Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Postitus Postitas wagner » 15 Jaan 2019, 15:20

Arvestades, et vedelat vett ei ole ja sulatada ei saa, siis tühi kõht tundub pigem teisejärgulise probleemina ning taandumine ainsa variandina. Lume söömine pikema aja jooksul vist jätkusuutlik variant ei ole?

seeneline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv

Postitus Postitas seeneline » 15 Jaan 2019, 16:35

Hendrik kirjutas:
15 Jaan 2019, 14:59
SITUATSIOON 2

... Läksid jälle toredasti talvel matkama, aga juhtus selline tobe lugu, et kaasa võetud priimused mingil põhjusel ei funktsioneeri ja hoolimata usinast meisterdamisest enam tööle ei hakka. Muidu oleks ju kõik ok, aga valitud piirkond on selline et pole puuraasugi ja seega midagi sooja valmistada ei saa, matk aga peaks kestma veel vähemalt nädala (st. alles on nädala toiduvaru). Et veel haavale soola raputada, pole kuskil leida ka vedelat vett. Söödavad produktid on matkale valitud vastavalt oma tavapärasele menüü koostamise loogikale. Mida teha ja kas veaks selle nädala välja ka külmapajukil või tuleks kohe taanduma hakata?
Esimene uitmõte - Juhul, kui priimuse kütuseks on vedelik ja see on alles, siis ehk oleks võimalik toidunõudest moodustada midagi põleti laadset!?

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 16:37

Tarmo kirjutas:
15 Jaan 2019, 12:59
Tarmo kirjutas:
15 Jaan 2019, 09:05
...., praegu otsitakse ka kahte üksikut matkajat, ühte olevat viimati Jumindal nähtud, teine pidi kuhugile Kesk-Eestise minema.
Tegemist siiski ühe matkajaga :
https://m.facebook.com/groups/226472274 ... 5445256321
Matkaja leitud, kuid kahjuks surnuna.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Jaan 2019, 16:48

Peab tunnistama, et mul pole aimugi, kui palju suudaks ööpäevas kerekuumaga lund veeks muuta.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Jaan 2019, 17:00

mrWilson kirjutas:
15 Jaan 2019, 15:06
Erinevates situatsioonides võiks ka ära märkida kas matkajaid on üks või mitu? Millised on ilmaolud (sest "talv" on liiga lai mõiste)? Sellest oleneb enamus asju.

Kuna sinu situatsiooni järgi andis pliit saba kohe matka alguses (jäi selline mulje), siis on mõistlik katkestada ning proovida hiljem uuesti. Niisama kaerahelbed taskus mööda lumelagendikke hulkuda ei ole kuigi hea mõte.
Matkajate arv ei muuda siin eriti asja, mitmekesi on näkku sööki ja vett ikka samapalju. Ilm on vahelduv, nagu ikka. Kui midagi erilist välja toodud ei ole, siis talve puhul võiks arvestada sellise mõnusa talveilmaga, -10 kanti ja pole kole tuuline vaid pigem vaikne/tavaline ilm.

Seda kas saba sai matka alguses või mitte, võib igaüks ise pakkuda, võibolla olid juba nädala matkanud :) Taandumine võtaks eeldatavalt vähem aega kui nädal, küsimus pigem selles kas saaks kuidagi hakkama või peaks kohe jalad selga võtma. Võib muidugi võtta ka selle nurga alt, et tuleb ka terve nädal taandumist vastu pidada, samal ajal liikudes.
Viimati muutis Hendrik, 15 Jaan 2019, 17:03, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 15 Jaan 2019, 17:03

Tarmo kirjutas:
15 Jaan 2019, 16:37
...

issand... Kas on teada täpsemad asjaolud, et mis juhtus?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Jaan 2019, 18:25

Hendrik kirjutas:
15 Jaan 2019, 17:00
Matkajate arv ei muuda siin eriti asja, mitmekesi on näkku sööki ja vett ikka samapalju.
Muudab siiski. Üksi pead kõigega ise hakkama saama. Sellisele matkale minnes eeldaks siiski mitme matkaja ja ka pliidi olemasolu. Aga no kui kuri saatus nii kord juba otsustas...

Hendrik kirjutas:
... ja pole kole tuuline vaid pigem vaikne/tavaline ilm.
Lagedal väljal mõnus vaikne talveilm? Kui tihti seda juhtub?

Hendrik kirjutas:
Seda kas saba sai matka alguses või mitte, võib igaüks ise pakkuda, võibolla olid juba nädala matkanud :)
Sinu kirjelduse järgi võib arvata, et matk toimub polaaraladel. Loodetavasti pandi kahe või enam nädalasele matkale minnes varustus kelkudele.

Oleneb millal õnnetus juhtub. Kui kohe alguses siis on valik katkestada ja tagasi pöörduda. Kui teekonna keskel siis valida kergem tee kas edasi või tagasi. Lõpu poole on niigi selge, et tagasi pöörduda pole mõtet. Aga kui küsimus on lihtsalt selles, et kas jääd ellu või mitte siis pakun, et jah, ellujäämiseks on šansid suured. Seenelise uitmõttel on jumet.

Sellele küsimusele oskab Timo Palo kindlasti kõige paremini vastata, meie siin lihtsalt eeldame:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 18:45

fred7 kirjutas:
15 Jaan 2019, 17:03

issand... Kas on teada täpsemad asjaolud, et mis juhtus?
Ei tea kahjuks, delfis veidi infot üleval :

"Maastikuotsinguga alustati uuesti täna ennelõunal ning kell 13.15 leiti mehe surnukeha vabatahtlike abiga soisest metsast.
Vabatahtlike abiga leiti ta umbes pooleteise kilomeetri kaugusel oma sõidukist, mis oli tee äärde pargitud. Esialgse hinnangu järgi ei põhjustanud tema surma kuritegu, tema surma põhjuse selgitab ekspertiis".

http://m.delfi.ee/article.php?id=85032539
Igatahes kaastunne omastele ja sõpradele.
Viimati muutis Tarmo, 15 Jaan 2019, 19:01, muudetud 1 kord kokku.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Jaan 2019, 18:59

Et terve nädala midagi ei leia, mida põlema panna, tundub väheusutav.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 15 Jaan 2019, 19:42

Nohik kirjutas:
15 Jaan 2019, 18:59
Et terve nädala midagi ei leia, mida põlema panna, tundub väheusutav.
Venemaa tundraaladel ilmselt siiski võimalik. Kui seal suvel üht-teist kasvabki, siis talvel on see kõik 2-3 meetrise lumekihi all.

Sooja toidu puudumine on energia taastamise koha pealt muidugi suur miinus, aga minu arvates hoopis suuremaks probleemiks saab see, et sul pole vett/vedelikku. Lumest vee sulatamine kehasoojuse abil pole kõige lihtsam/kiirem tegevus - mõned aastad tagasi proovisin ise: panin pisikesse lapikusse pudelisse lund ja selle pükste tasku - paar tundi hiljem oli see muutunud märjaks lumeks, aga veel mitte veeks (põue pannes ilmselt oleks saanud juba juua, aga mõne suure lonksuga oleks see otsas). Samas kottide-kelkudega rassides peaks päevas arvestama umbes paari liitriga. Kui vesi olemas võib tatra, helbed, müsli, v.m. (v.a. makaronid) sinna likku panna + veidi soola ning 2-3 tundi hiljem on see plöga juba täitsa söödav.
Kui situatsioon2 juhtub mägedes, siis on ainus valik kiire taganemine, sest kõrgustes ilma veeta on oht organismile kordades suurem (võid ilma jääda näppudest-varvastest).

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 15 Jaan 2019, 20:36

Siin on küsimus vee olekus (vedel vesi vs lumi), mitte selles et kehasoojus ei suudaks seda üles sulatada.
0.7 l plastikust veepudeliga, mis alguses on vett täis olen 4-5 talvel matkanud, pudel nööriga kaelas - iga lonksu järel pudel lund täis, kork peale, raputad ja uuesti lund täis.
Keha omandab vett kõige paremini väikestes kogustes ning tihti juues - püüan üleval olles juua vähemalt 3x tunnis väikeste lonksudega, usun et joon iga päev ligi 2 L, vähemalt 1,5 L igatahes.

REGA1872 kirjutas:
15 Jaan 2019, 19:42

Lumest vee sulatamine kehasoojuse abil pole kõige lihtsam/kiirem tegevus - mõned aastad tagasi proovisin ise: panin pisikesse lapikusse pudelisse lund ja selle pükste tasku - paar tundi hiljem oli see muutunud märjaks lumeks, aga veel mitte veeks (põue pannes ilmselt oleks saanud juba juua, aga mõne suure lonksuga oleks see otsas).

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Jaan 2019, 21:39

Ilmselt mingi veekindel kott ihule ligemal sulataks kiiremini kui pudel, aga eks jälle jahutab ka hästi.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 21:52

Hendrik kirjutas:
15 Jaan 2019, 14:59
SITUATSIOON 2
Olen selline ülemuretseja ja kannan pikemal matkal lisaks priimusele ka kaasas eriti väikseks kokku käivat ning kerget Emberlit tüüpi risupõletit (antud situatsioonis kasutatav koos piirituse põletiga), õllepurgist tehtud can stove piiritusepõletit ja väikest 100 ml lapikut pudelit 80 kraadise joogipiiritusega. Samuti kasutan veefiltrit. Aga kasutatavad söögid on küll jah sellised, mille valmistamiseks läheb vaja kuuma vett.
...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 16 Jaan 2019, 09:38

Äkki tõstaks siit teise juhtumi juurest teemad lahku?
Siis saab ka esimese analüüs veel edasi areneda.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 16 Jaan 2019, 09:51

Metsamyhin kirjutas:
16 Jaan 2019, 09:38
Äkki tõstaks siit teise juhtumi juurest teemad lahku?
Siis saab ka esimese analüüs veel edasi areneda.
Las olla koos, teema siiski üks. Pane lihtsalt kommentaari algusesse, et Sit.1 ja anna tuld. Neid situatsioone tuleb ilmselt veelgi, mul endalgi üks mõttes ja kui teema vaibuma hakkab, siis viskan üles.

Panen lingi ühele selle nädala ETV saatele, mis ka otsapidi teemasse läheb;
https://etv2.err.ee/896555/plekktrumm-timo-palo
Üks hea mõte, mis mulle sealt meelde jäi oli ´keha võib küll väga heas vormis olla, aga kui vaim alla annab, siis lähevad asjad suht kiiresti allamäge´. Meie poolt arutatavates situatsioonides on põhimõtteliselt sama - seni kuni suudad kainelt mõelda ja tegutseda säilivad ka pääsemislootused.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 16 Jaan 2019, 12:13

Situatsioon 2. Ma näeks sellist situatsiooni suht hästi ette kuskil tundras, mõnes mõttes on see analoog meie Uuralite matkale, kus küll oleks kiiremini välja saanud kui nädalaga, aga puid võis nii mõneski orus vaid ette kujutada. Esimene ja suur probleem on vesi, söögiga on seis umbes selline, et 2/3 toiduainetest on söödavad ka külmalt, ainus mida ei anna hästi närida on kuivained, mida päevas on näkku umbes 250g 750-st. Närida võib kõike muud külmalt küll, tüütu ju on aga mis sa hädaga teed. Et lumevesi kole kahjulik oleks, seda ei karda, ülejäänud söök on piisavalt soolane ja mingit märgatavat efekti lumevee tarbimine kaasa ei too, kui seda just väga pikka aega ei tee.

Kuna meil kütuseks on enamasti kaasas bensiin, siis on kaks varianti, kas voolab bensiin maha või saab otsa või siis läheb priimus lootusetult katki või kaotsi. Kui kütus on alles, siis tõenäoliselt annab meisterdada midagi, millega vähemalt lund saab sulatada. Kas piiritusepõletile sarnast asja või midagi bensiiniga immutades ja põletades. Probleem on pigem selles, et piiritus põleb palju vähem äkiliselt kui bensiin, lihtsalt piiritusepõletisse bensiini pannes käib tõenäoliselt üks suur sussakas ja kasu ei miskit. Ma pakuks et kui toppida see põleti kaltsu täis ja see bensiiniga immutada, annaks põlemist piisavalt vaigistada. Põleti saaks meisterdada koomaklubi stiilis konservist, mis koosneb kahest õllepurgist. Kasutegur on muidugi teadmata, aga midagi ehk ikka saab. Kui see ei toimi, siis topiks bensiiniga immutatud kaltsu lihtsalt kuskile kruusi või potti ja tuli otsa.

Kui kütust üldse pole, siis sisuliselt kolm varianti: väline soojus (päike), sisemine soojus (panna põue), mehaaniline töö. Päikese peale on päeval liikudes suht keeruline panustada, kuna ta ei pruugi paista ja kui paistabki, siis kuhu see lumi panna et sulamine efektiivne oleks ja vesi alles jääks. Otsiks kõige mustema kilekoti ja topiks selle osaliselt lund täis ning lapikult seljakoti peale ja küljele, kummide-nööridega kinni. Midagi ehk ikka sulab kui päike peale paistab. Põue võiks lund samamoodi panna kas kilekotiga, veekindla riidekotiga (igat masti kotid mida matkapoest saab) või plastpudeliga (neid ikka kaasas on eri toiduainete pakendina). Ja mehaanilise töö osas oleks variant panna lumi mingisse metallist torujasse esemesse, sellele nöör ümber ja siis nagu välek vibulane seda hõõrumise teel kuumaks ajada. Hakkasin siis mõtlema, et kas meil on mõni selline toru kaasas ja ega variante tegelikult palju pole. Metsata piirkonnas ahju kaasas pole, seega ahju korstent ei saa kasutada. Suusakepp on liiga peenike. Jäävad üle kas kellegi plekk-kruus või siis primus omnifueli (vms bensiinika) alumiiniumist kütusepudel. Nööri on kaasas igat masti, vibuks sobib hästi näiteks suusakepp või suusk ise. Ka seljakoti raami alumiiniumlatist saab kena vibu. Kui efektiivne selline vehkimine lõpuks on, on muidugi omaette teema jälle.

Ja kui muud üle ei jää, siis alati annab lihtsalt lund luristada, aga kasulik oleks see suus veeks sulatada, mitte lund neelata.

Üldiselt sellises situatsioonis, kus sooja sööki enam teha ei saa, hakkaks pigem taanduma, kuna matkata sellise külmapuhveti peal niikuinii väga pikalt ei taha.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Jaan 2019, 17:03

Nii situatsiooon 1 kui 2 on minu jaoks praegu üsna hüpoteetilised. Aga kui mineviku meenutada, siis erinevates katsumustes juhtus nii, et kambaga matkal olles kaldusin otsuses pigem katkestuste kasuks ja üksi kalal olles jätkamise kasuks. Kambaga peab kaaluma, kas grupp tervikuna veab välja.
mrWilson kirjutas:
15 Jaan 2019, 18:25
,
Hendrik kirjutas:
Matkajate arv ei muuda siin eriti asja, mitmekesi on näkku sööki ja vett ikka samapalju.
Muudab siiski. Üksi pead kõigega ise hakkama saama. Sellisele matkale minnes eeldaks siiski mitme matkaja ja ka pliidi olemasolu. Aga no kui kuri saatus nii kord juba otsustas...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 16 Jaan 2019, 21:46

Nohik kirjutas:
16 Jaan 2019, 17:03
Nii situatsiooon 1 kui 2 on minu jaoks praegu üsna hüpoteetilised. Aga kui mineviku meenutada, siis erinevates katsumustes juhtus nii, et kambaga matkal olles kaldusin otsuses pigem katkestuste kasuks ja üksi kalal olles jätkamise kasuks. Kambaga peab kaaluma, kas grupp tervikuna veab välja.
mrWilson kirjutas:
15 Jaan 2019, 18:25
,
Hendrik kirjutas:
Nõus Nohikuga - riski võtmise valikud ongi erinevad üksi või grupiga minnes. Grupi puhul tuleb otsustada kõige nõrgema järgi ja enamasti tähendab see kriitilistes olukordades taandumist või kõige kergema tee valikut. Samas üksi matkates olen ma paaril korral ´tupikusse sattudes´ sellised teevalikud teinud, mille puhul isegi kellegi kogenud matkajaga kahekesi rännates oleks ma ohutuse mõttes tagasi/ringiga minekut soovitanud.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 17 Jaan 2019, 12:28

Laiendate ehk veidi oma mõttekäiku, mida mitmekesi annaks antud situatsioonis 2 tõhusamalt teha või miks mitu inimest miinuseks on? Võttes näiteks eelduseks et välja saamine võtab nii üksi kui grupiga aega vähemalt nädala. Sest valikut kas riske võtta või mitte siin enam eriti ei ole, välja sa ikka kiiremini ei jõua. Või mis riske te üksi rohkem võtaks kui grupiga?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Jaan 2019, 14:16

Ilmselt riskin üksi rohkem põhiliselt seepärast, et ei tunne teiste eest vastutust. Ilmselt naudin ka adrenaliini tõusu ja tunnet, et saan hakkama.
Hendrik kirjutas:
17 Jaan 2019, 12:28
Laiendate ehk veidi oma mõttekäiku, mida mitmekesi annaks antud situatsioonis 2 tõhusamalt teha või miks mitu inimest miinuseks on? Võttes näiteks eelduseks et välja saamine võtab nii üksi kui grupiga aega vähemalt nädala. Sest valikut kas riske võtta või mitte siin enam eriti ei ole, välja sa ikka kiiremini ei jõua. Või mis riske te üksi rohkem võtaks kui grupiga?

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 17 Jaan 2019, 14:37

Nohik kirjutas:
17 Jaan 2019, 14:16
Ilmselt riskin üksi rohkem põhiliselt seepärast, et ei tunne teiste eest vastutust. Ilmselt naudin ka adrenaliini tõusu ja tunnet, et saan hakkama.
Seda küll, aga millega sa siis ikkagi riskima hakkad? Riski võtmisel võiks ju mingi praktiline tagamõte ka olla, et saad midagi kiiremalt/tõhusamalt jne.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Jaan 2019, 15:16

Mulle tundus, et situatsioonis 2 oli algselt küsimus, kas loobud või mitte. Paraku on see minu jaoks liiga hüpoteetiline, aga üksi olles ma ei välista, et kõigepealt teeks endaga ööpäevase katse, palju suudan vett sulatada. Või äkki suudan ikkagi puu välja kaevata kuskilt kasvõi üle päeva vms. Üksi olles ma vähemalt mõtleks kauem.
Kunagise veematkajana on tulnud ette mõningad katkestused ootamatult halvenenud ilma tõttu. Ilmselt üksi oleks enamuse neist jätkanud tol ajal.

Ühte korda Eestis mäletan, kus olin positiivne. Kogu toit jäi koju. See oli veneaja lõpp, kui maapoodides polnud midagi ilma talongita. Aga oli suvine aeg. Pedja jõgi, alustasime Sadala ja Käru vahelt. Buss käis vist 2 korda nädalas seal. Siis veensin gruppi, et keegi läheb ikkagi lähimasse poodi ja vaatab, kas saab midagi. Et ei lähe kohe koju. Saime poest mõne kilo odratangu. Mingi kohaliku käest saime ca ämbritäie kartulit. Matk toimus siiski, kuigi kaotasime alguses päeva. Mõni kala jäi ka landi otsa. (Igaks juhuks lisaks veel, et täna see ülemine jõelõik sõidetav pole. Vahepeal mingi tormiga keerati mets täiega jõkke. Peale seda käisin kanuutamas veel korra, vahepeal sai lihtsalt puid mööda käidud ja kanuud lohistatud. Need peaks küll praeguseks mädad olema, aga nüüd on koprad. Tol ajal neid veel igal pool polnud.)

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 17 Jaan 2019, 15:37

Nohik kirjutas:
17 Jaan 2019, 15:16
Mulle tundus, et situatsioonis 2 oli algselt küsimus, kas loobud või mitte.
Pigem küsimus selles, kas loobud kohe või on mingi võimalus ka kuidagi hakkama saada ja kui siis kuidas. Loobumine iseenesest ei pruugi olukorda selles mõttes karvavõrdki muuta, et välja on vaja piirkonnast ikka saada. Eks legendi võib igaüks oma eluliste seikadega täiendada, mõte ikkagi see, et tuleks välja, mida keegi mingis situatsioonis paremaks lahenduseks peab ja miks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Jaan 2019, 16:24

Kui vaja, ilmselt katsetaks, palju keegi suudab erinevatel viisidel vett sulatada oma elutegevusega. Tõenäoliselt kaaluks ka võimalust, et kasvõi korra kuskil puit välja kaevata ja kogu toit korraga valmis ära teha.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Jaan 2019, 17:32

Palju oleneb ka sellest millised oskused sinul või mõnel matkakaaslasel on. Kui sa sõltud ainult vidinatest mis sul kaasas on ja sa ise midagi luua, parandada või leiutada ei oska siis... Kasvõi sellest tuleneb üksi või mitmekesi matkamise vahe. Üksi sa pead kõike ise oskama. Situatsioon 2 puhul on määravaks see kas oled võimeline ilma pliidita sooja sööki tegema ja lund sulatama või mitte. Kui ise ei oska siis ehk on matkakaaslasel mõni hea idee varnast võtta. Vastavalt sellele tuleb ka otsustada mis edasi teha ning palju ja kas üldse on mingeid valikuid.
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist