1. leht 4-st

Igaüheõigus!

Postitatud: 10 Sept 2012, 08:01
Postitas Jyrgenson
Mõtlesin luua arutelu sellisel olulisel teemal. Siin võiks arutleda isiklikele kogemustele tuginedes ja arutleda sellest, mis seadused räägivad.
https://www.eesti.ee/est/keskkond_loodu ... auheoigus/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 15 Aug 2013, 23:29
Postitas Elar19
Mul on selline väikene raamat "Igaüheõigus", näitsa hea raamat.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 22 Jaan 2014, 22:39
Postitas mrWilson
Kuidagi vaikne on see teema. Kuigi võiks seda mitte olla. :)

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 22 Jaan 2014, 23:46
Postitas sepaonu
Mul on enamasti vaja veeni jõuda, kuna kalamees olen, vahest ka paati sisse lasta, vahest piki kallast liikuda, vahest piki vett liikuda, Kogemusi seinast seina, igasuguseid. Peale seadustest lähtumist on mõistlik olla ka teistega arvestav ja leida aega mõni minut kellegiga paar sõna vahetada. Mul tuleb meelde ainult 3-4 mittekontaktset inimest, kes ennastunustavalt karjuvad, annan ka neile kõik andeks 8-) Päris palju roppsuuröökureid olen suutnud taltsuda :D
Mu meelest väga normaalselt koostatud jutuke liikumisest
http://www.eramets.ee/wp-content/upload ... ramaal.pdf

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 23 Mär 2014, 18:22
Postitas Jyrgenson
Hiljaaegu sain teada, et RMK ei luba enam riigi metsas viibimist loojangust koiduni ilma luba kysimata. Erandiks on ainult ettevalmistatud laagripaigad. Isiklikul hakkasin kaaluma pöördumist öiguskantsleri poole, et asjas selgust saada.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 23 Mär 2014, 18:45
Postitas Metavo
Ee... mida kuradit?

Üks väga lihtne viis süsteemi vastu protesteerimiseks oleks hakata seda järgima ummistades nende liinid. Lihtsalt korraldada iga nädalavahetus kindlatel kellaaegadel loa küsimine massides ning iga indiviid eraldi.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 23 Mär 2014, 19:22
Postitas Jyrgenson
Hea möte :idea:

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 23 Mär 2014, 21:07
Postitas polarbear
Jyrgenson kirjutas:Hiljaaegu sain teada, et RMK ei luba enam riigi metsas viibimist loojangust koiduni ilma luba kysimata. Erandiks on ainult ettevalmistatud laagripaigad. Isiklikul hakkasin kaaluma pöördumist öiguskantsleri poole, et asjas selgust saada.
Kust selline info pärineb? Seadus, määrus vms õigusakt?
Vaatasin kohe huvi pärast metsaseadust koos parandustega ja sellist jama ei leidnud kuskilt. Mingi RMK kontoriroti väljamõeldis ei päde, juhul kui selline asi üldse olemas on.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 23 Mär 2014, 21:24
Postitas Jyrgenson
Rääkisin kolme RMK töötajaga kes ametikoha poolest keskastme juhid ja piirkonna juhid, aga seotud loodushoiu osakonnaga. Oma väites tuginesid nad asjaöigus seadusele.
Pikemalt ei viitsi siin praegu kirjutada, sest pc pole käepärast.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 12:18
Postitas Jyrgenson
Vaatasin, et metsaseaduses on sellised sätted:
Sealt lg 1 p 2 alt võin tõesti nii tuletada, et suvalises kohas telkimiseks ja lõkke tegemiseks on luba vaja.

§ 35. Metsakasutusõiguse kitsendused
(1) Avalik-õigusliku isiku omandis olevas metsas ja piiramata või tähistamata erametsas tohib:
1) viibida ja korjata marju, seeni ja pähkleid ning varuda dekoratiivoksi, ravim- ja dekoratiivtaimi ning nende osi metsaomaniku huve põhjendamatult kahjustamata, jahiulukeid ja kaitsealuseid loomi nende sigimisperioodil ja teisi metsas viibijaid häirimata, metsa püsivaid jälgi jätmata ning tuleohutusnõudeid ja metsaomaniku nõudeid järgides;
2) telkida ja lõket teha kohtades, mille metsaomanik on selleks ette valmistanud ja tähistanud, või tema loal;
3) liikuda metsas lõastatud koertega. Lõastatud ei pea olema teenistuskoerad teenistusülesannete täitmisel ja jahikoerad jahil;
4) sõita sõidukiga metsamaal paiknevatel teedel ja metsaomaniku loal ka väljaspool teid.
(2) Avalik-õigusliku isiku omandis olevas metsas võib vastavalt tähistatud metsamaal metsamarjade, seente ja pähklite ning dekoratiivokste, ravim- ja dekoratiivtaimede ja nende osade varumise ning metsa rekreatiivse kasutamise eest tasu nõuda ainult juhul, kui metsaomanik on metsamarjade, seente, pähklite, dekoratiivokste, ravim- ja dekoratiivtaimede saagikuse või metsa rekreatiivse väärtuse suurendamiseks teinud kulutusi või on selles metsas saagikuse või metsa rekreatiivse väärtuse suurendamiseks tehtu tõttu vähenenud teistest metsakasutuse viisidest saadav tulu.

Kuna olen otsustanud nomaadilikku elustiili kasuks, siis ei jää muud üle kui presidendi või peaministri käest luba küsida. Või on kellelgi ideid kellega rääkida sellel teemal?

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 12:37
Postitas Metsamyhin
Jyrgenson kirjutas: (1) Avalik-õigusliku isiku omandis olevas metsas ja piiramata või tähistamata erametsas tohib:
...
2) telkida ja lõket teha kohtades, mille metsaomanik on selleks ette valmistanud ja tähistanud, või tema loal;
JOKK lahendus mujal oleks :
* telgi asemel kasutada võrkkiike või tarpi või hoopis lageda taeva all magada.
* lõke suruda puugaasil töötava pliidi sisse.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 13:11
Postitas Jyrgenson
Jah hangin omale selle puude vahele riputatava/tõmmatava telgi, puugaasil töötav pliit on juba olemas ja kui tuleb isu lõket teha, siis lähen RMK platsile või tuttava maaomaniku kinnistule.
Tegelikult muutub järjest aktuaalsemaks vajadus matkaklubile kinnistuid hankida. Neid võiks mööda Eestit kõikjal olla ja iga matka või loodusehuviline võiks seal alati peatuda öö-päeva ringselt. :idea:

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 13:53
Postitas sepaonu
kogu selle paanikahoo nullib minu jaoks ära asjaolu, et ma pole loojangust tõusuni kunagi ei ühtegi rmk asjapulka ega kki inspektorit kunagi kohanud ja ei usu, et kunagi kohtan.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 14:45
Postitas ullivilli
Nu asi on natukene põhimõttes ja selguses. Eriti kui tahaks laagrisse jääda mitmeks päevaks.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 14:55
Postitas Metsamyhin
ullivilli kirjutas:Nu asi on natukene põhimõttes ja selguses. Eriti kui tahaks laagrisse jääda mitmeks päevaks.
Asi minu jaoks juba mõnda aega selge:
kui tahad metsikumalt matkata, siis peab ööbima metsavenna kombel: varjuma, et 'vaenlane' ei näeks.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 15:31
Postitas sepaonu
Kui sa selgust tahad, siis joonista mingi ametliku näoga põhjalik kiri ja küsi rmk ametlik seisukoht telkimise kohta, mis nendest NSR uudisteagentuuri kõlakaid arutada. Suure tõenäosusega nad ei saa vastata, et eieiei, telgi kus ja millal tahad seadusest tulenevalt, kui seda foorumisse pandud juppi lugeda.
Minu jaoks ongi selgus see, et ma ei vaeva oma pead probleemi arutamisega, mida mul mitte kunagi ette ei tule. Täiesti kindlalt olen ma seda meelt, et seaduses võiks olla sellise piiramise võimalus, kuna lollide puudust siin maailmas pole, telgivad kus juhtub, teevad lõket kus juhtub, neid peab ju saama kuidagi ohjeldada. Mina suvalises kohas suvalisel ajal jaanituld ei tee, telgin priva kohtades, lähtun oma aukoodeksist ja headest tavadest ja minu puhul pole vaja ka mingeid piiranguid rakendada, ilmselt ka enamuse puhul. Kui keegi kunagi peab kuulama rmk tegelase või kki inspektori juttu, et keelatud tegevus, kohe kola kokku ja trahvid jamidakõikeveel, siis ma ütlen, et ju vales kohas oligi.

Probleem on süvenev, tuleb isegi meelde mingi rmk poolne hala, et laagriplatsid ei taastu, trambitakse palju, ühest küljest ju võiks hajutada seda matkamist/telkimist, samas lase loll loodusesse, kelle tarkus pärineb matsheetevideodest, hakkavad onne ja jaanituld tegema kus juhtub. Kes elab teistsugust matkaelu, ehk õkva, sellel polegi probleemi, kuna seal pole probleemi fikseerijaid ja enamasti selline õkva liikuja on ka teadlik, käitub õieti ja tema telkimine väljaspool spets platse on põhjendatud marsruudiga, pole lihtsalt võimalik teistmoodi.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 16:22
Postitas Jyrgenson
Soomlased näiteks on suutnud juriidiliselt eraldada matkaja ja looduse/kaitseala külasataja. Matkaja võib marju korjata kaitsealal, külastaja mitte. See lahendakski sellised probleemid.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 16:26
Postitas ullivilli
Nagu olen aru saanud, on Soome seadusandluses laiali löödud külastaja (grilljoomar/lagastaja telkimisalal) ja matkaja, kelle jaoks enamik kohad on vaid peatuspaigad ning enda järgi ära koristab/ülejäägi kaasa võtab.ˇ
Äkki see oleks Eestiski abiks.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 24 Mär 2014, 17:05
Postitas sepaonu
Jyrgenson kirjutas:Soomlased näiteks on suutnud juriidiliselt eraldada matkaja ja looduse/kaitseala külasataja. Matkaja võib marju korjata kaitsealal, külastaja mitte. See lahendakski sellised probleemid.
Paanikahoog on mu meelest telkimisega seotud, mis probleeme see marjakorjamis vahe tegemine lahendab? Ma soome looduskaitseseadust olen sirvinud, kõikidel rahvus ja loodus jamidaveelparkidel ja aladel on õigus igasugust telkimist ja laagritamist piirata. Millisest juriidilisest eraldatusest jutt käib, ühe kaitseala reeglid või midagi laiemat?

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 25 Mär 2014, 22:09
Postitas Jants
Võimalus metsikus looduses viibida, sõltumata ajast ja kohast on üks kirjutamata inimõigusi... Riik ja RMK peaks rohkem rõhku panema inimeste (moraalsele) harimisele- kuidas käituda looduses, mida tohib teha ja mida mitte, mitte aga piirama inimeste võimalust nautida looduses viibimist olukorras kus meil selleks niigi vähe võimalusi on(suur osa meist ju linnainimesed, või lihtsalt pole aega ühiskonna poolt pealesurutud askeldamiste ja kellast kellani töötamise kõrvalt).

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 26 Mär 2014, 10:00
Postitas Tarmo
Hakatakse vaikselt komandandi tunniks valmistuma - alguses ei tohi metsa minna, siis riigimaale ja lôpuks ei tohi öösel üldse kodust välja tulla.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 26 Mär 2014, 23:03
Postitas speedsta
Jyrgenson kirjutas:Hiljaaegu sain teada, et RMK ei luba enam riigi metsas viibimist loojangust koiduni ilma luba kysimata. Erandiks on ainult ettevalmistatud laagripaigad. Isiklikul hakkasin kaaluma pöördumist öiguskantsleri poole, et asjas selgust saada.
Selle sõnastuse järgi polegi telkimine ja lõkke tegemine lubatud mujal, kui ettevalmistatud kohal. Metsas viibimist, mida iganes see ka täpselt tähendada võib, pole selle seaduse järgi kuidagi piiratud. Don´t põe.

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 28 Mär 2014, 20:09
Postitas MoralFibre
speedsta kirjutas:
Jyrgenson kirjutas:Hiljaaegu sain teada, et RMK ei luba enam riigi metsas viibimist loojangust koiduni ilma luba kysimata. Erandiks on ainult ettevalmistatud laagripaigad. Isiklikul hakkasin kaaluma pöördumist öiguskantsleri poole, et asjas selgust saada.
Selle sõnastuse järgi polegi telkimine ja lõkke tegemine lubatud mujal, kui ettevalmistatud kohal. Metsas viibimist, mida iganes see ka täpselt tähendada võib, pole selle seaduse järgi kuidagi piiratud. Don´t põe.
Ehk siis sa kirjutasid siia täpselt sama, mis juba kirjas oli, lihtsalt teiste sõnadega. Point?

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 29 Mär 2014, 20:33
Postitas sunwolf
Olles värskelt ühe keskkonnainspektor Kukekeste ajupeedistamise üle elanud on mul küsimus/ettepanek: kas foorumi kasutajate seas leidub mõni põhjalikuma juuraharidusega inimene (Tõnu, lihtsalt paragrahvide tõlgendamisest siin ei piisa), kes formuleeriks konkreetselt kõikvõimalikud JOKK olukorrad, mida kasutada saaks?!?
Ehk siis nt lõkke tegemine vs puiduküttega priimus; telk vs puude vahel rippuv ööbimisvahend; teenistuskoer vs ise sertifitseeritud "matkateenistuskoer" jms.
Seadusandlus ja reeglid on juba nii haigelt üle vindi keeratud, et tuleb hakata üles näitama koordineeritud kodanikuallumatust - kui seaduste ja nõuete osas tuuakse eeskujuks lääneühiskonda, siis võiks samamoodi ka kodanikuallumatuses läänelt eeskuju võtta. JOKK skeemida kasutamine neid avalikult teaedvustades/teavitades on üks vahendeid.
Need reeglid ei muutu kui neile aktiivselt vastu ei seista - ning see on ainult meie endi teha, iseenesest see kõik paremuse poole ei kaldu.
Ehk siis - kui keegi sooviks hakata taolisi JOKK-lahendusi, mis tugineks ka paragrahvidele, siia kirja panema, siis tänulike matkajate ring on suur. :)

Re: Igaüheõigus!

Postitatud: 30 Mär 2014, 18:53
Postitas polarbear
sunwolf kirjutas:Olles värskelt ühe keskkonnainspektor Kukekeste ajupeedistamise üle elanud
Tahad Sa sellest lähemalt rääkida? Mis asjaoludel peedistamine toimus ja millega seda õigustati?