Millist GPS-i osta

Et metsas ära ei eksiks.
SalixMa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Millist GPS-i osta

Postitus Postitas SalixMa » 28 Jaan 2016, 10:33

Ma ei kahtlegi, et iPhone on asjalik ja koos lisadega veel parem aga paraku on mul endal iPhone´ga üsna ebameeldivad kogemused (ruumi ja aja kokkuhoiu huvides detailidesse ei lasku). Leian siiski, et iga asja jaoks on ikka oma seade- sellised "all in one" pillid on minu kogemuste põhjal suht ehku peal värk- võib olla iganes asjalik ja samas totaalne pettumus. Olen siiski eTrex´le silma peale pannud ja mu nn."vana" on müügis.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Jaan 2016, 10:39

Sellest ma saan aru, et kohapeal kaootiliselt tõmblev kompass närvi ajab, selle vastu on jah kaks rohtu, ostad siukese gepsu, kus kohapeal seistes ka kõik funkab või võtad ligi tavalise kompassi.
Sellest hästi aru ei saa, et gepsu kompassina kasutatakse, ilmselt siis koos paberkaardiga, et navigeerime kaardiga, a igaks juhuks on geps, et kust tulime, kus oleme ja kuhu minek oleks ikka kindel 8-) Lihtsam ju gepsu gepsukaardipõhisena kasutada, joonistad kodus arvutis hiirega oma teekonna ja huvipakkuvad punktid kaardile ja siis seikled kas siis täpselt plaani järgi või mitte, kui silmaga näed, et plaan polnud suurem asi. Mul gepsus kõik saadaolevad garmini kaardid olemas ja kompassiaken on menüüs varjatud olekus 8-)
Seda ei oska öelda, kui suur vahe sisemise või välimise antenniga gepsudel, ma arvan, et mu esimesel gepsul etrexil oli ka reklaam küljes, et umbehää jms, tegelikult käisin vahest lagendikel levi otsimas :D Tänapäevastel sisemise antenniga vast seda pole. Mul oli pikka aega 60csx ja praegu on 64s, no mingit leviprobleemi pole kunagi olnud, funkab ka meeter katuseaknast laual, kõige targem vast võrrelda neid koos, a mu arvamus on , et välisega saad parima võimaliku, a sisulist vahet pole, keegi matkal mingeid sekundeid ei loe.
Gepsude kohustuslik uuendamine on mu meelest seotud aeg ajalt sellega, et osad kaardid muutuvad nii mahukateks, et vanad lutsud ei jõua neid kaarte kanseldada. Mul oli kunagi nii, et mingit regio teed ja veed kaarti 60 jõudis ja miskit eomapi oma viitega.
joon jõest, söön jõest

SalixMa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas SalixMa » 30 Jaan 2016, 17:00

Kasutangi oma eTrexis rohkem kaarte aga olen tähele pannud, et kui kompass tõmbleb, siis ega kaart ei taha ka paigal püsida (sorri kui nüüd pange panin aga mulle küll jäänud selline mulje). Kompassi ennast kasutan suht vähe ehkki jah mõnikord on ta päris palju kasutuses. Samuti oma teekonna eelnev koostamine on tuttav teema, kuid seda olen vähe teinud. Matkates olen lihtsalt hakanud mõnd rada minema, vahel sellelt ka kõrvale astunud ja siis uuesti (n.t gepsu abiga) uuesti rajale tagasi. Muidugi vahel ka nii, et hakkan looduses lihtsalt sammuma ilma kindla sihita ja hea kui saab gepsust infot, et palju juba maha käidud jne.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 30 Jaan 2016, 19:44

vabam moment on, siis mine kuskile, kus sind huvitavate gepsude valik on, las müügimees kargab natuke su ümber, saab omal ka äkki kindlam tunne olema, mida tegelikult vaja või mis meeldib ja siis räägid rahakotiga läbi, et kas võimalik.
joon jõest, söön jõest

kaur
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kaur » 05 Mär 2016, 15:05

Vabandust kui teemat veidi solgin aga ehk läheb teemasse - soov oleks osta GPS seade, mis ei teeks muud, kui et vaid trackiks läbi käidud marsruuti.
Usun, et neid nimetatakse GPS loggeriteks, aga nii palju kui leidnud olen, on neil kõigil aku kestvus loetud tunnid! Mu Garmini käekell kestab ka kauem.
Kas mõnda sellist leidub, mis laadimata kolme päevase matka üle elaks?
Pole vaja ei ekraani, ega mingit interface'i. Lihtsalt salvestagu trass ja olgu hiljem arvuti abil alla laaditav.
Teab keegi sellist soovitada?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Mär 2016, 15:33

Iseenesest vist on olemas, aga probleemiks antud mudelil on sisseehitatud microsim. Kui vahetatav oleks, saaks asja.
http://www.aliexpress.com/item/Data-log ... .22.cOyQnb" onclick="window.open(this.href);return false;
All engineers are cyborgs

kaur
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kaur » 05 Mär 2016, 17:44

Nohik kirjutas:Iseenesest vist on olemas, aga probleemiks antud mudelil on sisseehitatud microsim. Kui vahetatav oleks, saaks asja.
http://www.aliexpress.com/item/Data-log ... .22.cOyQnb" onclick="window.open(this.href);return false;
Tänud, aga see jah on taas veidi keerukam elukas. Ilmselt oleks variant mõni odavama otsa GPS seade, millel saab matka ajal patareisid vahetada, aga neid kuluks ka ikka mitu paari kolme päeva jooksul. :roll:

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Mär 2016, 18:14

Segane on, et kas siin pole ikkagi mõeldud, et äkki on vahetatav kaart.
2.Build-in MicroSD card and support up to 32G byte data
5.Build-in Micro SD card and support up to 32G byte data

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 05 Mär 2016, 18:15

Valikut toimivatest asjadest, mida ehk kusagilt (amazon, ebay, ...) ka kätte õnnestub saada - http://www.semsons.com/datalogger.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tänasel päeval on nende hinnad ka veits absurdimaiguga, lihtsam käsigeps (etrex 10) või pimedaks tehtud telefon järelturult täidaks suuuresti sama eesmärki. Ja see etrex kestab julgelt 20+ tundi ühe AA-paariga, ning ei pea patareid olema, akud toimivad ka.

Mul on üks vanem Qstarz veel kusagil riiulis tolmu kogumas, paari põnevama õlle eest vahetaks omanikku. A' kolmepäevaseid asju olen sinna ka enda meelest sisse püüdnud, aga see on nii vana, et piduriks saab mälu (kaardimulku ei ole). USB pulgana ka ei toimeta - logi kätte saamiseks tootja driaverid-utiliidid või java + http://www.bt747.org/" onclick="window.open(this.href);return false; . Logimist saab ka suht peenelt sättida. Aku seisu ei julge isegi ennustada, aga sinna istuvad Nokia nupufoni akud, neid ja kloone võib ka praegu poest kokku osta. Või siis klotsi lihtsalt akupangast toita.
Huvi korral privaatsõnum.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Mär 2016, 18:27

Neil logeritel paistab jah omaette eesmärk olevat, et kõik andmed nende büroo kaudu jookseks.

kaur
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kaur » 05 Mär 2016, 18:48

margusl kirjutas:Mul on üks vanem Qstarz veel kusagil riiulis tolmu kogumas...
Tänud pakkumast, olen siin veidi ringi vaadanud ja tundub, et parima hinna/kvaliteedi suhte saan kui tõesti mõnele vanale eTrexile küüned taha saan. See oleks selles suhtes kindel laks, et neid AA patareisid võin ju mitu tükki kaasa võtta, aga kui mingi X aku peal töötav seade pildi tasku paneb on ka kõik.
Siiski, tänud vastuse eest.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Mär 2016, 18:55

Tulevikus lootust on, täna maksab küll jõhkralt.
http://www.spyemporium.com/Super-Tracks ... ta-Logger/" onclick="window.open(this.href);return false;

SalixMa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas SalixMa » 10 Mär 2016, 19:06

Minu arvamus on ka, et kui vaja vaid rada maha märkida, siis mõni vanem eTrex. Omal üks seisab aga seda ei saa arvutiga ühendada (liiga vana teine- eTrex H). uuematega muidugi seda jama pole.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 19 Mai 2016, 20:11

Uurisin natuke seda GPS -le oma kaartide lisamise võimalust ja Garminil on see täitsa olemas:
http://www.garmin.com/us/products/onthetrail/custommaps" onclick="window.open(this.href);return false;
Kas .kml ja .kmz formaadis valmismeisterdatud kaardi faile söövad ka muude tootjate seadmed?
...

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas uuspoiss » 18 Aug 2016, 19:35

Kaimo kirjutas:Lisaks Garminil puuduvad täpitähed- raske on seadmele selgeks teha et soovid nt. Jõeääre tänavasse minna.
Vähemalt uuemate Garmini seadmete puhul ei ole see probleem. Oregon 600 leiab Raplamaal Sulupere külas oleva Jõeääre tänava Regio kaardilt ilusti üles, kui otsingusse sisestada "joeaare". Sama on ka autos oleva eelmisest kümnendist pärineva Nüviga, mille mudelit hetkel peast ei mäleta.

Ents12
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ents12 » 27 Mär 2017, 20:02

Garmin GPSMAP 64s. Kes on kasutanud, head ja vead? Kui hea on baaskaart?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Mär 2017, 20:52

Misasi on hea asi ja misasi on viga ?
seda tootekirjelduses olevat *Sisaldab maailma baaskaarti* ei saa minu meelest kaardiks lugeda.
joon jõest, söön jõest

Ents12
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ents12 » 28 Mär 2017, 08:01

Seda tahtsingi põhiliselt teada, et kui hea on baaskaart.

Slvr
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Slvr » 28 Mär 2017, 10:14

Baaskaardil on tallinn-tartu maantee peal ja rohkem midagi

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 28 Mär 2017, 23:02

Garmin 64 299,00 €
Kirjeldusest täpsust ei lugenud välja.

Aga äkki teete mulle selgeks, kuidas erineb tänapäeval käsiGPS nutitelefonist?
St metsanduseski on suuresti kasutusel kaardi lugemiseks nutiseadmed.
Maa märkimiseks on muidugi käsi või isegi suuremad GPS-id, kuid need maksavad ka oluliselt rohkem kui 300€, pigem nagu 3000+
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 29 Mär 2017, 00:47

Erinevuste ja eelkõige eelistuste poolest on siin varemalt heietatud, kliki lehekülg-kaks vasemale, suurem osa mainitust kehtib ka tänasel päeval. Et ennast ja teisi väga ei kordaks, siis lihtsalt viimase käigu tähelepanekud -

minek viieks ööks aukliku leviga kanti (st auk on siis, kui levi tekib), kaasas paberkaart, praeguseks pea 10a vana 176x220 ekraaniga Etrex, 5.2" föön varustatud Osmand'i , Locuse ja Oruxi täisversioonide ja vajalike lisadega, komplekt offline-kaarte, nii raster-topod kui vektorid. Etrexis openstreemapi põhjal loodud piirkonna kaarditükk, samuti topo. Kogu tsiviilist eemaloleku jooksul sai föön ekraaniaega 5-10 minutit, Etrex oli sees 40+ tundi, näppude vahel muidugi hulka vähem. Et näe, inime ikka loll loom - kodus loobib raha ja uneaega, klikib asju kokku, nühib kõik rakendused kindluse mõttes läbi, aga kui asjaks läheb, imetleb tähtede all hoopis paberit ja piiksutab läbi kinda mingit lukuaugu mõõdus ekraaniga antiiki. go figure ...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 29 Mär 2017, 09:57

Nende kahe seadme erinevusest saab paremini aru, kui kõndida põhjapool, seal ikka moblavaba piirkonda veel jätkub. Kõik siin ilmas on küll ajutine aga eelmise aasta seisuga, mis on igavikulise mõistes üsna värske aeg võin kinnitada, et norra kohta käiv kaart
https://telia.no/dekningskart" onclick="window.open(this.href);return false;
on kümnete kilomeetrite osas bluff.
Rootsi osas ei oska kommenteerida
https://www.telia.se/privat/support/tac ... ingskartor" onclick="window.open(this.href);return false;
muud, kui oma selleaastase reisi jaoks on sõbra käest kontrollitud, et selline meelega tekitatud suundlevi vastab tõele. ikkagi helistamise võimalus.
suundlevi.jpg
Alternatiiv gepsule on muidugi kaart, mis on matkamise orjenteerumiseks piisav aga mittepiisav kindlate asjade ülesleidmiseks mastaapsetest piirkondadest või täpsemaks orjenteerumiseks kohas, kus puuduvad visuaalsed orjentiirid.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Mär 2017, 12:59

Nutifonis on tavaliselt (väga) niru gps kivi, mis on aeglane ja ebatäpne. Hästi töötavad ainult siis, kui ka muu asukoha tuvastus on sees ja levis.
See puudutab ka metsarakendusi. Metsarakendustega veel see mure, vahel hõivab mõni muu rakendus GPS pordi ja seda rakendust ei õnnest maha tappa ilma spetsialisti abita. Võib-olla noored inimesed saavad hakkama, aga mu eakamatel tuttaatel on kogu aeg oma nutiseadmetega mingi jama.
Käsigps-id kulutavad tavaliselt nutiseadmest vähem elektrit. Neid võib nupust välja lülitada ja nupust sisse lülitades oled sama koha peal, leiab sateliidid ja elu läheb edasi. Tegelikult pole raual vahet, aga tavaäppidel pole op-süsteemi üle kontrolli.
Minu jaoks on põhiline ikkagi aeg ja energiakulu, mis kulub pärast nupu vajutamist navigeerimiseni.
Ja paljusi asju võin ma arvata seetõttu, et ma lihtsalt midagi ei tea, ärge seda 100% kindlalt võtke.
ullivilli kirjutas:Aga äkki teete mulle selgeks, kuidas erineb tänapäeval käsiGPS nutitelefonist?

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 29 Mär 2017, 19:11

Kuidagi palju sõnu sai, sestap - kel navi, mistahes vahenditega telefonist kuni magnetiks taotud nõela ujutamiseni, pigem õues käimise tüütum pool, ei jää järgneva lugemata jätmisel ka millestki meelierutavast ilma.
Nohik kirjutas:Nutifonis on tavaliselt (väga) niru gps kivi, mis on aeglane ja ebatäpne.
See on tänasel päeval kas väga vanade või väga odavate telefonide teema. Minu käest läbi käinud valim on küll kallutatud, aga viimastel Nexused ei ole kiiruse ega täpsusega vähimat probleemi. Tõenäoliselt ma ei suuda puhtalt pealevaatamisega ka gepsukella, käsigepsu ja telefoniga üles võetud träkkidel vahet teha, kui just logimise muster seadet ära ei reeda (punkt jäigalt iga meetri või sekundi tagant, seistes teeb logimine pausi või kuhjab iga sekundi kohta ühe lisapunkti), halbu päevi on aeg-ajalt kõigil seadmetel. Ning õunamärgiga asjad on ikka aastaid täpsuse ja kiiruse poolest täiesti matka- ja ka spordikõlbulikud olnud. See "muu" asukohatuvastus ning levisolek mõikab vähegi asistel seadmetel ainult gepsu külmkäivitusele, ehk kui nädala või kuu jagu on asukohatuvastus väljas olnud ning välja lülitud või mitte-leviva andmesidega telefonis gepsu tööle lükkad, peabki masin taeva uurimiseks ja sealt tuleva jutu kuulamiseks aja korraks maha võtma. Selle ajaga tiksub satelliitidelt seadmesse värske almanahh, mis ei anna otse koordinaate, aga sisaldab tarvilist infot kõikide teiste, ka hetkel vaateväljast eemale jäävate taevas tiirutavate kopsikute kohta. Andmeside korral tõmmatakse sama info kiirelt üle interneeduse ja lisaks saadakse lähedal asuva moblamasti järgi ka enam-vähem asukoht. Muidugi jääb variant, et osad rakendused eeldavat vaikimisi (andeme)sidet ja viskavad eelmise kuid siiski kehtiva almanahhi esmalt üle parda ja jäävad siis mis iganes allikast uut ootama, käsigeps on ses suhtes vast ettevaatlikum ja ehk saab tõesti leviaugus vähe nobedamalt asukohast sotti.
Seda sama almanahhi uuendatakse maisematest allikatest ka muudel seadmetel, enamusel gepsukelladel käib see näiteks läbi juhtme või üle telefoni sinihamba. Ju kehtib sama teema ka värskemates-ägedamates Garmini käsigepsudes.

Ma tegelikult tahtsin kiirelt jõuda selleni, et föönid on raua poolest käsigepsudest ammu ilma kas mööda läinud või vähemalt sama heaks saanud, erandiks ehk antennipool, asisemad rakendused koos väikese kodutööga panevad asjad toimima ka levist eemal ja lennureziimis (offline-kaardid). Aga vat vorm ja kasutusmugavus ei haagi kuidagi teemasse - autoraadiot tahaks ka ikka nupust valjemaks keerata, mitte kusagil menüüs klikkida ja ekraani nühkida.
sepaonu kirjutas:/../ Alternatiiv gepsule on muidugi kaart, mis on matkamise orjenteerumiseks piisav aga mittepiisav kindlate asjade ülesleidmiseks mastaapsetest piirkondadest või täpsemaks orjenteerumiseks kohas, kus puuduvad visuaalsed orjentiirid.
Elan endiselt teadmises, et nii gepsu- kui paberkaardiusku rahval on ainult võita, kui need mõlemad korraga enda kasuks tööle pannakse. Mitte ainult selle pärast, et tehnika võib kooleda, et kodus tehtud ettevalmistuses on midagi nihu läinud ("oo.. siinpool piiri on tühi valge väli, kaart algab alles 10 pimeda km pärast", "kuz mu topo-kiht on? kodus suurel ekraanil ju oli!?", "sellist jõge selles masinas küll ei ole", "need sisse laetud POId on ju hoopis teise tripi tarvis ...") , et mingi tapeedimõõdus kaart lumetuisus minema lendaks või kaardipakist on lihtsalt vajalikum osa maha jäänud. Vaid eelkõige seetõttu, et meeterruuduga paberkaarti JA gepsu lihtsalt on neetult mõnus koos pruukida. Visuaali poolest hakkaks ehk looma, kui veaks kaasas 10" või suuremat tahvlit, aga õhtuse päris kaardi ümber sumisemise tarbeks oleks ka see suht hädine variant. Ainult läbi ekraani ümbertsevat aimates kipuvad ka tajud kiirelt nüristuma - vahemaad, suunad, paiknemised, masin oma sisse-välja zuumimise ja automaagilise kaardikeeramisega teeb kõik selleks, et veits piiratud vaatega maastikul ei saa peale ekraani kustumist enam kuidagi aru kust tulek või kuhu minek.

Selle koospruukimise tarbeks piisab tegelikult juba kõige lihtsamast koordinaate kuvavast seadmest, olgu gepsukell, ilma kaardita mobiiliäpp või siis kõige-kõige odavam kaardita käsigeps. Meeterruuduga kaartide joonesamm kipub olema 5km, vähemalt Soomes- Rootsis, topokaardid ise tavaliselt 1:100k või 1:50k, ehk siis peale masinale õige meetrisüsteemi ette näitamist saab paberil oleva õige 5x5cm või 10x10cm ruudu ja enda paiknemise selles otse ekraanilt maha lugeda, ilma vähimagi rehkenduse või ajuvõimlemiseta. Kiire ja täpne asukoha määramine tahab küll natuke harjumist ja harjutamist, ka silmamõõdu trenni, volditud kaardi puhul on abiks ka joontele koordinaadid peale sodida. Ja kaardikott on abiks vigur.

Tõsi,kui geps lisaks numbritele mingitki karrikatuuri kuvab, on enda kaardil paika ajamine tihti mugavam ja kiirem. Või kui tuleb tahtmine pimedal ajal mingis poolemeetrises lumepudrus rada ajada ja ainus helgem plaan on leida mõne varasema ullikese saani- või kelgujälg, mida omakorda on suurem tõenäsus leida mõne kaardil / gepsus oleva raja läheduses, siis võib vahelduseks ka puhtalt helendava ekraani järgi suunda seada. Samas teades, et vajadusel saab end kiirelt ka kaardil paika.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 29 Mär 2017, 20:37

on midagi nihu läinud
jne
No tuleb meelde küll neid apsakaid 8-) , kunagi ammu oli mul sihke jama, et ärasõiduõhtul ainuke kodusolev chip oli väike, no koonerdades klikkisin arvutis ühekaupa kaarte, loomulikult lohakalt, loomulikult pärast oli stocki südalinn ja üks pööre keskrootsis puudu. Kui arvutist laadimine, siis alati tuleks ikka hiirega ala aktiivseks vedada, kõik, mis seal alas, see kaasa tuleb. Jõgi on kah kadunud olnud, ei plaaninud aga plaanid ju muutuvad teadupärast, paar päeva jäi üle ühest reisist, netist ostsin loa, printerit polnud, teepeal hakkasin mõtlema, et mh, ju mul citinavina ikka soome olemas, mälujärgi ja sisetundest sõitsin, siis tuli meelde, et ma ostsin loa kindlasse alasse, vaatan, teede korras, a jõe kesk ja ülemjooksu pole 8-)
Igal juhul kõige kõvem orjenteeruja on see, kes kohandub ja klaarib ennast ilma millegitta ära. Ma ikka reeglina teen kodutöö ära, mõõdan vahemaid, järvede suurusi, mängin peas läbi variandi a ja mõtlen ka sellele, et kui siin või seal läheb jamaks, et mis siis variandid on. Selle kodutöö tulemus on tavaliselt see, et ala on sul peas, nagu poolik luuletus, igat rida ei mäleta, a sisu on meeles ja lausekatked ja kui su abivahendid ära võtta, siis sa klaaridki ära ennast. Kõige parem test orjenteerumises on leida oma taskust väljakukkunud geps, ma olen selle kaks korda läbinud, kolmandat korda ei taha, nüüd peenike nöör taga, lasteaias pandi kah vanasti kinnaste vahele nöör.
Üks tähtis asi kah veel gepsuga, millest pole räägitud - kui miskit ära kaob matkal, siis peaks meeles olema, et ennem, kui otsima hakkad, siis pane jälje jätmine gepsus kinni, muidu joonistad omale sellise kribukrabu, et midagi aru ei saa enam.
Ma pole ostnud ise kaarte ainult parema vaatamise pärast, olen välja printinud suuremad vaated. Kui ikka kaks gepsumeest mingit oma mõtet räägivad ja kumbki oma paari tikutopsisuurust ekraanikest vaatavad, siis ikka tõesti lihtsam mingi suurem paber välja võtta ja näpuga näidata, kuda plaanis minna. Selle aasta kaardi sain sõbralt, ütles, et ahh võta see vana, meil uuem, vaatasin natuke ühte ja teist ja mainisin, et uuemal mitu rada ja sild ära korjatud juba, et pole vaja neid turiste siia. Ilmselt ka googles ja mõnes muus netikaardis päris kõik ei vasta, ma täpselt ei tea mis tingimustel aga mingid priva kohad saab paluda udustada, konkreetselt mul on üks sild kadunud, aerol pole, üle küsitud, pole jää teda viinud ega muud sihkest.
Eeltöö punktide ja roatide nimetamise nimede ja ikoonidega arvatavasti igal ühel oma nägemus, igal juhul tuleks see nii teha, et saad ka poole aasta pärast aru, et mis ja kus ja milleks. Peale reisi vahest ikka tuleb mõelda, et miks üks on rada2, järgmised radazz, radazy jms
Vist vene sõjaväe kaardikotti nägin just sõbral, olla saanud kuskilt, uurisime, ilus, nahast, grammiviilijatele mittesobiv, pakkusin, et ärgu ära visaku, andku mõnele tudengile laiamiseks.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline