1. leht 2-st

Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 09:22
Postitas Tudipill
Olen alaealine ja tahaksin minna üksi telkima, aga vanemad ei luba. Nad arvavad, et
1) Öösel ründab mõni narkomaan või suli mind ja röövib paljaks.
2) Öösel sööb karu või metssiga või hunt mu ära.
Olen käinud palju metsas ja tean, et see ei vasta tõele. Olen ka sõpradega koos metsas telkinud. Kuidas vanematele selgitada, et ma ei sure ära? Nad on üsna looduskauged inimesed.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 09:44
Postitas Nohik
Kui vana sa oled?

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 09:50
Postitas Tudipill
16, varsti 17

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 09:58
Postitas Kivisisalik
Tudipill kirjutas:16, varsti 17
Ilmselt peaksid kokku võtma kõik oma kommunikatsioonioskused. Loe läbi mõni lihtsam internetiõpetus lapsevanematele kuidas lastega suhelda ja tee vastupidi. Ehket seleta rahulikult ja loogiliselt, ära vastanda ennast vanematele. Oleneb muidugi kus sa telgid aga metsas eriti narkomaane ei ole, eksju. Seega ma arvan et kui telkimiskohta piisavalt kirjeldada siis ehk saavad nad aru et seal ei ole narkomaane ja sulidel on mujal laiem tööpõld. Eriti praeguse ilmaga.... Metsloomadest on üldiselt teada et nad pigem hoiavad inimesest eemale. Selle kohta oskab äkki keegi mingit artiklit soovitada?

Vanemate rahustuseks võib leppida kokku mingid sidekontrolli seansid, a la et helistad õhtul 22.00 ja hommikul 8.00 ja et nad teavad kus sa oled.

Võid otsida ka siit foorumist inimeste matkakirjeldusi ja neid vanematele tutvustada et nad saaksid aru et üksi matkamine on OK.

Pisut sõltub muidugi kõik ka sinu täpsest plaanist - kuhu kavatsed minna. Näiteks mina laitsin ükskord lapsel maha mõtte minna telkima kuhugi Vääna poole rannas asuvale avalikule RMK alale sest ma tõesti arvasin et seal võib olla suur rullnokkade kontsentratsioon ja nooremapoolsetel tütarlastel võib tulla tegemist kontingendiga kellega ei tahaks et nad kokku puutuvad. Pigem oleks just soovitanud et mine siis täitsa metsa.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 13:41
Postitas Karel
Soovitan ka vältida avalikke RMK lõkkeplatse, eriti siis kui ilmad ilusamaks lähevad. Seal võib tõesti mingi joogine rullnokk telki ronida. Kui tahad rahulikult metsas olemist nautida siis mine lihtsalt kuhugi riigimetsa, majadest eemale ja ole rahulikult seal. Tõenäosus kellegagi (narkomaaniga) kokku juhtuda on olematu ja metsloomad inimese juurde tavaliselt ei tule. Eriti siis kui lõket ka teed. Pea asi, et sa prügi maha ei jäta, kasvavaid puid ei vigasta ja muidu loodussõbralikult toimetad. Vaata ka, et sa kuhugi kaitsealale või kaitsevööndisse ei satu.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 14:51
Postitas Nohik
Tudipill kirjutas:16, varsti 17
Ega sul siis palju oodata ka pole.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 16:30
Postitas Edvin
Küsisin oma 16,5a poja käest, kes oma sõpradega käinud nii öösel Koplis kolamas, kui metsas telkinud. Kas ta läheks täiesti üksida kuskile telkima? Vastati et oleneb kuhu. Kui kuhugi pãrapõrgusse metsa siis küll. Kui kuhugi asustatud koha juurde siis vaataks. Näiteks Toonojale kindlasti, mis sest et keegi oli sinna inimese imitatsiooni puu otsa üles poonud.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 22:48
Postitas ullivilli
Tudipill kirjutas:Olen alaealine ja tahaksin minna üksi telkima, aga vanemad ei luba. Nad arvavad, et
1) Öösel ründab mõni narkomaan või suli mind ja röövib paljaks.
2) Öösel sööb karu või metssiga või hunt mu ära.
Olen käinud palju metsas ja tean, et see ei vasta tõele. Olen ka sõpradega koos metsas telkinud. Kuidas vanematele selgitada, et ma ei sure ära? Nad on üsna looduskauged inimesed.
Kust kandist oled pärit?
Kas kodukandis ei ole ohtu, et
1) Ründab mõni narkomaan või suli mind ja röövib paljaks.
2) Hüppab mõni kuri koer üle aia ning süüb su ära?

Sh ööd tunduvad hirmsamad kuna nähtavus on kehv, kuid üldiselt on siiski päevad umbes sama ohtlikud.
Reaalselt ei ole metas mulle keegi kallale tunginud, kuid Tallinnas, päise päeva ajal, õhtul küll on.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 22:52
Postitas Tudipill
Kodukant Pirita ja kant, kuhu plaanin minna, on Kaberneeme.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 22:58
Postitas ullivilli
Tudipill kirjutas:Kodukant Pirita ja kant, kuhu plaanin minna, on Kaberneeme.
Pirita, siiski Tallinn.

Kesklinnas kardad õhtul käia?
Kui ei, siis vast saad hakkama.

Tõenäosus peksa saada on kesklinnas oluliselt suurem, kui kus iganes võpsis.
Ära ise provotseeri, mingitele joodikutega nokkima ei tasu minna ja vast saad hakkama.

Samuti lisa turva mõttes ei ole vast halb mõte teada anda, kus oled, kuidas liigud.
Tõenäoliselt on sul nutitelefon, kaas akupank, ja seega saad näiteks FB-s saata oma GPS-i asukohta.

Kuna oled alaealine siis pipragaasi sa osta, ning minu teada omada ei tohi.
Kuid teoorias, kui mõni vanem sõber või ema/isa selle sulle ostaks ning sa lollusi ei tee, sellega vehkima ei lähe, vahele ei jää jne, vast ei ole sellest väga hullu, kui sul see ka oleks kaasas.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 28 Mär 2017, 23:08
Postitas Nohik
Oh jah, keeruline on su elu. Turvalisus illusoorne, alati võivad asjad hapuks minna. Liigne enesekindlus pole hea kaaslane matkal.
Aga teiselt poolt vaatata, on kohad, kuhu sa matkale plaanid minna, tõenäoliselt Tallinnast ohutumad.
Kas vanemaid ei õnnestu korra metsa meelitada, et nad näeks, kuidas sa hakkama saad? Ja et sa pole nagu nemad.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 13:41
Postitas polarbear
Nädalavahetusel ilusa ilmaga RMK-platsil igasuguseid kaadreid nähtud. Samas Kaberneeme rand pikk ja lai, sead ennast kuskil üksildasemas kohas (nii sada-kakssada meetrit lähimast autoga ligipääsetavast punktist eemal) sisse ja ei tule mitte üks hunt, pant ega soome tont sind tülitama :)

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 17:38
Postitas taavid
Mnjah, alles oli aktiivne teema http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=16&t=655, kus kirjutati matkavarustust söövatest rebastest ja sellest, et koerterünnakust (mis on matkates nii tavapärane) pääseb siis, kui koerale rusikas kurku lükata...

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 20:29
Postitas mrWilson
taavid kirjutas:Mnjah, alles oli aktiivne teema http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=16&t=655, kus kirjutati matkavarustust söövatest rebastest ja sellest, et koerterünnakust (mis on matkates nii tavapärane) pääseb siis, kui koerale rusikas kurku lükata...
Iroonia?

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 20:35
Postitas Tudipill
Okei, olen nüüdseks vanematega paar õhtut vaielnud selle teema üle. Loomade koha pealt rääkisin nad ära, aga nüüd on neil uus stsenaarium, kuidas ma metsas suren. Murran näiteks jalaluu ära ja telefon läheb samal ajal katki. Pole võimalik abi kutsuda ja tsivilisatsiooni ma nii ka ei jõua. Minu arust on see väga ebatõenäoline stsenaarium(isegi võimatu) , aga neile on kõik usutav. Tekib tunne, et matk jääb ära :(

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 20:44
Postitas mrWilson
Kui sa aasta + pärast täisealiseks saad kas siis enam jalad ei murdu? :) Proovi vanemad nõusse saada, et nad näiteks ühe öö koos sinuga telgiksid. Minge kõik koos kuhugi loodusesse. Võibolla aitab see neil endi hirmudest üle saada. Kas selline variant tuleks kõne alla?

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 20:45
Postitas scabere
Kui sellised kartused üleval on siis tasub otsida mõnda korraldatud noortematka koos matkajuhiga. Saab lisaks matkale endale ka palju lisatarkusi.

Aa , vabandust. Soov on üksi minna. No siis ma ei teagi mida soovitada. Vanemate argumendid jätavad mulje, et nad lihtsalt ei taha, et sa üksi lähed. Halvim, mis juhtuda saab on see, et pead ootama kuni saad 18.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 20:57
Postitas mrWilson
scabere kirjutas:Aa , vabandust. Soov on üksi minna. No siis ma ei teagi mida soovitada. Vanemate argumendid jätavad mulje, et nad lihtsalt ei taha, et sa üksi lähed. Halvim, mis juhtuda saab on see, et pead ootama kuni saad 18.
Jah, kui vanemate loodusesse kaasa võtmine tundub ulmevaldkonda kuuluv ettevõtmine ja muud varianti tõesti pole kui pead ootama täisealiseks saamiseni, et üksi minna siis tasub ehk tõesti seniks mõne matkaseltskonnaga liituda. Näiteks siit foorumist tegeleb nende asjadega Tõnu Jürgenson Samuti võid aegajalt kiigata foorumi tulevaste ürituste rubriiki. Seal aegajalt ikka ürituste plaane peetakse.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 21:07
Postitas sipelgas
Tudipill kirjutas:Murran näiteks jalaluu ära ja telefon läheb samal ajal katki(
Nuputelefon koos SIM kaardiga (stardikomplekt) ei maksa ju suurt midagi. Ja metsas käies ikka veidi kindlam variant kui nutikas telefon.

Nutitelefoniga võid panna greenalp ennast träkkima ja asukoht laivis internetis vanematele näha :mrgreen:

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 30 Mär 2017, 21:09
Postitas polarbear
Tudipill kirjutas: aga nüüd on neil uus stsenaarium, kuidas ma metsas suren. Murran näiteks jalaluu ära ja telefon läheb samal ajal katki.
Et päriselt ka, sellised vanemad eksisteerivad? Nagu päris inimesed, mitte tulnukate inimesekujulise eksperimendi ja tehisintellekti ristamise tulemus?
A tead, ütle neile, et selle stsenaariumi järgi suremiseks kulub vähemalt nädal, väga suure tõenäosusega kaks või vastu punnides kolm-neli. Selle aja peale leitakse Sind Kaberneeme poolsaarelt 10x üles.....

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 13 Juul 2018, 09:45
Postitas meelvi
Ma omadest kogemustest väidaks, et see matkaja elustiili taunimine ei pruugi alati oleneda vanusest. Kui tegemist on loodust pelgavate inimestega, kes ise ei taha/julge metsas ja looduses käia, siis neid põhjusi, miks teisi hurjutada, leiab alati ning sel juhul leitakse oma hirmudele kinnitust teiste igasugustest mustadest stsenaariumitest jutustavatest artiklitest ja teiste positiivsed kogemused jäetakse tähelepanuta. Ja siis võimendatakse enda jaoks need hirmud üles, kujutades elavalt ette, kuidas kõik need halvad asjad juhtuvadki, kuni selleni välja, et peaaegu usutakse, et kõik need asjad juba juhtusidki.
Sama hästi võiks ju lennukiga mitte lenna, kartes, et see alla kukub või mis veelgi tõenäolisem - mitte autoga sõita, kuna nendega juhtub õnnetusi kordades rohkem, kui lennukiga. Aga need on asjad, mida on läbi proovitud ja seetõttu ei kardeta.
Nii, et seda ohkamist ja hädaldamist tajun ise kah ilmast-ilma, kui plaan tsiviilelust ja kõigest sellega kaasnevast mõnda aega puhata. Seejuures jutud loomadest ja kõigest muust on vägagi tuttavad, mida sel puhul ettekääneteks pakutakse, arvates, et kui aasta otsa oled korralikult ajusid ragistades tööd rüganud, et siis parem võiks puhata, mitte matkata:D
Reeglina käivad hirmud kaasas teadmatusega ja teadmine ja kogemused aitavad omakorda selle vastu töötada.
Nii, et vanematele ja teistele hurjutatele maksaks just matkateemalisi foorumeid ja artikleid ette sokutada või isegi kinkida mõne vastavateemalise ajakirja aastatellimus, kus muuhulgas ka matkatarkustest juttu on.
Eks igas olukorras maksab alati säilitada kainet mõistust nind vastavalt sellele olukorrale ka käituda. Looduses maksab arvestada, et inimene on seal pigem külaline ja kuulaja, kui peremees ning tegutseda ja olla jälgi jätmata ja neid liike häirimata, kes sul ümber on.
Peamiselt autoga 1-päevasele või nädalavahetuse väljasõidule tulnud räuskajaid ja rahurikkujaid on avalikel telkimisaladel isegi nähtud, aga tõsimeelsed matkajad on siiski rahumeelsed nii ümbritseva keskkonna, kui kaasmatkajate suhtes.
Olen isegi ära näinud Paukjärve ääres üksi matkajast neiut, kes päev otsa pigimusta potiga RMK lõkkeplatsil süüa tega sussutas, kasutades seejuures järvevett ja vot see oli tase. Sellised telkimisala jagavad kaasmatkajad on igatahes turvalisem valik, kui mingid autoseltskonnad, kelle masin tümaka käes väriseb;)

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 20 Juul 2018, 16:52
Postitas Tanel
polarbear kirjutas:
30 Mär 2017, 21:09
Tudipill kirjutas: aga nüüd on neil uus stsenaarium, kuidas ma metsas suren. Murran näiteks jalaluu ära ja telefon läheb samal ajal katki.
Et päriselt ka, sellised vanemad eksisteerivad? Nagu päris inimesed, mitte tulnukate inimesekujulise eksperimendi ja tehisintellekti ristamise tulemus?
A tead, ütle neile, et selle stsenaariumi järgi suremiseks kulub vähemalt nädal, väga suure tõenäosusega kaks või vastu punnides kolm-neli. Selle aja peale leitakse Sind Kaberneeme poolsaarelt 10x üles.....
Liiklusega tänaval kõndides on tõenäosus surma saada hulga suurem kui metsas matkates. Mäletab keegi kuna sai inimene viimati looduses hukka? Tavaliselt leitakse nad mõne päevaga üles näljaste ja väsimutena. Liikluses sureb igal aastal peaaegu sada inimest vms.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 20 Juul 2018, 18:24
Postitas Nohik
Korralikult pakendatud nupufon võiks küll üksi käies esmaabis olla. Ikkagi 21 sajand, igal pool on peaaegu levi.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 23 Juul 2018, 08:22
Postitas Metsamyhin
Nohik kirjutas:
20 Juul 2018, 18:24
Korralikult pakendatud nupufon võiks küll üksi käies esmaabis olla. Ikkagi 21 sajand, igal pool on peaaegu levi.
Just!
Hädaabisse helistamiseks ei pea isegi SIM-kaart sees olema.

Re: Matkamine ohtlik?

Postitatud: 23 Juul 2018, 16:05
Postitas ullivilli
Matkamine on ohtlik.
Statistika näitab, et läbi ajaloo, kõik kes on metsas käinud, kasvõi korra, on ära surnud.
Olge ettevaatlikud, mitte et seegi paratamatuse eest päästaks.