5.05-7.05 Aegviidu-Jalgsema, ehk ots lahti tehtud matkateel

Tallasid mööda kodumaiseid radu? Jaga nähtut ja kogetut ka teistega.
Vasta
Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

5.05-7.05 Aegviidu-Jalgsema, ehk ots lahti tehtud matkateel

Postitus Postitas Metavo » 07 Mai 2015, 17:53

Alustuseks peab mainima, et seda retke olin paar nädalat ette planeerinud ning selle mõttega ka kuivtrenni linna vahel teinud. Lõpuks polnud mingi probleem seljakotiga 30-40 km maha käia keskmise kiirusega 6-7 km/h ilma et kuskil miski valutama hakkaks või enesetunne negatiivselt mõjutatud saaks. Päeval enne minekut aga lõi vana viga välja, lihasepõletik vasakul jalal, mistõttu sai mindud matkale toetava sidemega ning medpaun täienes geeliga, mis leevendab valu ja võtab vähemaks põletikku. Kuna retk oli pikalt planeeritud, ei lasknud ma end sellest häirida, kuid selle retke moto võiks olla, et kui hästi me ka valmistunud pole, pole me ikkagi supermehed. See aga ei tähenda et kõik luhtuks. Käia üksinda paar päeva metsade vahel ja näha linde-loomi ning muud metsaalust, mõjub vaimule ikka hästi.

Järgnev on kirjutatud matka õhtutel lõkke ääres või puhkepausidel jalga puhates:

Helistasin täna aegviidu teabepunkti ning uurisin, kas saab raja kaarti. Tõdeti et nad minu jõudmise ajal on kinni kuid saavad mulle siiski kaardi jätta. Näituse kuuri uks on lahti, seal riiuli peale jäetud kaart mulle.

Hakkasin astuma kell 17 Aegviidust, tee peal rajalt leidsin virna langetatud kaskesid, kus tegin väikse peatuse ning koorisin tohtu. Mägede karjääri juurde jõudes ehmusin. Esimene loom! Ja keset teed! Tee peal, näo ja kehaga minu poole, istus konn, kes oma loomusele vastavalt, justkui ootas et talle peale astutaks. Ei läinud läbi, ütleks selle peale. Ilm oli mõnus soe. Päike paistis, sai käia vaid särgi peal ning nõnda päeva lõpuni välja.

Kakerdaja rabas oli laudtee veel rohkem vette vajunud, ning tuli laveerida palkide, rontide ja kõige muu vahel kuid lõpuks, nagu ikka, tuli ikka vette astuda. Nii palju siis kuivadest jalgadest. Mõte oli ööbida Matsimäel, kuid kui kella 23-ks Napu lõkkekohta jõudsin, sain aru et pole mõtet. Pidin tõdema et militaartoidud on nõmedad, kahjuks ei olnud varem proovinud aga mis seal ikka. Just neil põhineski selle matka toit. Vähemalt saan kulinaaria kogemuse mis ei unune.

Järgmisel päeval jõudsin 3 tunniga lõpuks Matsimäele! St 4 kmh, kuigi olin arvestanud 6 kmh. Miski peab muutuma, kas aeg mis panustan kõndimisele, tempo või distants. Ilmselt tempo voib muutuda kuid mitte paremaks. Nüüd rappa...

Kurat. Lõin jala rabas ära. Õnneks kõik liikus ja võttis vaid tempot mõneks ajaks alla. Rajad siin on ägedad, aga aru ei saa, mis mõistus otsustas sellisest kohast rada läbi teha. Vahetult enne Kollassaare matkaonnini jõudmist, omis mõtteis kõndides, oli järsku minu ees rajal umbes 20 m kaugusel põder, küljega minu poole. Pea kõrgus kindlalt üle kahe meetri, sarvitu. Mõlemad tardusime, aga põder oli kiirem ja pani jooksu metsa suunas.

Kollassaare juures hakkas aga seenekat sadama, nii et hetkel pean pausi ja söön militaarpähkleid. Naudin vaadet ka, siin on palju muutunud ning juurde ehitatud.

Edasi minnes nägin põgeneva kitse tagumikku ning Aravetesse jõudma hakates, arvestades nähtud ja kuuldud loomade hääli, mõtlesin: kas see "ettevaatust kuri koer" suudab mulle enam pinget pakkuda, mille sildi alt rada läbi läks. Ei suutnud, koer oli vist tuppa peitu pandud minu tuleku puhul, vähemalt nii mulle näis. Edasi eksisin Aravetes ara, raja märgistus ka ei klappinud kaardil olevaga ning üles-alla liikumised tapsid jalad lõplikult ära.

Mis ikka, viskasin selili märjale samblale ja täiendasin jõuvarusid. Jõudsin Kurisoo lõkkeplatsile, mis, arvestades asukohta, oli täiesti tiptop! Korralik varjualune, paekivist laotud lõkkease ja tohutu laavu kuhu oleks mitu rippvoodit alla mahtunud. Lisaks veel kuivad lõkkepuud. Määrisin jalad sisse ja tekkis tunne, äkki venitan ikka Ravani ära. Tehtud. Kuid teel mõistsin, et jalad on läbi mis läbi. Kui teele asudes oli tempo ca 6-7 kmh, siis poole peal langes vbla 2-3 kmhni. Raval oli märg ja porine maa, tuul otse peale ja igal pool konnad (keda kahtlustan olevat kui enesetapu terroristid, kes ebameeldivusi soovides jala alla hüppavad). Seekord militaarpaki sisu koosnes peamiselt ubadest, aimasin juba siis, et tulemas on soe öö, kuid gaasiküte oli boonus!

Hommik algas taas jalgade kreemitamisega. Natuke enne ülestõusmist hakkas ka sadama, mis saatis mind terve ulejäänud retke. Suutsin käia Jalasteni, kust edasi lihtsalt ei näinud mõtet minna, sest tempo oli eilse õhtu viimase kilomeetriga sarnane ning ei näinud paranevat. Loobusin. Sain tänu abivalmis inimesele Tamsallu, kus istusin rongi peale ja sõitsin ära koju.

Lohutuseks voib öelda et põnevam maastik oligi selja taga ning algav kruusa-asfaldi lõik jääb järgmiseks korraks jalgratta seljas avastamiseks.
Viimati muutis mrWilson, 07 Mai 2015, 19:40, muudetud 1 kord kokku.
Põhjus: Lisasin veidi lugejasõbralikkust. :)
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: 5.05-7.05 Aegviidu-Jalgsema, ehk ots lahti tehtud matkat

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Mai 2015, 18:56

Väga lahedad muljed, super.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Mai 2015, 19:45

"Kui üksi käid siis loomi näed." - vana Tõstamaa vanasõna. :) Alati peab jätma ka midagi seemneks.

Aga muidu, tubli sooritus sellegipoolest.

8-)
Ah, minge metsa...

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 08 Mai 2015, 11:18

Kas te tõesti suudate looduses seljakotiga 7 km/h pikalt liikuda?
Metavo-sarnane friik - no okei,
aga teised?
Respekt...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 08 Mai 2015, 11:27

No suudan aga ilmselgelt mitte pikalt.

Vaja veel veidi trenni teha...

PS. Kõigile kes ei usu matkasaabastesse, soovitan samuti xeroshoes sarnaste jalavarjudega väike matk läbi teha. Hetkel ainsad jalatsid millega liikuda suudan, on matkasaapad :D

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Mai 2015, 16:00

tripp kirjutas:Kas te tõesti suudate looduses seljakotiga 7 km/h pikalt liikuda?
aga teised?
Respekt...
Oleneb kui raske seljakott on. Alla 10kg seljakotiga pole eriti keeruline.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 08 Mai 2015, 16:47

Meie käime naisega nädalavahetusetti kergliiklusteedel kärudega kõndimas. Tavaliselt teeme 10 km ringi ja keskmiseks kiiruseks tuleb 4...5 km/h
Kui üksi ringe teen (mõnikord paarkümmend kilomeetrit vahetpidamatta) tuleb kiiruseks 6 km/h.
Maastikul tuleb kiiruseks tavaliselt 2..3 km/h
Minujaoks tähendaks maastikul 7 km/h sörkjooksu - paras er na retke tempo. Seal kah seljakotiga kolme öö ja kahe päevaga vaja 150km läbida. Sellises tempos püsimine eeldab väga head treeningut.
...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 08 Mai 2015, 17:51

Vaatasin praegu jäljeaabitsat http://www.keskkonnaamet.ee/public/Otep ... aabits.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ning mõtlen nüüd aks olid ikka minikarude jäljed teel või oli tekitajaks pigem mäger.

Pildimaterjali:

https://picasaweb.google.com/1124248106 ... duJalgsema" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 08 Mai 2015, 19:26

Mul on tehtud samal Aegviidu-Kakerdaja-... rajal samasugune "Koršetsi" vuntsiga pilt :D Sama samblikuga ja puha..Tore, kuidas loodus võib inimesi suunata...
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Kasutaja avatar
sunwolf
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sunwolf » 09 Mai 2015, 00:25

tripp kirjutas:Kas te tõesti suudate looduses seljakotiga 7 km/h pikalt liikuda?
aga teised?
Respekt...
Ei tahaks nagu halvasti öelda, aga...olid ajad, kui sai selliseid (ja kiiremaid) teekondasid oluliselt raskemate matkakottidega tehtud küll ja küll...ning ilma mingigi põhilise ettevalmistuseta, seljakotis hulk mõttetut kraami jne...
Ilmselgelt on ühiskond vahepeal rämedalt pehmostunud kui selline küsimus üldse tõstatub...

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 09 Mai 2015, 00:48

Kõvad mehed, mis öelda! Ma käisin eile päevakul - Ülgase maastik, vanad karjäärid Jõelähtme prügila lõunaküljel - ei liikunud ka oluliselt kiiremini. Ehkki seljakotti polnud üldse.

Suvel lidusime me Leninil laagrite vahel edasi-tagasi ilmselt kiiremini kui 7 km/h, 4000 meetri kõrgusel, aga ma ei ütleks selle tegevuse kohta enam "matkamine".

Metavo, tore üleskirjutus!! - mis jalatsid sul siis olid?

Kasutaja avatar
sunwolf
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sunwolf » 09 Mai 2015, 01:29

Nagu ütlesin - ühiskond on pehmostunud...
Kilka palju tahad - sõnum jääb ikka samaks.. ;) :D

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 09 Mai 2015, 14:15

Metavo kirjutas:Vaatasin praegu jäljeaabitsat http://www.keskkonnaamet.ee/public/Otep ... aabits.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ning mõtlen nüüd aks olid ikka minikarude jäljed teel või oli tekitajaks pigem mäger.

Pildimaterjali:

https://picasaweb.google.com/1124248106 ... duJalgsema" onclick="window.open(this.href);return false;

Mäger

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Mai 2015, 00:19

Reigo, võibolla tõesti mäger, kaalusin ka ise seda varianti pikalt, näis aga olevat jälg üle 5 cm, võibolla ainult tundus.

Tripp, jalatsid on nähtavad piltidel https://plus.google.com/photos/11242481 ... banner=pwa" onclick="window.open(this.href);return false;
Pilt
Olen ka hullemat tempot teinud, pikemal distantsil, samuti olematute jalavarjudega ja hulga nooremana. Olin pärast täitsa läbi, aga praeguse ebaedu põhjus: vananemine? Ei tea, igatahes tuleb endaga tegeleda. Sul ka ilmselt :)

KuuseOkas, näita pilti :D

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Mai 2015, 00:25

PS. Kuna viimastel päevadel oli igav siis tegin ka "simulatsiooni". Ehk, palun väga, selline näeb välja olukord kui käid just selliste jalatsitega:

https://www.youtube.com/watch?v=Jj5YSv9kZzQ" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=T41SzovPLVA" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=sD677vuJj1k" onclick="window.open(this.href);return false;

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Mai 2015, 10:49

Metavo kirjutas: praeguse ebaedu põhjus: vananemine? Ei tea, igatahes tuleb endaga tegeleda. Sul ka ilmselt :)
Millega ma tegelema pean? Vananemisega? Matkamisega? See edeneb edukalt: eelmisel nädalavahel käisin süstaga Piirissaarel, sel nädalavahetusel lastega rabas, järgmisel tulevad rohelised.

Jalakaamera kinnitab mu eelmist hinnangut "friik". :)

TimoT
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas TimoT » 14 Mai 2015, 22:07

Metavo kirjutas:... Pidin tõdema et militaartoidud on nõmedad, ...
millise riigi? mis toidu nimetus?

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 15 Mai 2015, 00:03

TimoT kirjutas:
Metavo kirjutas:... Pidin tõdema et militaartoidud on nõmedad, ...
millise riigi? mis toidu nimetus?
Vaata pildigaleriist, seal esimesel paaril pildil peaks mu menüü olemas olema.

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 23 Mai 2017, 15:26

Metavo kirjutas:
10 Mai 2015, 00:19
KuuseOkas, näita pilti :D
Parem hilja, kui mitte kunagi, eks :D Aegviidu kandist on üks ammune pilt vuntsidega
16904709_10154808093570219_8305462101627410590_o.jpg
Ja mõnda aega tagasi tegi mu kolleeg ühe sellise ..võib vist öelda, et kollaazi - mina, Koržets ja üks õpilane loodusmajast, kus ma töötan
17038535_10211758234489032_5241417994487995296_o.jpg
Hakkab nagu mingi muster tekkima..igal matkal vähemalt üks vuntsi-pilt D
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Vasta

Mine “Eestis”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline