Märjal ajal lõkke tegemine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitus Postitas ranel » 06 Aug 2018, 01:09

Mootoriõli ja bensiini segu. Saab ka märja kraami nii põlema. Kui väike riidetükk ka juurde panna, siis on eriti lebo. Muidugi alustada metsakuivaga tuld.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Aug 2018, 09:32

Kui juba õli mängus, võiks ju ka kaaliumsalpeetrit lisada, saaks korraliku napalmi.
All engineers are cyborgs

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 06 Aug 2018, 15:18

Nohik kirjutas:
06 Aug 2018, 09:32
Kui juba õli mängus, võiks ju ka kaaliumsalpeetrit lisada, saaks korraliku napalmi.
Jäägem siiski reaalsuse piiridesse.
See on täiesti praktiline lihtne ja odav lahendus, millega saab ise märja puu põlema.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Aug 2018, 15:23

ranel kirjutas:
06 Aug 2018, 15:18
Nohik kirjutas:
06 Aug 2018, 09:32
Jäägem siiski reaalsuse piiridesse.
See on täiesti praktiline lihtne ja odav lahendus, millega saab ise märja puu põlema.
Matkal kasutamiseks ta praktiline pole, vahest juhul kui autost väga kaugele minema ei pea. Kui on aga mitme ööbimisega käimine, siis kehva variant.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Aug 2018, 16:06

Kui matk kestab üle 3 päeva, on ükskõik mille lisaks kaasa vedamine jabur.
Ma ei ütle, et peaks tulerauaga raksti tule üles saama, ma ise tõenäoliselt kulutaks sellele terve päeva ka kuiva ilmaga, kuna pole praktiseerinud.
Aga ühe tikuga võiks 9 lõket kümnest põlema saada ka vihmaga. Seda lihtsalt peab harjutama.
Eelmisel matkal tegin 2 lõket, mõlemad vihmaga, läksid 1 tikuga.

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 06 Aug 2018, 17:08

Praktika asi jah. Huvipärast võiks proovida erinevaid lahendusi. Korralik tulemasin ei tee ka muidugi kunagi halba. Ei kaalu midagi,ei võta ruumi. Kui paljud seda tulepulka kasutavad reaalselt? Huvi pärast peaks mingi junni hiinast tellima.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Aug 2018, 18:56

Ma huvi pärast Matkamaailmast võtsin enne matka ühe magneesiumiga pulga. Kodus toas tegin ainult endale viga, ei saanud tuba põlema. Seda kraabitud magneesiumit ei õnnestunud ka süüdata. Seepärast arvangi, et mul arvatavasti terve päev läheks.
Mul oli matkal 4 topsi tikku ja 2 välgumihklit eraldi pakitud ja 1 tops veel matkakaaslase kotis. Mulle on tundunud, et need odavad välgumihklid kannatavad märjaks saamist, pärast töötavad jälle, kui kuivaks kloppida. Nendega on peaasi, et päris ära ei kaota.
Iseenesest, kui oleks noor ja tugev ja teeks mingeid ekstreem-matku, kus võib peaaegu kõik kaotada, siis peaks vist mingi ellujäämisvarustus enda küljes küll olema. Aga ma ei usu, et ma meelega enam sellisesse olukorda roniksin. Aga kuna ma pole vist valmis halba olukorda sattuma, siis mõttes teatud määral väldin seda teemat e peidan pea liiva alla.
Mul on praegu enamus varustust enivei alla igasugu arvestust, pole nagunii kuigi ellujäämiskõlbulik, alustades riietest.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Aug 2018, 19:26

rundll kirjutas:
06 Aug 2018, 17:08
Praktika asi jah. Huvipärast võiks proovida erinevaid lahendusi. Korralik tulemasin ei tee ka muidugi kunagi halba. Ei kaalu midagi,ei võta ruumi. Kui paljud seda tulepulka kasutavad reaalselt? Huvi pärast peaks mingi junni hiinast tellima.
Mina kasutan ainult LMF tulepulka. Saan sellega põlema gaasipõletist ja lõkkest küünlani. Alati on kaasas paar lehte kasetohtu või süütepala. Metsast leitud tõrvane aitab ka kaasa.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 06 Aug 2018, 19:38

Ega seda õli ja bensiini segu ei pea siis terve kanku kaasa võtma. Aga see on lihtsalt üks pakutav lahendus esimeses postis küsitud küsimusele, mis töötab hästi.

Tulepulk muidu töötab väga hästi. Ise läksin selle peale üle, kui õhuniiskus tikud kasutuskõlbmatuks muutis. Tallinnas relvad.ee kauplusest saab lausa 5.5 euroga asjaliku tüki.

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 06 Aug 2018, 21:03

LMF on siis LightMyFire?
Nad vist teevad koostöös Mora'ga minski tulepulk+nuga combo, kui ma ei eksi....

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Aug 2018, 22:21

Mul vist on ka kujunenud nii, et tavaliselt päeva peale satub mingi tohutükike tasku, vahel mitu päeva ette, tavaliselt ei pea õhtul otsima. Väga harva juhtub, et eelkuiva tohtu pole. Aga siis leiab ikka mingi puujupi, milles sees enamvähem kuiva säilinud on ning peenpirdu saab teha. Üsna väiksest tohutükist süttivad ka poolmärjad kuuseoksakesed.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 07 Aug 2018, 00:23

Nohik kirjutas:
06 Aug 2018, 18:56
Ma huvi pärast Matkamaailmast võtsin enne matka ühe magneesiumiga pulga. Kodus toas tegin ainult endale viga, ei saanud tuba põlema. Seda kraabitud magneesiumit ei õnnestunud ka süüdata.
Vii poodi tagasi see saast...
Ma ostsin analoogse klotsi Matkatarbed.eest, USA toodang...pole mingit probleemi. Kraabin risti noa teraga väikese kuhja(mida peenem laast seda parem) ja juba esimese tugevama tõmbega tulepulgal läheb kuhjake põlema nagu püssirohi...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Aug 2018, 01:44

Väike karbike mingit tulehakatust võiks kotis ikka olla. Kui leek juba püsti siis on lihtsam sellest lõke välja meelitada. Mis omakorda nõuab, et eeltöö on hästi tehtud.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Aug 2018, 08:07

rundll kirjutas:
06 Aug 2018, 21:03
LMF on siis LightMyFire?
Nad vist teevad koostöös Mora'ga minski tulepulk+nuga combo, kui ma ei eksi....
Täpselt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Aug 2018, 09:10

seee ei maksnud nii palju, et tasuks tagasi vedada. aga ma pigem loobun, muidu on nii, et ostan neid 100€ eest enne kokku, kui mõni töötav satub.
Jants kirjutas:
07 Aug 2018, 00:23
Nohik kirjutas:
Ma huvi pärast Matkamaailmast võtsin enne matka ühe magneesiumiga pulga. Kodus toas tegin ainult endale viga, ei saanud tuba põlema. Seda kraabitud magneesiumit ei õnnestunud ka süüdata.
Vii poodi tagasi see saast...
Ma ostsin analoogse klotsi Matkatarbed.eest, USA toodang...pole mingit probleemi. Kraabin risti noa teraga väikese kuhja(mida peenem laast seda parem) ja juba esimese tugevama tõmbega tulepulgal läheb kuhjake põlema nagu püssirohi...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Aug 2018, 13:51

Nohik kirjutas:
Ma huvi pärast Matkamaailmast võtsin enne matka ühe magneesiumiga pulga. Kodus toas tegin ainult endale viga, ei saanud tuba põlema. Seda kraabitud magneesiumit ei õnnestunud ka süüdata. Seepärast arvangi, et mul arvatavasti terve päev läheks.
Võibolla tasuks oma oskusi lihvida?
Ah, minge metsa...

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 07 Aug 2018, 14:42

Lihtsam on vist pakk tormitikke osta?
Või bensiiniga priimusesüütaja? Just Henkast ostsin, maksis paar eurot.

Oskused on toredad... isegi edevad asjad.
Aga moodne tehnika on enamiku oskuste jaoks lihtsa alternatiivi leidnud.

Kui matkad paar korda aastas, on mõistlik see "lihvimise" aeg millegi muu peale panna.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Aug 2018, 14:48

Selle tulejulgaga ilmnes Gruusias just suur probleem, inimesed ei saa suitsu põlema. Priimust süüdata saad, aga tobi teha ei saa.

Ise harjutasin ka talvel katseks sellega tule tegemist, pimedas käsikaudu koperdasin ringi, kratsisin kasekoort ja kuuseoksi jne, aga tuld põlema saada väga keeruline sest nii kui öösel siraka tõmbad on silmad ära pimestatud ja peale väikest kraapimist ei näe enam ei lõket ega midagist, ei saa aru isegi kuhu sa seda sädet täpselt tõmbad.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Aug 2018, 14:51

tripp kirjutas:
07 Aug 2018, 14:42
Aga moodne tehnika on enamiku oskuste jaoks lihtsa alternatiivi leidnud.
Kui matkad paar korda aastas, on mõistlik see "lihvimise" aeg millegi muu peale panna.
Nii on. Aga teadmine, et sa ise mitte m..gi ei oska võib mõnda meest ka mitte häirida. :D

Hendrik kirjutas:
07 Aug 2018, 14:48
Selle tulejulgaga ilmnes Gruusias just suur probleem, inimesed ei saa suitsu põlema. Priimust süüdata saad, aga tobi teha ei saa.
Nad üritasid sellega otse sigaretile tuld külge saada? :D Selle peale ei tulnud, et enne võiks miskit lehepuru süüdata ja siis sealt sigaretile tuld võtta?

Ma olen näinud, et tuld süüdates hakatakse tulepulgaga liialt rapsima. Sädemed lendavad laiali ja kasu sellest pole. Võtke rahulikult. Enne võib mõned korrad vaikselt pulga küljest magneesiumi puru kraapida sinna mida tahetakse süüdata ja siis rahuliku liigutusega sädet anda. Mõnikord on hea enne sädeme õigesse kohta suunamist mõned korrad niisama üle pulga kratsida, no, et tõmbaks pulga nö. soojaks, siis annab paremini sädet. Muidugi vähetähtis ei ole oskus leida metsast seda mida tahetakse süüdata.

Tulepulga eeliseks on, et see ei karda märga ning säde annab ligi 3000°C kuuma.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Aug 2018, 15:11

Vaatan kodus ringi, kui seda rauda ära ei visanud, siis proovin, kas see magneesiumilaast süttib tikust.
Muidu, iseenesest ma olen tikust süütamisega ennast üsna ära lihvinud, midagi dramaatilist ei juhtu, kui ära ei õpi.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Aug 2018, 15:30

Kuna meil on siiski tehnikaajastu siis välgumihkel võiks ikkagi taskus olla. :) Tulepulk on abiks siis kui kõik ülejäänud vahendid keelduvad koostööst. Ma ise kratsin vahel tulepulgast tule välja lihtsalt põhjusel, et ma tahan seda teha. No ja, et see oskus päris rooste ei läheks.

Mõned näpunäited algajale tulepulga kasutajale:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Aug 2018, 17:06

Nohik kirjutas:
07 Aug 2018, 09:10
ma pigem loobun, muidu on nii, et ostan neid 100€ eest enne kokku, kui mõni töötav satub.
no siin mainitud, mis funkavad
Tanel kirjutas:
06 Aug 2018, 19:26
Mina kasutan ainult LMF tulepulka. Saan sellega põlema gaasipõletist ja lõkkest küünlani.
Pakuks, et jansi jubin on see
http://www.matkatarbed.ee/oc/magneesiumpulk-1
tripp kirjutas:
07 Aug 2018, 14:42
Või bensiiniga priimusesüütaja? Just Henkast ostsin, maksis paar eurot.
Miuke see henka oma ka on ? Isegi vaatasin henka lehte aga ei leidnud.
Ma käsitöö huvist mõned pulgad omapärakustanud ;) ja saan sealt ka suht lihtsalt tule kätte, pulgad jeepaisest ostetud aga ma ei näe mingit mõtet kraapida, mul üks C-tulemasin ja üks tavalise kontoriteibiga kinniteibitud Bic remondikotis ja mul pole mitte kunagi seda bic-i vaja läinud, sest see C on lihtsalt pommi ja idioodikindel tulemasin. See C on endine Colt, mingi autoriõiguse ja tubakajura pärast tegi kunagi nimevahetuse, sisuliselt igas soome marketis kassa kõrval.
vana colt.jpg
joon jõest, söön jõest

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 07 Aug 2018, 17:23

sepaonu kirjutas:
07 Aug 2018, 17:06
omapärakustanud ;)

:D :D :D

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Aug 2018, 17:30

Mul vist oli selline, aga ei näe teist kuskil, tõenäoliselt lahkus:
https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4605/180
Iseenesest välimuselt on jube sarnased. Nüüd ei saagi teada, kas pulk oli vilets või ise loll.

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 07 Aug 2018, 18:47

Kunagi kingiti mulle uhke Bear Gryllsi Gerberi nuga, seal oli ka see magneesiumipulk olemas. See õrnalt puru kraapmise jutt on täiesti õige. Niisama sädemeid tirida pole suurt mõtet.

Siiamaani olen ise hakkama saanud ka toidukotis oleva oliiviõliga. Paar tilka pabersalvräti sisse ja põleb päris hästi. Muidugi pole sellest suurt abi, kui ettevalmistus paha on...
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline