kallis vs odav

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

kallis vs odav

Postitus Postitas janek » 08 Veebr 2012, 21:29

Kas alati on vaja osta küll kvaliteetset kuid tegelikult neetult kallist vidinat, kui saab ka tunduvalt odavamalt. Põhimõtteliselt nagu saaks

10 asendust
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: kallis vs odav

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Veebr 2012, 23:48

Jah mõned mõtted on siin täitsa head. GPS-i mees ma pole kunagi olnud ka ise ja ei hakka ka tõenäoliselt, sest ei taha unustada kaardi ja kompassi kasutamise oskust, sest elektroonikaga on ikka nii, et akud saavad tühjaks. Aga prügikott vihmakatte asemel seljakotile või kiirsöögi kohast plast kahvel/lusikas korraliku titaanist söögiriista asemel??? - keskkonnateadlik inimene seda ei teeks. Odav nuga vs kallis nuga, see on ikka selline asi kus kokku hoida ei ole just hea mõte. Muidugi iseküsimus on see milline nuga on oma hinda väärt milline mitte. Ülaltoodud näited on natuke liiga ameerikalikud ja kuna kellelegi pole saladus, et ameeriklased pole just selle karbi (planeet Maa) kõige teravamad piiatsid, siis mina isiklikult nende nõuannetesse suurima lugupidamisega ei suhtuks. Meil siin lähedal naabruses on kolm põhjamaist rahvust kelle elustiili juurde kuulub matkamine ja looduses käimine - pigem joonduksin nende pealt.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Veebr 2012, 00:58

Jyrgenson kirjutas:Ülaltoodud näited on natuke liiga ameerikalikud ja kuna kellelegi pole saladus, et ameeriklased pole just selle karbi (planeet Maa) kõige teravamad piiatsid, siis mina isiklikult nende nõuannetesse suurima lugupidamisega ei suhtuks.

See on küll väga üldistav ja kitsarinnaline kommentaar. Ei tasuks unustada seda, et ameeriklasi on mitmeid kordi rohkem kui mõne teise rahvuse esindajaid ning suurema hulga juures paistavad lollid rohkem silma. On ka meie seas on ka põhjanaabrite aladel lolle.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 07:59

Lolle on loomulikult igal pool ja kui neid nii palju poleks, siis ei paistaks targad ilmselt välja. Aga ma ikkagi julen jääna oma üldistava ja kitsarinnalise arvamuse juurde, eriti seetõttu et minu kunagine südamesõbranna otsustas palju aastaid tagasi sinna maale üle kolida ja tänaseks ta on ennast kusgil linnaametis või isegi vist juba osariigi omavalitsuse tasemel haridusliinis kõrgele ametikohale üles töötanud. Mõned aastad tagasi asusume omavahel kirjavahetusse ja nii ma neid uskumatuid lugusid kuulengi ameeriklastest. Ja uskuge mind, et need on väga uskumatud, ilmselt ma mõne panen meie foorumi huumorirubriiki üles.
Ma ise arvan, et ma oma kommentaariga taibudele ameeriklastele liiga ei teinud, sest nad on piisavalt taibud, et sellega nõustuda.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 09 Veebr 2012, 08:26

Jyrgenson kirjutas: Aga prügikott vihmakatte asemel seljakotile
kui korralikult lugeda siis on seal juttu sellest et seda prügikoti kasutatakse seljakoti sees
Jyrgenson kirjutas:Odav nuga vs kallis nuga, see on ikka selline asi kus kokku hoida ei ole just hea mõte
Ma pole veel ühtegi tööriistapoest ostetud nuga näinud, mis oleks katki läinud, kuigi ajateenijad teevad nendega absoluutselt kõike.

Üks negatiivne külg on see, et võib kujuneda hoiak, kus varustust ei hoita piisavalt, sest uue hankimine on odav ja lihtne.

Minu arvates tegemist pigem mõtteviisiga, et varustus ei tee matkajat. Lugesin hiljuti ühte artiklit Granny Gatewood'ist(ameeriklane kusjuures), kes esimesena naisena läbis ühe hooaja jooksul Appalachian Trail'i. Aasta siis oli 1955 ja mingist hi-tech materjalidest polnud keegi kuulnud. Oluline oli oskus kasutada olemasolevat ja arvan et matkajat peaks hindama tegude mitte varustuse järgi.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 09:00

Kui vaadata neid töönugasid, siis nende hinna ja kvaliteedi suhe on reeglina kõige paremini paigas - täitsa nõus. Mõned on oma hinna kohta isegi liiga head nagu näiteks Bahco, Frost, Eriksson Mora. Kahjuks iga sellise noa kandja, kellega olen vestelnud, kannab endas filosoofiat, et pole kahju kui ära kaob või katki läheb, alati saab uue osta. Mina olen teinud enda jaoks sellest järelduse, et asjade hoidmine ei ole nende inimeste tugevaim külg.
Vaatame nüüd veekindlate kottide ja vs kilekottide näidet. Kui kau peksid vastu kilekotid kasutamisel või veekindlad kotid? Minul kilekott seljakotis tervena ei kesta kauem kui mõned päevad, maksimum nädal. 5 aastat olen oma seljakotid kandnud kahte Tatonka veekindlat kotti mille sisu pidevalt muutub. Pool aastat tagasi märkasin esimest korda, et mõnest kohast hakkab teip õmbluse peal lahti tulema. Jah võrreldes kilekotiga on selline veekindel kott oma hinnaklassilt luksusese, aga keskkonnasäästlikuse vaatevinklist ja usalduse?
Asjad ei pea olema kindlasti kallid ja ma ka ise olen üsna hinnatundlik inimene, aga olen märganud, et kallid asjad distsiplineerivad nende omanikku. Hea näide on päikeseprillidest. Kunagi ostsin prille bensukatest ja pidevalt kaotasin neid, istusin laiaks ja ei kaitsnud klaase kriimustuste eest. Aastal 2000 ostsin Persolid (2600kr) seni maani kannan ja klaasidel ei ole ühtegi kriimu, sest prillid on kas ees või muljumis ja põrutus kindlas karbis, isegi juustes ei kanna prille. Ja päikeseprille kasutan ma aastaringselt tänu silmade valgustundlikusele.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 09:03

Mõne nädala eest külastasin ühte tööriiete poodi Tartus, avastasin et üsna sportliku ja kaasaegse disainiga pika pesu komplekti sai sealt hinnaga natuke alla 50.-euro. Vahva oli see, et pesu oli 65% meriino. Väga hea hind minu arust. Kindlasti ei näe ma vajadust osta kusagilt spordipoest 2X kallimat samaväärset asja.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 09:19

Detsembris ostsin omale tööriiete poest matkamiseks talvised voodriga püksid ja jope softshell materjalist. Püksid on paksud ja soojad, testitud viimaste pakaste käes. Külgedel on pikad tuulutus avad mida saab lukkudega reguleerida, võimalus kanda nii traksidega kui ka rihmaga. Jopel paks vooder, palju taskuid, õlad tugevdatud, eemaldatav kapuuts, kaenlaall pikad tuulutus avad (lukkudega), ilus disain - ei paista üldse mingi tööriietuse moodi välja. Hind täpselt 100.-euri.
Huvi pärast käisin Sportlandis, et vaadata, mis läheks analoogne komplekt maksma kui oleksin sealt ostnud. Selgus, et oleksin saanud sama raha eest ühe säärega püksid.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 09 Veebr 2012, 10:02

Jällegi kui korralikult lugeda esimest artiklik siis tegemist ei ole tavaliste prügikottidega, mida paberikorvi pannakse vaid, tugevdatud, kuhu muretult ehitusprahti panna võib ja seda ka tõsta saab ilma et kohe puruneks - pakendil on ka kirjas et materjali paksus 1,3mm. Ma pole küll Eestis uurinud kas ja kui palju selliseid erinevaid müügil on aga midagi kindlasti leidub.

Mis puutub tööriistapoodidess siis Nipernaadi omad leidsin Handyman'i kauplusest väga soodsaid ja korralikk fliise ja pesusid. Ilmselt sai Jyrgenson oma kraami sealt.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 10:03

Janek mis sa arvad kui laseks adminil selle teema paigutada hoopis ostuabi teema alla? Siia võiksid ka kõik teised hakata kirja panema huvitavaid näiteid millest võiks paljudele abi olla ostuotsuste langetamisel.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 09 Veebr 2012, 11:03

Jyrgenson kirjutas:Mõne nädala eest külastasin ühte tööriiete poodi Tartus, avastasin et üsna sportliku ja kaasaegse disainiga pika pesu komplekti sai sealt hinnaga natuke alla 50.-euro. Vahva oli see, et pesu oli 65% meriino. Väga hea hind minu arust. Kindlasti ei näe ma vajadust osta kusagilt spordipoest 2X kallimat samaväärset asja.
Uhh, palun viidet poele ja tootele!!!
Jyrgenson kirjutas:Detsembris ostsin omale tööriiete poest matkamiseks talvised voodriga püksid ja jope softshell materjalist. Püksid on paksud ja soojad, testitud viimaste pakaste käes. Külgedel on pikad tuulutus avad mida saab lukkudega reguleerida, võimalus kanda nii traksidega kui ka rihmaga. Jopel paks vooder, palju taskuid, õlad tugevdatud, eemaldatav kapuuts, kaenlaall pikad tuulutus avad (lukkudega), ilus disain - ei paista üldse mingi tööriietuse moodi välja. Hind täpselt 100.-euri.
Ja jälle nagu kaja: Uhh, palun viidet poele ja tootele!!!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 09 Veebr 2012, 11:05

Oman kallist eVent membraaniga jopet ning kallist Gore -Tex Paclite Shell materjalist jopet, veel kasutan nii öelda 2,5 kihilist PU kattega vihmajopet ning aeg ajalt ka Helikoni Tex materjalist jopet. Veepidavused kirjade järgi eVent 30000mm, Gore-Tex 28000mm, PU 15000mm ja Helikon 10000mm. Kõik need millimeetrid on väga toredad aga reaalses elus tundub niimoodi olevat, et alates 10000 millimeetrist peavad kõik asjad vett täpselt sama moodi. Olen neid asju testinud igate pidi ja lõppkookuvõttes ei ole mingit vahet. Peale 5- 6 tundi vihmas hakkavad kõik materjalid kuskilt kohast pisut lekkima. Üks asi kindlasti, mis veekindlust mõjutab on toote disain, kuidas on taskud ja lukud paigutatud jne. Selles osas on kõige paremaks osutunud Gore-Tex jope, millel on korralikud YKK veekindlad lukud. Kuluvad need materjalid ka suhteliselt ühte moodi, kusjuures kõige kiirem kuluja tundub olevat eVent materjal. Reaalses elus hingavad need materjalid ka sama moodi. Kuskil laboris võib jah eVent näitajate järgi kõige parem olla aga peale pikaaegset kasutust mina küll mingit olulist vahet ei märka. Siit tekibki küsimus, kas maksta 350 EUR eVent jope eest, 100 EUR PU kihiga jope eest või 80 EUR Helikoni eest, soodukatega saab neid asju muidugi veel odavamalt. Tegelikult ei ole vahet, milline neist valida, oma töö teevad ära kõik. Muidugi kallimad asjad näevad edevamad välja ja ise kannan sellist kallima otsa jopet oma seljakotis ikka edasi :D . Nii, et teistele soovituseks ei maksaks igast texide- shmexide hullusega kaasa minna, vaid vihmariiete valikul kasutada kainet talupojamõistust.

PS. Viimased uuringud on näidanud, et peale 10000 mm, on turundus, reaalses elus suured millimeetrid rohkem vett ei pea, hingavad ainult halvemini. Üks asi, mille tahaks veel ära proovida on Polartec Neoshell, mis pidi olema, kõige hingavam vihmamaterjal.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 12:21

Siin peaks Tartu rahva kokku võtma ja koos ostlema minema huvilistega. Nimelt mul tuttav toob mingeid asju maale ja temalt saab veel soodsamalt.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 09 Veebr 2012, 12:43

Plaan hea aga ma ootaks veebruari lõpus saabuva rahasumma ära enne :)

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 09 Veebr 2012, 13:31

Siinkohal võiks ju ka nn kaltsukaid vaadata. Nimelt sai ostetud sealt paari päeva eest Polartec kangast fliis/jope. Tootjaks inglaste Karrimor. Pole veel selga saanud, kuna tahtsin enne läbi pesta. Raha maksis tervelt 2 EUR-i. Arval, et see läheb sinna kategooriasse, et odavalt saadud siis väga hoidma ei pea, kuid kui kasvõi mõnel matkal end õigustab, on kulutatud raha end kuhjaga tagasi teeninud.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Veebr 2012, 14:43

Kindlasti selline fliis läheb asja ette eriti hinna poolest. Kohe imelik on tunnistada, et oma esimese Polartec tavalise fliisi ostsin 2007 ja hind oli 2300.-kr. Matkamaail müüb senimaani selliseid kalleid RedFox-i fliise ja ostjaid neil on, sest asi on tõesti parim omas žaanris. Aga võrdluseks oleks jälle igati sobiv tuua, et tööriiete poest ostsin samasuguse Polartec fliisi nagu on RedFox-i fliis, ainult 50.- euri eest, palju odavamalt kui matkapoest, 3 korda odavamalt.
Üldiselt kaltsukaid tasub külastada küll, sest lääne inimesed ei kanna paljusid asju eriti pikalt ja mul on mitmel korral igasugu kalliste ja tuntud firma jakke/jopesid õnnestunud saada sümboolse hinna eest.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Veebr 2012, 19:19

Mul küsimus pilvingule?
Oleks soov kuskilt lugeda välja et gore-tex veepidavus on 28000 või kirjutasid seda nii sama lambist et kõik ajavad numbreid taga,aga toime enam-vähem üks.Olen ka natuke neid asju uurinud ja on ka nii üht kui teist olemas.Seda 28000mm veekindlusega gore-tex asja tahaks näha ja ikka lugeda ka et see on gore-tex ja tema veepidavus on 28000mm.Nii palju kui mina tean pole gore veekindlust mitte kunagi mitte kuskil öeldud,aga ma ei vaidle,sest ma ikkagi ei tea paljusi asju.Kuna teema on üleval siis kasutan juhust ja küsin.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 09 Veebr 2012, 20:38

Avo,
võta mõne hilbu info, http://www.haglofs.com/en-US/products/c ... en-us.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Muidu korralik pesu ja softshell tööriidepoe letil kõlab kangesti Björnkläder/Grolls'i või mõne nende edasimüüja moodi. Kataloogidest käivad neil muu hulgast ka näiteks Devold ning Craft läbi.
http://www.bjornklader.ee/index.php?topMenuId=112" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Veebr 2012, 22:52

Need odavad töönoad ei ole küll teab mis multifunktsionaalsed kuid see-eest on nad tõsised tööloomad ning nendega võid teha peaaegu kõike, juustu lõikamisest kuni puude lõhkumiseni. Töö juures ja kodus tööd tehes kannan ma ka ühte neist töönugadest, mulle meeldib, et tööriist on kogu aeg käe juures. Töönoal läheb praegu viies aasta ja kodusel variandil umbes neljas, oma esimese pussi mille ma soetasin kunagi üheksakümnendate keskel kaotasin ma neli aastat tagasi ära, päris kahju oli kohe, otsisin teist tükk aega taga. Nii, et noa hinnas ei olegi asi vaid inimeses kes seda kannab.

Prügikottide koha pealt, olen näinud ehitustel kasutatavaid suuri prügikotte mis kannatavad küll päris suurt koormamist ja väntsutamist. Seest on nad musta ja pealt rohelist värvi, kahjuks on nad u 200 liitrise mahuga. Neid saab küll väiksemaks lõigata kuid kuju ei saa kõige parem, kahjuks ei ole väiksemaid kohanud nii pakse.

Päikeseprille soovitaksin ma kindlasti natuke kallimaid ja kvaliteetsemaid, sest odavad bensuka 5 eurised prillid ei kaitse silmi piisavalt. Ise soetasin endale sügisel Julbo Dolgan prillid Spectron4 klaasidega, tänu soodukale sain kätte 39 euri eest. Vahe on ikka meeletu, juba selles kuidas ja kui kindlalt prillid peas istuvad ning lisaks nn pildikvaliteet, kaitseb isegi praeguste ilmadega lumepeegelduse eest.

Üldiselt järgin mina põhimõtet, et ma ei ole nii rikas et odavaid asju osta (loe ebakvaliteetseid vuhvleid), mõningaste esemete puhul lihtsalt peab ostma kalli ja kvaliteetse, kui vahetevahel näed ka odavamate esemete puhul ära kas asi veab sind alt esimesel võimalusel või teenib sind aastaid.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 09 Veebr 2012, 23:35

Kogu sellest ilmastikukindlast riietusest peaks eraldi teema tegema. Nende asjade puhul oleneb väga palju disainist, mis kasu on millimetritest kui lukkude vahelt tuleb vesi sisse. Kuskil teemas Tõnu kirjutas, et tal on püksid veepidavusega 20000mm ja peale 3-4 tundi hakkas vesi sisse tulema. Mul on püksid veepidavusega 30000mm ja sama lugu, peale kuskil 4 tundi matka tuleb lõpuks ikka vesi läbi. Kõiki oma asju olen ma hooldanud nõuetekohaselt ja pesnud väga ettevaatlikult. Netis oli mingi leht, kus kõikide veekindlate asjade mm kirjas, seda ei suuda praegu leida aga lugemiseks-
http://www.rei.com/expertadvice/article ... works.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tiso.com/ask_expert/fabric_guides/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.climbers-shop.com/Waterproofs.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.gooutdoors.co.uk/expert-advi ... kets-guide" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Veebr 2012, 08:16

Kas neil millimeetritel on vahet kui hakata vaatama, kuidas matkakoti õlarihmade juurest hakkab vett sisse tulema?
Kuni on puid, pole probleemi

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 10 Veebr 2012, 18:45

Pilvingule tänud põhjaliku vastuse eest,aga konkreetseid numbreid ikka pole.Ma ei väida 100% et gore toob kuskilt mingid arvud välja aga aga suure tõenäosusega seda ei ole.
Mis puutub seljakoti rihmadesse et sealt vahelt hakkab sisse ajama.Hakkab küll kui seljakott toetub õlgadele,aga mul ei toetu.Korralikudel matkajopedel on õlgadel teine materjal.Lihtsalt veekindel ja tugevndatud.Mina pole suutnud veel oma jopesi seljakoti rihmadega öra muljuda.
Goret on ju samuti mitu põlvkonda.See päris uus pole paha.Ma nüüd tellisin omale "Snickers" gore jope saan märtsi alguses kätte.Eks ma siis annan rahvale ka teada kas oli ikka õnnestunud ost ja kas tasub seda raha välja käia mis ma käisin.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Veebr 2012, 20:22

Üks märkus veel.
Tahaks teada kes kasutavad kalleid kindaid, ning kas on end ära õigustanud töökinnaste kõrval (nt. Tamrexi kindad).
Kuna endal on veel suht noore koeraga probleeme, kes kipub neid sööma, olen jäänud pidama kinnastele mille hind ei ületa 4 €.
Omale imestuseks aga märkasin, et on need tegelikult jube mugavad, piisavalt soojad ja lasevad ka näputööd päris korralikult teha.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 20:28

Ma olen ka väga edukalt kasutanud odavaid kootud kindaid - Prismast ostetud 4 öira eest, istusid hästi nii -3 kui ka -27 kraadi juures kandes. Söögitegemise ajaks tõmban talvel asenduseks kerged suusakindad kätte (spordipoest paar aastat tagasi ostetud - kaitsevad edukalt käenahka otsese külmumise eest lühemal ajaperioodil ja ei lase sõrmedel jäigaks tõmmata, samas pikemat aega neid kanda ei kannata kuna külm tikub ikka läbi tulema)...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Veebr 2012, 21:47

Neid matka või spordipoodides müüdavaid kalleid kindaid pean väga ebapraktilisteks, aga tööriiete pos ma pigem valin kallimapoolseid. Üks paar on juba 3 aastat kestnud vaatamata sellele, et pidevalt kohendan nendega lõket ja tõstan tuliseid asju. Need on sellised paksust nahast kollased kindad nimega Island, müügil paljudes poodides. Suht sarnane mudel on veel Alaska, sõbral on sellised juba 2 aastat kestnud. Soojema hooaja jaoks on ka ostetud selliseid kallemaid töökindaid ja üsna hästi on kestnud.
Viimati muutis Jyrgenson, 10 Veebr 2012, 22:27, muudetud 1 kord kokku.

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist