Voolu tootmine looduses?

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 752
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas margusl » 25 Veebr 2013, 20:13

Genekaga sooja tootmisel on peale peale kola mõõtude ja massi veel varjukülgi.
Näituseks jäi ette üks suvaline 5.5kW diiselegenekas, millel kulu ~0,27 l/kWh, ja suvaline väiksem 1kW bensukas, 0,6 l/kWh. Siia kõrvale diisli kütteväärtus, ~10kWh/l, ehk siis põletatud diislist ~ 1/3 põristatakse läbi puhuri enam-vähem õiges suunas ja 2/3 kütab ilma ning mürareostust. Sooja saamiseks miskit otse põletada on igal juhul mõistlikum, kui seda miskit vahepeal veel elektriks tinistada.

Muidu mida aeg edasi, seda kättesaadavamaks muutuvad ka energiasäästlikud seadmed, LED-projektorite pisem ots mahub juba taskusse (tegelikult ka telefoni) ning tuleb enda akuga, ise ei ole küll sääraste loomaga kokku puutunud. Mõte selles, et O-päevakute näitel piisab nii mõnekski ürituseks ühest-kahest 12V/100Ah akust. Geneka puhul miskit ikka podiseb-põriseb, kuigi on variant see maasse kaevata või linnu-looma rõõmuks kaugemale võpsikusse vedada.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Postitusi: 1210
Liitunud: 17 Dets 2011, 17:46
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Metavo » 25 Veebr 2013, 20:28

Aatompatareisid vaja. Mis muud.
See et panna keegi elektri nimel ratast sõtkuma, pole vist võimalus sellisel üritusel, aga samas, võid ju alati endale mõne professionaalne jalgratturi palgata. Väga öko. Lisaks vaiksem kui bensiinigeneraator.
http://www.econvergence.net/The-Pedal-A ... s/1820.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 326
Liitunud: 23 Aug 2012, 16:15
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas reigo130 » 27 Veebr 2013, 21:05

Jyrgensoni kasutusotstarbe puhul olen ka soojakiirguri poolt.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 887
Liitunud: 17 Okt 2012, 13:09
Asukoht: Rakvere
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Tarmo » 01 Mär 2013, 15:55

Metavo kirjutas:Aatompatareisid vaja. Mis muud.
90 - ndatel mingid metallistid leidsid tuumapatareiga töötava meremärgi ja lóhkusid selle laiali. Seest olevat leidnud huvitavat sooja metalli, aga järgmisel päeval surid need lôhkujad ära.
...

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 63
Liitunud: 12 Aug 2011, 11:22
Asukoht: Tallinn - vana Läänemaa
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Martin » 03 Mär 2013, 11:33

Andrus kirjutas:Natuke OT teema, aga plaan just väikest vooluallikat matkale soetada. Valikus kas päikesepaneel või jalgratta dünamo. Kas kellegil on kogemusi jalgrattadünamoga voolu tootmist nt telefoni laadimiseks?
Veel OT-d. Jalgratta dünamo kombineeritud (Alfa Laval) koorelahutajaga on möödunud aegadel metsatingimustes kasutusel olnud - nii valgustuseks, kui ilmselt ka raadio toitmiseks. Pole küll isiklikult proovinud palju pöördeid koorelahutaja võll välja annab aga ilmselt piisavalt, voolu saamiseks. Kui kedagi tõsisemalt selline kombo mõne metsaonnikese tarbeks huvitab vms, siis võin arvutist sobrada - üks ülevaatlik foto sellest peaks olema mul.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Jyrgenson » 03 Mär 2013, 14:38

Oleks huvitav küll. :idea:
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 63
Liitunud: 12 Aug 2011, 11:22
Asukoht: Tallinn - vana Läänemaa
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Martin » 03 Mär 2013, 17:53

Palun. Tea, kas see just nüüd Alfa Lavali toodang on aga miskine koorelahutaja siiski. Tänasel päeval portatiivsuse huvides saaks kaadervärgi ka vast alumiiniumist kokku kruvida.. Kahjuks pole mul kodust ega töö juures ühtegi töötavat lahutajat, et pöörded ära mõõta. S.t. kui kibe käsi peab olema, et pirn hõõguma või siis mingisugusele raadiokökatsile toidet jaguks :roll:
Manused
koorelahutajagen.jpg

Kasutaja avatar
Lauri_L
Huviline
Huviline
Postitusi: 112
Liitunud: 17 Veebr 2013, 23:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Lauri_L » 03 Mär 2013, 18:57

Minu tagasihoidlik arvamus oleks järgmine, et kui voolu vaja valgustuseks ning seadmetele pingega kuni 24V, siis on asendamatu Li-ion korduvlaetav aku. Need on kerged, kompaktsed ja odavad ning suhteliselt levinud. Pisike aku mahutab 5000+ mAh ning tööpinge on 3,7V. Külma ei karda, isetühjenemine minimaalne, mäluefekt puudub, saab laadida millega iganes (ka pisikese päikesepaneeliga). Kombineerimisvõimalusi iseenesest tohtutult.

Ka lärmakale ja ebaökonoomsele generaatorile on olemas täitsa lahe alternatiiv (muidugi maksab omajagu €€€), mida olen ise ka näinud ja käega katsuda saanud:

http://www.mastervolt.com/marine/products/gpx-12v/" onclick="window.open(this.href);return false;

Hübriidgeneraator, mis toodab kuni 6kW (12...220V) pidevalt, töötab ainult siis kui vaja. Võid vabalt paar päeva ökonoomselt toimetada (loe: voolu tarbida) enne, kui tööle hakkab. Kompaktne ning üllatavalt ökonoomne samuti. Kasutab ülikergeid väga suure mahutavusega Li-ion akusid.

Selga seda üksinda muidugi ei võta, kuid kui ollakse "pärapõrgus", siis vägagi huvitav lahendus. Näiteks veesõidukites paremat lahendust annab leida :), sest kütus mida kasutatakse muundatakse võimalikult suurel hulgal energiaks. Tavageneraator jookseb "tühja" ning energia läheb kaduma, sellest ka suur kütusekulu.
Suurim valik kvaliteettaskulampe Eestis!
Nitecore, Olight, Acebeam ja Armytek taskulampide ametlik maaletooja http://www.taskulambid.eu

Andri
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 30
Liitunud: 16 Dets 2012, 21:05
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Andri » 12 Mär 2013, 11:05

Tanel kirjutas:Näiteks siin http://www.osta.ee/gaasikiirgur-polar-i ... 92499.html on üks suhteliselt kompaktne ja võimas gaasikiirgur.
Mingit sarnast olen ehituslaenutusest rentinud ja toimis tõhusalt. Küttis ca 200 m2 aukliku ja lekkiva katusealuse -25 kraadiga päevapeale +1 peale. Siiski täitsa mitme suure agaga. Kiirgur võib olla suhteliselt kompaktne ja kerge aga gaasiballooni kohta seda küll öelda ei saa. Laenutuses pakuti kaasa ainult suuri punaseid, mida andis ikka sikutada ja probleemne oli ka tema transport. Lisaks suurusele ja kaalule lekkis iga teine balloon täitsa arvestatavalt ja autoga sain sõita ainult aknad pärani. Kindlasti tuleb järelkäruga vedada. Seoses gaasi pideva lekkimisega oli ka peavalu ja uimasus garanteeritud. Lekkisid ka riistapuu enda ventiilid ja ühenduskohad ja käimasaamine oli tükk tegemine. Aga noh ehituslaenutustes on enamik asju eelnevalt ribadeks lõhutud.
Aga kui jätta välja minu poolne negatiivne kogemus ja eeldada, et kasutada korras tehnikat, siis selle tehnoloogia kogemuse koha pealt soovitan konsulteerida väliürituste ja messide korraldajatega. Olen näinud messitelkides ja väliürituste sööma/jooma telkides erinevaid põleteid kasutusel. Oletan, et ei tohiks selliseid põleteid kasutada puidust metsamajades (mida Tõnu lisaks mainitud välitelkidele tõenäoliselt teha tahabki). Lisaks tuleohule ja gaasi lekke ohule vajavad nad pidevat värske õhu juurdevoolu, mis vajalik põlemisprotsessiks. Kinnises ruumis seega hapnikupuuduse tekkimise oht. Kõige ekstravagantsem näide läti kalameestest, kes peipsil kalastades kaubikus magades põletasid gaasisoojendit ja oma lõpu seal ka leidsid. sama hapnikuprobleem võiks ka kehtida diislipõletite kohta aga nendega kogemused puuduvad ja sõna ei võta.

Andri
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 30
Liitunud: 16 Dets 2012, 21:05
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Andri » 12 Mär 2013, 12:13

Andrus kirjutas:Tõnu, milleks sul seda generaatorit vaja? Mul on autos voolu tootmiseks adapter, mis teeb 12V-st 220V. Seda kasutan siis pikemal sõidul elektroonika tarbeks( valdavalt mingite akude laadimiseks). Pole küll katsetanud, aga kaua võiks toimida selline süsteem: mul kodus vana auto aku, selle laeks kodus toalaadijaga täis ning võtaks automatkale lisaks kaasa. Telklaagris toodaks siis adapteriga voolu sellelt lisaakult. Nii ei juhtu olukord, kus hommikul enam auto ei lähe käima, kuna aku tühjaks kulutatud.
On keegi proovinud, kaua selline laetud aku võiks voolu anda?
Ma täitsa testisin , tomib. Eraldi aku kasutamine väga õige mõte. Matkaautodel eraldi peal teine aku selleks otstarbeks. Sõiduato või kaubiku pealt soovitav võtta voolu nii vähe kui võimalik. Nimelt laialtlevinud autoakude tehnoloogia selline, mis võimaldab suurt käivitusvoolu ja kannatab ebastabiilset laadimist aga mitte pikalt tuhjaks kurnamist. Lisaks veel uuematel sõidukitel võib aku liigtühjenedes lisaks käivitusprobleemile veel ka elektroonikas midagi kapitaalselt nihu keerata. Isegi eraldiseisvalt vana autoaku kasutamine unusta ära, see hakkab tugevalt hapet välja ajama, on liiga hädine ja liigselt eralduvate gaaside tõttu tekitab tuleohu ja siseruumides mürgitab inimesed ära. Ja sama happe tõttu on transportimisel ümber minnes on kõik ümbritsev rikutud (eriti kui see juhtub auto pakiruumis). Ise kasutasin testis korralikku 80Ah kaubiku akut aga õige oleks kasutada sellist kraami, mis tuleb välja otsingusõna DEEP CYCLING BATTERY alt.

http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_cycle_battery" onclick="window.open(this.href);return false;

http://auto.howstuffworks.com/question219.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

pakutakse ka selliseid, mis sobivad auto käivitamiseks

http://www.justcarbatteries.co.uk/index ... eries.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Neid akusid on paljudes erinevates mõõtudes ja kaaludes ning käega katsuda ja kompetentset nõu saad Renovaarist (www. renovaar.ee). Kindlasti on veel ka muid kaubandusasutusi. Käisin seal viimati sügisel ja täpselt ei mäeta aga odavama otsa kaup algas 20 eurost. Meenutas suuruselt mopeediakut. Kõige suuremad letis vaatamiseks olnud variandid meenutasid traktoriakut.

Ühesõnaga nüüd siis ühe pimeda sügisõhtu valgus- ja kestvuskatsetusest: laadisin kodus aku täis ja installeerisin juurde 300w modifitseeritud siinusega 12v inverteri (ca 40 eur maksis). Niiskuskindlad IP44 pikendusjuhtmed otsa energia jaotamiseks. 12V valgusteid ei soovita, kuna need ropult kallimad ja saavad olla ainult toiteallika läheduses (voolud suuremad ja juhtmed jämedamad). 230v valgusteid on lai valik soodsalt saada ja neid saab pikendusjuhtmega kaugemale paigaldada. Valgustuseks kasutasin statiivi otsas olevaid niiskuskindlaid ehitusprožektoreid, mille sisse kruvisin kompaktluminofoor valgusallika (säästuka). Suurtesse 500W prožektori korpustesse panin 25W valgustid ja 150W omadesse 7W-sed. LED-d võiks olla popimad aga nende effektiivsus saastakates ainult marginaalselt parem ja mul oli kasutatud kola juba varasemast olemas. Öösel ja hommikul tuli ka korralik paduvihm ning valgustid ja pikendusjuhtmed jäid selle suhtes immuunseks. Suur prože ja üks väike valgustasid näiteks ära metsamaja ümbruse sellisel tasemel, et ligi kümnepealine seltskond sai ringi liikuda ja toreda õhtu veeta. Majas sees olid väiksemad lambid eri kohtades. Energiatarve oli 6 tunni jooksul kesmiselt ca 60 W. Järgmine päev läks elektroonika toiteks ca 30w 4 tunni jooksul. Testi lõpuks panin kodus järele 150W 32tollise teleka ja see lõpetas aku piinad 3 tunni jooksul. Aku pinge oli langenud 10.5 voldi peale.
Kui osta inverterit peenema tehnika töö toiteks, siis soovitan kallimat/kvaliteetsemat ja silutud siinusega. Minu säästuinverterist voolu saades (modifitseeritud siinus) hakkas telekas natuke inisema ja muusikakeskus õrnalt plärisema. Ainult akude laadimiseks ja robustsemate seadete toiteks vahet ei ole.
Sutsu infot nende siinuste kohta:

https://www.elfa.se/elfa3~ee_et/elfa/in ... inverterid" onclick="window.open(this.href);return false;

Lisaks on inverterite ja nende kvaliteedi puhul oluline näitaja jahutuse lärmakus ja kas ventilaator uhab kogu aeg ringi või vastavalt vajadusele.

Kogu eelpoolmainitud kola mahtus ühte sprdikotti + aku käeotsa ja tassimine oli sutsu tülikas küll aga väikse ürituse organiseerimisel väike pisiasi. Automatkal või parkimisplatsi lähedal laagrisse jäädes aitab pimedasse aega tagasihoidlikku päevapikendust tuua küll (või siis tsivilisatsiooni e-hüvesid). Niisama ringi kolades ei oleks tõenäoliselt otstarbekas. Ringi kolades väiketehnika toiteks ja laadimiseks raha liigkülluse korral soetaks mõne PowerMonkey tüüpi tegelase.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Jyrgenson » 12 Mär 2013, 14:59

Suured tänud kaasa mõtlemast, oli abiks.
Metsamaju või onn kiirguriga kütta pole plaanis, pigem ainult suuremaid telke.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 63
Liitunud: 12 Aug 2011, 11:22
Asukoht: Tallinn - vana Läänemaa
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Martin » 24 Mär 2013, 13:36

Kuna tekkis ootamatu vajadus elektritootmiseks kõige uuemas Eesti metsavendade punkris ( 8-) :lol: ) siis sai see koorelahutaja süsteem valmis tehtud. Võll mille külge dünamot ühendada annab välja umbes 4200 pööret - peaks nagu piisama aga.... vahelduvvoolu dünamo jõutarve on nii suur, et kui dünamo voolu andma hakkab siis jõuab vänta heal juhul pool tuuri pöörata :cry:
See seletab ka selle, miks pildil nähtul oli treitud kollektor alalisvoolu saamiseks. See ei tarbi niipalju jõudu :?

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 888
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Tanel » 24 Mär 2013, 14:41

Veelkord generaatoritest rääkides leidsin sellised variandid mis on tunduvalt vaiksemad, ökonoomsemad ja kergemad kui laiemalt levinud isendid. Taolisi kohvergeneraatoreid olen Soomes trehvanud.
Väiksem: http://www.stokker.ee/generaatorid/kerg ... p:1041844/
Suurem: http://www.stokker.ee/generaatorid/kerg ... p:1521424/ Suuremal on ka 12V väljund ja mõõtmed pidid olema u 40x40x20cm vms.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Voolu tootmine looduses?

Postitus Postitas Jyrgenson » 25 Mär 2013, 15:04

Väga asjalikud kenekad.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline