Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Postitus Postitas polarbear » 11 Dets 2015, 15:55

Nohik kirjutas:Mul on see jama, et niisama ringiatast on end raske käima või sõitma sundida.
"diivanisõdalane" :?:
Igast plaane on tore teha sohva peal kiibitsedes, aga kui vaja sadulasse istuda või seljakott selga tõsta, selgub, et polegi nii roosiline see värk. Väsitab, ajab higistama, sääsed kiusavad, duši alla ei saa, öösel külm, päeval palav, vihma sajab, tuul on vastu, riided haisevad, hommikul ja õhtul laager kokku ja lahku, kett maas, kumm katki, kannikas kibe, söök maitsetu, jalad märjad, saapad hõõruvad.....
Vastik-vastik-vastik :lol:
Mida küll inimesed selles üldse leiavad???
Pilt

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 11 Dets 2015, 19:28

polarbear ütles kohe 100% õigesti, täiega täppi, respekt minu poolt:)

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 11 Dets 2015, 21:37

Aga see diivani... on sihuke alguse mure. Ma mäletan kui esimest korda seljakotiga matkale läksin, plaanitud oli 7 päeva aga kolmandal lõpetasin mõttega et mitte kunagi enam sihukestasja ei tee. Aga mingil hetkel teed uuesti, ja siis veel. Lõpuks saavad mingil veidral viisil ja vastandusel ka kõik need kannatused nauditavaks- jalad valutavad käimisest- lõpuks istud laagrisse jõudes maha "kui hea!" Janu on- avad laagrisse jõudes õlle, "krt. kui hea!" Oled matka lõpus surmväsinud- viskad koju jõudes diivanile ja mõtled "lähen varsti uuesti"
Nagu Lao- zi ütles et 1000 miiline teekond algab ühest sammust...eks õige ongi see samm teha ja mitte muretseda teekonna(või väsimuse või higistamise) pärast.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Dets 2015, 23:36

2 kevadtalvist ja ühe sügistalvise veematka olen katkestanud talve tõttu. Vahel peab ikka aru pähe tulema.
Hakkasin 16 aastaselt mõnepäevaseid rabamatku tegema, st alustasin rahulikult ja koos spetsialistidega. Seetõttu vist suuri ülehindamisi pole olnud. Süstaga sattusin ka koos sportlastega sõitma, need õpetasid sõudma ja kärestiku nautima. Aga siberisse ei jõudnudki, nõuka aeg sai otsa ja algasid segased ajad. Siis saigi põhiliselt Eestis väikseid otsi käidud. Venemaale oli kahtlane minna ja mujale polnud eriti raha minemiseks. Esimesed 10 iseseisvusaastat rabades ja jõgedel matkajaid peaaegu polnud. Mingi 2000-2002 hakkas suurem matkaelu jälle elu sisse saama.
Korra oli vene ajal lootust kõrbematkale minna, aga siis istusin haiglas pikemat aega. Ja edasi oligi nii, et kord kärss kärnas ja siis jälle maa külmund. 93 oli entsafeliit, see tegi ikka paariks aastaks täitsa nõrgaks. See on olnud ka vist ainuke aasta peale sõjaväge, kus rabas matkal ei käinud. See-eest küll tegin terve suve rabas uuringuid. Aga põhimõtteliselt füüsiline jõudlus ei taastunudki sest haigusest päris. 2003 oli borellioos, 2004 südamelihaste põletik, 2010 lonkasin, 2014 oli jälle borellioos. Ja nii ongi jummel mind põhiliselt Eesti radadel hoidnud.
Nüüd olen mõned korrad autoga Soomet ja Norrat sõitnud.
Ahjah, eelmine aasta sügis oli enesetunne niru,otsustasin, et ei tee rabamatka kogu marsuuti, läksin otse rabasaarele, ette teistele. Kui oleks suurele marsruudile läinud, oleks tõenäoliselt kopteriga välja toodud, siis ei teadnud veel et borellioos on. Isegi 5 km võttis jalad värisema.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 11 Dets 2015, 23:56

Kõiki neid haiguseid, hädasi ja viletsusi lugedes ei saa märkamata jääda et mingi veel suurem haigus on sisse läinud, siiin pole abi loota ka meditsiinilt... :D

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Dets 2015, 10:14

Ei olegi, seepärast metsa tahangi pikemaks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Dets 2015, 11:09

Aga see jutt on kandunud kõrvalistele teemadele, tegelikult ma tahtsin siin küsida igasugu tehnilisi asju, näiteks kuidas see kaardi alla laadiaja ikkagi tööle saada. Esimese korraga jäin jänni. Aga praegu on läinud endal aur hoopis töö peale, loodan, et jõulude ajal saan jälle oma mõtteid mõtelda.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 13 Dets 2015, 00:18

Fetch_map? Mul on endal ühe kaardi ettevalmistus pooleli, päeva-paari jooksul võib natuke tõõvoogu kirjeldada. Väikese üllatusena on seal hetkel mingi jant vaikimisi määrarud kaardiserveriga ja kaardipuzle kleebitakse valesti kokku, teine valik andis korralikku tulemuse.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Dets 2015, 00:05

Fetch_mapi sain tööle, suured tänud materjali eest. Nüüd pean väljatrükke proovima, enne suurt tõmbamist, et mis mõõtkavas oleks optimaalne tirida ja trükkida.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 30 Dets 2015, 17:12

Nohik kirjutas:Fetch_mapi sain tööle, suured tänud materjali eest. Nüüd pean väljatrükke proovima, enne suurt tõmbamist, et mis mõõtkavas oleks optimaalne tirida ja trükkida.
Enda eelistatuim mõõtkava oleks 1:50000 seda jalgsimatka puhul. Piisavalt täpne ja piisavalt lakooniline. Jalgrattaga minnes võiks mahtuda vahemikku 100000-250000.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Dets 2015, 18:51

Mul on mingi GT atlas 2007 aastast, seal alumine ots on 200 000, nagu Regio, enamus maju peal, aga kõiki mökke mitte. Sealt teen vajalikest lehtedest kindlasti koopiad. Iseenesest seal on infi rohkem kui retkikartta 50 000 peal, lihtsalt teeotsad on karikatuursed. 100 000 retkikartta kaardi peal enam kõiki teeotsi pole, mis atlases on ja maju pole juba 50 000 kaardi peal.

Täna tundus, et retkikartta 8000 on kullipilguga inimesele peaaegu 25 000 prindis loetav (20 000 vabalt mulle), kuigi võib küsimusi tekkida. Aga siiski tuleb liiga palju lehti.

Kahjuks jäi proovimata retkikartta 25 000 kaardi trükkimine. Tekstide kõrgus on iseenesest selline, et võib proovida 50 000 trükkida. Kui see läbi läheb, siis nendest trükin a4 laiuse riba, see vist teeb mingi ... 13 km mahub lehe kõrguse peale. Ja seda saan ka nurga all printida ning igasugu asju lisaks joonistada. Ja mõned metsa peitunud liivarannad, mida 25 000 peal pole, joonistan käsitsi peale. Juba jõudsin märgata, et mõnedest kenadest randadest on Karhunpolku meelega mööda veetud. Halb ongi vist see, et 25 000 peal on kõige rohkem teid puudu, selle mõõtkava kaart on neil vist kõige aegunum.

Veel avastasin, et GPS tunnistab isegi nende KKJ ristkoordinaatide süsteemi, saab lehtedele ka koordinaadi ristid ja väärtused lisada, on kergem asukohta tuvastada.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 31 Jaan 2016, 13:27

Mis tüüpi kotid sellisele raamile käivad? Mis see kinnituse tüüp on? https://www.shoppa.ee/p/zefal-esipakira ... st/3763899" onclick="window.open(this.href);return false;

Või kas amortidega esikahvli jaoks mingit tavalist pakiraami ka eksisteerib?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Veebr 2016, 16:44

Tagumiseks kotiks võtsin esialgu:
http://www.autokaubad24.ee/et/tooted/ja ... ile-165026" onclick="window.open(this.href);return false;
Eks kevadel näeb, kuidas raputamist kannatab.

Esimeste külgmistega on valik niru, odavat valikut nagu polekski, isegi see tundub odav http://www.trekker.ee/matk-vaba-aeg/rat ... akott.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuna kaalujaotuse pärast tahaks rasked asjad ette panna, siis on muidugi võimalus, et haltuurat ei saagi teha ja tuleb korralikud osta.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 01 Veebr 2016, 17:10

Nohik kirjutas: Esimeste külgmistega on valik niru, odavat valikut nagu polekski, isegi see tundub odav http://www.trekker.ee/matk-vaba-aeg/rat ... akott.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Selle raha eest saad seda kotti sealt ainult ühe.
60-70 euri eest võiks juba korralikku kottipaari saada (vaude, ortlieb).

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Veebr 2016, 18:33

Ma mõtlesingi, et neid 2 tuleb osta ja raam lisaks. Kui selle hinna eest 2 saaks, oleks need juba ratta küljes.
Aga vist otsin täitsa valede kohtade pealt.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 02 Veebr 2016, 07:42

Nohik kirjutas:Mis tüüpi kotid sellisele raamile käivad? Mis see kinnituse tüüp on? https://www.shoppa.ee/p/zefal-esipakira ... st/3763899" onclick="window.open(this.href);return false;

Või kas amortidega esikahvli jaoks mingit tavalist pakiraami ka eksisteerib?
Sellele peaks sobima nt Ortlieb koti kinnitus.
Mine Citybike kodukale, seal korralikud Ortlieb esikotid mõistliku hinnaga. Otsa ja sa ei kahetse. http://www.citybike.ee/e-pood/esipakira ... -city-t820" onclick="window.open(this.href);return false;
Isegi tagumised kotid on suht soodsad http://www.citybike.ee/e-pood/tagapakir ... -city-t819" onclick="window.open(this.href);return false;

NB! Isegi kasutatud kotte müüakse. Vaatamata, et kasutatud on tegemist ikkagi väga heade ja korralike kottidega. Endal on mitu aastat kasutuses olnud. http://www.citybike.ee/e-pood/kasutatud ... otid-t1144" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Veebr 2016, 08:47

Mis neil esi ja tagakottidel erinevat on. Ses mõttes, et kas need kasutatud on esi või tagakotid?
Tanel kirjutas:Sellele peaks sobima nt Ortlieb koti kinnitus. Mine Citybike kodukale, seal korralikud Ortlieb esikotid mõistliku hinnaga. Otsa ja sa ei kahetse. http://www.citybike.ee/e-pood/esipakira ... -city-t820" onclick="window.open(this.href);return false; Isegi tagumised kotid on suht soodsad http://www.citybike.ee/e-pood/tagapakir ... -city-t819" onclick="window.open(this.href);return false; NB! Isegi kasutatud kotte müüakse. Vaatamata, et kasutatud on tegemist ikkagi väga heade ja korralike kottidega. Endal on mitu aastat kasutuses olnud. http://www.citybike.ee/e-pood/kasutatud ... otid-t1144" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 02 Veebr 2016, 10:36

Kasutatult on müügis tagumised. Uued esimesed lingil on ka suht soodsa hinnaga. Eesmised on väiksemad kui tagumised. Kui võtad kasutatud tagumised ja uued eesmised saad norm raha eest pommikindla komplekti.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 02 Veebr 2016, 10:40

Põimõtteliselt saad kasutada tagumisi ka esirattal kui pakiraam võimaldab. Kottide kinnitusi saad kitsamaks/laiemaks reguleerida. Esimesi ei tohi siis väga üle koormata ainult. Vedelama pakiraami(loe: alumiiniumist) korral kannatab juhitavus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Veebr 2016, 11:09

Saan ma aru, et siin on ka tüki hind: http://www.citybike.ee/e-pood/esipakira ... -city-t820" onclick="window.open(this.href);return false; 69.95 €

Kas need Halti omad on millegi poolest halvemad? http://www.trekker.ee/matk-vaba-aeg/rat ... akott.html" onclick="window.open(this.href);return false; 49.95 €

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 02 Veebr 2016, 13:10

Citybike müüb komplektina, 70 raha on ikka kaks tükki, kasutatud on ka 60 raha paari eest. Kindluse mõttes võta kodukalt tel nr ja küsi üle.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Veebr 2016, 15:32

Komplektina jah.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 02 Veebr 2016, 16:59

Kui vähegi võimalik majaduslikult, tasub ära osta. Muidu lähed mõne aja pärast ikkagi korralikke kotte ostma ja võib-olla veel täis hinna eest.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 02 Veebr 2016, 17:35

Igaks juhuks juhin tähelepanu, et need uued 69.95 ja 79.95 on City mudelid - võrreldes Classicuga pole neil sisetaskut ega kanderihma, ning kotisuu sulgemine käib veidi erinevalt. Sellega ma ei ütle, et City halvem oleks, need Classicu kanderihmad on minu arvates näiteks täiesti kasutuskõlbmatud. Lihtsalt, et eri kohtades hindu võrreldes tasub ka mudelile tähelepanu pöörata.

Kasutatud kottide seas paistavad enamik Classicud olevat, üks valge City sekka. Lisaks ma arvan, et Ortliebid on ka järelturul nõutud kraam. Need kasutatud 60-eurosed võib pärast reisi sama hinnaga müüki panna.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Veebr 2016, 08:27

Eks majanduslikult on nagu on. Kui selle teema üles võtsin, oli kolm korda parem. Ratta ostmisele enam ei mõtlegi. Pean kõik sammud üsna läbi kaaluma. Ja kui ma just töötu pole suvel, on 3 nädalat puhkust ka suhteliselt kahtlane.
Aga pool aastat on ees, alati võib kõik muutuda.

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline