Minimaalne kalastuskomplekt seljakotti

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Minimaalne kalastuskomplekt seljakotti

Postitus Postitas heiki » 30 Nov 2015, 15:53

Tahaks matkal olles Eesti järvedest ja jõgedest toiduks värsket kala püüda. Kalal kunagi käinud pole, selle ala oskusteavet kahjuks ei oma.

Milline võiks olla võimalikult kergekaaluline (liigun seljakotiga) komplekt, millega oleks lootust midagi mõistlikku kätte saada? Oodatud on nii ostunimekirjad/DIY/oskusteave :)

Ette tänades,
Heiki

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Minimaalne kalastuskomplekt seljakotti

Postitus Postitas udusiil » 30 Nov 2015, 16:27

Kui suurtes marketites ja ehituspoodides ringi käid, siis vaata omale sealt teleskoopritv - selline, mis kokkupakituna kõige väiksem on ja ilmselt maksab ka võrdlemisi mõistlikku hinda (no nii umbes 10€ kanti). Kui näed komplekti koos rulliga, siis selliseks matkal kalapüügiks sobivad reeglina need ka, aga esmatähtis on jälgida, et rulli poolil "ees otsas" valuvigu ei esineks. Plastmasspoolil saab neid küll maha lihvida, aga.. Matka kalalkäik on tihti kuskilt võsavahelt ja nii ei oma ridva pikkus sisuliselt tähendust.
Rulli võid vaadata ka spetsiaalsema kalastustarvete poest sellise, mille vänta õnnestub kergelt kokku klappida ja seega komplekt pakitavamaks muuta.
Rulli peale soovitan kindlasti kerida nööri, mitte tamiili. Maksab küll suurusjärgu jagu rohkem, aga aastaid ei vaata enam tamiili poolegi. No vahest mõni viimase otsa lips välja arvata.
Nööri otsa kala saamiseks on suures plaanis 2 võimalust - klassikaline konks > tina > kork (koondnimega õng) või vähemalt sama klassikaline lant.
Kui arvestada, et ritv on lühike, siis küsi kalatarvete poes milline näeb välja õnge "jooksev rakendus", ehk peenikeste stopperitega saad määrata oluliselt suurema sügavuse, kui lühike ritv niisama mugavalt võimaldaks. Õng siis igasuguste lepiskalade (särg, jne ) püügiks, aga toimib edukalt ka ahvena puhul (uss, tõuk)
Lantidest on matka kontekstis üsna lollikindel valik nr3 pöörlevad. Nendega on lootust nii ahvenat kui haugi saada. On õnnestunud isegi säinas ära lollitada. Kui konkreetselt haugi peale välja minna, siis miskit suuremat. Need landid on ka võrdlemisi odavad, mis tähendab et vetevanale või võsale seda loovutades ei ole kahju nii suur. Pöörleva landi ette lisa kindlasti pöörlaga lõks.
Matka kalatarvete karbikeses võiks olla paar seotud "liblikat" juhuks, kui loodusest kedagi konksu otsa saada ei õnnestu. Palju on olnud neid kordi, kui lihtsalt sellise liblikaga olen silla ääres mängides panni rõõmsaks saanud.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 30 Nov 2015, 17:01

udusiil kirjutas:Kui suurtes marketites ja ehituspoodides ringi käid, siis vaata omale sealt teleskoopritv - selline, mis kokkupakituna kõige väiksem on ja ilmselt maksab ka võrdlemisi mõistlikku hinda (no nii umbes 10€ kanti). Kui näed komplekti koos rulliga, siis selliseks matkal kalapüügiks sobivad reeglina need ka,
Üldiselt on ka kalastustarvete maailmas asjalood nii, et mida maksad, seda ka saad. Nendest marketi teleskoopidest/rullidest/õngedest soovitaks kauge kaarega mööda käia....ainus, mis kasutuskõlblik tavaliselt, on 4m ilma rõngasteta lihtkäsiõnge latt.
Selle külge lase mõnel kalamehel õngerakendus teha. (Jällegi, marketi oma on reeglina üsna kõlbmatu).
Ja see on ka kõik, mida ilma kalastusmaksu tasumata vee ääres kalastajana teha võid. Mis on ka kergeim võimalik komplekt millega saad kõik lepiskalad ja ka röövkalu püüda (ahven)
Rulli lisamisel pead juba riigile obrokit maksma :D
Rullid, ridvad, tamiilid, nöörid, landid, putukad, spinning, lendõng.......oi, millise džinni selle teemaga pudelist välja vist lasid :D
Pilt

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 30 Nov 2015, 17:26

Ma ei tea. Lihtkäsiõngega konksu leotamine küll mingi eriline teadus ei ole, kui just mingid suuremad eesmärgid pole sellega. Mõne viidika, särje või ahvena saad ikka kätte kui väga viltu ei vea.

Mida keerukamad eesmärgid seda keerukamaks läheb see tehnoloogia ka, millega seda saavutada võimalik on.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 30 Nov 2015, 18:09

Lihtkäsiõngega ka see tore asi, et pole lubasid vaja ja peaaegu kõikjal võid õngitseda (välja arvatud üksikud kaitsealused järved). Kui igakordselt ei taha ritva võsast lõigata, siis on teleskoopritv parim lahendus. Kalastuspoest saab kallimat ja kvaliteetsemat ritva.

Kogemusega leiad paremad õngitsemiskohad ka - jõgedel näiteks sügavamad ja aeglasema vooluga käänaku sisekurvid. Mina olen mõnel korral matkal õngitsenud ja mõnikord ka väga erilise maitseelamuse saagist saanud :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Nov 2015, 19:21

Olen vist 20a matkal lanti loopinud ja tõenäoliselt loomuliku surma need matkapüügi vahendid ei sure. Kui ise peale ei istu, teeb seda keegi teine. Seepärast enam matkale kalleid asju ei osta. Ise olen kasutanud 2,1 m teleskoopritva. See on lihtsalt minu jaoks paras. Lühemaga ei suuda vastu tuult visata. Ja need lühemaks kokku käivad odavad taiwanid olen tavaliselt turult leidnud. Viimati sain 3 tk Tartust Anne täikalt, aga seda vist enam pole. See suvi läks viimane katki, nüüd peangi uut vaatama hakkama. Osad käivad ikka täitsa lühikeseks, et koolikotti ei pea diagonaali panema. Aga kalastuspoodides neid pole kunagi trehvanud.
Ketta ja nööri arvelt olen vähem säästnud, mingi täitsa korralik Okuma ketas on juba 10 aastat vastu pidanud. Eelmine ei surnud loomuliku surma, läks kõveraks. Nöör säästab palju lante, eriti kui väga täpne viskaja pole.
Lante pead tõenäoliselt laskma mõnel kalamehel peotäie poest valida. Üldiselt enamus kalapoodides seisvast landivarust võiks otse utiili vedada. Kui ise ostma hakkad ja õnne pole, siis võib juhtuma, et pettud ja jätad kalapüügi katki. Kui otsustad spinningu kasuks, siis mõne võin soovitada. Müügipoodide soovitusi ei julge uskuda, igasugu saasta on sokutatud.

Sedasama latti kasutan ka põhjaõnge rakendusega, kui sööta leian ja koht on sobiv ning jões forelli pole.

Teoreetiliselt saab seda seda ritva kasutada ka ujukõnge rakendusega, aga pole ammu viitsinud.

Üle 2,1 meetri latiga on võsas juba keeruline rapsida.

Ja landi loopimist soovitan kuival maal õppida.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
CorvetteC3
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas CorvetteC3 » 30 Nov 2015, 19:32

Katsun ka mõned mõtted kirja panna, minul endal on vähem või rohkem kalakola alati kaasas. Minimaalse komplekti asemel peaks küll pigem rääkima optimaalsest. Ja igaühe jaoks on optimaalne ka erinev. Minimaalne oleks nö ellujäämiskomplekt - natuke tamiili/nööri, konks, tina ja kork. Kui nüüd keerulisemaks minna siis:

ritv: võsa vahel ragistamiseks 1,8-2,1m pikkune, pikematega läheb ukerdamine keerulisemaks samas õngitseda on mugavam. Kokkupandult on enamuse pikkus selline et matkaseljakotti mahub aga tavalisse napilt mitte. Ridva alla pole mõtet ka eriti palju raha magama panna enne kui asjaga tõsisemalt tegelema ei hakka. Üks täitsa asjalik ridvake on mul selline, mina sain ta Narva Maximast veel 4 euro eest. Sellisest ridvast ei hakka ka kahju kui midagi juhtub.

rull: rulli võiks küll väheke kallima ja korralikuma kalastustarvete poest vaadata. Mõni pisem Shimano või muu tuntud tootja rull. Salmo puhul pole veel aru saanud kust maalt neil korralikud rullid hakkavad, aga alumise otsa asjad väga kaua ei kesta. Kas sinna kerida peale nöör või tamiil on suhteliselt maitse asi, mina eelistan tamiili. Nööri on võimalik võrdlemisi kergesti kogemata katki teha kui ta kuhugi kinni jääb ja kui ta sassi peaks minema siis üldiselt teda enam lahti ei haruta. Tamiili kõige suurem murekoht antud kontekstis on tema vananemine, see jällegi oleneb konkreetsest tamiilist. Salmo tamiilid on minul juba mõne kuuga juba otsad andnud aga mingisugune Abu Garcia tamiil on vist varsti kümme aastat käigus.

Muu pudi-padi kohta küsi nõu juba müüjalt või vea mõni tuttav kalastaja poodi kaasa ja vaata mis endale meeldib. Siin tulebki see optimaalsuse koht mängu, kas võtad kaasa 2, 20 või 200 lanti.

Matkates kala saamise peale toiduallikana lootma ei tasuks jääda, kindlasti peaks siis midagi sellist kaasas olema mille võib pärast tagasi koju vedada.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 30 Nov 2015, 22:52

Varustus ise panni naerma ei aja 8-) , kokkuvõttes taandub kõik teadmistele loodusest ja kalade elukommetest aastaringis ehk mingil ajal mingis veekogus on edu pandiks teadmine, millisele kalaliigile on targem keskenduda ja kuidas ta pannini ära rääkida. Kulinaarse poole pealt jagunevad kalasööjad kaheks, ühtedel on eelistused ja teistel pole.
Minu meelest on teleskoop sobiv ritv matkamehele, kelle põhitegevus on matkamine ja kalapüük vaid lisatoidu hankimise võimalus. Inimene, kes räägib juba naudingust heitel või kala väsitamisel, on juba kalamees oma eelistustega ;) Matkamehele/naisele on gabariitsus tähtis ja seda ka teleskoop pakub. Kellele teleskoop ei sobi, siis on võimalus gabariitsust vähendada 4-5 osalise nn matkaspinninguga.
Mõne eelpoolmainitu kohta mul täiendusi
Lihtkäsiõngega ka see tore asi, et pole lubasid vaja ja peaaegu kõikjal võid õngitseda (välja arvatud üksikud kaitsealused järved).
Lisaks on piirangud harrastuskalapüügil forellijõgedel, peaaegu 20 jõge, kus on lubatud ainult spinning või lendõng, osadel eraldi kalastuskaart, osadel lihtsalt püügivahendite piirang.
siis küsi kalatarvete poes milline näeb välja õnge "jooksev rakendus"
Suupärasem ja rohkem levinum ja arusaadavam on libisev kork/ujuk, mille kasutamiseks on tõesti kõige lihtsam osta silikoonist stopperid. Kui need otsas või pole võimalik osta, siis suvalisest niidist tehakse selline sõlm, mille nimi londoni murdes on nail knot.

See arvamus, et mõtet pole kallist osta, kuna oled algaja või niikuinii lõhud ära on minu meelest vale. Igaüks valib ükskõik millise varustuse ikka oma rahakoti või veendumuste järgi. Oled algaja, osta sitt nuga, kui ei meeldi, siis osta teine sitt nuga, no nüüd oled juba arenenud, nüüd osta juba parem nuga ? Selles osas ma polarbeariga nõus, et *asjalood nii, et mida maksad, seda ka saad* , mis kallimate ritvade osas tähendab eelkõige süsiniku sisaldust, millega kaasneb ridva sirgenemisvõime ja kindel/kitsas toime, maakeeli näiteks 2-7gr väga hea visata versus odav testiga 5-60gr, mis maakeeli tähendab, et keegi rahul, et saab kõike teha, keegi vingub, et sellega pole võimalik üldse midagi teha. Rullide puhul tähendab reeglina hind töötunde. Keegi kiidab, et tal umbehää tururull kestnud 15 aastat, keegi teine käib samapalju, kui 15a mees kalal ära kuu ajaga. Kui töötunde tuleb rullile vähe, siis ma ei näe mitte ühtegi põhjust, miks ei võiks inimene osta odavat rulli. Et kallimad rullid kestaksid, siis tuleb neid ka hooldada, puhastada, õlitada, aegajalt ka mõni jubin vahetada. Kui ise seda teha ei mõista, siis tuleb maksta, et keegi targem ära teeks. Odav rull maksab võibolla ühe hoolduse hinna või pool hoolduse hinda, tema aeg ükskord täis saab, siis ostetakse lihtsalt uus.

Milline püügiviis kellelegi sobib on vast individuaalne. Õngitsemine lihtkäsiõnge, käsiõnge või põhjaõngega rahulikum ja paiksem tegevus, nõuab enamasti ka sööta, mida on võimalik kaasa võtta või kohapealt hankida. Spinninguga püük aktiivsem tegevus, sööta vaja pole aga on vaja peibutisi, ehk lante. Mina soovitaks proovida, et kumb püügiviis omale paremini istub.

Praegusel aastaajal ma teeks päeva kõige soojemal ja valgemal ajal kalapüügipuhkepausi, õngitsemise poole pealt püüaks viidikat, landipoole pealt püüaks haugi ja kui valida oleks üksainus lant, siis valiks 1-1,5m sügavuses ujuva ja sügavamal uppuva
http://salmo.ee/et/category/Landid,%20p ... ER?Summer/" onclick="window.open(this.href);return false;
tegemist on külma vee landiga, mis püüab peaaegu igaühe käes.

Ergutuseks alustavatele kalameestele ka üks mu eelmise nädala lendõngekala 8-)
h1.jpg
mis muidugi matka käigus oleks täiesti ebasobiv suurus.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 01 Dets 2015, 15:45

Väga palju asjalikke mõtteid, aitäh!

Minu jaoks antud hetkel olulised lihtsus ja kergus ning mõistlikkus (optimaalsus). Üle maksta ei taha, aga saasta ostmiseks pole piisavalt rikas. Lubadega ei soovi ka esimese hooga mässama hakata. Kalale toiduallikana ei looda, pigem tore lisategevus/lisatoit :)

Seega saadud info põhjal hakkab koitma järgnev komplekt:
u. 2m kokkukäiv ritv (Prisma, turg?, Salmo)

Kalastuspoest:
Tamiil või nöör
Konks > tina > kork
Landid: nr3 pöörlevad / eelpool viidatud Sliderid
Landi ette lisa pöörlaga lõks (mis see on?)
Paar seotud "liblikat" ? (mis see on?)
Jooksev rakendus ehk libisev kork/ujuk (mis see on?)

Ehk täpsustate paari sõna või pildiga, millega täpsemalt tegu.
Mingi hetk siis võtaks mõne kalamehe ka poodi kaasa, aga seda ilmselt uue aasta alguses...

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 01 Dets 2015, 16:43

heiki kirjutas:Väga palju asjalikke mõtteid, aitäh!

Minu jaoks antud hetkel olulised lihtsus ja kergus ning mõistlikkus (optimaalsus). Üle maksta ei taha, aga saasta ostmiseks pole piisavalt rikas. Lubadega ei soovi ka esimese hooga mässama hakata. Kalale toiduallikana ei looda, pigem tore lisategevus/lisatoit :)

Kalastuspoest:
Tamiil või nöör
Konks > tina > kork
Landid: nr3 pöörlevad / eelpool viidatud Sliderid
Landi ette lisa pöörlaga lõks (mis see on?)
Paar seotud "liblikat" ? (mis see on?)
Jooksev rakendus ehk libisev kork/ujuk (mis see on?)

Ehk täpsustate paari sõna või pildiga, millega täpsemalt tegu.
Mingi hetk siis võtaks mõne kalamehe ka poodi kaasa, aga seda ilmselt uue aasta alguses...
Kalastuspoest konks>tina>kork= (viimane) jooksev rakendus, ehk kui "klassikaliselt" oli kork tamiilil/nooril võrdlemisi fikseeritud kaugusel konksust (käega saab liigutada, aga omal jõul ei liigu), siis jooksev rakendus on selline, kus kork (ja tina) sõidavad tamiilil/nööril etteantud ulatuses vabalt. Ulatus antakse ette peenikeste kummist stopperitega (umbes nagu riisiterad). Rakendus ise on siis alt poolt vaadates konks > stopper > vabalt liuglev raskus > vabalt liuglev kork > stopper. Võib ka konks > raskus > kork > stopper. Stopperi kaugusega konksust määrad ära selle, kui sügavalt püüad (püüda tasub reeglina võrdlemisi põhja lähedalt). Kuna ritv on lühike, siis selle rakenduse eelis on see, et saad ülemise stopperi rõngastest läbi kerida, ehk rakenduse vette heitmise hetkel ei ole "rippuv" osa koletu pikk, mis tihti teeb heite ebamugavaks, või pea-aegu võimatuks.

Pöörleva landi ette pöörlaga lõks http://www.kalastus.eu/et/a/landiloks-p ... -6kg-10pcs Suurus vali landile vastav. Seda oskab müüja juba näidata.

Nagu siin enne juttu oli, siis sellest hetkest, kui ridvale rulli külge paned ja selle komplektiga veeäärde lähed on vaja harrastuspüügi luba. Selle hankimine on siinmail lihtsamast lihtsam: https://www.pilet.ee/cgi-bin/splususer/ ... kond_id=50. Mina tavaliselt ostan aastaks, kuigi mõnel aastal jõuan kalale ehk korra-paar. Aga nii on see olemas ja pole kellelgi hõlma hakata..

Igameheõiguse kasutamiseks matkal piisab ka hasplile keritud õngerakendusest (konks > tina > kork), mis maksab sentidest paari euroni + suvalisest võsast hangitud ridvast. Pealegi on see "matkamehelikum" komplekt, kui mingit kokku panduna 80..100cm toigast kaasa vedada (4m teleskoop ritv). See võib sul spinningule (landiga püük) lisaks kaldaäärses vees vedeleda.

Ehk siis õng on konksu ja korgiga (jooksev rakendus on lihtsalt spinningu ridvaga kasutamiseks soovituslik "eriversioon") ja spinning on landiga püük (ainult lant koos lõksuga tamiili/nööri otsas).

Edu

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 01 Dets 2015, 20:32

heiki kirjutas: Lubadega ei soovi ka esimese hooga mässama hakata. Kalale toiduallikana ei looda, pigem tore lisategevus/lisatoit :)

Ühesõnaga, rõõm tõdeda, et foorumis kalapüüdmist õppides on võimalik kõik kenasti sassi ajada :D
Võta 1 samm korraga.
Mine kalale, koos mõne kalamehega. (Mitte matkal või muuseas, vaid kohe päriselt)
Vaata, küsi, proovi järgi ja jäta meelde.
Siis mine veel kord ja veel kord ja korda eelnimetatud tegevusi.
Kui vaikselt koitma hakkab kuidas see värk käib, oskad küsida õigeid küsimusi ja oskad ka ise juba poes valida, mida ja milleks vaja.
Praegu ära poodi mine, ostad kokku kasutuskõlbmatu komplekti. (mille tükid eraldi võttes võivad täitsa kasutuskõlblikud olla)
Loe läbi kalastuseeskiri ja kalapüügiseadus.
Aga et ainult targutamiseks ei jääks, siis:
Tasuta on lubatud lihtkäsiõng. Lähimast poest 4-6m ilma rõngasteta teleskooplatt ja õngerakendus. Reeglina ka need odava otsa omad on kõik enam-vähem kõlbulikud.

Rulli lisamine eeldab loa soetamist. (veel kord, meenutuseks) Luba maksab 20€ aastaks, seega pole ehk tappev kulutus?
Rõngastega "marketiteleskoobist" hoia end kaugele. See on mõeldud kaupmehele raha teenimiseks.
Vähegi toimiv teleskoop(spinningu)ritv maksab 100+€ (Shimano Exage ntx).
Pilt

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 01 Dets 2015, 20:59

Spetsiifiliste mõistete kasutamine on minu jaoks alati üks asi, mida võiks vältida, kui uut alustajat juhendama hakata. Umbes nagu hakkaks lugema õppijale soovitama, et loe Oskar Lutsu "Kevadet", kuigi õppida soovija ei tunne veel tähtigi. MIngid rullid, pööritsad, lipsud ja rakendused (see rakendus on veel eriti nõme sõna minumeelest) jäägu kõik kuskile peitu esialgu.

See on tegelikult hea soovitus, et mine enne mõne asjaarmastajaga koos kalale või kutsu mõni kalastajast semu õngega matkale. Saad sotid selgemaks ja asjad enda jaoks jooksma. Muidu lendad kalapoe riiulite vahel umbes sama targalt ringi nagu mõni toidupoodi sattunud värvuke.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 01 Dets 2015, 21:21

Ei ole see asi nii hull ühti :) Mul omal nahal läbitud õppeprotsess paar aastakümmet tagasi. Kala sai püütud igasuguste asjadega (s.h. vana roostes landiga) ja kala sai.

"Korralik ritv hakkab 100€" ei tähenda veeääres peale enese ego rahuldamise midagi. Tõsi, kui hakata 3grammist lanti võidu kauguse ja kauguse peale loopima, aga ahvena saab pannile ka lepaoksaga, kui teises otsas kalamees/naine on. Loeb kirg ja huvi asja vastu ning see annab Neptuniga ka parema läbisaamise :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Dets 2015, 21:29

Eks nende marketi rõngaritvadega võib olla küll, et rõngad tuleb kohe kinni liimida.

Aga seda jah, et kui kavatsed esialgu piirduda lihtõngega, siis võta pikem ritv, vähemalt 4m või võta metsast kaigas. Ilma rullita ei tee selle 2.1 meetriga midagi.

Ma ise kasutan pöörlevaid nr 2 enamasti, kui kõht tühi, saab väikseid ahvenaid. Kuni 2,5kg haugi olen ka nendega saanud. Aga samas on juhtunud, et isegi vastu pead visates kilone haug ei reageeri. Paned nr 3 ja kohe võtab. Ega nad masinad pole, alati ette ei aima nende ajutegevust.
Suvel siis pöörlevaid, ma pole eriline halva ilmaga kalastaja:.

http://spinprofi.ru/katalog/primanka/bl ... long/black" onclick="window.open(this.href);return false; nr 2 ja 3 .

http://shop.fishing.kz/content/comet-bl ... 3-65%D0%B3" onclick="window.open(this.href);return false; nr 2 ja 3

http://bobofishing.com/product/product&product_id=1806" onclick="window.open(this.href);return false; nr 2 ja 3

https://www.google.ee/imgres?imgurl=htt ... MwgrKCgwKA" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja kui on poes värvitud Mepse, siis eelista neid, kleepsudesse mul erilist usku pole.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 01 Dets 2015, 21:30

No ma ise olen ka kalapüügiga rohkem tegelenud kui ehk teemaalgataja ja nende totakate mõistetega tuttav aga sellegi poolest leian, et õngele on peamiselt ainult üks rakendus ning see on kala püüdmine :)

Minimaalne kalastuskomplekt seljakotti on aga umbes selline:
Pilt

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 01 Dets 2015, 21:45

udusiil kirjutas:
"Korralik ritv hakkab 100€"
Kõlbulik teleskoop(spinningu)ritv

Igati kõlbuliku kaheosalise saab 20-30-40€ eest.....
Pilt

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 01 Dets 2015, 22:08

polarbear kirjutas:
Kõlbulik teleskoop(spinningu)ritv

Igati kõlbuliku kaheosalise saab 20-30-40€ eest.....
Kõlbulik milleks? Kui tahta kala püüda, siis kõlbab selleks igasugune varustus millega seda saab teha. Vana vene ketas + 60cm ridvajupp olid need millega mina alustasin Keila jõe võsastunud kallastel. Landivaru koosnes nõuka ajast pärit paarist plekist ja mingist pöörlevast. Kui uue 0,3se tamiili sain olin üliõnnelik. Ja kala püüti ja saadi. Plastikust õngeritv tuli hulka hiljem..
Oli tahtmine ja oli kala. Nüüd on keskpärasest odavam DAMi varistus aastaid autos kaasas ja ka töötab.

Matkal on väike karp, mis üht-teist peenemat sisaldab (konksud, marmõssid, paar linlikat, nööri jne). Spinninguks mingi odav lühike ja jäik teleskoop, aga see on kompaktne.

Päris minimaalseks varustuseks on noa tupe vööaasa ümber mõni m nööri keritud ja paar konksu õmbluste vahele peidetud. Korra On see kooslud Heltermaa sadamas oodates ka räimepüügil käiki läinud..

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 01 Dets 2015, 23:01

udusiil kirjutas: Kõlbulik milleks? Kui tahta kala püüda, siis kõlbab selleks igasugune varustus
Eks kõlbulik ikka kalapüügiks, ilma ennast ja teisi maapõhja vandumata.
Kui hirmsasti tahta, saab kõike igate moodi teha, kasvõi läbi ussi emmi.
Aga kas on põhjust ja vajadust selleks? Täna õnneks ei pea nevskajaga ja 1,6m alumiiniumkaikaga jõe ääres vehkima. Kui tahta siis loomulikult võib, keegi ei keela.
Katsuks nüüd inimesele soovitada sellist varustust, millega äkitse saabki kala pannile, millega kalapüügist mõnu saab tunda (mis on tegelikult palju tähtsamgi, imho) ja millega tahaks teist ja kolmandat korda veel kalale minna, kui esimene kord nupuks jääb...

Edasijõudnud survivorid-mackaiverid-minimalistid-ökoistid jne võivad muidugi ka hobuse sabajõhvist ja männiokkast näpuõnge teha sellega haikalu kinni nabida, aga see pole vist praegu teema.
Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 02 Dets 2015, 11:21

Ma teen ühe pikema prääksu.
Mu meelest liigub see arutelu õiges suunas ehk teleskoopõng/spinning, millega saaks nii õngitseda, kui ka lanti loopida. Äramainitud lihtkäsiõnge puhul saab küll kasutada oma igameheõigust ja õngitsemine on tore püügiviis, ma arvan alustavale kalamehele oluliselt arusaadavam ja loomulikum, kui spinning aga tema transpordiasend on küllaltki pikk, ilmselgelt ainult väljaspool seljakotti. Siin mainitud variantide, et kas monofiil(tamiil)või punutud nöör võimaluste kohta ütleks, et landi puhul on maitseasi, kumba kasutada. Omadused on erinevad mõlemal materjalil.

Tamiil on odav, tal on mingi mälu olemas, ehk kui rullilt vabalt maha tõmmata, siis on aimatav spiraalvedru laadne olemus, kui teda venitada, siis jääb venituskoht sisse, venib, millest on kasu nii kalaga tantsimisel, kui kivi taha kinnijäämisel, saab venimisomadust ära kasutades lihtsamalt lahti kivi tagant. Tamiil ujub oluliselt paremini, kui nöör. Peaaegu kõik kalamehed kasutavad õngitsemisel tamiili.
Nöör on mälutu, oma läbimõõdu kohta oluliselt tugevama tõmbejõuga, kui tamiil, nöör on sisuliselt venimatu, kuskilt kivi tagant teda kätte ei saa, samas mingist rohust või okstest saab edukamalt kätte toore jõuga rebides. Nööriga püüdes on spinningupüügil tunnetus oluliselt parem, kui tamiiliga püüdes.Nöör on küll kallim, kui tamiil aga arvestades, et tõsine kalamees vahetab 1-2 hooaja tagant nööri, siis matkamehele piisab sellest aastateks.

Kalameestel on ka nööri/tamiili osas kalaliikide kaupa eelistusi, näiteks paljudel jigitades(see on siis raskuspeaga kummilant, millega püütakse põhjamööda katkendliku kerimisega) ainult nöör, kellegil jõe ja meriforelli puhul ainult tamiil, loomulikult on ka neid, kes kalaliikidest hoolimatta eelistavad ainult üht või teist materjali.

Õngitsemise koha pealt on paar asja, mida tahaks ära mainida.Õngekork/ujuk peaks teoreetiliselt olema nii väikse tõstevõimega, kui võimalik ja praktiliselt nii suure tõstevõimega, et saad probleemivabalt selle visatud oma õngega või selle spinning/õngega. Ma pakuks, et matkamehel selle teleskoobiga võiks jääda 3-5gr vahele, see vahemik kataks kõik olukorrad kõigis ilmaoludes. Lihtkäsiõnge puhul võiks olla vahemik 2-3gr.
Ükskõik kui suur või millise kandevõimega kork ka on, peab ta tasakaalustatud olema, sest õngitsemine tasakaalustatud ujukiga on edukas..Kõige lihtsam on osta üks pisike komplekt erinevaid tinasi. Sellesarnane umbes
http://mvkaubad.com/index.php?lang=est& ... temsId=654

Enamus ujukist peab vee all olema. Vee peal peab olema ujuki antenn. Kuidas aru saada, et ujuk on tasakaalus ? Tee seda kodus esimest korda. Paned oma ujuki koos selle all paiknevate tinadega sobivasse anumasse, koputad ülevalt alla vastu ujuki antenni. Kui ujuk väljub vee alt pinnale kiiremini, kui ta alla läks – alaraskustatud, aelasemalt kui alla läks – üleraskustatud, samakiiresti, kui alla läks – paras, ehk tasakaalus. Tavaliselt on poest ostetud ujukil ka peale kirjutatud tõstevõime, mis ühel puhul võib olla üsna tõene ja teisel puhul umbluu. Ujuki seljakotti pakkimisel peaks seda tegema nii, et tal poleks võimalust väljuda seljakotist mitmes osas, ehk purunenult.

Konksu õngitsemisel on meil vaja rohkem, kui üks mitmel põhjusel, vahest nad kinnijäämisel jäävad veekogu põhja ja erinevaid on vaja selleks, et õngekonksude põhivalik käib eelkõige kasutatava sööda järgi, ehk konks peab sobima söödaga. Sööt peab loomulikult sobima püütava kalaga, no näiteks suure konksu otsa pandud ööuss ei sobi pisisärgedega.

Selle õng/spinning kombo juures peaks korra ka mõtlema jääma, et milline tamiil või nöör siis rullile peale panna, et saaks mõlema asjaga tegeleda. Selleks, et lendaksid nii nr.2-3 pöörlevad ja sama komplektiga oleks võimalik õngekorki visata pakuks vahemikuks tamiili puhul 0,2-0,25mm. Kui nüüd sellest vahemikust jämum pool valida, siis õngitsemispoole saab peenemaks tuunida väga lihtsalt lisades lipsu, mis pole see, mis kaela käib, kui naine teid sunnib kuskile minema vaid lihtsalt jupike peenemat tamiili, mille saab jätkata jämedamaga kas väikest pööralt kasutades, jämedam tamiil ühte aasa, peenem teise, kui kaupmees küsib millist annan, siis õige vastus on kõige väiksem.
pööral.jpg
Teine variant on aas aasaga ühendus ja on ainult üks ja ainuõige ühendusviis, ehk üks aas teise aasa peale ja ots läbi sellest aasast, mille peale pandi. Selline aas aasaga ühendus on lahtivõetav, ehk selliseid valmis lipsukesi võib olla mitmeid erinevate konksudega.
https://www.google.ee/search?q=loop+to+ ... DCQQsAQIGw" onclick="window.open(this.href);return false;
Aasad ise võib teha perfection loop, rapala knot, ühekordne Surgeon's Loop vms mittelibisev sõlm. Peenema lipsuga püüdes tõenäosus lepiskalu püüdes neid ära rääkida suureneb ja konksu kinnijäämisel puruneb vaid see lips, mida on lihtne asendada. Kõik kalapüügil toimuvad katkemised nööri ja tamiili puhul toimuvadki reeglina sõlmedes.
Ma olen üritanud oma juttu nii sättida, et mittekalamees aru saaks, kui kohale ei jõua, siis võib üle küsida. Kas mingist asjast peaks veel rääkima ?
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 02 Dets 2015, 11:56

Kuigi polarbear väidab, et näpuõngega haikalade püük pole teema, siis "näpuõngega" ahvenapüük võib matkal väga edukalt teema olla.
Kui rääkida päris minimaalsest komplektist, siis kork on õnge juures mõnes mõttes mugavusvahend, mis aitab konksu õigel sügavusel vees leotada.
Omast kogemusest olen päris mitmel korral edukalt ahvenat püüdnud sarnase kunstsöödastatud konksu ja nööri abil. Sellega kaldaäärses vees üles-alla mängides on ahvenale ja vahest ka särjele täiesti piisav ahvatlus.
Täiendaks sepaonu juttu nööri ja tamiili valiku osas sellega, et 0,12 nööriga tõmbab reeglina kinnijäänud konksu sirgeks ja saab terve rakenduse kätte. Kui kivi taha jäädes on tamiili venivusest kasu, siis oksa sisse närinud konksu see ei päästa. ..ja puurisu on jõgedes/järvedes palju.
Selline nöör on mul juba päris mitu aastat edukalt kasutusel. Matkamehele positiivse lisaväärtusena, on tegemist äärmiselt tänuväärse ja tugeva "niidiga" varustuse parandamisel :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Dets 2015, 00:47

Kõige minimalistlik variant on jah ilma tokita variant, käsitonka või käsipõhjaõng, kaasa võtad haspli peal tamiili, konksud või valmis rakenduse, raskused saaks kividest kohapeal, näiteks näpuvõrku kasutades, sõlm, kivi, sõlm.
Reaalse kalasaamise jaoks enamustes olukordades on õngeridvast/spinninguridvast, rullist ja korgist ikka kasu kah. Seisuvees peab sisuliselt kalale pähe viskama. Vooluveekogus peab kalale midagi suhu ujutama ;) Kõik jões on seotud vooluga ja selles liikuva söödaga. Väga palju on seotud putukaeluga. Toiduahel.
Miks matkajad või kalamehed piki jõge erinevates kohtades peatuvad ? Erinevad põhjused, kellegil tuli just janu ja tahab õlle ära juua, keegi ei mõelnud mitte midagi, a jäi seisma seal, kus jões toimus muutus, no näiteks kitsam või laiem koht, kui eelneval lõigul, keegi jäi seisma sellepärast, et nägi jälgi, et seal ennem juba seistud, a miks eelmine seisma jäi? keegi jäi seisma sellepärast, et hea olla, rohi madal, võsa vähe, hea visata õnge või spinningut, a keegi jäi teatud lõigus seisma sellepärast, et paha küll visata, a tema silmale kena koht kalal elamiseks, rohumätas, ramp, kaardus oksad, keegi ütleb kellelegi, et loe jõge rohkem, saad kala rohkem, a mismoodi see jõe lugemine käib ? Väga lihtsalt, õpid tähed ära loed. Iga kalapüügi ajal tähelepanelikult jälgida ümbritsevat ja tähed tulevad tasapisi, kõike saadud kogemust polegi vaja kohe tähtsatesse lausetesse vormistada, enamus tarkusest jääb iseendast kuhugi ajusoppi pidama, järgmine kord käitud arvatavasti intuitiivselt arenenumalt, maakeeli kogemus.
See wiplash on hea nöör aga ta andmed on umbluu, ma olen kalastusfoorumites linkinud ühte nasa nöörimõõtmisentusiasti, pikad tabelid selle kohta, mida tootja lubab ja mis on tegelikkus. See pole ka teema, mille üle tõsiselt pead vaevata, kui nöör sobib, siis on kõik korras.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Dets 2015, 21:54

Kui algajale soovitada eraldi konksude, tina ja jõhvi kaasavõtmist siis tuleb kindlasti ka konksusõlme sidumise õpetus kaasa võtta.
Hea oleks lisaks konksudele, tinaraskuste ja jõhvile veel peenikest aga tugevat nööri kaasa võtta.
(Nöör on abiks ka varustuse parandamisel.)
Nööri ja kiviga saab põhjaõnge valmis meisterdada ning põhjaõngega saab ka mererannas lestaõnne proovida.

Kui käsiõngega püüda, siis ridva lõikad võsast ning õngekorgi saab männikoorest ja sulest suhteliselt lihtsalt valmis meisterdada. Valmis komplekt, milles on lisaks konksule, tinale, jõhvile ka kork on muidugi parem - siis pole vaja tina / korgi kaalu paikaseadmisega aega kulutada. Minul selline kahene komplekt tavaliselt kaasas - annad ühe sõbrale või kasutad teist siis kui ühe ära lõhud / kaotad. Matkale ritva kaasa ei vea, ridvad võtan kalale minnes kaasa.

Hobusejõhvi leidmisega läheb ilmselt raskeks, tina ja konksude loodusest leidmine on samuti raske. (Kui kalameeste lemmikkohti mitte arvestada.)

Samuti tuleks kalale minnes ka selline tööriist kaasa võtta, millega saaks konksu katki hammustada.
Algajatel juhtub konksuga aegajalt ikka õnnetusi.
...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 03 Dets 2015, 22:32

Heiki, kui huvi, siis järgmine nädal võin paar tundi kulutada (Tallinna kandis) ja õngitsemise, tonka(põhjaõnge), spinningu ja lendõnge algtõdemustega kurssi viia. Ega see foorumis nõuannete jagamine nullist alustades suurt edasi aita, ainult segasemaks ajab....
Mul siin lähedal üks kena sadamabassein ka, kalata ei jää ;)
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Sept 2017, 18:49

suhteliselt huvitav hädaabinõu

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Sept 2017, 20:32

Sellist asja ei saa väga pikalt teha päriselus. Kõik, kes on proovinud nööri/tamiili jms poolile kahe käe abil kerida märkavad varem või hiljem, et keritavale tuleb pikivint peale, pole aimugi kust kohast see väljend pärit on aga mul isa kasutas seda, et juudipoisid tulevad sisse tamiilile 8-) See tuleb sellest, et tahtmatult hoiad näppudega pinges ja ju siis keerdub. Sama juhtub vähemal määral, kui inertsivabal rullil on loogarullik kinni või tamiil takerdub seal. Selle pikikeeru saab välja nii, et üks ots kinni ja kõnnid piki nööri/tamiili lahtise otsa poole ja pigistad näppude vahel, võib ka mingit nahatükki või muud sarnast kasutada, muud trikid ka, lasta vabalt jõevoolul sama töö ära teha või lohistada paadiga, ühel või teisel moel see vint välja läheb. Sellest väljaajamisetarkusest on kõige rohkem kasu päriselus siis, kui pööral on kinni olnud ja pöörlev lant on selle pikivindi sisse ajanud. Juhtub üsna tihti ja enamasti pööral vetikat täis.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline