Küsimus looduses liikumise kohta

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Küsimus looduses liikumise kohta

Postitus Postitas Tarmo » 24 Mär 2020, 20:35

Juhtusin hiljaaegu lugema kellegi uurimuse põhjal kirjutatud artiklit, mis käsitles soodes käimist.
Ei leia praegu üles , otsin.
PS.
Leidsin üles:
https://dspace.emu.ee/xmlui/bitstream/h ... sAllowed=y
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Mär 2020, 21:53

Minu meelest on see väga metroloogiline ja metoodikat käsitlev bakalaureus, paar inimeste keeles lauset ka juures, et kokkuvõttev kokkuvõte on see, et mõju saaks mõõta. Mõju saab mõõta ka ilma teadusliku metoodikata, lihtsalt silma järgi, näiteks kui mõne populaarse rmk puhkekoha laua ümber ühtegi rohuliblet ei kasva, siis mõju on suur, midagi kasvab, siis keskmine ja kui on laua ja peldiku vahel vaid must jalgrada, siis on mõju väike.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 01 Apr 2020, 00:01

REGA1872 kirjutas:
24 Mär 2020, 11:06
Rabades seigeldes aeg-ajalt ikka sattub nendele sissetallatud radadele. Eriti selgelt on need täheldatavad, kui sinu teekond ristub mõne viimase 5-6 aasta jooksul toimunud loodusretkede korraldaja teekonnaga (50-100 üksteise taga hanerivis sammuvat looduse nautlejat suudavad teha raja, mis säilib ikka vägagi mitu aastat).
Olgu, aeg-ajalt satute mõnele rajale peale ja mis siis? Kas on hirm, et terve raba tallatakse ära või milles asi? Kas te ise hõljute raba kohal kui neid radu märkate? :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 01 Apr 2020, 12:36

Aerofoto pealt saab vaadata radasi. Ma endakandis ennast kurssi viinud, et kus need rajad on olemas, isegi kui pole otseselt plaanis kasutada. Vahest ka juurdlenud selle üle, et miks see rada seal on, ühe puhul ka kahlen, et kas mingi asjatamisrada või räätsaturism. Seda, et millal aerofoto tehtud ei tea, kas mõni targem oskab öelda, kas seda saab kuskilt vaadata?
joon jõest, söön jõest

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ogalik » 01 Apr 2020, 13:55

sepaonu kirjutas:
01 Apr 2020, 12:36
Aerofoto pealt saab vaadata radasi. Ma endakandis ennast kurssi viinud, et kus need rajad on olemas, isegi kui pole otseselt plaanis kasutada. Vahest ka juurdlenud selle üle, et miks see rada seal on, ühe puhul ka kahlen, et kas mingi asjatamisrada või räätsaturism. Seda, et millal aerofoto tehtud ei tea, kas mõni targem oskab öelda, kas seda saab kuskilt vaadata?
Kui maaameti kaarti silmas pead, siis kliki hiirega sind huvitaval kohal. Selle peale peaks avanema metainfo aken. Seal on lennuaeg kirjas.
Google mapsil ma ei tea. Google Earthil oli vist koguaeg kuskil servas näha.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 01 Apr 2020, 14:35

Tänan, ma sisuliselt muud miskit ei kasuta, kui regio/delfi kaarti, seal pole kunagi sellist infot silma hakanud. Praegu just vaatasin, et aerofoto info põhjal oli 26dal mail 2018 raps juba mürgitatud 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 01 Apr 2020, 19:59

Mis puudutab turismiettevõtteid siis seal kus käib palju inimesi regulaarselt koos siis sinna tekibki rada. Üsna loogiline ju. Vahet pole kas rabas või metsas. Samuti on omad rajad sisse "tallanud" marjulised (enamasti raba äärealadel). Kui "tallavad" siis peaasjalikult mööda sama rada/marsruuti. Kuni inimene pole õppinud ise lendama siis senikaua ei kao ka rajad kuhugi. Hea on see, et rajad koondavad liikluse. Vanasti olid rabades kasutusel taliteed milledest paljud on näha tänaseni. Millest mina siin räägin ja mida ma tahan öelda on see, et paar üksikut kaootilist matkajat ei tekita mingit jäädavat rada.

https://soo.elfond.ee/wp-content/upload ... e_2020.pdf

Samas küsin, mis oleks lahendus? Keelata täielikult rabas vabalt liikumine ja lubada see ainult mööda laudteid?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 01 Apr 2020, 22:55

Minu meelest pole raba ainult laudtee, inimesed võiksid saada kogemuse rabast ilma laudteeta. Rabaturism suures mahus nõuab ka minu meelest vähemalt mõttessejäämist ja võibolla ka reguleerimist/koordineerimist nendes rabades, mis satuvad asukoha pärast suure koormuse alla ja nagu ma aru saan, siis millalgi on võimalik rabaturismi korraldajate enda arvamust ka kuulda, kui järelvaatamine siia tekib
http://pk.emu.ee/teadusinfo/loodusturis ... rents2020/
Omapead väikeste gruppidega rabakülastuse jalajälje ohtu ma ei näe, nii popp see raba ka pole, et iga nädalavahetus seal trampida.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Apr 2020, 23:34

Ma praegu meenutan, siis miski 36 aasta kohta (paar aastat on vist vahele jäänud) mäletan ühte raba peal nähtud muu grupi matkajat. Raba servas on erinevate inimestega kohtumisi rohkem olnud, aga nad pole mitterajas matkajad olnud. Ükskord tegime Tudu järve taga hilissügisel lastele matka, lumelörtsist ilmus välja herr Jürgenson, kes oli ümberjärve rajalt kõrvale astunud. Seekord me ei kohtunud, tegelesin eemal lastega, aga ma tundsin ta ära.
Ma Toonoja teemas esimest korda nägin võõrast rabamatka videot. Ma ei tea, kas ei käida või kardetakse pilte näidata. Enda lapsi on mul korra õnnestunud rabamatkakesele meelitada, väiksele ringile Hüpassaare kandis, aga see oli väga ammu. Me oleme käinud 5-18 inimesega, pigem 6-8, üle selle on harva inimesi olnud.
Ma ka pigem arvan, et see hulk on väga väike.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas uuspoiss » 03 Apr 2020, 17:11

mrWilsoni antud lingil slaidil 19 on see teema päris hästi ja punaselt kokku võetud - sotsiaalne vs ökoloogiline taluvusvõime. See kehtib ilmselt ka kuuseokste ja muude intrigeerivate asjade kohta. Mõlemaga tuleb arvestada ja mõlemad on olulised, aga samad asjad nad ei ole.

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 18 külalist