Ellujäämiskoolitus talvises metsas

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Ellujäämiskoolitus talvises metsas

Postitus Postitas Mait » 06 Veebr 2013, 20:06

Jagaks ka vahelduseks väheke muljeid - käisin koos töökaaslastega (sh kahe foorumikasutajaga) ellujäämiskoolitusel 04 - 06.02.2012.

Väga äge kogemus - 48 tundi ilma söögita ja suur kogus praktilisi nõuandeid talvises Eesti metsas hakkamasaamiseks väga profilt ja lahedalt instruktorilt.

Esimesel päeval oli alustuseks 4 tundi loengut ellujäämispsühholoogiast, külmakaitsest ja sellealasest esmaabist, samuti ka nõuandeid talvise Eesti metsaga seoses. Seejärel juba loodusesse (kusjuures väga hõreasustatud aladele) õppima navigeerimist, laagripaiga valikut ja ülesseadmist, vee hankimist, rääkisime ka toidu hankimisest talvistes oludes. Sissiharjutusena oli ka väike maskeerimisülesanne. Esimene ööbimine oli köetavas Rootsi jaotelgis.

Teisel päeval harjutasime energiasäästlikku suusatamist maastikul, mootorsaanide juhtimist ja nende kasutamist suusataja vedamisel (no pigem selline sissikoolituse osa juba), õppisime lumeonnide ehitamist, käisime jääaugus suplemas ja magasimegi lumeonnides.

Kolmandal päeval oli maastikul kauguste hindamise õppimine ja kokkuvõtete tegemine. Lektor oli väga muhe mees, kes oskas väga palju praktilist nõu anda. Kahjuks ta tsivilistidele eriti koolitusi ei tee, nii et ma teda siin välja reklaamida ei saa :(

Aga äge õppetund oli minu jaoks see mittesöömise osa - kui vaim on valmistunud ette selleks, et paar päeva süüa ei saa, siis ega näljatunnet ei tekigi. Isegi talvistes oludes rasket füüsilist tööd tehes. Minu jaoks väga silmiavardav kogemus. Ja räme egolaks muidugi kah :)

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Ellujäämiskoolitus talvises metsas

Postitus Postitas Martin » 06 Veebr 2013, 20:34

Ega see kuidagi Pärnumaaga seondu? 8-)

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 06 Veebr 2013, 20:56

Oi krt...48h söömata :!: Mul vist kaoks silmanägemine ka ära :lol:
Aga kindlasti hea ja minu jaoks kadestusväärne koolitus ;)

Raix
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Raix » 06 Veebr 2013, 21:53

Kusjuures ma isegi arvasin, et panen juba esimesel söögita õhtul pildi kotti ära, eriti kuna seda söömataolemise osa sain teada eelmisel õhtul, kui korralikult ettesöömise rong oli juba läinud ning eriti tugeva kehaehitusega ma ka just ei hiilga :) Samas nagu Mait kirjutas, siis lihtsalt tuli vaim vastavalt ette valmistada ning niiväga raske ei olnudki, kuigi muidu olen harjunud vähemalt iga paari tunni järel sööma.. Vaid teisel päeval kõht korraks korises, kuid siis sai aru, et kütust peale ikkagi ei anta ning jäi uuesti vait. Veidi ehmatas muidugi koolitaja jutt, et Eesti tingimustes talveoludes on söögi leidmiseks sisuliselt vaid kaks varianti- otsida ilvese jälgi ning neid mööda minnes tema saak üles leida või siis kala püüda. Positiivne osa oli lumeonni ehitus- poleks osanud aimatagi, et ka tuhklumest õnnestub suhteliselt kerge vaevaga kahele inimesele ulualune valmistada. Vaikselt mõlgub peas ka selle kohta õppevideo teha- kuigi kahtlustan, et Youtubes juba üsna kindlasti neid mitu olemas ;) Maidule ning instruktorile suuured tänud!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 06 Veebr 2013, 22:19

Kui näiteks natuke kaevata siis midagi ikka süüa leiab. Hundinuiade risoom näiteks, väga söödav, suht väheste vahenditega on kalapüük võimalik. Oravad koguvad talveks igast jama kui selline peidik leida siis võib sealgi midagi söödavat olla. Siberi põlisrahvad sõid männikoort siis kui asi ikka väga hapuks läks. Võeti koore sisemine pehmem osa ja leotati seda kaks nädalat vees siis seda keedeti, umbes kaks tundi vees või piimas ja oligi olemas. Karta on, et see väga apetiitne ei ole. Kui tead mida teed siis juured ja kalapüük aitavad hädast välja.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 06 Veebr 2013, 22:41

Tegelikult saab ju talusid ka rüüstamas käia. Murrad aidaluku maha, soolaliha pistad mantli alla, luti metsakohinat ka ja ongi paar õhtut hooletu.
Aga see selleks. Olen ise kunagi ammu kahel ellujäämise koolitusel käinud. Huvitav oli see, et koolitajad olid täiesti erinevad ja nende teooriad täiesti vastupidised. Kui üks õpetas seda kuidas metsas kinnisvara hakata arendama ja korilusega tegeleda, siis teine laitis selle täiseti maha ja panustas oskustele keskkonnast väljuda.
Nii nagu matkamiseski on erinevad koolkonnad nii ka selles ellujäämise värgis. Kogemuslikult on see tõesti hea. Ise ma õppisin selle ära, et isegi tehes mitukümmend püünist ja lõksu metsa ei tähenda see seda, võib lina hakata lauale panema. :idea:
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Edgar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edgar » 06 Veebr 2013, 23:21

Lumeonni ehitamisest pole õppevideot teha tarvis, 4. veebruari Osoonis näidati.
http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=135835" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 06 Veebr 2013, 23:44

Kui keegi viitsib Osooni arhiivis huvi korral ringi vaadata, siis paar talve tagasi õpetasin ka seal lumeonni ehitamist. Minu kontseptsioon oli teistsugune.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 07 Veebr 2013, 00:29

Martin kirjutas:Ega see kuidagi Pärnumaaga seondu? 8-)
Ei seondu:-)

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 07 Veebr 2013, 09:54

Mait kirjutas: ...
Aga äge õppetund oli minu jaoks see mittesöömise osa - kui vaim on valmistunud ette selleks, et paar päeva süüa ei saa, siis ega näljatunnet ei tekigi. Isegi talvistes oludes rasket füüsilist tööd tehes. Minu jaoks väga silmiavardav kogemus. ...
Pisut ehk haakub selle teemaga:

Augustis 2012 nägin BBC pealt tunni pikkust üpris mõtlemapanevat saadet
"Horizon: Eat, Fast and Live Longer"
mis maakeeles oleks siis : "Söö, paastu ja ela kauem"
http://www.bbc.co.uk/programmes/b01lxyzc
(juutuubist on maha korjatud aga hetkel vimeost veel nähtaval)
http://vimeo.com/50912488

Filmis on juttu :
101 aastesest mehest kes jookeb Londoni maratoni
http://www.bbc.co.uk/programmes/p00wzn5j,
söögikohast Heart Attack Grill, kus inimesed kirjutavad enne sööma asumist alla lepingule, et kui nad pärast sööki surnd on, siis nad ei süüdista sööklat.
http://www.bbc.co.uk/programmes/p00wzndg
lisaks väikestest inimestest Ecudoris, kiiretest autodest, hiirtest ...

Taust :
maailmas levib kasvav probleem - üks suur osa inimestest nälgib surnuks ja teine suur osa sööb end surnuks.
Inimesel on olnud söögiharjumus stiilis hommikueine-lõuna-õhtueine+vahepealne heal juhul sadakond aastat. Eelnevad sajad tuhanded aastad olla pigem sedaviisi olnud, et kui mammut käes, siis söödi kõht punni ja kui mammut otsas, siis näriti juurikaid ja otsiti uut küttimisobjekti. Nii et aegajalt paastumine on evolutsiooniliselt liigile omasem, kui korrapärane toitumine.

Paastuperioodil läheb organism väidetavalt teise reziimi, kus juurdekasvu asemel pigem tegeleb olemasolevate rakkude parandustööga.

Filmi lõpust :
geene ei saa muuta küll saab söögiharjumuste abil mõjutada nende sisselülitumist

kui muuta oma söömisharjumusi valemi järgi 5 + 2 ehk siis
5 päeva sööd nii kuis viitsid või kui palju kätte saad või sisse mahub ja
2 päeva paastud ehk sööd kuni 600kcal

tulemuseks on võimalikud positiivses suunas muutused :
- pikendab kvaliteeset eluiga
- aju hakkab hoogsamalt uusi ajurakke kasvama ja need on aktiivsemad ehk
paast treenib hallollust nagu võimlemine lihaseid
- insuliinilaadse kasvuhormoon IGF-1 taseme langus
- erinevate vähkide südameveresoonkonna haiguste riskid
- veresuhkur ja diabeet
- vererõhk
- triglütseriidid? LDL kolesterool? mis iganes need ka on
- mälu, dementsus, alzheimer (ka juba käes olev), tasakaal, reaktsioonikiirus
- keha kaal ja rasva% (eriti see vitseraalne rasv, mis ladestub kõhupiirkonda elutähtsatesse organitesse ja nende ümber)
- finatsiliselt puhas võit
- soovitav igale tervele täiskasvanule (kes pole rase ega imeta)

kontrollitud: vähemalt keha kaalu osas töötas aga näljatunne ikka tekib küll
ja peale paastu on toidul hoopis teine maitse. Lihtne võileib kurgiga võib olla elamus.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 07 Veebr 2013, 10:29

No neid dieedi-ja tervisekoolkondi on igasuguseid. Kõik kiidavad enda metoodikat. Mina arvan, et tuleb oma keha kuulata. Kui on sealiha järele isu siis söö kui millegi rohelise järgi siis samuti, vahest tahaks jubedalt purksi ja kokakoolat ning vahest on ka vaja ennast täis juua.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Veebr 2013, 11:13

Ei tea, millise koondnimetuse alla need endised kaitseväe ellujäämis-viispäevakud lähevad. Oma kogemusest mäletan, et nelja inimese peale oli viie päeva peale söögiks kilo nisuteri ja jänes (see anti elusana kätte kolmandal päeval). Päeviti tehti küllalt pikki retkesid ja tagasi pataljoni marsiti lõpuks samuti jalgsi. Viimasel päeval võttis mul silmanägemise häguseks küll aga sellist äravajumise tunnet ei olnud küll kordagi. Huvitava kogemusena meenutan seda siiani.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 07 Veebr 2013, 16:37

pilving kirjutas:
No neid dieedi-ja tervisekoolkondi on igasuguseid. Kõik kiidavad enda metoodikat. Mina arvan, et tuleb oma keha kuulata. Kui on sealiha järele isu siis söö kui millegi rohelise järgi siis samuti, vahest tahaks jubedalt purksi ja kokakoolat ning vahest on ka vaja ennast täis juua.
Enamvähem ongi see mida räägid.
Pole mõtet tegeleda toitumisega ja sellele mõtlemisega 24/7, ehk pidevalt, et valid, kaalud, arvutad oma suutäisi või võtad veel mingeid imekapsleid sisse, siis vääratad ja tunned süümepiinu ning kulutad selle kõige peale ohtralt rahapuru.

Intermittent energy restriction 5+2 skeemi puhul
5p sööd ja jood, mis tahad kas või pool kreemitorti korraga
2p päeva annad organsimile puhkust aga sööd siiski 600kcal jagu. Ise vaatad, kas mahla ja juurikaid või hoopis näiteks praed muna või mõni supp.

Ega autogi ju kaua kesta, kui ainult gaasipedaali tallata ja kütust juurde valada.
Aegajalt tuleks ikka muude vedelikke olukorda kontrollida ja vajadusel hoolduses käia.

Mulle avaldasid muljet neuroteadlane Mark Mattson
http://www.guardian.co.uk/society/2012/ ... scientists
ja tema hiired.

Katsetes olla tulnud välja, et Alzheimeri tõve (tänaste teadmiste juures ravimatu) algstaadiumis hiirte eluiga :
- need keda kiusati 5+2 meetodil elasid 80aastaseks,
- need kes said igapäevaselt tavatoitu ja lisaks magusat, andsid otsad 30-40 aastaselt
(kui hiirte eluiga inimese eluikka suhtarvudes ümber arvutada)

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 07 Veebr 2013, 19:28

Minu arust Tõnu idee on hiilgama hea:).....ma kohe käsi:)

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 07 Veebr 2013, 21:16

Jyrgenson kirjutas:Tegelikult saab ju talusid ka rüüstamas käia. Murrad aidaluku maha, soolaliha pistad mantli alla, luti metsakohinat ka ja ongi paar õhtut hooletu.
Mul hakkas "Rehepapp" rõõmsalt meelde tulema :lol: :lol:

Aga teispool Läänemerd sai teha nii: 6 päeva tööd koos hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiga ning seitsmendal päeval tuiasin või ronisin lihtsalt mööda künkaid ringi. Sel päeval oligi nagu paast, sest sõin minimaalselt, v.a õhtul.
Minu jaoks toimis ideaalselt. See pühapäevane paast kuidagi "puhastas" või midagi sellist :) .

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Veebr 2013, 21:26

Et kuidagi märkamatult sai Maidu ellujäämiskoolituse teemas tervisliku toitumise ja toitumata jätmise teema.
Mait aga kui palju sa seal jõid midagi? Söömata jätmine on ise teema, aga vedeliku tarbimine on üsna oluline ja ilmselt isegi pehme talve tingimustes sooja joogi tarbimine. Mida instruktor selle koha pealt selgitas?

Raix
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Raix » 07 Veebr 2013, 23:21

Kuna mul endalgi oli au koolitusel osaleda, sain teada, et vastupidiselt tavaloogikale kulub talvel vedelikku rohkemgi- suvise 2,5l asemel päevas 4l. Seda tarvitasime siis esimesel õhtul männiokka- ning teisel õhtul vaarikavarretee näol. Männiokkateed tegime seejuures algul kahtlase väärtusega jõeveest, hiljem sulatasime lund, teise õhtu jaoks andis instruktor meile vett kanistriga kaasa. Moraal endiselt selles, et lihtsalt sulatatud lumi janu ei kustuta, kuna mineraalide jms sisaldus ümmargune 0. Kui vedelal kujul mõistliku kvaliteediga vett leida ei õnnestu, siis pigem sulata jääd. Männiokkaid korja noorelt puult ning viska keevasse vette, vaarikavarred aga esmalt pane peale vee keemaminemist tõmbama, lase 15 minutit olla ning aja vesi uuesti korraks kuumaks.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Veebr 2013, 00:04

Ok sellest saan aru, et lumesulavesi ei sisalda mineraale. Aga kas instruktor seda seletas, et vesi mis janu ei kustuta ikkagi organismi veevajaduse rahuldab või mitte? Üks asi on janu tunne teine asi on vajadus. Oli mingeid põhjalikumaid selgitusi?

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 08 Veebr 2013, 00:15

Sellest saab vast igaüks aru, et vedeliku tarbimine on kõige tähtsam - arvatavasti üritati tähelepanu juhtida sellele, et tasuks valida kui on võimalus. Seda vast teavad enamus matkajad, et ilma söögita on võimalik pikalt vastu pidada aga ilma joogita mitte - samas, et lume sula vesi on mineraali vaene võibolla päris kõik ei tea.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 08 Veebr 2013, 15:05

Jyrgenson kirjutas:Ok sellest saan aru, et lumesulavesi ei sisalda mineraale. Aga kas instruktor seda seletas, et vesi mis janu ei kustuta ikkagi organismi veevajaduse rahuldab või mitte? Üks asi on janu tunne teine asi on vajadus. Oli mingeid põhjalikumaid selgitusi?
Ilma igasugu mineraalideta veel on see häda, et ta ei imendu organismi (või siis teeb seda väga aeglaselt); järelikul ei rahulda ta ka kurnatud keha vajadusi vaid pigem suurendab teisi probleeme, sest hakkab maos 'loksuma' või läheb siis otse põide.
NB! Keha max vedeliku omandamisvõime on kusagil 900 ml/h (see siis põhjus, miks peale 2-3 õllet kiire hakkab).

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Veebr 2013, 15:07

Ikkagi huvitab mida see instruktor selle lumesulavee kohta täpsemalt pajatas?

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 08 Veebr 2013, 19:05

Kirjutatakse ja räägitakse igasugu numbreid vee kohta mida pead jooma päevas,tunnis jne.
Aga kõrbes mis teema selle veega on,kas keegi oskab öelda mis juhtub kui jood päevas see 2-3l mida siin propageeritakse.Võtaks afgaani.No kui küsida mis iganes mehe käes kes seal oli.Palju ta alguses jõi vett ja kui palju ta kuu aja pärast jõi vett.Kui postini oli minna 2-3 km ja alguses läks ikka 2-3 "fläägat"vett,aga kuu aja pärast tõid juba 1 "fläägaga"kas pool või alla selle tagasi.See"flääga"on 1l.
Olen ka nii soojas kui kuumas kohas olnud ja kui räägitakse midagi vee kogustes mis jooma peab.....tekib paratamatult mõte et mul on midagi valesti.
Lahesõjas ameeriklastel suured pea valud kui koju läksid.......millest see tingitud????On keegi kuulnud sellest või teab sellest midagi?
Ma ei oska inglise keelt ja arvutis pole kaugeltki kodus....aga siin on palju tublisi noori kes oskavad ja teavad.Vaadake netis see põhjus,ehk on kuskil midagi kirjas.
Kohe huviga ootan kommentaare.:)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Veebr 2013, 19:45

Olen kunagi selle esimese Lahesõja kohta midagi lugenud ja kui õigesti meenub, siis usa sõdurpoisid jõid omale meningiidi.
GEO-s oli artikkel tuareegide kohta, nemad joovad kõrbes 0,5 või natuke peale vett ja saavad hakkama. Ilmselt organism kohanenud evolutsiooni käigus.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 08 Veebr 2013, 19:53

Just nii Tõnu....et jõid omale 3l veega meningiidi.Sellele ei saadud alguses pihta mis teema on.....aga uuriti asja ja nii ta on.
Ok,kliima on teine......aga see mingi 3l või mitu grammi ta on iga kilokohta mida jooma peab.Me võime siin soojas toas või natuke soojas metsas lõkke ääres rääkida mis iganes neid vee vajaduse jutte.Küll on seda ja seda uuritud.On nagu räägitud et no kohe mitte üle 3 päeva inimene ilma veeta ei saa.Aga ma tean kohe rääkida et saab ja ei ole mitte midagi.Ei sure ja ei hakka krambid ja kõike seda mida prognoositakse ja kirjutatakse.Olen ise näinud et inimene on olnud 7 PÄEVA ilme söögita ja joogita.Kui pääses siis ei mõelnud et nüüd sööks ja jooks.Oli õnnelik et oli elus ja täie tervise juures.
Sügaval nõuka ajal õpetati spetz nazovlastele kuidas 0.5 liitriga toime tulla......ja tulebki....nutad ja tuleb toime:)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Veebr 2013, 21:46

Jah raske on siin seda päris tõde otsida/leida. Ise olen nädalaid lumesula vett tarbinud, liustiku jõgedest joonud ja nagu janu pole tundnud.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist