Küsimus looduses liikumise kohta

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Küsimus looduses liikumise kohta

Postitus Postitas peetrike » 23 Mär 2020, 02:51

Lugesin toda Toonoja teemat ja mul on üks ülestunnistus: need pildid nalja täis nägudega tegelastest, kes läbi raba roomavad ja eriti veel Wilsoni jutt, millest võib järeldada, et nii käibki ja on jumalast lahe, on kõige masendavam asi mida ma siin foorumis kõigi nende aastate jooksul näinud olen.
Ma ei räägigi sellest, et kas looduskaitseala või mitte, isegi et kas ilus raba või mitte.. vaid üleüldse. Kas nii ongi normaalne või? Ma küsin, sest ise olen olnud omaette võsamatkaja ja teistest matkajatest eemale hoidnud- alles eelmine aasta oli esimene avalikul rajal pikk matk. Niiet ma pole vast üldise Eesti matkakultuuriga päris tuttav, kuid selline põhimõte, et looduses liigutakse jälgi jätmata, tundus siiamaani nagu loogiline. Või siis mitte? Olen korduvalt kuulnud, et Toonojale saab ka minna lihtsalt kummikutega, kuid pidasin seda alati juraks- minu mõttekäik oli alati et ei saa ju- rämedad jäljed jäävad järgi ju!?
Tooks siin ühe võrdluse. Olen mitu korda kellegi poolt kaotatud rahakotte leidnud ja käitunud nendega omastarust ainuvõimalikult- tagastada omanikule või anda näiteks infoletti, kui poest leidsin. Ja siis ükskord tuttav tunnistas, et leidis ka rahakoti koos dokumentide ja rahaga. Kui küsisin, et kas leidsid omaniku üles, siis hakkas ta naerma ja tunnistas, et dokumendid lendasid prügikasti ja raha omale taskusse. Olin täiesti pahviks löödud- täitsa mõistlik ja haritud inimene teeb nii, ja peab seda nagu täiesti normaalseks!? Selle Toonoja teema lugemine jättis samamoodi pahviks- et oot.. kas niimoodi käitumist peetakse normaalseks ja lahedaks? Ja täitsa mõistliku mulje jätnud matkajate poolt?

Aidake mind harimatut võsamatkajat ja selgitage mulle, et kuidas siis looduses käitutakse. Ma ei ütlegi, et selline rabasmürgeldamine tingimata vale on- vaid et ma isiklikult pidasin seda loogiliselt võttes valeks. Aga võibolla ma siis eksisin.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Küsimus looduses liikumise kohta

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 07:45

peetrike kirjutas:
23 Mär 2020, 02:51
oot.. kas niimoodi käitumist peetakse normaalseks ja lahedaks? Ja täitsa mõistliku mulje jätnud matkajate poolt?
Jah. Nii tõesti on. Ka võssa on keege pidanud enne raja sisse tegema.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 08:05

Sellise matkagrupi jäljed kaua ei püsi. Kui kiirelt nad kaovad, ei tea, järgmine sügis neid pole. Aga palju suurema tõenäosusega kaovad jäljed esimese vihmaga. Kuna minusuguseid palju pole, siis veel ei muretse.
Janoh, ilmselt panen ma millalgi kõrvad pea alla ja loodus vabaneb must, tulevad uued ajad, uued inimesed, uued arusaamad.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 23 Mär 2020, 09:43

Arvan nagu Nohik.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2020, 09:46

Suur osa rmk matkaradadest on tehtud lihtsalt inimeste tallatud radade peale, mõnel puhul ka täiendades või muutes.. Rajad rabades olid vanasti mustad mudatriipud kohati, kõige vesisemal ajal tekkisid ka ajutised rajalaiendid. Need olid loomulikult kujunenud põhimõttel kõige otsem, kõige kandvam, kuivem. Vanasti polnud ka sellist asja, et sõideti mingi rmk raja alguseni autoga sada kilomeetrit vms, vanasti oli loogika teine, kus inimesed elasid või kust suunast nad lähenesid, seal rada ka tekkis, näiteks loosalus kolme suuna pealt, ilmselt peaaegu kõigis suuremates rabades mitme suuna pealt. See, et mingi inimgrupp läheb kuskil edasitagasi läbi märja mittekandva ala mingit jäädavat märki ei jäta, sellele kirjutavad alla sajad jõhvikakorjajad, kui küsida, et kas eelmise aasta jälgi oled näinud. Koormus ja järjepidevus teebki raja, iga järve ümber on ta vaadeldav.
Kui küsimusele mis on raba hakkab vastama kaks inimest, kellest üks on elanud kogu oma teadliku matkaelu rmk matkaäpivms abiga ja pole kunagi laudteelt maha tulnud ja teine on kõike teinud, siis loomulikult on ka vastused nagu öö ja päev. Soovitaks kohe ainult laudteel käinule, et otsigu oma munad üles ja käigu iseseisvalt mingi jupp päris raba ja tunnetagu seda raba ja pärast õhtul järeltunnetagu oma jalalihaseid ja oiaku, oo, raba.
Rahakotinäide selles teemas on mulle täiesti arusaamatu, mis paraleel sellega on ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 10:58

Mind isiklikult häirib prügi kordades rohkem, kui inimeste ja loomade rajad.
Ja ühtlasi häirib looduses käimise kontekstis üks teine teema, milleks on hirmust põhinev tsensuur, millele olen viimase 20 sammhaaval end allutanud. Et põhimõtteliselt, kui näitad, kuidas sa tegelikult matkad, siis leidub ikka keegi, kelle see ei meeldi. Ja nagu olen korduvalt öelnud, kunagine matkamine (enne 1999) on tänases terminoloogias pigem bushcraft. Juba ammu ei maksa postitada pilte, kuidas sa tuld teed, kala püüad, sellest süüa teed, mittetelkimisalal laagerdad jne. Selles on mul kahju. Aga testpidi saan ma aru, et olen saurus, kes kogemata uue vabariigi tuleku ja majanduskriisi üle elas ning teataval määral säilitas tavad, mis kunagi olid tavalised.
Olen mõelnud, et buscrafti foorumi loomine eraldi pole mõtekas, Eesti on niigi väike. Aga teistpidi on buscraft Eestis peaaegu põranda alla peitunud, keegi ei räägi avalikult, mida teeb, kus käib jne.
Need pildid, mis Toonoja teemasse said, võivad olla ka mõnele ökofašistile pinnuks silmas olla, nüüd olengi raske valiku ees, need teed on mul fb-s avalikus albumis. Kas panen albumi kinni, või peab need siit kustutama.

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ogalik » 23 Mär 2020, 12:20

Raba on õrn ökosüsteem, selles mõttes on Peetrikesel õigus. Üksikud matkajatekambad vähekäidavates kohtades pole ilmselt mingi eriline probleem. Jama hakkaks siis, kui mõni matkakorraldaja hakkaks regulaarselt seltskondasid sama marsruuti mööda vedama ja iga kord tehakse eelmise mudaraja kõrvale uus käigukoht. Selline ala näeb varsti välja nagu oleks sealt pühvlikari üle lasknud ja taastumine võtaks kurat teab kaua.

Metsas on samas lihtsam kui käidud rada on ees - mets on nagunii loomaradasid täis. Mul isiklikult on hea meel kui keegi on madala kitseraja väheke kõrgemaks ragistanud või siis üle mahakukkunud puude läbipääsu tekitanud.

Nohiku Toonoja pildid on reaalsest elust. Tegelikult me ju nii käimegi ja korjame mälestusi Eesti loodusest. Ära neid maha võta.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 12:58

Nohik kirjutas:
23 Mär 2020, 10:58
Kas panen albumi kinni, või peab need siit kustutama.
Nohik, sellel pole absoluutselt põhjust. Inimene on sajandeid rabas käinud ja käib edasi. Jah, ka turiste viiakse rabasse, regulaarselt ja enamasti sama marsruuti pidi. Kas keegi suudab näidata selliseid mudaradu nagu Ogalik kirjeldas? Kahtlen sügavalt. Olgu, kuskil laukajärve ujumiskoha lähiümbruses ehk tõesti aga see on juba väikestviisi inimasustus ja me ei räägi praegu sellest siin. Inimese tegevus jätab alati jälje. Ükskõik mida ta ei teeks või kuhu ta ei läheks. Isegi siis kui ontlik matkaja peidab hiljutise tuleaseme või silub mätast. Olenemata isiku ilumeelest, eetikakoodeksist või lastetoast jääb jälg maha igal juhul. Küsimus on selles, et kui suur jälg. Mõnikord on tõesti mõistlik jätta jälgi ühe konkreetse koha peale ja keelata tekitada mujale kuid teisest küljest pole see alati mõistlik. Palju suurem probleem on Nohiku mainitud prügiprobleem, mitte paar jäljerida kuskil rabas mis järgmiseks hooajaks on juba kadunud. Ma olen siin kuskil juba maininud, et "missiissaabkuikõikhakkavadniitegema" paanika ei päde. Miks? Sest kuni pole märke sellest, et kõik hakkavad nii tegema ei ole põhjust paanikaks. Nii võiks ju mistahes asja ära keelata. Metsa ei tohi minna sest seal elavad haldjad... :D Muide täiesti elust võetud näide.

Mingi aeg tagasi oli siin foorumis sarnane vaidlus kuuseokste kasutamise üle küljealuseks. Lühidalt, meiesuguste looduseinimeste tegevusest tulenev jalajälg on ümbritsevale tühiselt väike, et tekitada mingit kahju. Ülejäänud, suur osa elanikkonnast liigubki ainult mööda etteantud radu ja laudteid. Nendest enamik ei julge/taha omapäi kuskile suvalisse võpsikusse või veel vähem rabasse sumpama minna. Selline on reaalsus. Seega, kallid sõbrad, lõpetage reageerimine. Saage üle liigsest hirmust, ja võtke asja mõistusega.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 13:25

Nohik kirjutas:
23 Mär 2020, 10:58
Juba ammu ei maksa postitada pilte, kuidas sa tuld teed, kala püüad, sellest süüa teed, mittetelkimisalal laagerdad jne. Selles on mul kahju. ... Aga teistpidi on buscraft Eestis peaaegu põranda alla peitunud, keegi ei räägi avalikult, mida teeb, kus käib jne.
Siin on tegemist harilike nö. pseudo "looduskaitsjatega" ja muude sarnaste hüsteerikutega. Suhteliselt uus liik meie tänapäeva modernses ühiskonnas. Tavaliselt loodusest võõrdunud, need kes ise pole oma jalga kuskile metsikusse paika tõstnud aga kes omast arust teavad kõigest kõike. Ära lase end sellest heidutada.

Vanasti, kui elu oli rohkem maalähedane ei mölisenud keegi, et rabasse ei tohi marju korjama minna sest sinna tekivad jäljed.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 13:32

Mis kuuseoksi puudutab , kui see toimub RMK kohas, see mind isegi häirib rohkem. Selliselt need kohad kaotavad kiirelt loodusliku ilme. Aga ma olen näinud jälgede järgi, et neid tavalislet siiski eemalt tiritakse lõkkeplatsi.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 13:42

Panen siia selle kuuseokste teema lingi, et mitte mitu korda üle selgitada: viewtopic.php?f=21&t=3593
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 23 Mär 2020, 13:45

Really?????

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2020, 13:45

Ma julgen seda väita, et kui rabades neid mugavaid laudteid , istumisepingikesi ja piknikuplatsikesi poleks, siis oleks ka rabade külastus 10-100 korda väiksem. Ühest küljest on loomulikult matkajate arvu suurendanud interneedus ja meedia, telkar_tuub_foorum_ajakiri jms aga mina ei näe raskema juurdepääsuga, olematu rajaga kohtades mitte mingeid horde. Ma arvaks, et muna on laudtee , mille peal kanakari kõnnib, mitte et kana siblis meeletud vaod rabadesse ja siis rmk munes kuldmuna nimega laudtee. Mitte mingit ohtu ma selles ei näe, et kõik, kes näiteks nohiku pilte vaadanud jooksevad rappa roomama. Meedia mingil määral tekitab seda arusaamatut ja arulagedat koondumist mingile alale, ilus lugu mingis meediakanalis mingist kohast ja suur hulk inimesi ummistab selle koha ja ennem asi ei rahune, kui hordid läbi käind ja kuulevadnäevad järgmisest kohast ja nii kõik kordub järjest. Näide minu maailmast, et üks 3-4 kalastusajakirja põhjamaades keeravad pekki igal aastal kümmekond kalastuskohta, mille mõju on paar+ aastat, sest no kui ajakirjas oli, siis tuleb sinna minna. Õnneks on enamasti lugude tegijad pikalt üle keskmise oskustasemega ja ka head lugudetegijad (ja pekkiläinud reisid ajakirja ei jõua) ja kui see mass sinna koguneb, midagi korda ei saadeta, siis asi ka rahuneb. Sama põhimõte on kotikõnnil ja kõigil muudel aladel.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 13:51

Nohik kirjutas:
23 Mär 2020, 13:32
Mis kuuseoksi puudutab , kui see toimub RMK kohas, see mind isegi häirib rohkem. Selliselt need kohad kaotavad kiirelt loodusliku ilme.
RMK platsidel (samuti muudel sarnastel paikadel - laudteed rabas jne...) on see hea omadus, et see koondab kõik läbustajad ja pidutsejad ühte kohta, mida on lihtsam hallata. On liiga palju eeldada, et RMK platside ümbrus säiliks puutumatuna.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 14:19

Peetrike, sa ära nüüd ära ehmu, et nii mõnelgi on erinev arvamus asjast. Ootame ikka põnevusega sinu järgmisi seiklusi kirjas ja pildis. 8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 23 Mär 2020, 14:28

mrWilson kirjutas:
23 Mär 2020, 14:19
Peetrike, sa ära nüüd ära ehmu, et nii mõnelgi on erinev arvamus asjast. Ootame ikka põnevusega sinu järgmisi seiklusi kirjas ja pildis. 8-)
Seda ka tegelikult jah....

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 23 Mär 2020, 19:12

Ok sain vastuse.

Mis puutub sellekevadisse seiklusesse kirjas ja pildis, siis tundub kahtlane. Oli plaan teha Ikla-Oandu, aga selleks on vaja bussiga Rakvere-Pärnu, Pärnu-Ikla, ja pärast Oandu-Rakvere. Ma kahtlen, et kuu aja pärast need kõik liinid veel alles on. Aga eks näeb.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 19:15

peetrike kirjutas:
23 Mär 2020, 19:12
... selleks on vaja bussiga Rakvere-Pärnu, Pärnu-Ikla, ja pärast Oandu-Rakvere. Ma kahtlen, et kuu aja pärast need kõik liinid veel alles on.
Mõne (terve) sõbra abi äkki?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 23 Mär 2020, 19:21

No Oandust Rakveresse pole vast probleem, aga Ikla on siit ikka päris kaugel. Ja see, mis kuu aja pärast maailmas toimub on hetkel väga lahtine.

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 24 Mär 2020, 00:34

Eks see kõik taandub lõpuks kasutusintensiivsusele, täna võib küll öelda et loodust säästvam ja mõistlikum on kaardi/ortoga eeltöö ära teha, endal elu kergem ja loodusel ka kergem. Ühtlasi vaidlesin siin ühel viidatud lõimedest, et minu hinnangul ei ole mõistlik iga kord metsa külje alla murda (kuid kui varustus pole piisav või ilm ekstreemne siis ok), väites et matkajate hulk on kasvamas ja külastatavate alade intensiivsus on kõrgem kui me arvame.

Rabadest - kui viru rabas ei oleks laudteed, siis usun et see oleks maantee läheduse ja lahemaa populaarsuse tõttu ikka jõhker käkk. Tean ka mõningaid vanu taliteid mida marjulised/matkajad kasutavad ja mis on läinud tänaseks päris laiaks - intensiivse tallamise tõttu kasvab turbakiht sellisel teel aeglasemalt kui mujal ning tee jääb ajapikku järjest märjemaks ja enam lohku kõrvalolevaga, seega kõik taandub jällegi intensiivsusele.
Iseenesest jäljed jäävad ka siis kui põder või seakari läheb üle raba.

Mida aga minu mõistus ei jaga kuidagi lahti on inimeste komme minna oma mingite offroad masinate ja atv-dega rappa summima - viimatised leiud: tellissaare raba põhja serv, polüka poolt võhmassaarele ja mõningal pool emajõe suursoo kandis.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 24 Mär 2020, 01:31

Kui rabas laudteid poleks siis seal ei käikski peaaegu keegi. Välja arvatud meiesugused "hullud" keda on piisavalt vähe, et mingit mõju avaldada. Kui sa vaid teaksid millist hirmu raba "tavalises" inimeses tekitab. ;)

Mis rabaradadesse puutub siis sellised hirmud on ainult teoreetilised. Päris täpselt mööda eelmist rada satutakse väga harva käima sest lihtsalt pole näha mingit eelmist rada. Pealegi rabas liikujate intervall on nii hõre, et ei saagi mingit jäädavat rada tekkida. Ja nüüd küsimus, kui tihti te kuhugi rabasaarele minnes olete mõnele sissetallatud rajale sattunud?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 24 Mär 2020, 11:06

Rabades seigeldes aeg-ajalt ikka sattub nendele sissetallatud radadele. Eriti selgelt on need täheldatavad, kui sinu teekond ristub mõne viimase 5-6 aasta jooksul toimunud loodusretkede korraldaja teekonnaga (50-100 üksteise taga hanerivis sammuvat looduse nautlejat suudavad teha raja, mis säilib ikka vägagi mitu aastat).

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mär 2020, 11:17

Murakarabas nägin seekord ainult loomaradu. Kõige suurem, põdrarada(rajad), läks Murakisaartest lõunas Pardilaugaste juurde. Läksime enamvähem sama teed, põtrade jäljed olid liiga sügavad nende kasutamiseks. 1 eksemplar oli Pardilaugaste juures männikus.
Vahel on linnuvaatlejad Kotkaninast Suure lauka juurde raja tallunud. See ilmslet oleneb ka mingist organisatoorsest hullusest.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Mär 2020, 12:02

REGA1872 kirjutas:
24 Mär 2020, 11:06
50-100 üksteise taga hanerivis sammuvat looduse nautlejat suudavad teha raja, mis säilib ikka vägagi mitu aastat
Igasugune regulaarne surve jätab jälje. Meil peaks kõigi või enamuse looduskaitse või hoiualade haldaja olema keskkonnaamet, kaudselt ka siis, kui mingi valitseja vms eraldi loodud haldaja. Ma vaatasin huvi pärast endale kõige lähemat Loosalu, põhimõtteliselt peaks seal lähtuma külastaja meelespeast, kus on selgelt ka öeldud, et üritused üle 50 molu tuleks kooskõlastada.
https://kaitsealad.ee/est/kulastaja-meelespea-18
Igaühel on ka võimalus teatada mingist metsikust mudarajast keskkonnaametisse, kui tõesti tundub, et asi pole õige.
Igasugu korraldajad on mulle vastumeelsed ühel kindlal põhjusel. Üsna arusaadav, et kui sa hakkad mingit äri ajama, siis lood mingi logistilise süsteemi, palkad kellegi, reklaamid, otsid ratsionaalsust oma tegemistes. See mittemeeldimise pool mulle on see, et mingi jõe ääres ma loendan näiteks kuue tunni jooksul 67 kanuud vms, minu arusaamist mööda on korraldaja hõivanud selle jõe oma korraldusega, konveier.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mär 2020, 13:05

Lapsepõlvest mäletan, kui miski 1973 Koiva äärde läksime esimest korda, siis seal metsas, Laanemetsa küla all, polnud isegi õiget teed, sihid ja lagunenud puusillad. Vahel harva liikus mõni süst jõel. Aga 80-date algul ja keskel võttis perede ja sõpradega matkamise sellise mõõtme, et juhtus ka 60 paati päevas alla minema. Tol ajal leidis elujärje paranemine sellise väljundi.
Nüüd kipub olema, et kõik on organiseeritud. Kindlasti pole täna Eestis inimese kohta nii palju kummipaate ja süstatasi, kannuusi, kui seda oli nõukaaja parimatel aegadel. Paraku toimib sinu kirjeldatud hullus, et miski tunnistatakse kuuliks ja siis hõivatakse mingi torn, rada, jõgi jne. Keegi kasutab võimalust ja kogub raha, sest see on ajutine. Selline väljund on praegu elujärje paranemisel.
Ja inimesed ei julge ise midagi alustada. Kaheldakse, pigem minnakse kursustele ja siis tehakse kambaga jne. Ka see on aja märk.
Aja märk on, et head teed lähevad palju sügavamale metsa (erandid välja arvatud).
Aja märk oli, et eramaa omanikud sind koerte ja püssiga taga ajasid. Nüüd on rahulikum, kui tagastamiste algusajal.

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist