GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Et metsas ära ei eksiks.
margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Postitus Postitas margusl » 29 Okt 2015, 20:00

Kui seda gepsu veel olemas ei ole, siis tagasihoidlik soovitus oleks 2xAA pulkadel (olgu alkaline või NiMh aku) eTrex, komplekt peab vastu 'a 20 tundi sihipärast kuid teadlikku kasutamist. Ehk siis ümberlaadimise asemel pane need samad 10 Duracellid ikka otse masinasse.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Okt 2015, 22:48

Eks ma kevadel rahakoti paksuse pealt vaatan, kas ostan.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 30 Okt 2015, 11:28

Iseenesest ma saan aru igasugu seadmete sihipärasusest ja sellest, et kui üks sobib kõigeks, ei sobi millekski.
Kuid samas kui mu telefon suudab sama funktsiooni täita, siis ma pigem võtan ise selle isegi kui ma telefoni funktsiooni ei kasuta ja laadija mis sobib teistele seadmetele ka sh mu pealamp, fotokas jne.

Seega isegi kui teema on ainult GPS-i laadimises on probleem oluliselt laiem ja laadimist vajavaid seadmeid rohkem.
Loomulikult saaks asja ära ajada ka vana Smenaaga ja paberkaardiga, kuid küsimus ei hetkel arvatavasti extreme survivalis vaid autonoomsuses, mille raames saame endale ühtteist mugavust lubada.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 30 Okt 2015, 14:01

Muutsin teema pealkirja, et see hõlmaks nüüd erinevaid seadmeid mida matkal laadida.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 30 Okt 2015, 22:08

Leidsin sellise jutu:
http://www.outdoorgearlab.com/Solar-Charger-Reviews" onclick="window.open(this.href);return false;

samas on ka: http://www.outdoorgearlab.com/External-Battery-Reviews" onclick="window.open(this.href);return false;

kuupäevad pole veel väga vanad, seega ehk on abiks

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 31 Okt 2015, 00:23

Ma ise ei mõista Smenaga pildistamist, paberkaarte ja extreme survivalit hästi kokku linkida. Aga kui see osalt minu eelmisest ajendet vastus oli, siis post oli tehtud kahe väga kindla varem läbi jooksnud mõtte pihta - kaua geps kestab ja kuidas 10xAA alkalinest akupanka ehitada.

Isiklik särtsukola on midagi sellist -
Pilt
Lisaks veel kaadri teinud nutikam föön, Kindle ja vana SoniEeriku kaabel, mis kohe näppu ei jäänud.
Kinnise akupanga asemel toimetab 15grammine laadija 18650 pulkadega, neid haarab kaasa vastavalt vajadusele, samad vigurid töötavad ka lambis. Põhiliseks eeliseks teada taustaga pulgad, antud juhul 3400mAh Panasonicud. Vana eTrex näitab 8 Eneloopiga pilti 70-80 tundi, sagedasti näppides ja taustavalgusega vähem. Kaamera kestab ka omade jõududega üle nädala. Ning jah, ma tõsimeeli laen grüünes ka kella. Kogu see kola ei käi üldiselt korraga kaasas ja mida vähem, seda parem, aga kuni 3 gpsiga seadet ja/või kuni 3 kaameraga seadet -- no mõnikordi ikka juhtub. Ilma paberkaardida piiritaguseid käike ei harrasta.

Kasutaja avatar
Jassu
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Jassu » 01 Nov 2015, 13:48

Mul on plaanis 3 kuusele matkale võtta kaasa 10000mAh akupank CellularLine FREEPOWER MULTI 10000:
http://www.cellularline.com/catalog/en/ ... ulti_10000" onclick="window.open(this.href);return false;

ja siis Powertraveller SOLARMONKEY Adventurer
http://matkasport.ee/msweb.nsf/pages/Po ... f1=Energia#" onclick="window.open(this.href);return false;

Loodan, et see kooslus toidab ära iphone, ipadi air (matkapäeviku pidamiseks ehki ipad peaks ilma mobiilikaartita juba ise nädala kestma) saab laadida ka kompaktkaamera akusid. Päikest peaks sihtkohas (sõltuvalt siis muidugi konkreetsest piirkonnast) parasjagu olema. Lisaks on lootus, et nädalas korra ka saab kusagile 230v vooluvõrku siseneda :)
Lennart Meri on öelnud: "Niipea, kui magama jääd, on täiesti ükskõik, kas sa magad telgis või keisri baldahhiinvoodis." :-)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Nov 2015, 15:07

Tundub, et ühest head lahendust pikemaks metsas viibimiseks pole. Igal juhul tänan kõiki oma tavaari näitajaid, nõuandjaid ja kriitikuid.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 02 Nov 2015, 18:17

Kuidas saadi hakkama siis, kui peale kompassi ja paberkaardi muud polnudki? Pole vaja vastata, see oli irooniline küsimus. :) Oot... kas ikka oli?

Samas, ma olen viimasel ajal mõtisklenud mida märkab tänapäeva inimene oma matkal kui ta pidevalt ninapidi oma nutiseadmes passib? See oli väike OT. Räägime nüüd laadimisest edasi. :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Nov 2015, 19:39

Kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, siis esimesed matkad tegin ilma kaardi ja kompassita Muraka rappa, Marjasaartelt Kotkaninale või Varessaarde ja vastupidi. Lihtsalt olin kaasas inimestega, kes teadsid ja pärast käisin ise. Vahel oli ikka junn jahe, kui udu oli, aga vedas.
Hiljem oli abiks esimene Eesti teede atlas 1:200 000. Vahel sattusime isegi sinna, kuhu oli plaanis minna. Vahel saime õhtul aru, kus oleme, vahel mitte. Vahel selgus tõde hommikuks, vahel mitte.
Aga karm reaalsus on see, et hea orienteerija ma pole, isegikui hea kaart ja kompass on. Kui päike paistab, suudan enamvähem suunda hoida, muidu eriti mitte. Tüüpiliselt 2x päevas ei saa aru, kus ma olen. GPS vähendab lolli jalavaeva ca 2x minu puhul. Sinna on koer maetud. Üsna palju olen ekselnud. Nädalavahetusel tulin Salusaarelt ja eksisin võpsikusse, jälle GPS välja ja otse auto juurde.

Ja see telefoni asi, et ei tuleb ikka natuke normaalne olla, iseenesest ma ju võiks need 3 nädalat metsas häppi olla, aga aega tagasi ei keera. Aeg on selline, et naine tahab rääkida ja lapsed tahavad rääkida ja ema tahab rääkida ja see pole praeguses ajas päris normaalne, kui sa ei räägi. Iseenesest on Rapla haigla nakkusosakonna isolaatori üksikkongis veedetud 2 kuud mu elu ilusam mälestus, keegi ei seganud, kedagi ei lastud ligi. Aga päris segi ei saa keerata. See tunne on mul metsast tulles päris tihti olnud, et inimesi kardan.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Nov 2015, 21:25

Üksi matkale minnes on väga oluline ka üks hea raamat.
Noh kui ilm veidi ära keerab, või on mingil muul põhusel vaja ühe koha peal passida.
Muidu istud nutitelefoniga internetis ja kulutad akut.

Ära eksimist pidi ka suuremate loodusmeeste juures aegajalt ette tulema :)
Paar korüfeed on mulle seda neljasilma vestluses tunnistanud.
(Üheltki Tõnult pole ma seda vist küsinud.)

Ka GPS id võivad aegajalt valetada. Samuti kaldub seal Ida-Virumaal kompassi nõel veidi kõrvale ja asimuudiga liikudes liigud veidi kõrvale.
Väga hea kaardi saab Maaameti kaardirakenduse lehelt baaskaardi värvilaseriga väljatrükiga.
Võib ka valmistrükitud kaardilehed osta või i koduse printeriga väljatrükke kasutada.
Aga mustvalgel kaardil võivad rajad ja kraavid segi minna ja tindiprits ei kannata vett.
Kui siin Muraka rabast juttu oli siis üks mõned aastad tagasi maaameti baaskaardi lehtedest arvutis kokkukleebitud kaart kah:
http://lennuki.planet.ee/staff/muraka_raba.jpg Uuemad kaardid olen koos reljeefiga teinud.
Kompasse soovitaks isegi kaks kaasa võtta - üks kiire ja suurem. Teine lihtne ja väike - näiteks noapeas või tõmblukul või matkakepil või jalgrattal rattakellal, juhuks kui suur katki läheb või ära kaob. Kunagi nooruses sai orienteerumisega tegeletud ja ikka juhtus et kellelgi kompass katki läks või ära kadus.

Samuti on rabast tähtede järgi välja tuldud. Soovitaks soojalt tähtede järgi põhja suuna leidmine selgeks teha
leiad Suure vankri - . ' : :
ja võtad tagumistest ratastest 5 rattapikkust üles - leiad Põhjanaela.
Töötab ka siis kui muud valgust pole.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Nov 2015, 22:01

Ärge ise tuumajaama ehitage: https://www.youtube.com/watch?v=LUNDobqczW4" onclick="window.open(this.href);return false;

Aga kui paneelid ja pank kaaluvad 600g, siis selle kaaluga võib 20W aurumasina+generaatori ära ehitada.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Nov 2015, 11:19

Geps on ikka geniaalne leiutis, olenematta nähtavusest või ümbruse äratundmisesest ütleb kus sa oled. Ma esimese gepsu ostsin, siis paar juhust tuleb meelde 1.täisudus peipsile pealeminek, sõber keeldus uskumast, lõpuks ütles, kle ei valetanud see masin, näe kaluri jolka ka siin 2. Merelt mahatulek, lumesadu, nähtavus 5m, kõnnid autoni, kompassimehed panevad kalapüüginihkevõrra mööda autost, kompassitutest mõni käis sorgul ära jne.
Selle vidina jaoks võiks särtsu olla ikka, ilma saab aga viletsam on. Ma viimase 10 aasta jooksul kaks korda gepsu taskust välja pudistanud, mõlemad leidsin üles, 5 ja 7 km aasad olid, päris nina vastu ekraani ja kraapides pole mõtet looduses olla, niisama pead ka teadma, kust tulid, kuhu lähed.Mul on omaarust hea harjumus juba lapsest peale, ma vaatan tihti tagasi, igal pool, metsas, merel, jõel, tunned kohad ära, kui tagasi lähed. Õppimisvõimeline olen kah, eelmine talv pleissisin omale olulistele vidinatele paelad külge, et seda korda ei tuleks, kui ei leia üles.
10-14 päevastel matkadel pole omal midagi laadida vaja, akud ja batterid jõuan ära kanda, kuigi neid on korralik peotäis, ühtegi sisseehitatud akuga asja pole, geps, actioncam, nupumobla,fotokas, viimases kahes ka ju kompass. Kõige parem geps ja kompass on sisemised, neid peab kah laadima, ehk aegajalt sööma, muidu hanguvad ära. Mina ei klaari ennast kottpimedas ja udus ära, kui ühtegi orjenteerumiseks vajalikku pidepunkti pole, valguskuma või häält, kohe käin ringiratast.
Ma ise ei kraabi ja ei kavatse kraapima hakata aga üks nutiseade, mis oskab kõike ja akupank teeb kellegi ilmselt õnnelikuks. Päikse peale lootma jääda tundub mulle kahlane põhjamaades.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Nov 2015, 17:00

Kas ma saan õieti aru, et näiteks hiinast tellitud akupankade silte ei maksa usaldada (lubatakse üht kuid reaalsus on hoopis teistsugune)? Või siiski on mõni kõneleja valmis selle väite ümber lükkama? Siinkohal võikski asjaosalised soovitada akupankasid eelkõige iseenda kogetu põhjal.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Nov 2015, 19:28

margusl kirjutas:...Kinnise akupanga asemel toimetab 15grammine laadija 18650 pulkadega...
Mis sul selle laadija parameetrid on?

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 03 Nov 2015, 19:37

mrWilson kirjutas:Kas ma saan õieti aru, et näiteks hiinast tellitud akupankade silte ei maksa usaldada (lubatakse üht kuid reaalsus on hoopis teistsugune)? Või siiski on mõni kõneleja valmis selle väite ümber lükkama? Siinkohal võikski asjaosalised soovitada akupankasid eelkõige iseenda kogetu põhjal.
Numbrid ei pruugi tõesti õiged olla. Väiksed füüsilised mõõdud ja suur mahutavamus milliamprites on üldiselt esimene ohumärk. Sõber väidab näiteks, et tema lubatud 10 000 mAh on reaalselt 6000.
http://tehnika.postimees.ee/3384679/uur ... sed-kaubad" onclick="window.open(this.href);return false;
Eks ta olegi nii.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Nov 2015, 19:49

Päris sellise aku otsa pole õnneks sattunud :
http://www.geek.com/news/buyer-beware-u ... d-1544064/" onclick="window.open(this.href);return false;

Üsna levinud praktika paistab olevat, et akupangale kirjutatakse suurelt sisemise 3,7 V aku mahtuvus.
Kui 3,7 V tehakse 5 V siis 5 V poole pealt enam sellist numbrit kätte ei saa.
Samas ka telefoni akud on 3,7 V ja nii saab arvestada mitu korda telefoni akut laadida saab.
Muist energiat läheb kaduma kah.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 03 Nov 2015, 21:01

Hiinakatest on Xiaomi Mi Power Bank juba kerges legendistaatuses. Ja ühtlasi toob välja sealse edukama kola ühe probleemi - edu hind ja mõõdupuu on kopeerimine, kõrvaltehasest või ka sama tarnija juurest tuleb sama välimuse ja kirjadega asi varsti odavama disainiga (elektroonika-mehaanika poolelt), odavamate juppidega ja odavamate akudega. Lihtsamal juhul on tegu toimiva asjaga, mille kirjad sisule ei vasta. Halvemal juhul sülgab tuld välja. Ehk kui Mi peale minna, siis Mi enda poest näeb u ära, millise hinnaga originaali puhul arvestama peaks.

Varem antud pildid on ehe Hiina ML-102 . Isiklikele vajadustele vastab, pimesi soovitada ei riskiks - mingi kandev põhjus peaks eraldi pulkadega majandamiseks olema. ML-102 puhul tuleb teine kiire kuid odava arnduse miinus välja, tootja vorbib uendusi, aga iga järgmine ei pruugi just parim olla, vanem vs uuem (lehtede lõpus on kokkukuvõted). Kui on huvi asjade kõhtu ja mõõdetud mahte näha, siis lygte teised akupankade ülevaated on leitavad usb-toidete ja -laadijate vahel - http://www.lygte-info.dk/info/indexUSB%20UK.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Ja umbluud on ikka parajalt, kui panka koormates võiks usb-august tulla u 60% pealekirjutatust (5v usb vs 3.7V aku + kaod), siis kohati jääb see suhe 10% ligi.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Nov 2015, 21:43

Oluliselt lihtsam oleks kui räägiksite pigem sellest milliseid akupankasid te ise kasutate. Nimed, kust saite ja kas julgete soovitada. Muidu on lihtsalt üks häma ja targemaks ikka ei saa. Pole mõtet pikalt jahuda siin mingitest numbritest, kui kindel ei ole mis ka tegelikult tõele vastab. Nagunii ostab võhik pigem selle seadme mida sõber/tuttav juba on testinud ja julgeb soovitada.
Ah, minge metsa...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 03 Nov 2015, 21:51

Sry, aga sellise sellise lähenemisega ongi kõige lihtsam endale liiva täis valatud karp osta. Sama karva, sama nimega, sama hinnaga viguri võib sama kaupmees sulle kuu aja pärast müüa teise sisu ja mõne uue huvitava kiiksuga.

Kasutaja avatar
seiklus
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seiklus » 03 Nov 2015, 21:56

Minu väike kogemus laadimisest:
Hiinamaalt akupanka ei telliks, küll aga akupanga korpuse, kuhu sisse paneks kohaliku müüja kvaliteetsed akud http://www.taskulambid.eu/18650-3100-xtar.html Ise tegin nii ja olen rahul. 1 akuga akupanga korpuse saab 1 euro eest, kahese 3 euro eest ja sellise kahese nagu minul, mis näitab ka sees olevate akude täituvust, u 5 euro eest.
Praegu kasutan igapäevaseks kaasaskandmiseks ühelt promoürituselt saadud Nokia akupanka https://pood.elion.ee/productInfo/84/ak ... t)/02732J4
Nädalavahetuse matkaks kahe 18650 kvaliteetse akuga Hiina korpuses olevat komplekti (vt pilti)
Siis kaalusin, kas osta u 10 päevaseks looduses liikumiseks 18650 akusid juurde või hoopis suurem akupank. Tegin väikse arvutuse ja leidsin, et pigem osta Sailing 6 http://www.arvutitark.ee/est/TOOTEKATAL ... mAh-149917 kus on sees 8 18650 akut mahtuvusega 2600 mAh akut, mille ühe tk letihind on u 10 eur. 46,9 euro eest sai aga kõik 8 pulka kenasti valgesse karpi pakituna ja peal veel kirjas ROMOSS :)
Kuna minu looduses viibimise eripära võimaldab 1,5 nädala jooksul korra saada auto sigaretisüütaja juurde paariks tunniks või lausa diiselgeneraatori 220v pistiku juurde, siis olen saanud vajadusel ka oma akupankasid laadida.
Kui kliima päikseline, siis päikesepaneel saab ka oma ülesannetega hästi hakkama. Vana puutetundliku nokia laadis 2 tunniga täis, nutikamad seadmed u 3 tundi.
Kogu varustus töötab kas 18650 akudel või AAA patareidel/akudel. Pealamp Tikka XP2, GPS Garmin Foretrex 401, taskulamp Nitecore p12 ja telefon Samsung Alpha peamised voolutarbijad. 2200 akuga Nokia akupank täidab telefoni 75% Kahe 2600 akuga Hiina korpuses olev 150%. Sailing 6 pole veel täismahus katsetusi läbinud. Peaks vast 7 korraks jätkuma.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Vast oli abi :roll:
Vaata saadaolevat varustust ka siit http://album.ee/user/406926
Eriti soodne kaup siin https://goo.gl/NJtz1r

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 03 Nov 2015, 22:06

Nohik kirjutas:
margusl kirjutas:...Kinnise akupanga asemel toimetab 15grammine laadija 18650 pulkadega...
Mis sul selle laadija parameetrid on?
Minu variant annab Välja 1A, mahtu on nii palju, kui suuri LiIon 18650 pulki ja kui palju jaksad kanda ja osta. , oluliselt üle 3.4AH pulk on hetkel erand ja üle 4AH puhas scam. Ühe 3400mAh Panasonicuga laeb 2100mAh fööni aku 4% pealt kusagile 90+ %-ni. Kaaluga panin 2x mööda, ikka 30+ g, ühe pulga kaaluks 45-50g ja sinna kaablid lisaks.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Nov 2015, 22:30

margusl kirjutas:Sry, aga sellise sellise lähenemisega ongi kõige lihtsam endale liiva täis valatud karp osta. Sama karva, sama nimega, sama hinnaga viguri võib sama kaupmees sulle kuu aja pärast müüa teise sisu ja mõne uue huvitava kiiksuga.
Sry, aga sellise lähenemisega ongi kõige lihtsam üldse mitte seda teemat arutada. Kõik on niigi selge kust, mis ja kuidas. Kui palju neid müüaid on kes sulle liiva on müünud? Ok, lihtsalt iroonia. ;)

Siiski, tundub loogiline, et oluliselt lihtsam ja julgem on osta juba proovitud ja ennast tõestanud kaupa kui lihtsalt emotsiooni ajendil, et "näe kui odav hind" või "oi kui nunnu värv" kaupa tellida. Kui sa oled endale soetanud väga hea akupanga ning julged seda soovitada siis miks ei peaks seda siis mina tahtma? Pealegi kõiki asju ei pea tellima hiinast.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Nov 2015, 23:09

Patareidega laadimist sai veidi katsetatud:
jutt siin teemas : http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=10&t=1230#p9448" onclick="window.open(this.href);return false;

Pilt

Põhimõtteliselt asi töötab, aga akupank on igatpidi mugavam ja ei ole patareimüüjast sõltuvuses.

Pilt

Akupank ostetud amazonist ja soovitan.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00H ... ge_o02_s00" onclick="window.open(this.href);return false;
Pildil veel 7W päikeselaadija (amazon.uk) - suvel saab akupanga laetud aga pimedal ajal jääb ilmselt lahjaks , 1000mAh päikesepaneeliga akupank (dx.com) - mõttetu asi peale nädalast aknapeal laadimist saab veerand nutitelefoni akust laetud, USB st toituv fotoka aku laadija (amazon.uk), CHARGER doctor (dx.com) - seade mis näitab laadimise voolu ja pinget ning pööramisega microUSB juhe (dx.com) - selleks et akupank päikesepaneeli taskusse mahuks.

Päikesepaneel on muidu tore, aga telefon lõpetab laadimise kui korraks päikesevalgus kaob - tuleb pilv ette või kõnnid puu varjust läbi.
Seetõttu saigi lisaks akupank ostetud - ja on teine päris mõnus.
Ainult akupanga pealt saan 5...7 päeva nutitelefoni kasutada.
Päikesepaneeli ja akupanka koos kasutades on nutitelefoni ja fotoka jaoks terveks suveks elekter olemas.
Päeval laadin päikesepaneeliga akupanka, öösel akupangaga telefoni.
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Nov 2015, 23:19

Siin räägitakse ka akupankadest (alates 10:50):
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline