Lastega looduses ja väike/suur naps?

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Lastega looduses ja väike/suur naps?

Postitus Postitas Jyrgenson » 22 Mai 2013, 23:04

Kuna siin selline küsimus juba ühes teises teemas tekkis, siis võiks mõtteid vahetada. Eks erinevatel inimestel on erinevaid seisukohti ja arvamusi. Teooriaid sellest mis milleni viib on erinevaid, põhjus ja tagajärg. Nii ka vanemad valivad erinevaid teid oma laste kasvatamiseks läbi selle mida lubavad või piiravad. Ise ma olen pigem sellise vabakasvatuse pooldaja kus lapsele antakse endal valida ja vanem selgitab lapsele erinevate valikute tagajärgi. Kui ka midagi keelatakse/piiratakse, siis ka selgitatakse miks. Paljude arust on vaba kasvatus kasvatamatus, aga tegelikult mitte. Vaba kasvatamatus ja vaba kasvatus on pigem vastandid.
Aga foorum on avatud ja laskem mõttel lennata.
Omast kogemusest võin öelda, et oma kasupojaga jõime saunas esimesed õlled siis kui ta oli 9 aastane. Juhtus see Tudu metsaonni saunas. Peale leili ja õlut käisime ka jääaugus. Täna ei joo mina enam õlut ja minu arust ka tema mitte eriti. Samuti oma sõprade seltsis veedetud pidudel on ta pigem üks kainemaid tegelasi. Alkoholi valikul on ta üsna n.ö valiv, nagu ma isegi. Kui oma maksa kahjustada, siis mitte seda odavalt anda. Tundub, et see kuidas ma talle kunagi alkoholi tutvustasin on täna positiivse jälje pigem jätnud. Positiivse selles mõttes, et ei liialda selle tarbimisega.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Lastega looduses ja väike/suur naps?

Postitus Postitas Metavo » 23 Mai 2013, 01:06

Ma esimest korda olin purjus kolmeselt. Oma algatusel. Ei ütleks et sellest miskit positiivset oleks saanud, lisaks on mälestusi mida ei mäleta.
Mõneti võiks tegelikult anda aru ka, miks on lastele alkohol keelatud. Jah, ühekordne joomine ilmselt palju ei mõjuta, kuid kasvueas keha on kõige adapteeruvam, ning inimesed kelle keha on harjunud alkoholiga, on harilikult inimesed kes ilma ei saa hakkama.
Ilmselt on hea küll kui laps proovib ära vanemaga koos, mitte omasuguste, kogematutega kes kipuvad end maani täis kaanima ja siis mööda majade seinu roomama.
Milleni jõuda tahtsin, on, et kõik on OK kui sellest harjumust ei saa.

PS. Kus see Tudu metsaonni saun asub? :shock:
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 23 Mai 2013, 06:25

See saun viidi ära juba pea 10 aastat tagasi, kardeti et rabamets pannakse põlema. Tänu saunale oli Tudu metsaonn päris popp peo panemise koht kunagi.
Aga jäägem teema juurde.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 23 Mai 2013, 10:28

Nõus. Kuna alkohol on siiani tegelikult väga kergesti kätte saadav ka neile, kellele see lubatud ei ole, on minu enda kogemusest selline metoodika toimiv, võsukestele anda mekkida kodus ja seletada ära, mis toimub sinuga ja mida kurja teeb - miks pole lahe hommikul mälumängu mängida ja oksendada oma trepikoja ette. Oluline roll on "ägedast" staatusest välja langemisel võsukese egol end teisiti toita lasta (Kunas "ägedate" poolt võib küllaltki negatiivset tooni saada).
Väga kahju on inimeste oskamatus kultuurselt alkoholi tarbida, tehakse seda tühja kõhu peale ning eesmärgiga võimalikult kiiresti teadvus kaotada, söömisest ja seltskonna melust pole mõtet siin mainidagi.

Rääkides alkoholi tarbimisest saunas, olenemata tema kangusest - siis kuumas keskkonnas laguneb alkohol inimese organismis natukene teist teed pidi (mürgisemaks), üritan allika ja täpsustused välja tuua.

Lapsi mul pole. Olin hiljuti just päris ametlikult laps. Minu jaoks naps olgu kange, eesmärgipärane (kange) ja väikeses koguses manustades.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
triibuline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas triibuline » 24 Mai 2013, 00:33

Ausalt öeldes polegi sellele niisugusest küljest veel mõelnud - ilmselt mu oma laps veel liiga väike ja mu tutvusringkonna inimesed pole mingid läbustajad nagunii. Ma ise ei tarbi lapsega olles alkoholi eelkõige seepärast, et ma oleksin alati võimeline selgelt tegutsema või autot juhtima. Mis iganes juhuks.... Ja minu meelest on elementaarne, et ka siis, kui mõlemad vanemad koos lapsega kuskile lähevad, püsib vähemalt üks neist täiesti selgena (ja teine vähemalt sobivas kainusastmes).
Eelnev oli siis vastutuse aspektist.

Eeskujule mõeldes: olen nõus, et pigem nähku laps kodus normaalset tarbimist kui aeg-ajalt perepidudel häälekat seinte ja põrandate kallistamist. See peaks näitama, et alkoholi on võimalik ka mõistlikult libistada (ja nautida!). Muidu jääbki ainsaks eeskujuks omavanuste, kuskilt pudeli hankinute eufooriline umbetõmbamine.
Aga kindlasti tuleb näidata ka seda, et lõbusad hetked on võimalikud ka täiesti ILMA promillideta, muidu võib tekkida va harjumuse probleem. Pole ju vähe neid, kes teevad seltsielu taustaks aegamööda tõstesporti (mis siis et "kergete raskustega") vaid harjumusest, mõtlemata, kas neil ikka tegelikult ongi otseselt mingi joogi isu. Ükskõik kuhu minnes õllepurkide vms kaasakrabamine tuleb juba nii automaatselt. Mul näiteks sellist harjumust pole, pigem vaatan, et magusatagavarad ikka kaasa saaks ;). Muidugi tuleb vahel isu mingi maitse järele, ja siis miks mitte.
Aga seltskonda, kus heaks äraolemiseks on vaja "käpad maha" saada, ei taha ma ka ise minna, ammugi siis veel ükskõik mis vanuses last viia.

Mind häirib liigne ja mõtlematu alkotarbimine, kuid lapse täielik isoleerimine sellest teemast on tänapäeva ühiskonnas sama võimatu kui tema isoleerimine internetimaailmast. Pigem tulebki siis õpetada sellega arukalt toime tulema.

Vabakasvatuse teema lahkamine läheks liiga pikaks, sest kardetavasti ei pea kõik sellest rääkides üldse mitte sama asja silmas.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline