Soome matkarajad

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Soome matkarajad

Postitus Postitas KuuseOkas » 10 Mai 2014, 20:06

Tere!
Oleme kaaslasega võtnud plaani Soome matkama minna suve lõpus - sügise alguses. Seoses sellega mõned küsimused foorumlastele.
Oleme uurinud ja puurinud internetis erinevaid sihtkohti ja istun praegugi Soome Metsähallituse kaardiga ja muudkui googeldan. Lugesin ka Jyrgensoni postitusi UKK ja Repovesi kohta.
Kuhu te siis ikkagi soovitaksite minna? Matk võiks koos sõiduga edasi-tagasi olla u 7-10 päevane. Iseenesest oleks muidugi hea, kui saaks rohkem matkates aega veeta ja vähem autoga sõita, aga päris Põhja-Soomes tunduvad olevat ka vahvad kohad. Tahaks just sellisesse kohta minna, mis oleks võimalikult erinev Eesti loodusest. Endale on silma jäänud Oulanka ja Karhunkierros matkarada, Urho KEkkonen, Ylläas-Pallas ja Hossa-Itäraja matkarada.

Kuigi keegi on käinud mõnes neis kohtades, siis ootan soovitusi :)
JA! Millal oleks kõige parem minna? Kas Soomes on ka nt mingi periood, kus põdrakärbseid on massiliselt ja..
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Soome matkarajad

Postitus Postitas sepaonu » 10 Mai 2014, 21:14

Ma kõige rohkem augustis käinud põhja norras, mu meelest selles mõttes hea aeg, et juuli turistihullus on läbi, sääske vähem, olenevalt aastast siiski veel suvi, ööd veel lühikesed, valget aega piisavalt palju, telkimiseks sobiv aeg. Ma soovitaks ikka tundravöönd võtta ette, mis sest kesksoomest ikka matkata, sisuliselt sama, mis eesti, kaske rohkem, graniiti rohkem. Yllas-pallas-Inari kõrgus laias laastus.
Kõige jubedam loom minu meelest putsmägar, somme keeles äkist mäkära, sääsed selle kõrval mahe jutt ja musutamine, tornio kõrgusel juulis olen nendega maadelnud. Ma sihkestest spets matkaradadest ei tea midagi.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 10 Mai 2014, 22:09

Mina olen natuke Karurajal käinud - ilus oli ja seda isegi talvel.
http://lennuki.planet.ee/lapland/" onclick="window.open(this.href);return false;
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 11 Mai 2014, 07:58

KuuseOkas kirjutas:Tahaks just sellisesse kohta minna, mis oleks võimalikult erinev Eesti loodusest.
Kui sa oma soovis kindel oled, siis sihi mõnda kõrgemat tundra-ala, midagi Kilipisjärvi - Halti sarnast. Samas ma ise pakuks ruska-ajale seatud sügismatkaks - septembri 2.-3. nädal - pigem mõnda vahelduvamat kanti, kus lisaks suurele lagedale ja paarile kidurale kasele natuke metsa ka sisse pikitud ja kontrastid paremini välja tulevad. Hetta-Pallas-(Ylläs) nääiteks, sealt meie üks eelmise sügise album, Taavi ehk väga kurjaks saa [: - http://nagi.ee/photos/taavid/sets/378149/?init=12" onclick="window.open(this.href);return false; . Träkk ka http://www.geoape.com/tracklogs/ruska-2013-4445" onclick="window.open(this.href);return false;
Soome piiresse jäävatest on mul võrrelda vaid talviste Halti ja UKK-ga.

Ringi asemel lõike valides ja autoga minnes tuleks logistika ette läbi mõelda, mingi kohalik buss või takso skeemi lülida. Kohalikud pakuvad ka juhiteenust, veavad auto näiteks Hettast Pallasesse. Minus räägib ilmselt bussi-rongi-lemb, aga kaksi minnes minu meelest see sääst öörongi mugavust ja kahte maha sõidetud ööd või päeva ära ei tasu. Kui eesmärgiks pikem roadtrip, siis muidugi teine teema.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Mai 2014, 10:30

Need Karuraja lôigud, kus mina käinud olen on küll vägagi Eesti männikute moodi, kui muidugi kaljud ja kosed välja jätta.
...

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 11 Mai 2014, 10:54

Samas ma ise pakuks ruska-ajale seatud sügismatkaks - septembri 2.-3. nädal - pigem mõnda vahelduvamat kanti, kus lisaks suurele lagedale ja paarile kidurale kasele natuke metsa ka sisse pikitud ja kontrastid paremini välja tulevad.
Olen täitsa nõus, et võiks olla vahelduv maastik. Sellised avarad tundravaated on muidugi ilusad, aga 5 päeva jutti võib olla mitte nii väga.. See kaart/brošüür, mis mul matkaradade kohta on tegelikult hea sellesmõttes, et tabelis on märgitud "Nature and scenery" all iga matkaraja kohta, millised erinevaid pinnavorme või maastikuelemente konkreetsel rajal näha saab.

Selle järgi ütleks, et Ida-Soome jääv Karhunkierros rada (see sama Karurada, millest Tarmo rääkis?) on kõige mitmekesisem (lubatakse metsa, jõgesid, raba, kaljusid ja avatud tundra maastikku).
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 11 Mai 2014, 19:27

KuuseOkas kirjutas:Sellised avarad tundravaated on muidugi ilusad, aga 5 päeva jutti võib olla mitte nii väga..
Natuke selgituseks, see mis mind ennast heas mõttes pöördesse ajab ja mille alla ma olen järjestiku aastatel hunniku ressursse matnud (tundra ei alga ega lõppe Soomes) on üks asi, mida ma inimest nägemata soovitada julgen, hoopis teine ;)

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 11 Mai 2014, 20:24

Karjala, vene poole peal on ka väga mitmekesine.Seal on ka vaheldumisi kõike.Sinna ju saab samuti minna.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 12 Mai 2014, 12:58

Avo kirjutas:Karjala, vene poole peal on ka väga mitmekesine.Seal on ka vaheldumisi kõike.Sinna ju saab samuti minna.
Noorem rahvas ilmselt ei saa sealpool idapiiri kasutatava keelega enam hakkama.
Lisaks nõuab see viisa hankimise kadalipu läbimist.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 12 Mai 2014, 14:41

viisa hankimisel pole mingit kadalippu, ootama paed lihtsalt mõne nädala. Keelega on jah nagu on, ametiasutustes saab küll inglise keelega hakkama.Inglise keelt oskavad seal ju ka noored samamoodi nagu siin.Pole see mingi eriline piirang et vene keelt just ei oska.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 22 Juul 2015, 20:10

Mul on plaan lastega (8 & 12) Kesk-Soome matkama minna.
Eesmärk on teha majast-majja kerge jalutuskäik.

Karhunkierrosel ja mujal käinud foorumlased -
- kas on konkreetseid soovitusi, kuhu?
- kas majade vahelised lõigud on lastele päevaga läbitavad?
- kas majade broneerimine jne on võimalik ja soovitatav?
- muid häid ideid?

Aitäh :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 22 Juul 2015, 23:15

Minule jätis üllatavalt hea mulje Syöte rahvuspark Soomes, olen seal 2 korda käinud.
https://www.facebook.com/syotteenkansallispuisto" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.ee/?gws_rd=ssl#q=sy% ... ional+park" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 23 Juul 2015, 14:49

Aitäh, Tõnu!
Uurin seda kohta.

Veel keegi? Soomes matkanuid võiks siin foorumis olla palju... ometigi :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Juul 2015, 21:29

Tegelikult olen matkanud enamuses Soome rahvusparkides ja nn matkaaladel. Kaarte Soome rahvusparkide ja matkaradade kohta on kaks kasti täit. Hea meelega võin oma muljeid jagada ja soovitusi anda. Paljud väga ilusad ja esteetilised rajad jäävad ka väljapoole rahvusparke. JNE....
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 27 Juul 2015, 10:58

Tõnu, see oleks tore. Ehkki ma tean, et sinusugust metsainimest minusugune linnavurle eriti kergelt ei taba. Hetkel valime hoopis Pallastunturi ja UKK vahel.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Juul 2015, 14:49

Mõlemad on lahedad kohad. UKK-s olen vist isegi 5 korda käinud.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 28 Juul 2015, 00:25

Jyrgenson kirjutas:Mõlemad on lahedad kohad. UKK-s olen vist isegi 5 korda käinud.
Tõnu, sa võiks mõned UKK kaardid suvepäevadele kaasa võtta (Saariselkä ümbrus). Mul on praegu selline fifty-sixty variant, et ma võin isegi jõuda laupäeva õhtuks ratta-rongi-ringiga Paunküla mägedesse.
Ning kui sul on mingeid kaarte Halti piirkonnast, siis pakuks ka need huvi - plaan järgmine kuu seal 'tipus' ära käia.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 28 Juul 2015, 07:39

Võtan kaasa kui meeles püsib.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Nov 2015, 19:31

Ka keegi seda Lieksa-kandi Karhunpolku on läbi käinud või sõitnud?
http://4.bp.blogspot.com/_CNpvHS2O6P8/T ... 10+008.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=8nF0Jig ... iironniemi" onclick="window.open(this.href);return false;
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Nov 2015, 15:56

Kumba sa mõtled, Karhunpolku või Karhunkierrost?
Ses mõttes, et ma ei saa enam midagi aru, kõik mu tuttavad, kas on Omast arut Karurajal käinud, on tegelikult käinud Karhunkierrosel.
Tarmo kirjutas:Need Karuraja lôigud, kus mina käinud olen on küll vägagi Eesti männikute moodi, kui muidugi kaljud ja kosed välja jätta.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Nov 2015, 16:10

See vist on ikka see Lieksa kandi Karhunpolku.
Mairo kirjutas:Panen ka siis siia meie väikese seltskonna matka kirja.
Väga tore oli. Käisime siis väikese seltskonnaga Karjala kandis (500km Helsingist kirdesse) matkamas. Läbisime umbes 140km selle ajaga.

Aga pildid on siin :) Enjoy!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 3763cf05a7" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 20 Nov 2015, 19:16

Nohik kirjutas:Kumba sa mõtled, Karhunpolku või Karhunkierrost?
Ses mõttes, et ma ei saa enam midagi aru, kõik mu tuttavad, kas on Omast arut Karurajal käinud, on tegelikult käinud Karhunkierrosel.
Tarmo kirjutas:Need Karuraja lôigud, kus mina käinud olen on küll vägagi Eesti männikute moodi, kui muidugi kaljud ja kosed välja jätta.
Karhunkierros oli.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Nov 2015, 20:03

Aga kui esitada küsimus sellise nurga alt, et milline Soome rada oleks ühistranspordiga kõige kergem algusesse ja lõppu ligi pääseda ja reis poleks väga pikk?

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 21 Nov 2015, 01:05

See "väga pikk" on ka väga suhteline :P
Näiteks UKK radadele, algusega Saariselkäst või Kiilopäält, on võimalik Tallinna Lennujaamast hommikul alustades kusagil sama päeva lõunaks kohale jõuda. Laeva-öörongi-bussiga samasse kanti minnes jõuad ka umbes lõunaks, kui eelmise päeva pealelõunal sadamast laevale astud, rongile jalutad või trammitad, öö magad rongis ja kohe hommikul istud veel neljaks tunniks bussi. Vähemalt esimest korda minnes see ei tohiks tegelikult pikk tunduda, öörongiga üles põhja kolistada on lihtsalt niivõrd mugav. Üldiselt käivad lapis bussid lendude ning öörongide saabumise-väljumise järgi ja mingit pikka passimist kusagil jaamas ei ole.

Enamusel http://www.nationalparks.fi/en/destinations" onclick="window.open(this.href);return false; sihtkohtadest peaks Directions and Maps all ühistranspordiga kohale jõudmiseks juhised ja liiniotsingute lingid olemas olema.

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas aleks » 23 Nov 2015, 10:30

Kas keegi "puusalt" saab tulistada, mis on ühistranspordiga minnes umbkaudne kulu (TLN - FI,Hautjärve / 1 ots) karuraja stardipunkti ? Ilmselt siis laev + rong ?
On huvi suve algul seal ära käia. Sandbergi kodulehel on hinnaks 190e ning hinnas on sisuliselt transport ja viimane ööbimine cämpingus/saunaga (viimane mind väga ei huvitagi) ja sandbergi grupis on 10-14 inimest, ma ikka eelistaks minna 1-5 seltskonnaga.

Vasta

Mine “Välismaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist