Matkamine ohtlik?

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Matkamine ohtlik?

Postitus Postitas Nohik » 23 Juul 2018, 16:37

Nojah, aga selleks ma ju rafti ostsingi, et ei peaks voodis surema.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Juul 2018, 16:52

ullivilli kirjutas:
23 Juul 2018, 16:05
Matkamine on ohtlik.
Statistika näitab, et läbi ajaloo, kõik kes on metsas käinud, kasvõi korra, on ära surnud.
Olge ettevaatlikud, mitte et seegi paratamatuse eest päästaks.
Samamoodi on läbi ajaloo ära surnud ka need kes pole kunagi metsas käinud. Võta nüüd kinni kumb teguviis ohutum on?!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Juul 2018, 22:08

Nõrgale piisab metsa nägemisest.

paadikapten
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas paadikapten » 18 Veebr 2019, 01:23

Vana teema küll, aga olen tähele pan´d, et turvalisus seoses kaasinimestega näikse justkui tabuteema olevat. Tripis jutustatakse juhtumist Venemaal: https://trip.ee/foorum/uldfoorum/ueks-o ... -venemaalt Mu tutvusringkonnas on liikunud jutte sarnastest juhtumitest meite riigis. Edasi tuleb meelde, kuidas keegi siin foorumis pajatas: ta oli onnis istunud ja kuulanud, kuidas lähedal pidutsenud jõmisejate seltskond käis välja mõtte lahkumisel tema jalgratas kaasa haarata.

Inimesed on ilusad ja head, kuni neil ei ole kahtlasi kavatsusi.

Muide, nii paranoilised (vana)vanemad on olemas mõnelgi inimesel. Tuleb meelde aeg, mil ma alles unistasin kooliminekust. Isa oli mu juba hädapäraselt ujuma õpetanud. Vanaema aga ei lasknud isegi ülerahvastatud avalikus rannas mind iial üle põlve vette.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Veebr 2019, 08:50

Sa pole ainuke, kes inimesi kardab. 1 asi on joove, teine kultuuride konflikt.
Kunagi nõukaajal rongis olin vetsus, kui 4 antifašisti tulid koridori nõu pidama,kuidas fašistidel (meil) öösel kõrid läbi lõigata. Ainult, et nad ei jõudnud kuidagi meie uinumist ära oodata.
Kui suurem islamiseerumine peaks toimuma, tuleb ilmselt jälle konflikte.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 18 Veebr 2019, 10:21

Nohik kirjutas:
18 Veebr 2019, 08:50
Sa pole ainuke, kes inimesi kardab. 1 asi on joove, teine kultuuride konflikt.
Kunagi nõukaajal rongis olin vetsus, kui 4 antifašisti tulid koridori nõu pidama,kuidas fašistidel (meil) öösel kõrid läbi lõigata. Ainult, et nad ei jõudnud kuidagi meie uinumist ära oodata.
Kui suurem islamiseerumine peaks toimuma, tuleb ilmselt jälle konflikte.
Siin pole põhjus mitte see, et mis usku keegi on vaid äärmuslikkuses. Äärmuslasi on ka kristlaste ja budistide seas.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Veebr 2019, 12:36

Omi äärmuslasi enamvähem tunned ja tead, mis neil harja punaseks ajab. Ma kunagise hobipsühholoogina ütlen, et peaaegu kõik inimesed saab viia mõistuse kaotuse ja märatsemiseni, lihtsalt konnasilm tuleb leida.
Sellest, kui kristlased viimase inimese nõia põletasid, on ka tükk aega möödas. Viimasel ajal tunduvad üsna rahulikud.
Kuna kaldun loodususku, kuigi pole religioosne, oleks mu seos islamiusku inimestega kummaline. Ilmselt pean enne relva hankima, kui neile avaldan, mismoodi ma maailma näen. Pean tunnistma, et viimase aasta jooksul olen korduvalt relvastumist kaalunud.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 18 Veebr 2019, 15:13

Riskide kaine ja süsteemne hindamine tuleb tervisele kasuks, ühtlasi ei lase tühjast ülemõtlemisest tekkival stressil ligi hiilida (a'la failing to plan is planning to fail) . Aga pidevas hirmus elamine (või üldse elamata jätmine) ... no ju on vaba valik, kui pinget pakub, ei saa keelata.

Üks katke Brysoni Euroopa reisikirjast, kahjuks küll ingl.keelne, mul oli seda nii lihtsam otsida-leida-jagada.
Screenshot_20190218-134904_gs.jpg
Ehk lugu sellest, kuidas üks ameeriklane oma ülikooliaaastatel esimest korda Euroopat avastamas käis ja otsaga ka 1973. a. Austriasse jõudis. Ning kus keset pubiidülli läbi lillede (ehk õllevahu ja lõõbi) külalistele huvitavat õhtut plaaniti, märksõnadeks käärid, hangud, hobusesõnnik. Lugejate õnneks ei jätnud ta selle peale ei reisimist ega kirjutamist, isegi Austriasse läks hilisemas elus tagasi ja vastu kõiki ootusi on tänini elus.

Raamat ise saadaval ka eestikeelsena: "Ei siin ega seal" , kas just kaanest kaaneni puhast kulda, aga üldiselt mõnus lugemine.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Veebr 2019, 16:22

Jeh, võõrastes oludes võib olla raske hinnata, kas tuli tehakse üles sea või turisti küpsetamiseks. Või kui tuli tehakse üles, aga siga ei paista kuskil, võib olla hilja ettevaatlik olemiseks.
Aga iseenesest kummaline, et ameeriklane euroopas ära ehmatas.
Enda osas peab tunnistama, et kõik meenutatavad konfliktid, vargused jne jäävad nõukogude aega ja ka nõukogude liidu avarustesse.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Apr 2019, 10:09

Kas kellelgi on suuremat rahvusvahelist pilti, kui suur on kultuurikonfliktide roll matkaõnnetustes?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Apr 2019, 12:30

Möödunud reedel sain metsas jalgrattaga viga. Sõitsin kiivrita ja kartsin kogu aeg, et kukun või sõidan peaga vastu puud vms. Aga juhtus hoopis sedasi, et telefon helises, panin ratta pikali maha ja rääkisin. Panin telefoni tasku ja kummardasin ratast võtma, aga miskil segasel viisil komistasin ja kukkusin ratta otsa. Tulemuseks on, et vasak jalg on veidi altpoolt põlve kõvasti sinine. Vahepealsetel päevadel isegi valisin metsas kergemaid radu.
Aga see lihtsalt meenutab tõsiasja, et matkal saab ka viga ka visiidel, millel pole justkui matkaga midagi pistmist. Peaaegu kõik, mis võib juhtuda kodus, võib juhtuda ka matkal. Ja kui tagantjärgi meenutada, siis olengi end tavaliselt vigastanud lõdvakslaskmise hetkel. Rasked sooritused mõtlen tavaliselt läbi ja ratta peal pidevalt on pidevalt peas mitu plaani, kuhu end parasjagu vajadusel kukutada.
Ja üha rohkem mõtlen, et peaks mingi esmaabikoolituse läbi tegema, sest ega ei oskaks end aidata küll.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 09 Apr 2019, 13:08

Ikkagi 21 sajand, igal pool on peaaegu levi.
See on küll rumal väide.
See "igal pool" kehtib asustatud kohtades. Aga matkapiirkondades pigem EI ole levi.
Kindlasti ei saa matkamisel loota sellele, et vajadusel helistad koju või hädaappi.
Esmaabi, orienteerumise, söögivaru eest pead ikka ise hoolitsema.

Jaan Künnap on alati rõhutanud, et grupp peab olema nii suur, et jaksab liikumisvõimetu kaaslase ise välja tuua. Väänab inimene jala välja (sidemete rebend või muu lihtne, sagedane vigastus) ja ei suuda liikuda - mida teete?

Hendriku Altai suusamatkal peaaegu oli selline juhus, õnneks peaaegu ja inimene sai ise välja. Kuid neil oli suur grupp ja nad oleks suutnud kannatanu ka ise välja tuua. Aga kui lähed kahekesi, üks kahest kukub ja levialani on rohkem kui ühe päeva tee?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Apr 2019, 13:25

Olen küll lollakas, aga ikka arvan, et nupufon võiks kaasas olla.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Apr 2019, 15:49

tripp kirjutas:
09 Apr 2019, 13:08
Väänab inimene jala välja (sidemete rebend või muu lihtne, sagedane vigastus) ja ei suuda liikuda - mida teete?
Ma mõtlen selle peale iga kord, et mis variandid on, kui miskit juhtub. Olen ka sõbrannale seletanud, et võib nii juhtuda, et põhimõtteliselt muud varianti pole, kui abi järgi minna. Ma ei käi ka väga extreemsetes kohtades, mul suvised tundrareisid kõige kaugemad levist väljas ja kõige kaugemast punktist vast 35-40km levisse ja selle peaks kiirkõnni ja sörgiga vaheldumisi umbes viie tunniga ära tegema.
Üks lihtne, tore aga salakavalalt ohtlik asi on põhjuseta hüppamine. Hüpata võib loomulikult sellepärast, et suudad ja tore ka samas aga vahest võib ka õnnetult lõppeda.
joon jõest, söön jõest

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 09 Apr 2019, 15:53

tripp kirjutas:
09 Apr 2019, 13:08
Aga kui lähed kahekesi, üks kahest kukub ja levialani on rohkem kui ühe päeva tee?
Võtad taskust mingi SOS-nupuga karbi ja loodad parimat? :)
Kusjuures Spot'i (Globalstar) või InReachi (Iridium) lepingutasud on täiesti mõistlikud ja huvi korral leiab ehk ka seadmete rendile andjaid.
Kahjuks see "lootus" on ka päriselt teemaks, hiljutine juhus, kus 2 (kaks!) Spotti enda eesmärki ei täitnud.
Põhjused erinevad, aga murtud jalaga kusagil pärapõrgus punast nuppu pressides see teadmine vast väga ei lohuta - https://www.facebook.com/permalink.php? ... __tn__=H-R ,

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Apr 2019, 22:19

margusl kirjutas:
09 Apr 2019, 15:53
Võtad taskust mingi SOS-nupuga karbi ja loodad parimat?
Ma selle peale ka mõelnud. Natuke sügavamalt mõtleks, kui üksi kaugemale läheks. Ilmateade tuleb ka selle hädajubinaga vist piiramatu arv kordi taskusse. Siiski vaid korra aastas üsna kaugele levist kõnd ja pole siiani ja ka ei kavatse edaspidi mingeid jamasi omale korraldada. Väljaväänatud jalg või liiges vms sellist on siiski väga tõenäoline õnnetus. Isegi korra näpu pärast pidanud välja kõndima arstile.
Talvel oli inreach mini paar korda netis kahesajaga ja selle hinna juures on juba paslik küsida , et kas võrreldes elu hinnaga on juba soodne.
Soome poole pealt lugesin, et üks oli pidanud ka jala pärast kasutama ja kõik toimis ja oligi kasu sest jubinast.
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 10 Apr 2019, 09:43

sepaonu kirjutas:
09 Apr 2019, 22:19
Ilmateade tuleb ka selle hädajubinaga vist piiramatu arv kordi taskusse.
Inreachi tavaline ilmateade maksab ühe sõnumi hinna (suurusjärk oli midagi 50 sendi kanti) ja täpsem ilmateade oli vist kallim. Kas sõnum ise reaalselt maksab sõltub su valitud paketist, igas paketis on tasuta erinev arv sõnumeid.

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline