Finnmark 2019 juuli

Käisid piiri taga? Räägi mida põnevat sa seal kogesid ja nägid.
Vasta
Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Finnmark 2019 juuli

Postitus Postitas sepaonu » 20 Dets 2019, 21:16

Kolmekesi tegime 9 päevase kotikõnni avatundras, kokku reis 14 päeva. Kaks korda nägime inimesi, umbes paari kildi pealt laagrit kokkupakkivat ca 4st punti ja teine kord väljamineku rajal viimasel päeval. Rahul.
Liikuvad pildid, nagu alati lohisevad ja nagu tegelikult asi oli läbi terve matka.
https://youtu.be/bz-4eztLezM
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Finnmark 2019 juuli

Postitus Postitas scabere » 20 Dets 2019, 22:40

Tundub nagu üks õnnestunud retk.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 21 Dets 2019, 13:22

Õnnestumise üks komponent oli ka lihtsalt õnn suhteliselt hea ilma näol, ainult paari öise vihmasaju peale ikka ütleks, et vihmaga vedas. Kõva tuult koos kõva vihmaga kartsin mina kõige rohkem, moraal langeb vihmas ja tuules käimisega ja aeglaseks tõmbab ka, kuna kõik läheb libedaks. Põhjavarengeri kivihunnikutes on vihm või lumi totaalne õnnetus.
Sääsemasin läks pekki, mingi düüsi või vedru võimisiganesviga, kõik töötas aga ei läinud nii kuumaks, et sääsetõrjetablett oleks korralikult mürki eraldanud. Sääse ja mägarajama aitas kuumal ajal üle elada TROPIC COMFORT HOODY , maakeeli õhuke polyester kapuutsiga pusa ja õhuke puff, kõik permethriniga töödeldud, kannatas kuuma pärast olla ja sääsk nokka läbi ei pane.
Söögipoole pealt oli tavalist sinki seekord kaasas, tekitas sellise pärissöök tunde. Munapuru oli seekord ostetud kraam, kõlbas samahästi, kui omakuivatatud. Kõige rohkem vaimustust tekitas kisell, suht raske ja mahuline puru aga kõik teatasid, et see peab nüüd alati kaasas olema.
joon jõest, söön jõest

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 21 Dets 2019, 14:48

Kissell on talvematkadel hea moraali-rohi :)
Kord üle kahe-kolme päeva piisab.

Äge matk teil.
Maastik on ka meelitav.
Kas sinna mingil sääsevabal (külmemal) ajal ka kannataks minna?

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 21 Dets 2019, 16:02

tripp kirjutas:
21 Dets 2019, 14:48
Kas sinna mingil sääsevabal (külmemal) ajal ka kannataks minna?
Plusskraadides lumetu sääsevaba aeg suht lühike. Ma olen kevadel käinud mai kuus ennem ookeanipüüki sealkandis kalal jää peal ja ükskord oli igal pool vesi jää peal ja omal paha olla ja küsisin sõbra käest, et kle soovita üks kuivem kant, enamus logardeid matkata ei viitsinud aga ühe teise semuga läksime umbes 10 kilti ülespoole, maa lumevaba ja kõva nagu asfalt ja ainult põhjapoolsete nõlvade alumises osas olid kitsad lumevööndid. No sellest ma eeldan, et alates mailõpust võib sealkandis käia, oleneb muidugi aastast. Järved olenevalt muidugi kõrgusest sulavad laias laastus pooles juunis, kõrgemal võibolla nädalkakshiljem. Millal see sääseuputus algab ma ei tea, juuni lõpust alates võib sääske juba olla, nii piisavalt, et kõigile jagub on muidugi juulis. 8-) Augustis olen käinud ja sääskedega nii ja naa aga ikka vähe või vähem neid. Septembris sisuliselt pole. Septembri algus on ok tundras tuterdada, pimedat aega vähe, samas septembri teises pooles korra käisin varangeris ja enam ei läheks nii hilja, pime aeg masendav ja lumeoht suur. Mai kuu on ka selline kuu, et millalgi on selline aeg, et mitte midagi ei kanna, ei inimest, koerarakendit ega mootorsaani. Liikuda saavad ainult need, kellel rada. Osaliselt saab liikuda öösel, kui kandva kooriku peale tõmbab. Me kalal käisime, siis kasutasime saaniradasi ja järve peal siis lihtsalt sumpasime lumes. Mingitest aegadest rääkides on piirkond tähtis, karakant stabiilse kliimaga sisemaa, rannik on hoopis teine lugu, teine suund kus ma tuterdand on varanger, seal karaga võrreldes kevad 2 nädalat hilisem, korra tulime lumega sealt ära septembri lõpus ja küsisin kohalikult, et kle kaua seda jama on, et kas paarkümmend kilti vä, mkm, tana-ni välja, sealt edasi algab ilus sügis, nii oligi.
Nagu igal pool põhjas, nii ka karasjoki kandis on talvine aktiivsus oluliselt suurem suvisest. Kõik ju naudivad seda kiiret liikumist. Kindlasti pole sealkandis mingit sellist mökindust, et suusamees saaks paraja aasa omale joonistada. Koerarakendi kiirus on esimene võimalik kiirus mökist mökki sõita.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Välismaal”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist