Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Vasta
margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 752
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas margusl » 22 Jaan 2019, 21:17

Möödunud nädalal tõi paljudele Suunto matka- & spordi- ning sukeldumiskellade omanikele võrdlemisi halva uudise: mitte-nutikatel ehk ilma telefoniühenduseta mudelitel plaanitakse järgmise pooleteise-kahe aasta jooksul piltlikult kaabel läbi lõigata, üsna valusalt puudatab see just Ambit & Ambit2 kellade kasutajaid, aga tõenäoliselt on suuremal osal tänastest Suunto kandjatest rohkem kaotada kui võita. Teemat saab üldistada ka teistele tootjatele ja teenustele, haakub natuke planeeritud vananemisega (planned obsolescence) , sellest ka mõni rida pikem post.

Taustast.
Aastatel 2012 kuni 2014 tõi Suunto turule väga eduka GPS-kellade sarja: Ambit, Ambit2, Ambit3. Teise ja kolmanda põlvkonna mudeleid tehti veel erinevates seadetes, kolmandaga käisid kaasa saledama joone kuid väga sarnase sisu ja olemisega Traverse ning Vertical. Läbi kõikide mudelite aeti suuresti sama liini - geniaalse asetusega tundlik GPS-antenn, mahukas aku, põhimudelitel kõik ABC-kella (Alti-Baro-Compass) vigurid, vahendid navigatsiooniks (erinevas standardis koordinaatide lugemine ja sisestamine, huvipunktid, marsruudid), tarkvara uuendatav ja võrdlemisi aktiivses arenduses, mälu tegevuste logimiseks oma aja kohta küllaga. Läks peale nii looduses liikujaile kui sportlastele, suure aku tõttu klikkis eriti hästi ultra- ning maastikujooksjate seas. Kolmas põlvkond on ka veel täna, 5 aastat peale esitlemist, Suunto online poodides müügil. Edasimüüjate poolel on valik veel suurem.

Kõik need Ambitid käivad seadistamise tarvis kaabliga arvuti külge, erinevalt näiteks Garmini käsigepsudest ja kelladest, ei toimi need aga mäluseadmena. Kella sisse keerukate menüüde loomise asemel võttis Suunto ette enda Movescount veebikeskkona ning liigutas pea kogu sättimise sinna. Movescountis tehtud valikud määrasid näiteks, mida ja kuidas kuvatakase kellal suusatades, aerutades, matkamisel, rattasõidul, kas mingit tegevuse jälge logitakse mälu säästmiseks 1 või 5 sek tagant, kas aku säästmiseks on GPS täpsuses mööndusi tehtud, kas tegevuse alustamisel otsitakse ka pulsivööd või ratta kadentsiandurit, kas näidatakse graafikul, mitme õlle jagu kaloreid tuleb taastumiseks tagasi manustada, mis rajad ja huvipunktid on navigeerimise tarvis kellas talletatud jms. Kogu sättimise Movescounti liigutamine tähendas ühelt poolt vabadus toimetada suurelt ekraanilt, tahvlilt ja telefonist teisalt võttis vabaduse nendele sätetele ilma interneeduseta ja kellast endast ligi pääseda. Sama loogika kehtis ka kellast sinna pidama jäänud logide kätte saamisel - kui kellal juhe taga, hakkasid need Movescounti suunas liikuma. Ja jälle oli see Movescounti veeb ainus ametlik aken nende tegevuste nägemiseks ja kaardil kuvamiseks ning nendega edasi toimetamiseks.

Ambitite kolmas põlvkond tõi lisaks kaablimajandusele kaasa võimaluse neid sätteid ka otse telefonist torkida ja siis üle Bluetoothi kella sisse saata. Logid hakkasid samuti üle õhu kellast välja liikuma.

Tänane suund.
See Bluetoothi- ja telefonivärk sai mõistagi popiks ja edasised Suunto arendused kuni tänaseni on järjest rohkem just sellele nutiteemale surunud. Möödunud nädalal saadeti kõikidele senistele Movescounti kasutajatele teade Movescounti sulgemisest pooletise-kahe aasta jooksul. Asenduseks järgmine Suunto mobiiliäpp, kel sellest väheks jääb, leiab piisavalt kolmandate osapoolte pakutud teenuseid (a'la Endomondo ja Strava kaartide ja graafikute uudistamiseks ning laikide kogumiseks, Komoot ja Gaia käikude planeerimiseks). Kui Bluetoothiga kellade omanikel on vähemalt teoreetiline võimalus, et ostuhetkel reklaamitud võimalused mingil enam-vähem toimival kujul kunagi uuesti luuakse (Ambit3 vaates on see "uus" äpp ehk uuesti elule puhutud SportsTracker veel umbe-toores ) , siis peale Movescounti sulgemist jääb vaid kaabliga suhtlevate Ambit & Ambit2 omadustest üsna vähe alles.

Lükkest puudutatud seadmed on raua poolest tugevad, välimuselt tänaste kelladega võrreldes ehk natuke kohmakad, aga sisult igati tublid ja kannavad oma nime välja ka võrdluses mitu aastat värskemate kelladega. Praegused kasutajad võtavadki neid rohkem tõsiste tükkidena, mitte vaid aasta-paar kestvate vidinatena. Eks üksikutel isenditel annab üht-teist ka järgi, aga kui praegune plaan nui neljaks teoks tehakse, tõmmatakse pooleteise aasta pärast hunnikul töötaval elektroonikal juhe seinast. Suunto näol on seni olnud tegu ettevõttega, kes reklaamib end 75 aastase traditsiooni ja koguemusega ning surub oma tuntud brändile. Remonti ja garantiid puudutav tugi on ka päriselt väga hea olnud - vahetavad klaase, nuppe, akusid, teibaid näitama hakanud baromeetreid. Isiklik 10/10 kogemus esimese põlvkonna Ambiti ja vahetult enne garantii lõppu nöökima hakanud nuppudega - veebis täidad vormi, kirjeldad muret ja prindid saatelehe, kuller viib kella ja nädal hiljem toob, nupud vahetatud, ei mingit jauramist ega passimist. Remonditud kell töötab tänaseni.

Ülalöeldu ehk mingi verevanu kuulutamisena ei kõla, pigem oli ajend ärgitada mõtlema, kas ja kui kaua mingid nutikana reklaamitud tooted ja teenused tegelikult end õigustavad, kas kasumit taotleva ettevõtte ajaloo peale tasub mingeid eeldusi seada. Ja mis täpselt selle kokku aetud kolaga saama hakkab, kui keegi kaugel maal otsustab juhtme välja tõmmata. Olgu teemaks siis nutiteler või äpiga juhitav pealamp.

No ja kui edaspidi plaan Suunto Ambit/Ambit2/Ambit3/Traverse/Vertical osta või ka müüa, siis ülaltoodu paneb ehk hinnanumbreid vähe teise pilguga vaatama [:

Lõppeks mõned viited ka, jutt põhiliselt sellistest viguritest:
Ambit - https://www.suunto.com/Products/sports- ... bit-Black/
Ambit2 - https://www.suunto.com/Products/sports- ... it2-Black/
Ambit3 - https://www.suunto.com/Products/sports- ... eak-Black/

Suunto tulevikunägemus - https://www.suunto.com/transition/ - ja kasutajate antud tagasiside - https://forum.suunto.com/category/31/di ... transition

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 885
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas Tanel » 23 Jaan 2019, 16:37

Kurb uudis muidugi. Tänan Margust analüüsi eest. Oma teise põlvkonna Ambitiga olen senini väga rahul, ennemalt oli mul Tc3, suureks plussiks just suurema mahutavusega aku. Jutt pani kohe mõtlema, et miks muudetakse jälle head ja töötavat süsteemi. Motivatsioon selleks on ilmselt turumajanduslik. Kas see tähendab siis, et pean oma suure akuga Ambit2 välja vahetama vähemalt Ambit3 vastu mida saab veel bluetoothiga ühendada?! Lugesin põgusalt ülaltoodud lingi FAQ ja avastasin sellise lause; "We are excited to offer you the ability to transfer your Move history from Movescount to Suunto app and continue your experience with Suunto. We will inform you once the transfer is available." Mina saan arusellest niiviisi, et luuakse mingi programmijupike mis laseb mul oma varasemad tegemised läbi kaabli Suunto Appi saata? Mis saab aga uutega liigutamistega näitab vaid aeg.

Edit:
Sama suure mahutavusega ja soodsaima kella leidsin kiire otsingu tulemusena 300 raha eest - uuena. Järelturul liigub ka neid omajagu aga tavaliselt on nad väikese akuga. Suunto uudis võib muidugi turule paisata uue koguse kasutatud kelli.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 752
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas margusl » 23 Jaan 2019, 21:13

Selguse huvides, mul endal on Ambiteid kaks, esimene istub paar viimast aastat suuresti riiulis, Ambit3 Peak on igapäevaselt unest uneni käel. Ma ei julge kellelegi uut ega kasutataud A3-e / Verticali / Traversit enne soovitada, kui midagi konkreetset on ka tööle saadud või vähemalt paberil välja lubatud - mis jääb tööle, millest loobuma peab. Kompromissid on kardetavasti paratamatus, aga nende ulatusest ei ole hetkel veel mingit aimu. Või kui just väga lihtsad soovid on - midagi kunagi torkida ei taha, lihtsalt jooksed ringi ja näed kilomeetreid. See Suunto äpp suudab Ambit3est ka täna tegevusi välja imeda, kusjuures üsna probleemivabalt. Kellas jooksvate äppide / rehkenduste ning intervalli ehitajaga (puhtalt A3 teema) on hetkel seis eriti kahtlane, need ei paista kuidagi sellesse uude suunda ära mahtuvat.

Lisaks veel Suunto ja Movescounti telefoniäppide teemal- need on liidesed mingile pilves toimetavale andmelaole ja teenusele, ehk siis asjad ei jää ainult telefoni pidama. See transfer your Move history lisatakse Movescounti külge, tekitatakse ühendus Suunto äpi kontoga ja nii liiguvad senised tegemised ühest pilvest otse teise. Movescountis saab ka täna muid teenuseid enda konto külge haakida (a'la Strava), aga siis hakatakse automaagiliselt edasi saatma vaid uusi tegevusi. Kuigi variante kogu ajaloo liigutamiseks on ka.

Ma jätsin ennist nimme välja kõik variandid, mida Suunto ise kasutajatele pakkunud ei ole. Ehk siis lisaks ametlikele ja toetatud lahendustele OMA kellast ENDA andmete kätte saamiseks on võimalusi veel - Suunto enda programmijupp, Moveslink2, sikutab kellast uue kraami välja ka ilma interneti ehk Movescountita , selle käigus tekib posu faile, mille tarvis on üsna mitu tööriista. Lisaks saab neid ka tavapäraseks GPX-iks teisendada. Linuxi tarvis on pikalt arenduses olnud Openambit, selle põhjal on tehtud ka paar Androidil jooksvat riista, mille abil saab läbi telefoni ja üle kaabli ka Ambit & Ambit2 logid kätte (Ambit Connect , AmbitSync). Kui olud nõuavad, ju proovitakse Openambit kunagi ka Windowsil tööle ajada. Openambit omab põhimõtteliselt ka seadete muutmise võimekust, hetkel aga tirib neid Movescountist. Aga jällegi, kui olud nõuavad ja vajadus teravam, on põhimõtteliselt võimalik seadistamine ka enda arvutisse üle kolida. Aga kõik need variandid on sobilikud vaid väikesele osale kasutajatest.

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 51
Liitunud: 18 Aug 2016, 12:55
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas uuspoiss » 24 Jaan 2019, 18:41

Suunto asjadega õnneks või kahjuks kogemusi ei ole, aga see üldine jätkuv suund suletud tehnilistele ökosüsteemidele ja sõltuvusele "pilveteenustest" on üsna kurb. Ise kasutan praegu Garmini kella (2014 soetatud 2010 mudel), kus pääseb kenasti juhtmega failisüsteemile ligi. Ei taha mõeldagi, et peaks praegu uute pakutavate hulgast valima hakkama...
Edit: see kõlas nüüd muidugi väga ludiitlikult, aga no tegelikult ka on avatud standarditel ja formaatidel väärtus.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 435
Liitunud: 19 Okt 2011, 14:28
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas REGA1872 » 24 Jaan 2019, 19:37

Ma ka Suunto kasutaja aastast 2007. Kuna kell (Advizor) toimib siiani ilusti, siis pole leidnud põhjust mudelit uuendada. Kui pulsivöö mõned aastad tagasi otsad andis, siis vahetati see liigseid küsimusi esitamata ära. Parim asi kella juures on see, et laadima peab vaid kord aasta-paari tagant (patarei vahetus). Matkates on kellal põhivaateks enamasti altimeetri näit.
Spordi- jm distantsid mõõdab edukalt ära mobla, näidates samal ajal ka maastiku aerovaadet.
Vaid mõne aasta vanuste netiandmebaaside kaotamist/kinnipanekut tunnetasin ma enne nutimobla omamist, kui ma paar-kolm aastat kasutasin distantside salvestamiseks myLogger´t (kah soomlaste toode) - ühel hetkel teatati, et rohkem süsteemi ei toetata-arendata ning aasta-paar hiljem polnud enam võimalik ka üles laetud andmetele ligi saada.

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 546
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas tripp » 14 Veebr 2019, 09:26

Kas oskate kommenteerida?
Vanad GPS seadmed võivad 6. aprillil hoopis lolliks minna.

https://hardware.slashdot.org/story/19/ ... e-firmware
https://www.theregister.co.uk/2019/02/1 ... poch_ends/

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 752
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas margusl » 14 Veebr 2019, 11:15

Jep, lõpp on lähedal - magnetpoolused rallivad ringi ja gepsud kerivad end tagasi Y2K taha :) Minu enda jaoks täitsa uus teema, aga eks saab näha, mul on vanim seade 2007.a. Garmin eTrex, mille viimane FW uuendus jäi aastasse 2009.

Garmin on igatahes enda lennundusseadmete suunal sellise - https://www.garmin.com/en-US/aviational ... -rollover/ -nupu üllitanud. Ja vähemalt ühele vanemale käsiseadmele on tulnud ka vastav uuendus - https://www8.garmin.com/support/downloa ... sp?id=4555 - hiljuti tulnud. Kuigi mingite hiljutiste teemade - https://www.reddit.com/r/gps/comments/9 ... week_1000/ - valguses eeldada, et mitte midagi mitte kusagil juhtuma ei hakka, ei ole ka põhjust ...

Puht tehnilise poole pealt ei tundu lõputult keerukas probleem - esiteks on sama sündmus juba korra toimunud (1999) , teiseks on suht kindlaks ajas orienteerumise verstapostiks FW enda kuupäev, mis võiks enamikel seadmetel eelmisest rolloverist värskem olla ja teoorias annab kuni kahe 20 a. tüskli jagu armuaega.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 311
Liitunud: 31 Okt 2012, 15:56
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas fred7 » 14 Veebr 2019, 11:38

margusl kirjutas:
14 Veebr 2019, 11:15
Jep, lõpp on lähedal - magnetpoolused rallivad ringi..
Ah muud väga ei juhtugi, kui lõuna läheb üles ja põhi alla. Ega niisama ei toimu liustike sulamist. Varsti on Aafrikas pingviinid ja Gröönimaal lendavad papagoid ringi.

https://digileht.epl.delfi.ee/forte/mun ... d=73221219
- õnneks aitavad maakera üha kiirenevat pöörlemist pidurdada tuulegeneraatorid, mis töötavad maakera pöörlemisele vastu :mrgreen:

http://eestinaine.delfi.ee/raamat/endel ... d=79616090

" Ta kuulutab, et tuulegeneraatorid aeglustavad maakera pöörlemist nii, et järjest tihemini tuleb aastale lisada lisasekund ja lõpuks jääb Maa seisma." (Lippmaa)

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 752
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas margusl » 05 Apr 2019, 16:14

tripp kirjutas:
14 Veebr 2019, 09:26
Kas oskate kommenteerida?
Vanad GPS seadmed võivad 6. aprillil hoopis lolliks minna.

https://hardware.slashdot.org/story/19/ ... e-firmware
https://www.theregister.co.uk/2019/02/1 ... poch_ends/
DCR olla tootjaid sama küsimusega pommitanud,
https://www.dcrainmaker.com/2019/04/you ... l-6th.html

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 51
Liitunud: 18 Aug 2016, 12:55
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas uuspoiss » 07 Apr 2019, 18:54

tripp kirjutas:
14 Veebr 2019, 09:26
Kas oskate kommenteerida?
Vanad GPS seadmed võivad 6. aprillil hoopis lolliks minna.
See rollover toimus täna öösel meie aja järgi kell 3. Täna katsetasin üle sellised jubinad:

autonavi Garmin Nüvi 1350 (2008)
spordikell Garmin Forerunner 210 (2010)
käsigeps Garmin Oregon 700 (2015, tarkvara 2017)

Kõik teadsid ilusti, kus ja millal nad asuvad.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 885
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas Tanel » 30 Apr 2019, 13:41

Suunto uudiskirjas natuke Movescounti keskkonna kohta infot:

Suunto movescount.com (web service):
The web service for Movescount is a fundamental part of our current digital services and we continue to assess its most important and utilized functionalities. We will share updates in the coming months, as we know they are particularly relevant for those connecting exclusively by cable to the web, like Ambit and Ambit 2.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 885
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Toodete/teenuste kunstlik suretamine, Suunto ja teised

Postitus Postitas Tanel » 28 Mai 2019, 21:30

Uus uudiskiri Suuntolt:


Dear Suunto Community,

We are happy to share the latest news on our digital service transition. This is the third update of 2019, here you can find the details of our January and April update.

This update is focused on our long-standing community members currently connecting their Ambit and Ambit2 to Suunto movescount.com. We want to share that we will have a solution to connect to Suunto app in the future. While we are still working on many details and the timing, we wanted to let you know our plans, and that you have our commitment that you will be able continue to enjoy your trusted Ambits with this understanding. We will update with details in the coming months.

-Your Suunto Team
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist