Piiritus vs gaas

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Piiritus vs gaas

Postitus Postitas Andrus » 18 Veebr 2016, 15:37

Ullivilli, mis piirituse põletit Sul pakkuda on? Vaatan, et enamus läheb sellele üle. Peaks ka ära proovima alkoholipõleti võrdluses gaasipõletiga.
Viimati muutis REGA1872, 19 Veebr 2016, 12:04, muudetud 1 kord kokku.
Põhjus: Kuna arutuskäik läks algteemas liiga eemale, siis tekitasin uue postituse

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Matkapoed Eestis

Postitus Postitas Maidor » 18 Veebr 2016, 17:14

Soovin seda samuti teada

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 19 Veebr 2016, 01:10

Ma ei julgeks öelda, et enamus lähevad üle piiritusele.
Piiritus on vaja hankida ja kaasa tarida ja ma ei näe sellele erilisi eeliseid gaasi ees.

Tõsi: piiritus on vaiksem.
Odavuse osa pealt ei võtaks sõna, kuna sõltub see nii piirituse kui gaasi põletist.
Kui saan mahti teen mingi hetk mingid mõõtmised ja katsed ning kirjutan sellest pikemalt, kui palju siis 1L vee keema ajamine maksma läheb, palju kaalu vahe ühe ja pikemal matkal

Hetkel tundub, et huvi liikunud inimestel pigem biokütuse suunas ehk küpsetatakse suvalist puidusoga, mis tasuta käes.

Pakkuda on Trangiat ja Tatonka põleteid, millest viimased on oma hinna ja kvaliteedi osas vast üks populaarsemaid ja mõistlikumaid.
Saadaval ka leegipiirajad.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 19 Veebr 2016, 08:33

Piirituse eelis on see, et nt minu pliit on ca 11g raske ja ma saan kaasa võtta üpris täpse koguse kütust. Miinuseks on pikem soojenemisaeg. Gaas on kiire aga lärmakas ja pooliku kanistri kaasa võtmine on kahtlane tegevus. Mida pikemaks läheb matk ja toidukordasid rohkem pidi gaas kergemaks variandiks osutuma.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Veebr 2016, 09:14

Muarust on nende põletite eelis pigem pommikindluses.
Mul on kogemus, et gaasiballoon ei pidanud pärast tarvitamist, mis sai alles kodus öösel avastatud. Pärast seda ei taha neid ei autos ega majas hoida. Kui poleks võimalust neid majast väljas hoida, siis võib-olla oleksin ammu loobunud. Eks see on selline psühhosomaatiline asi.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 19 Veebr 2016, 10:04

Bensiin tundub mulle mõtekam. Kui aga pliiti ei viitsi kaasa vedada, lihtsalt lõkke peal tuld teha.
Omaette küsimus, palju saag ja kirves (või hea nuga) kaalub võrreldes pliidiga. Kui on plaan niikuinii lõket teha, siis võib ka riski peale välja minna ning pliidid koju "unustada".

Äge offtopic siin käimas
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 20 Veebr 2016, 10:58

Nohik kirjutas: Mul on kogemus, et gaasiballoon ei pidanud pärast tarvitamist, mis sai alles kodus öösel avastatud. Pärast seda ei taha neid ei autos ega majas hoida. Kui poleks võimalust neid majast väljas hoida, siis võib-olla oleksin ammu loobunud.
Keeratavate balloonidega ei ole mul probleemi olnud. Küll aga on torgatavad balloonid tühjaks jooksnud.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Piiritus vs gaas

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 13:29

Mul oli keeratav.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 20 Veebr 2016, 14:55

Täiesti salajane, täiesti sõltumatu ja ultramoodne uurimislabor sooritas võrdleva katse:

Pilt

Katseseadmed: Trangia pliit, Trangia piirituspõleti, Trangia gaasipõleti.
Kütused: poolik (õigemini ca 1/4 osas täis) Coleman 70/30 gaasiballoon, poolik denatureeritud piiritus.
Kõik katseseadmed, kütused, keedetav vesi ja kõik muu säilitatud kütmata garaažis riiulis, va köögikaal ja saumikseri mõõdukann, mille hiivasin köögist salaja ära.

Õhutemperatuur katse sooritamise ajal stabiilselt +1C

Niisiis: 0,5l vett Trangia kannus
Piirituse aeg: 10.27,9
Kulu 17g

Gaasi aeg: 4.50,5
Kulu 10g
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 17:38

Füüsika seaduste järgi korrektne.
kütteväärtused:
propaan/butaan 50/50 46.11MJ/kg
denatureefitud piiritus 99% 29Mj/kg

nende suhe: 46,11/29=1,59

katses kulusuhe: 17/10=1,7

erinevus: 6,5% , (sama palju muudab tulemust 1g)

Üldiselt kütteväärtuse järgi pole piiritus just parim lahendus.

Mõned kütteväärtused (MJ/kg):
Bensiin 46
Diislikütus 42
Kivisüsi 29
Nafta 45
Petrooleum 46 (petrool ei seisa suure kapillaarjõu tõttu õieti üheski anumas, seega jääb matkal välja)
Piiritus 29
Puit 10
Tingkütus 29
Turvas 15
Propaan 46,35
butaan 45,72
propaan/butaan 50/50 46,11

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 20 Veebr 2016, 19:19

Katses osalenud colemani gaas on vahekorras 70/30 (butaan/propaan).

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Veebr 2016, 19:37

polarbear, aga järeldus?
Gaasi ja piirituse kulu vahe võib julgelt võtta ka kahekordseks, aga see annab võrrandist heal juhul vaid poole, suhe taara kaalu jääb gaasil näiteks 2:1 kanti (450g potsiku kanister ise on 200+ g ja see on väiksemate purkidega võrreldes veel isegi hea), piiritusel tuleb see suhe lihtsamaid anumaid tarvitades pigem 10:1. Sinna juurde veel Trangia piiritusepõleti ja gaasika 2x kaaluvahe.
Nädalate peale 100g-200g siia-sinna on muidugi omaette teema, eriti veel Trangia kasutajatele (mul on enda gaasiga 27'est ainult head mälestused, igast võimalikust olust tuli auga välja ja pea igal mõlgil oli oma lugu rääkida) :D
Aga kui on soov kütuse kaaluteemat vähegi päris eluga haakida, ei saa ainult 2 arvu võrdlema jääda, pilt on suurem.

Mulle jubedalt istub Hikin' Jimi lähenemine sarnastele teemadele, mitte ainult gaas vs alko rubriigist, aga ka näiteks JetBoil'i (jt pottpõletite) kaasnev / mittekaasnev kaalusääst kütuse arvelt ja muu säherdune kraam, tekst ja arvutuskäigud ei ole liiga peeneks aetud, kuid päris ilma kaasamõtlemata ka ei saa:
http://adventuresinstoving.blogspot.com ... as_14.html

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 19:40

Siis om viga 6,9%.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 19:47

Youtuubist jäi kunagi silma, et Ameerika mandril veab mõni tõsise näoga mõnepäevasel otsal pelletid (17 MJ/kg) kaasas ja põletab neid "kilukarbist" tehtud pliidil. Ja võib-olla on komplekse lahendusega mõneks päevaks isegi ratsionaalsem. Ja midagi ohtliku ka kaasas pole.
Ega ma tausta ka ei tea, võib-olla on seal matkate surve nii suur, et ei lubata oksa ka maast võtta.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 20 Veebr 2016, 19:53

margusl kirjutas:polarbear, aga järeldus?
Ülisalajane läburatoorium teeb 2 põhjapanevat järeldust:

Piiritust kulub rohkem kui gaasi.
Piiritusega läheb rohkem aega kui gaasiga.

Üldiselt on neid katseid ja võrdlusi nett täis ju. Kui põlevmaterjali leidub ja ajaga pole kitsas siis "emberlit" vms maas vedeleval kütusel töötav asi on kõige odavam, kergem ja lollikindlam lahendus, olgu kütuseks siis oks, käbi või kaamelisitt (Saharas ehk leiab :roll: )

Edasi....teeb igaüks ise, mis õigeks peab 8-)

Nohik, arvestades, et mõlemad kütused olid jumal teab mitu kuud poolikuna riiulis vedelenud ja köögikaal pole just täpsuse etalon 0-20g vahemikus, siis mõõteviga on lubatud tolerantsi piirides :D
Pilt

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 20 Veebr 2016, 20:26

margusl kirjutas:polarbear, aga järeldus?
Gaasi ja piirituse kulu vahe võib julgelt võtta ka kahekordseks, aga see annab võrrandist heal juhul vaid poole, suhe taara kaalu jääb gaasil näiteks 2:1 kanti (450g potsiku kanister ise on 200+ g ja see on väiksemate purkidega võrreldes veel isegi hea), piiritusel tuleb see suhe lihtsamaid anumaid tarvitades pigem 10:1. Sinna juurde veel Trangia piiritusepõleti ja gaasika 2x kaaluvahe.
Nädalate peale 100g-200g siia-sinna on muidugi omaette teema, eriti veel Trangia kasutajatele (mul on enda gaasiga 27'est ainult head mälestused, igast võimalikust olust tuli auga välja ja pea igal mõlgil oli oma lugu rääkida) :D
Aga kui on soov kütuse kaaluteemat vähegi päris eluga haakida, ei saa ainult 2 arvu võrdlema jääda, pilt on suurem.

Mulle jubedalt istub Hikin' Jimi lähenemine sarnastele teemadele, mitte ainult gaas vs alko rubriigist, aga ka näiteks JetBoil'i (jt pottpõletite) kaasnev / mittekaasnev kaalusääst kütuse arvelt ja muu säherdune kraam, tekst ja arvutuskäigud ei ole liiga peeneks aetud, kuid päris ilma kaasamõtlemata ka ei saa:
http://adventuresinstoving.blogspot.com ... as_14.html
+1
P.S. Parandan oma arvamust soolomatkamisel gaasi ja piirituse kasutamise kohalt. Olin kunagi lugenud küll Hikin Jim`i kirjutist aga meelde jäi valesti.
Jim`i tabelite kohaselt võib põhimõtteliselt ja jämedalt üldistades elimineerida süsteemide massi ja teha enda jaoks otsus. Kas soovid kuulata oma laagrikohas mitme minuti vältel turboreaktiivi möirgamist ja passimist pliidi kõrval. Või oled nõus natuke kauem ootama, saades samal ajal tegeleda muude vajalike tegevustega laagris, et ei peaks konsentreeruma pliidile. Piirituse eelis on veel see, et teades kui palju kulub kütust konkreetse vee keema ajamiseks saad panna suht täpse koguse ja lasta kütusel lihtsalt lõpuni põleda. Kui gaasipliit jääb uugama on kütuse kadu suur ja võib mingi hetk ootamatult otsa saada.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 20:36

Gaasi saab jälle reguleerida. kui kala vaja praadida, aga see on üsna väheste matkajate mure.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Veebr 2016, 20:55

Nohik kirjutas:Gaasi saab jälle reguleerida. kui kala vaja praadida, aga see on üsna väheste matkajate mure.
Täisvõimsusel vuhisev gaas on ka puhtalt vee keetmisel vähima võimaliku kasuteguriga toimetamine,

Ma igaks juhuks märgin ära, et ise olen pea eranditult gaasi tarvitamas. Praeguse Kovea Spider'i häält ei ole osanud tähele panna, ju siis väga ei lärma. Samas täistuuridel ka ei kasuta. Ja iga kord, kui kappi peidetud alko-toos nägemisulatusse satub, tuleb keelele KV katelokis lekkima kippunud pudelitest-põletitest pärit järelmekk. Paras instadraama :| Samas ei ole raatsinud tollest seni süütust Trangia toosist ka lahti öelda.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 20 Veebr 2016, 22:32

margusl kirjutas: Ja iga kord, kui kappi peidetud alko-toos nägemisulatusse satub, tuleb keelele KV katelokis lekkima kippunud pudelitest-põletitest pärit järelmekk. Paras instadraama :| Samas ei ole raatsinud tollest seni süütust Trangia toosist ka lahti öelda.
See järelmaik tuleneb dentaureritud piirituse lisanditest. Selle vastu aitab joogipiirituse (näiteks 80 kraadise) kasutamine.
Lisavõimalusena saab seda kasutada ka pisivigastuste desinfitseerimisel ja lahjendatuna ka seespidiselt.
Minul on vahest reservpõletina kasutuses Can stove , mis kaalub mõnikümmend grammi ja kütuseks 200 ml lapik plastpudel joogipiiritusega.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Veebr 2016, 22:51

Tarmo kirjutas:
margusl kirjutas: /../ KV katelokis lekkima kippunud /../
/../Selle vastu aitab joogipiirituse (näiteks 80 kraadise) kasutamine./../
KV kui Kaitsevägi. Isiklik 10 aasta taha ulatuv harv flashback on köömes võrreldes mõttega nekrutitest, kellele enne metsa viimist joogipiiritust jagatakse :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2016, 22:54

Iseenesest risupõleti ja joogipiirituse põleti on selline tasakaalustuv süsteem. Tahad rohkem juua, otsid risu. Ei taha juua, põletad.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 21 Veebr 2016, 12:22

Dr. Polar O'Bear Šveitsi sõltumatust uurimisinstituudist sooritas täna peale varude täiendamist veel mõningaid mõõtmisi ja katseid.
Kõigepealt grammiviilimist:
Coleman 30/70 täis gaasipurk 367g
Coleman 30/70 pea tühi gaasipurk 164g
Riiulist leitud Campingaz gaasipõleti 182g (on ikka kärakas, eks ole)
Trangia täiskomplektne piirituspõleti (kork ja leegipiiraja) 115g
0,5l täis pudel denatureeritud piiritust 423g
Sama pudel tühjalt 34g
5 minutiga meisterdatud pennystove koos 5-sendisega- 13g

Nüüd matemaatika:
Trangia+pool liitrit=538g - sellega saab keema 11,44l vett ja aega kulub ca 240 minutit (0,5l kaupa keetes). Koju toomiseks jääb 149g või 115g kui tühi pudel lõkkesse panna....
Gaasipõleti+250g balloon=549g- sellega saab keema 10,15 (tegelikult veidi rohkem, kuna purk pole veel tühi) ja aega kulub ca 49 minutit, jällegi poole liitri kaupa keetes. Koju tagasi vaja tassida 346g

Pennystove on küll kerge, kuid kui Trangia läks ilusti käima ca 20 sekundiga, siis õllepurgipõleti nõudis mitu minutit käivitamist-raputamist, soojendamist ja mitu-mitu süütamist, enne kui pragisema hakkas ja korrektselt käima läks. Seega, kui pole just ideaalilähedaselt valmistatud, on piiritusekulu mõõtmine üsna mõttetu, kulub mitu korda rohkem kui heal tehasetootel.

Seega minu eelistus on vähemalt + temperatuuri juures selgelt gaas. Kui tuleb -20 siis kordame katseid :)
Pilt

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 21 Veebr 2016, 13:05

Nohik kirjutas:Füüsika seaduste järgi korrektne.
kütteväärtused:
propaan/butaan 50/50 46.11MJ/kg
denatureefitud piiritus 99% 29Mj/kg

nende suhe: 46,11/29=1,59

katses kulusuhe: 17/10=1,7

erinevus: 6,5% , (sama palju muudab tulemust 1g)

Üldiselt kütteväärtuse järgi pole piiritus just parim lahendus.

Mõned kütteväärtused (MJ/kg):
Bensiin 46
Diislikütus 42
Kivisüsi 29
Nafta 45
Petrooleum 46 (petrool ei seisa suure kapillaarjõu tõttu õieti üheski anumas, seega jääb matkal välja)
Piiritus 29
Puit 10
Tingkütus 29
Turvas 15
Propaan 46,35
butaan 45,72
propaan/butaan 50/50 46,11
Vot turbaga polegi veel proovinud kütta.
Aga puidu energiatihedus peaks oleks siiski vahemikus 12-19 MJ/kg
Kuni on puid, pole probleemi

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 21 Veebr 2016, 14:15

Muideks kaalu mõttes peaks trangia põleti juurde arvestama ka mingisuguse poti hoidja kaalu, ega keegi otse põleti peale üldiselt potti ei pane...

Piirituse pottide tahmamine on ka teema mida keegi pole veel piiritus vs gaas võrdluses välja toonud...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 21 Veebr 2016, 15:03

Antud juhul on Dr O'Bear sisse lasknud väikese ebatäpsuse. Kaaluvõrdluses on Campingaz potihoidjaga põleti, mis "click-on" purgile otsa käib, mitte Trangia. Eeldus oli, et kulu/aeg enamvähem sama.....
Kuna aga eeldamine on kõikide fakk-uppide ema siis......

gaas vs gaas vs gaas:

Pilt

Katseks sama Trangia kann ja 0,5l õuetemperatuuril vett.
Butangas International:
Kulu 7g, aeg 6min
Campingaz:
Kulu 5g, aeg 9min
Trangia:
Kulu 9g, aeg 5min

Kõikidel sai "punn põhja" keeratud. Kõige suurem põleti (Trangia) kulutab kõige rohkem ja ajab vee keema kõige kiiremini. Kõige väiksem (Campingaz) kulutab siis kõige vähem, aga aega võtab kah kõige rohkem. Kunagi 10+ aastat tagasi (ja juba siis odavast odavam) Säästumarketist ostetud torgatava purgiga Butangas International on kuldne keskmine.
Pilt

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist