Kui väikese lapsega väliööbimisega loodusesse minna?

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Veebr 2013, 07:29

Eks see on selline küsimus, mis ilmselt sõltub sellest kui palju lapsevanemad oma lapsest hoolivad ja kui palju teda hävitada soovivad. Ehk siis hoolivad ja püüavad luua lapsele seikluslikke väljakutseid mille teostamiseks on vaja pingutada ja vaeva näha, aga mille tulemusena laps karastub (vaimselt/füüsiliselt) ja areneb. Lapse hävitamine, aga tähendab tema ülehellitamist ja pidevas turvtsoonis hoidmist kus lapsel puuduvad väljakutsed ja paraku arenemiseks pole ka just kõige soodsamad tingimused. Aastate pikkune laste ja noorsoo töö kogemus on minus kujundanud arvamuse, et lapse kõige suurem vaenlane on tema ema ja emadel tuleks vahetult peale lapse ilmale toomist vanemlikud õigused võtta, mida oleks võimalik tagasi saada alles aastate jooksul, tõestades oma sobivust lapsevanema rollis.
Õnneks 23/24 veebruar oli ilus nädalavahetus, mis näitas et olukord pole päris lootusetu. Meie meeldivas seltskonnas olid mõned lapsevanemad kes võtsid kaasa oma tütred, üks oli 5 aastane ja teine 11 aastane. Väiksem tegi isegi 3,6 km suusamatka auto juurest laagripaigani. Mõlemad tüdrukud olid parajad entusiastid. Ehitasid ise lumeonni, leidsid omale erinevaid tegevusi laagripaigas ja ööbisid välitingimustes. Vanem tüdruk magas 2 ööd lumeonnis ja väiksem ühe öö telgis. Külma oli -15/16 kraadi. Tüdrukud olid väga tublid ja said kõigega ilusasti hakkama.
Ühe neiu isa on ka meie foorumi kasutaja, aga kasutajanime siin mainima ei hakka, sest kunagi ei tea milline inimene seda postitust loeb ja leiab, et nii ikka ei tohiks. Igal juhul tubli isa kes oma tütrega niimoodi välja tuli sellistes tingimustes – minu sügav austus ja lugupidamine!
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
MoralFibre
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Kui väikese lapsega väliööbimisega loodusesse minna?

Postitus Postitas MoralFibre » 27 Veebr 2013, 09:34

Siin peaks ka täpsustama mida mõeldakse väliööbimise all. Juttu lugedes sain aru, et silmas peetakse siis talvist väliööbimist.
Endal poiss sai täna kolmeseks ning on viimasel kahel suvel korduvalt telgis ööbinud. Ja kui päris sulaks ei lähe siis sel nädalavahetusel saab ka esimese talvise väliööbimise juurde linnukese kriipsutada.
Muuseas kui lapsele igasugu vahvaid välitegevusi ette sööta (matkamine, lumeonni ehitamine, pähklite korjamine, seenel käimine jne.), teda mitte kaheselt alates läpparite, päädide ja Cartoon Networkiga ära mürgitada ning temaga suhelda ja tegeleda nagu normaalse inimesega mitte ninnu-nännu keeles, areneb ka tema enda sõnavara ning keeleline väljendamine kordi kiiremini. Lisaks juba eelmainitud immuunsussüsteemi tugevnemine ja karastumine. Ja olgem ausad, põnniga koos lumeonni ehitamine on palju vingem ja mälestusväärsem kui lapse multika ette ja enda teleka ette sättimine.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 27 Veebr 2013, 12:54

Jyrgenson kirjutas: Aastate pikkune laste ja noorsoo töö kogemus on minus kujundanud arvamuse, et lapse kõige suurem vaenlane on tema ema ja emadel tuleks vahetult peale lapse ilmale toomist vanemlikud õigused võtta, mida oleks võimalik tagasi saada alles aastate jooksul, tõestades oma sobivust lapsevanema rollis.
Ei jaksa praegu vaielda ja oma positsiooni lähemalt valgustada, aga nats radikaalsevõitu sõnavõtt. Sageli kipuvad kõrvalt vaadates silma jääma just ekstreemsemad näited, kaspole.

Oma mätta otsast vaadates näen sageli olukorda, kus mehed on kõvad matkajad, talvised väliööbijad, tsivilisatsioonipõlgurid ja kaljude küljes kõõlujad aga see ei kandu kuidagi lasteni, kes on väikesed ja tülikad ja lahedamate asjade ettevõtmiseks pidurid. Nii jääbki laste loodusesse viimine/suunamine, nendega matkamine, suusatamine ja puu otsa ronimine emade ülesandeks, kes seda valdavalt üsna edukalt teevad. Minu tutvusringkonnas.

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 27 Veebr 2013, 14:31

Pigem kalduksin ka Kivisisaliku leeri - küll kahjuks kohati leiab ka seda liig lutitamist ja nunnutamist aga päris nii ei saa küll öelda, et emad on laste matkamisest võõrutamise peasüüdlased.

Kui vaadata kasvõi foorumi soolist jagunemist siis pakun, et meeste ülekaal on päris suur. Kuna paljudel on ka järeltulijad ning naised siis edasi võiks vaadata palju mehi käib siis lastega matkamas... siit ehk saabki välja lugeda, et seda suurt matkahuvi mehed siiski nii üllalt edasi kanda ei taha. On loomulikult ka erandeid aga tõelise matkamise leiavad lapsed siiski lõpuks millalgi tulevikus kui saavad teoks iseseisvad matkad kus
õpitakse läbi vigade ja õnnestumiste. Loomulikult siis kui füüsiline võimekus on hakanud tasakaalustuma - käiakse esivanematega koos matkamas ja õpitakse nn. vanu tarkusi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 01 Mär 2013, 16:21

Eks ma olen neid tublisid emasid ja isasid ka ikka üksjagu näinud. Lihtsalt suurem osa on kahjuks teistsugune. Oma radikaalse seisukoha ütlesin sellepärast välja, et ma ei ole oma olemuselt poliitiliselt korrektne inimene. :D Ma ei püüa mitte kunagi teistele meeldida ja rääkida ainult toredatest asjadest. Kui mul on arvamus, siis olgu see milline tahes ma ei häbene sellest rääkida. Kui see kedagi puudutab, siis vabandan. Kõik mida julgen mõelda julgen ka öelda. :idea:
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Regina
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Regina » 03 Mär 2013, 15:28

Mina emana (poja emana), ütlen seda,et emad ikka kipuvad oma võsukesi üle nunnutama ja pabistama juba ette selliste väliööbimiste ees.Minu poeg on minuga looduses käinud päris palju väiksemana ja nagu praegu paistab on see talle kasuks tulnud.Momendil on muidugi olukord ,kus ta ei tule nii väga naljalt vanematega kaasa,sest on juba täisealine ja õpib Maaülikoolis. Tal on omad huvid ja tegemised hetkel. Loodan väga,et kunagi huvi metsa vastu taas tekib või tärkab tema sees. Ütlen seda, et mida väiksemad on lapsed, seda kergem on neid endaga kaasa meelitada metsa (loodusesse),sest lapsed on uudishimulikud ja tahavad kõike uut proovida.Takistuseks ei tohiks olla ka talvised miinuskraadid, sest ka lastele müüakse kvaliteetseid talverõivaid ja kindlasti on vaja soe pesu ja soojad sokid.
Isiklikult arvan,et paljud naised ei luba oma mehi lastega metsa puhtalt usaldamatuse pärast. Kodus on ju näha, et mees on diivani ilu eest , joob õhtuti ehk mõne õllegi ja ei oska seal midagi peale hakata ei lapse ega muude toimetustega, sest ega ju paneelmajas polegi nagu meestetöid.
Naiselikku ilu on ka metsa vaja...

Kasutaja avatar
triibuline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas triibuline » 04 Mär 2013, 23:17

Mul on ka mulje, et paljud kõvad "matkaisad" lihtsalt ei taha oma ekstreemsusjanu ja/või mugavuse latti allapoole lasta. Vaimusilmas ilus nädalavahetus: vantsid aga mugavalt (või rassid metsikult kaloreid kulutades, kuidas kellelgi) vaid oma tahtmisi arvestades kuskile sihtpunkti, seal olemine mugavaks ja kukud (pool)horisontaalis tähti vaadeldes filosofeerima... AGA: mõneaastane jõnglane seltsilisena muudab kardinaalselt liikumisviisi ja -vahemaid, tähelepanu keset jne. Unusta rahulik olesklemine.

Ema seisukohast: loomulikult kui mees ütleb, et läheb teiste tüüpidega -15C paariks ööks metsa telksauna ja ööõllekest nautima, siis ilmselt ükski ema ei hakka oma võsukest kaasa sokutama, eriti kuna peredes kipub ju nii olema, et nt ka väljasõitudeks on meespoole vastutusel auto ja selle võtmed, naispoolel aga kogu muu kupatus alates ööbimiskraamist-vahetusriietest ja lõpetades kõiksugu asjandustega saja eri olukorra lahendamiseks, et hoida lastega ettevõtmised kontrolli ja nauditavuse piires.

Seega Jyrgenson, ää siis nüüd nii karm ka emade vastu ole. :) Saada ikka parem isad eksamile: mis ekstreemsus see seljakoti üle maastiku transportimine ikka on, aga vot nt viis väikest vahelduva eduga hüperaktiivset ja hüperjonnakat jõmmi koos nende tujude ja küsimustega metsast läbi vedada nii, et kõik põnnid lõpuks ühes tükis on (ja enda närvid ka ikka) - vot see on juba midagi! :P

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Mär 2013, 00:10

Üldiselt minu algse postituse mõte oli kiita isa kes oma tütrega metsa tuli, aga nüüd hakkab teema vaikselt selliseks sugude vaheliseks hõõrumiseks kiskuma.

Kasutaja avatar
triibuline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas triibuline » 07 Mär 2013, 21:56

Loodetavasti ikka ei kisu, sest tegelikult ju mõlema sugupoole hulgas on rohkesti nii imevahvaid kui ka jubedaid isendeid. (Lihtsalt see emade kapsaaeda visatud kivi oli natuke liiga jurakas ja kippuski su põhisõnumit varjutama ;) )

Kuna enam õiget teemat ei leidnud, lisan siia samasse veel kiidusõnad hiljutise "seljakoti-raamatu" kohta - eile röövis see mitu unetundi ja sama on oodata tänagi, nii et kaon nüüd taas selle seltsi. Aitäh! :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Mär 2013, 22:25

Nõus sinuga selle juraka kivi suhtes ja ega ma saan ise ka aru, et poliitiline korrektsus pole just minu leivanumber. Üks väike tähelepanek elus enesest, inimeste provotseerimine võib teinekord viia väga huvitavate mõttevahetusteni kuhu muidu poleks jõutudki. See paneb omavahel suhtlevaid inimesi avanema.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 09 Mär 2013, 18:26

Ma vbl ise reageerisin (üle?) pealkirja poolt esimese postituse suhtes tekitatud ootuste tõttu, arvasin, et teema ja sisu kuidagi üksüheselt vastavuses on. Aga ikkagi hea mõte lastega seotud kogemused ja nipid kokku koguda siia...

Kasutaja avatar
Bls
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Bls » 21 Mai 2013, 09:42

Eelmisel suvel käisime 1,5a tüdruku ja 3,5a poisiga looduses telkimas. 1 öö olime mererannas ja teise paksus metsas. Lastele väga meeldis. Matkamas otseselt ei käinud, jalutasime niisama telgi ümbruses ringi ja sõime metsa alt marju. Igatahes lapsel peaks juba omad jalad all olema, kui telkima minna, siis on natuke mugavam ikkagi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 21 Mai 2013, 10:24

Äärmiselt hea mulje jäi möödunud nädalavahetusest, kui telkisime ühe öö Alumati järve ääres. Nimelt kõige noorem telkija oli pooletise aastane Mattias kes sai kõigega suurepäraselt hakka. Tema ema oli küll natuke mures selle pärast, et poisiklutt vahel oma olemasolust valjuhäälselt märku andis, aga tegelikult on see täiesti normaalne. Mehel oli oma arvamus mida ta aegajalt vürtsitas "berak" tantsu osavate liigutustega metsamaastikul. Samuti pidas ta end ka öösel korralikult üleval, et seganud norskamisega kedagi.
Leian, et mida varem lapsed looduse keskele ööbimisega viia seda iseseisvamaks ja tugevamaks nad vaimselt ja füüsiliselt saavad. :idea:

Kasutaja avatar
Pets
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Pets » 21 Mai 2013, 10:51

Tõnu, olen sinuga 101% nõus. Mäletad seda Jaanipäeva Pakritel? Ema ja poeg olid meist ca 500m taga pool ja sellel kuumal suvepäeval oli päris pikk matk, endalegi tundus kurnav ja vahepeal kuuldus tagant poolt mingit häält mis tähendas vaid seda, et väikemehega on kõik korras. :D ma täpselt ei mäletagi mis selle poisi vanus oli
It's nice to be important, but it's more important to be nice!

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 21 Mai 2013, 11:16

Ma arvan, et selline kuni 3 aastane võis olla ja tookord me olime vist 3 ööd telkides ja iga päev sai päris palju liigutud.

Kasutaja avatar
triibuline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas triibuline » 22 Mai 2013, 22:14

Jyrgenson kirjutas:Samuti pidas ta end ka öösel korralikult üleval, et seganud norskamisega kedagi.
:idea:
Mis viga väiksel tüübil mõnusalt magada, kui hoopis kuskilt naabertelgist kostus taustaks meloodilist uinutavat norskamist, mis vahel isegi natuke konnakontserti varjutama kippus :P

Laseme nüüd osalistel (st suurematel ikka!) natuke taastuda ja siis varsti jälle! Vahepeal vaja vaid välja mõelda, kuidas matkalaud ja tarbivaiad maa külge betoneerida ning ka muu allameetrise silmis huvitav kraam puu otsa ohtutusse kõrgusesse kolida.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 22 Mai 2013, 22:17

triibuline kirjutas: Laseme nüüd osalistel (st suurematel ikka!) natuke taastuda ja siis varsti jälle! Vahepeal vaja vaid välja mõelda, kuidas matkalaud ja tarbivaiad maa külge betoneerida ning ka muu allameetrise silmis huvitav kraam puu otsa ohtutusse kõrgusesse kolida.
Mulle tuli sellega seoses meelde üks väga ammune kalalkäik, mille raames suht äsja jalgele saanud tütretirts avastas et talle meeldib hullult õllepurkide põhju kummutamas käia. Ülejäänud laagerdamine möödus valdavalt purgivalves või siis silmist lastust purke lapse käest ära tirides....

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 22 Mai 2013, 22:35

Kivisisalik kirjutas:
triibuline kirjutas: Laseme nüüd osalistel (st suurematel ikka!) natuke taastuda ja siis varsti jälle! Vahepeal vaja vaid välja mõelda, kuidas matkalaud ja tarbivaiad maa külge betoneerida ning ka muu allameetrise silmis huvitav kraam puu otsa ohtutusse kõrgusesse kolida.
Mulle tuli sellega seoses meelde üks väga ammune kalalkäik, mille raames suht äsja jalgele saanud tütretirts avastas et talle meeldib hullult õllepurkide põhju kummutamas käia. Ülejäänud laagerdamine möödus valdavalt purgivalves või siis silmist lastust purke lapse käest ära tirides....
Kui rääkida looduskasvatusest siis tundub veider, et praktika käib koos täiskasvanute "karastusjookidega". Ma ei ole napsitamise vastane aga eestlaste niigi suur napsilembus algabki ju mõttemaailmast. Loodusega koos ei pea ju lapse silmis tähendama ilmtingimata koos alkoholiga lõõgastumist.

Eks iga lapsevanem kasvatab oma järeltulijaid oma oskuste ja arusaamade järgi seega ei maksa minu postituse peale suurt diskusiooni luua aga kuna antud teema kiskus kuidagi veidraks siis tundus mõistmatu selline looduskasvatus. ;) cheers!

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 22 Mai 2013, 22:48

Siin näen kohe põhjust uue, huvitava teema alustamiseks. :idea:

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 23 Mai 2013, 01:11

Njah. Uus teema ei anna päris seda edasi mis siin küsiti.
Mind ennast on päris palju häirinud kuidas tuleb noor ema väikse tirtsuga loodusesse ja esimene asi mis ta teeb, on "Pššt" (Õlle avamise heli).
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 24 Mai 2013, 11:37

Vbndst, ma juhatasin nüüd küll seltskonna oma teemaarendusega rappa. Ei plaaninud küll metsas pummeldamist pooldada, aga samas ei tundu mulle kuidagi imelik et kui mitmeks päevaks kohapeale laagerdama ja kala püüdma minnakse, siis on lisaks väikestele lastele ka mõned õlled kaasas. Ise ma muuseas üldse õlut ei joo, ja enamikkui muudest alkohoolsetest jookidest ka mitte.

Aga põhiteema ehk lapse vanuse juurde tagasi tulles: minumeelest on siin varem nimetatud vanus 1+ täitsa OK, roomava lapsega on tüütu telkida, olen proovinud, kütab täiskäigul võsa poole ja jääb sinna kinni. Tegelikult on see 1-2 veel väga mugav vanus, kus saab lapse seljakotti pista või mõne muu abivahendiga kohale kärutada ja laps rõõmustab lihtsalt selle üle et on uus ja huvitav koht ja oma vanemad. 3-5 aastast seljas ei tassi ja siis peab rohkem arvestama nende käimismaa ja motivatsiooniga. Või siis tegelikult vastupidises järjekorras.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist