigile sõbrannadele tuututas, et minu mees on lollike, käib gepsuga, pobiseb ja muljub. Parem naerualune paar korda tänaval olla, kui naerualune looduses, ma tean täpselt mida muljuda pimesi ja kus asjad on gepsus.
Isegi toite osas on mu meelest eelistuste küsimus, kas vead mingit akupanka kaasas või taskud väikseid akusi/battereid täis. AA-sid sööva gepsuga lihtne, paned uued pulgad sekunditega, järgmised 1-2 päeva juhtmevabalt olemas, kraabil liikumise ajal aku minestab, paned akupanga külge juhtmega, no vähe ebamugav, a kasutada ikka saab ka käigupealt.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 07 Veebr 2016, 15:08

Üks näide siia rabas ilma kompassita liikudes suuna kaotamisest:
Tahtsin minna punktist A punkti B kaudu punkti C, aga jõudsin hoopis punkti D.
Pilt
...

Kasutaja avatar
linnakodanik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas linnakodanik » 08 Veebr 2016, 11:06

Nutikatest äppidest.
Vaatan, et kuigi teoorias Google Maps võimaldab mingit maa-ala offline kasutuseks ette salvestada, siis tundub, et Eestis seda ei võimaldata. Kas keegi on proovinud praktikas OsmAnd nimelist rakendust? Kirjade järgi räägitakse küll offline kaartidest ja gpx-st.
http://osmand.net/

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 08 Veebr 2016, 14:07

Kasutan. Seal on juba sünnipäraselt mitmeidki matkaradu peal, isegi matkaraja suunaviitade asukohad on näha. gpx-i sai ka sisse võtta. Eesti offline kaarti uuendatakse kord kuus. Ka samakõrgusjooned on peal. Tundub et viimastel aastatel on eesti vabatahtlikud Openstreetmapi fanaatikud tublit tööd teinud. Aga kõrvemaal olen siiski mitmeid kordi komistanud puuduva metsasihtide info peale. Väljaspool eestit peaks enne kindlaks tegema kas kaart on piisavalt hea, mul on probleeme olnud. Sellele vaatamata usun et kindlasti tasub Osmand proovimist.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 08 Veebr 2016, 23:48

Mulle on OsmAnd jätnud rohkem navi mulje, õigemini sellena meelde jäänud, hetkel telefonis ei hoia. Omal jalal õues kolistamiseks oleks esmasem valik Oruxmaps või Locus. Erinevas vormis OpenStreetMap' sisu saab neis mõlemas kasutada, nii interneedusega kui ilma - näiteks MapForge vektorkaardid ( http://www.openandromaps.org/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Ning vähemalt esimene laseb ka WMS kaartidest (Maaamet) offlines pruugitavaid tükke salvestada.. Kuigi OsmAndil on nende kahega võrreldes seda menüüräga natuke vähem. Vist? Igatahes on tsviilis ja selle lähedal lausa lust kõrge lahutusega taskuseadme kuval raster- ja vektorkaarte sirvida, tihti hulka mugavamalt ja kiiremini, kui see käsigepsul toimuks.

Üks nutikate telefonide ikaldumise koht on n+1 võimalust midagi vussi keerata, mingi süütu uuendus, läbimõtlemata sätungi torkimine või lihtsalt halbade juhuste koosmõju ja kusagil hakkab midagi liiva jooksma või tavapärasest 10x kiiremini akut õgima. Õunamärgiga seadmetega on ehk asi lihtsam ja kindlam, aga Androidi-maailmas tuletab Murphy oma seadustega end piisavalt tihti meelde. Väikest rohtu pakuks konservatiivsem suhe asja liigsesse näpimisse, aga see roogiks ju tehnikast kogu lõbu välja ...

Lisaks kas harjumusest või puhtalt inimlikust laiskusest ajaga tekkinud eelistused, näiteks kindel soov kasutada seadet ühe kindas käega ja nupuvajutustest tagasisidet saada. Võimalus rohmakama kindaga eduliselt ekraani nühikada ei teki pelgalt kindale määritavast plögast ega nutitäpist, ka ekraanil paistev peab ühe käega toimetamiseks selget ja suurte nuppudega liidest pakkuma, laskma kaarti sisse-välja zoomida ühe näpuga ja hoidma tähtsamat osa liidesest pöidla ulatuses. Sobivates oludes on Oruxmaps täitsa meeldiv nähtus, aga vähemalt talvises aktsioonis kasutamiseks ei sobi minu meelest ka see liides mitte. Kui, siis pigem variant-beeks.

Ma olen ise ka käsi-gepsus suuresti OpenStreetMapsi pealt loodud kaartidele kolinud ja mis salata, ka selles vallas aeg-ajalt vastu näppe saanud. Näiteks Norra-Soome piiril avastanud, et kodus paika sätitud kaart algab alles 10km pärast. Või paberkaardil ja looduses olevat 5m laiust jõge lihtsalt ekraanil ei ole. Või mingi näpuka tõttu on gepsu sattunud ilma kõrgusjoonteta kaardifail - maastikul, kus saab end kaardil paika ajada ainult reljeefi või koordinaatide järgi. OSM kaartidel on piirkonniti radadega ka paras loterii, kui neid ikka vaja on ja midagi neile varemalt plaanitud, tasub kodus need üle kontrollida ja/või träkkidena aparaati toppida. Aga isegi kogu selle jandi peale on vana käsigeps pakkunud nutifonist vähem üllatusi. Mitte et nende näpimiseks kulunud aeg kuidagi samasse suurusjärku langeks :P

Eks enda valikute-eelistuste puhul mängib rolli ka kohati ebaterve suhe paberkaartidesse, elektroonika on pigem käikude logimiseks, enda kiiremaks kaardile panekuks ja mõnest seisust mugavamaks ja kiiremaks väljatulekuks, eks aeg-ajalt ka laisemaks navigeerimiseks. Vähe suurema kaalu saavad need seadmed udus, öös ja tuisus , ehk siis seal, kus esimeseks eelistuseks just lihtsus ja töökindlus ning kus tehnika poolt pakutavaid üllatusi väga ei oota.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Veebr 2016, 01:30

Mismoodi need samakõrgusjooned kaardile saate? Jutt sellest samasest Osmandist. Ostsin vastava plugina, proovisin nii ja proovisin naa-ei tule.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Veebr 2016, 08:56

Jälle teemaväline, aga mind häirib mõlema juures, et suurt pilti ei näe. Riist peaks olema vähemalt poole A4 suurune, mitte väga raske ja üsna pommikindel. Kuna seda pole, on mul tegelikult üsna ükskõik, millisest lukuaugust koordinaate vaadata või navigeerida. Ikka vaatan paberkaarte.
Patareide poolest on 1 eelis gps-del, et osa neist saab nupust välja lülitada igast asendist ja ärkavad samas asendis üles, ainult satte otsib veidi. Vähemalt mu Magellani originaalpaigaldus võimaldab seda. Mälukaardilt saan ka WinCE bootida, ja igasugu softi käivitada, aga siis kogu aeg töötab.

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 09 Veebr 2016, 09:06

Jants kirjutas:Mismoodi need samakõrgusjooned kaardile saate? Jutt sellest samasest Osmandist. Ostsin vastava plugina, proovisin nii ja proovisin naa-ei tule.
Pluginate all peab olema sisse lülitatud. Jooned on väga õrna pruuni värvi, võib juhtuda et ei pannud tähelegi. Maps style muutes saab pisut kontrastsemaks.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Veebr 2016, 10:50

Vist on põhjus ikka selles et kasutan tasuta versiooni...

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 09 Veebr 2016, 11:15

Tasuline on väga odav. See kulutus on olematu võrreldes selle kasuga mida mina, linnavurle sellest saan.

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline