Suusamatk Abisko-Nikkaluokta 17.-25. märts

Käisid piiri taga? Räägi mida põnevat sa seal kogesid ja nägid.
Vasta
lemmit
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Suusamatk Abisko-Nikkaluokta 17.-25. märts

Postitus Postitas lemmit » 05 Veebr 2019, 23:42

Tahaksime sõbrannaga käia Põhja-Rootsis ka talvel ja suuskadega. Varem oleme liikunud sealkandis jalgsi, viimati näiteks 2018. septembris Kebnekaise otsas ja ümber.

Esialgne plaan oleks sõita autoga Kirunasse, sealt bussi või rongiga edasi Abiskosse, suusatada mööda Kungsledenit Nikkaluoktasse, kust bussiga jälle Kirunasse. Päevadistants suuskadel 15+ km. Ööbimised plaanime telgis, aga 1-2 korda võiks kasutada ka STF onnide teenuseid.

Ideaalis otsime kahte matkakaaslast, kellel on juhiload.

Kuupäevad ei ole veel päris lõplikult kivisse raiutud, samuti ka muu plaan. Kui on huvi, siis PM ja vajadusel räägime juba edasi.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Suusamatk Abisko-Nikkaluokta 17.-25. märts

Postitus Postitas REGA1872 » 06 Veebr 2019, 10:17

Kui sul on nendesse kuupäevadesse sisse arvestatud ka laev-auto-bussisõit (kokku ca 4 päeva), siis tundub plaan veidi liiga optimistlik.
Abisko - Nikkaluokta on 86 + 19 km.

lemmit
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas lemmit » 06 Veebr 2019, 11:58

Lootus oleks mitme autojuhiga natuke kiiremini kohale saada, varemalt on õnnestunud 24h sisse jätta mineku-tuleku üks ots sellistel distantsidel.

Aga märkus muidugi õige. Ma ei ole ka Kiruna-Abisko ja Nikkaluokta-Kiruna bussiaegade sobivust veel üle kontrollinud. Seega vastavalt seltskonnale ja võimalustele paneme lõplikud kuupäevad paika. Pmtslt peaks olema võimalus ka lõigata, kui tulla Abiskost alla ja siis pöörata kagusse Vistas orgu ning sedapidi siis Nikkaluoktasse. Tulime sügisel jalgsi Kebnekaise - Tarfala - Vistas - Nikaluokta, pool teed seega juba tuttav :)

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Veebr 2019, 11:59

Ma nüüd trügin teise mehe matka planeerima, aga vabalt jõuab:

17 & 18 - sõit sinna
19 20 21 22 23 - matk, viis päeva puhtalt
24 & 25 - sõit tagasi

Abisko - Nikkaluokta on suurt rada pidi viis päeva:
Abisko - Abiskojaure - Alesjaure - Sälka - Kebne mäekjaam - Nikkaluokta

Kui minna mäkke juba 18. märtsil ja sõita ka 24. hommikupoolikul (nii et jõuab Nikkaluokta keskpäevase bussi peale), on veel kaks päeva juures.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Veebr 2019, 12:06

Hommikul Helsingist alustades olete autoga Kirunas järgmisel hommikul.
Õhtul Stockholmist rongiga alustades olete rongiga Kirunas samuti järgmisel hommikul.

Kiruna - Abisko (või Kiruna - Riksgränsen või Kiruna - Katterjokk) on mõtet rongiga sõita. Öörong jõuab hilsel hommikul Kirunasse, võtab teid peale ja olete lõunaks raja alguses. Nii Abiskos, Katterjokis kui Riksgränsenis on korralikud rootsi sööklad, saate enne matka kõhu sooja toitu täis.

Nikkaluoktast tulevad bussid lõunal ja pärastlõunal.
Ärkate hommikul Kebnekaise mäejaama lähedal, sööte hotelli hommikusöögi (10 euro eest on on keegi teinud teile piiramatus koguses putru, keedetud muna, moosisaia, KOHVI!!!!). Ja jõuate rahulikus tempos sõites lõunasele bussile.

Alesjaure - Vistas - Nikkaluokta lõige on võimalik, aga kui vähegi aega, tehke selle asemel Alesjaure - Vistas - Nallo ring.
Vistase org on ilus, aga allpool jube võsane.
Vistas - Nallo lõik on aga hingematvalt ilus.

Aega on teil igatepidi küllalt :)

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 06 Veebr 2019, 12:16

Kui ise Kungsledeni mõttega mängisin, siis jõudsin küsimuseni, et miks seal lennukiga ei käida? Edasi-tagasi lend Tallinnast Kirunasse on kahesaja kandis. Ega öörongiga minnes ju väga oluliselt odavamalt ei saa, kui üldse?

lemmit
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas lemmit » 06 Veebr 2019, 12:30

@tripp - ära muretse mu rajale trügimast, head vihjed on _alati_ oodatud. Jaga julgelt! Püüangi praegu kaardil su marsruuti taga ajada. Ma ei viitsi paberkaarti üles otsida, lapin arvutis Rootsi kaardiserveri A4 tükke, parajalt kirju silme eest :D

@wagner - Oskan enda eest vastata. 1 inimese lennupiletid 200. Edasi-tagasi kütus näiteks neljale alates kusgail 200+. Kui vaja raha lugeda, siis väga oluline vahe.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 06 Veebr 2019, 12:52

lemmit kirjutas:
06 Veebr 2019, 12:30
@wagner - Oskan enda eest vastata. 1 inimese lennupiletid 200. Edasi-tagasi kütus näiteks neljale alates kusgail 200+. Kui vaja raha lugeda, siis väga oluline vahe.
Jah, mitmekesi autoga minek paistab soodsaim variant olevat (hoolimata sellest, et kütuserahale lisanduvad ka praamipiletid). Ise vaatasin tookord Rootsi rongihindasid - minu leitud hinnad olid ~70 üks ots, ning selles valguses tundus lend palju mõttekamana. Ning siit olen lugenud, et ka autodega käijad eelistavad mõnikord öörongiga minna.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Veebr 2019, 13:02

Lendamise probleem - ajad.
Sa ei saa normaalselt lennukilt matkama ega matkamast lennukile.
Jõuad lõunaks Kirunasse, aga kõik mägede (Abisko ja Nikkluokta) suunalised rongid & bussid on juba läinud.

Ma eelmisel aastal uurisin kõiki variante väga pikalt, lõpuks läksin ikka rongiga. Kallis ja aeglane (laevaga Stockholmi), aga ikkagi parem.

Ma olen korra lennanud Tallinn - Stockholm ja siis otse rongile läinud.

Autoga on sinna otsem sõita läbi Helsingi, mitte Rootsi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Veebr 2019, 13:05

Põhjamaades on enamvähem iga otsaga nii, et juba kahekesi on autoga soodsam.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Veebr 2019, 13:52

Raha on vaid üks aspekt.
Autosõidul väsid. Alustada matka väsinult - halb.
Matkal samuti väsid. Alustada pikka kojusõitu väsinult - ohtlik.
Autoga sõites pead kusagil ööbima, sööma...

See arvutus ei ole nii lihtne, et praam + bensiin < piletid.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Veebr 2019, 14:31

Autosõidul on tihti minnes söök kaasas. Ja poest saab toitu odavamalt.
Kui nagunii sööklas praadi sööd, ilmselt pole vahet. Aga kui sõiduraha loed, siis ilmselt koonerdad ka söömisega.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 06 Veebr 2019, 15:19

Käisime sel suvel neljakesi ühe autoga Varangeri poolsaarel Norras (läbi Helsingi), mis on kilometraažilt kaugemal kui see Abisko kant. Minekul oli enne matka üks öömaja ja tagasitulekul oli kaks öömaja. Transport ja öömajad olid kokku ca 162 euri näo kohta. Lisaks mõningad tee peal söömised aga see ei olnud küll midagi eriliselt suurt sinna lisaks.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 06 Veebr 2019, 17:21

Olen Kebne-kanti läinud nii tll-arn-krn lennu (suvel, üksi ja kaksi) , tll-arn lennu + öörongi (suvel, kaksi) kui läbi Soome autoga (talvel, väikebussiseltskond). Isiklikud eelistused ja kiiksud mõistagi on, aga laual plaanin kõiki variante ka edaspidi hoida.

Kindlalt kõige väsitavam oli enda roolivahetust täita kusagil polaarjoonel - võõras buss, pime, vihma sajab ja tee on kiilakas, siht Soome piires. Parimaks logistikalahenduseks on seni olnud laupäevahommikune lend, bussiga lõunaks lumele, edasi vaid suusk ja levivabadus, teisipäeva lõunal tsiviili tagasi, söögid-pesud-jutud, buss lennukile ja tund peale südaööd kodus (laiuskraad samast mastist, aga jupp maad idas, Ivalo). Rongi-värgi mõikamiseks peab korra ise õhtuses tatisest linnas end kupeesse pakkima ja hommikul Abiskos (või mõne Soome-haru lõpus) luugid lahti lööma :) Sama maagia toimetab nii talvel kui suvel. Ja Abiskos veel eriti tugevalt, kusagile edasi end sebida ei ole vaja - astud rongist maha, suusad alla ja hakkad uhama.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 06 Veebr 2019, 22:45

tripp kirjutas:
06 Veebr 2019, 13:52
Autoga sõites pead kusagil ööbima, sööma...

See arvutus ei ole nii lihtne, et praam + bensiin < piletid.
Mis on tõsi, igal mündil kaks külge.
Kui nüüd Helsinkist nina põhja poole keerata, vahet pole, kas p-soome, -rootsi või -norra, siis lõviosa reisist on soome, suhteliselt automatkajasõbralik piirkond, mu meelest ööbiskohtasi liiga palju pole, seda ma järeldan sellest, et nad on mul kõik peas, mis minu rahakotisõbralikud on ja nälga pole ka pidanud tundma, kui noa ja kahvliga tahad süüa.
Plusskraadidega ju asi lihtne autoga, kui niigi telkima lähed, paned oma ööbimised söögitamised kuhu tahad ja millal tahad. Ma suht palju sõitnud, nii ühe korraga vahetustega, kui vahemagamisega sellist 1200-1500km põhjamaades ja mulle sobib auto eriti hästi soojal ajal ja külmal ajal nii hästi enam ei sobi 8-) Vat seda ma ette kujutada ei oska, et kui inimesed niigi lähevad lumehange telkima, et neile võibolla väga ok ka teepeal telgitada ? ;)
Igal juhul kirjutan sellele ka alla, et isegi kui stressitaluvus on hea ja pikkade vahemaade sõitmine sobib, siis puhkus ennem ja pärast on vajalikud.

Üks talvise automatkaja lugu kah. Üksi põhja norra kalale aprillis, ööbisin rovamotellis, ennem kukke ja koitu üleval, kohvetan, jube külm õues, auto jube jääs, panin gero käima, sulagu ise lahti, igav oodata, a mängiks niikaua taliõngedega, sebisin edasitagasi mänguasjadega ja asi lõppes sellega, et võti autos ja autouksed kinni. Mõttepaus. Gero lükkab ennast ise poole tunni pärast välja, sellega pold häda. Kõik asjad autos, riided, mobla, kõik. Pühapäev, umbes 6.30.
Kalakastist sain multitooli, kolasin territooriumil, traadi sain põdraaiast, puutüki lagunenud piirdest, vestsin kiilu, peksin autouksenurda vahele, traadist tegin silmuse, umbes 20min läks aega, kui näkkima hakkas ukseluku niblakas. 8-)
joon jõest, söön jõest

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 06 Veebr 2019, 22:57

sepaonu kirjutas:
06 Veebr 2019, 22:45

Üks talvise automatkaja lugu kah. Üksi põhja norra kalale aprillis, ööbisin rovamotellis, ennem kukke ja koitu üleval, kohvetan, jube külm õues, auto jube jääs, panin gero käima, sulagu ise lahti, igav oodata, a mängiks niikaua taliõngedega, sebisin edasitagasi mänguasjadega ja asi lõppes sellega, et võti autos ja autouksed kinni. Mõttepaus. Gero lükkab ennast ise poole tunni pärast välja, sellega pold häda. Kõik asjad autos, riided, mobla, kõik. Pühapäev, umbes 6.30.
Kalakastist sain multitooli, kolasin territooriumil, traadi sain põdraaiast, puutüki lagunenud piirdest, vestsin kiilu, peksin autouksenurda vahele, traadist tegin silmuse, umbes 20min läks aega, kui näkkima hakkas ukseluku niblakas. 8-)

Kohe näha et kogenud õngitseja :D

Vasta

Mine “Välismaal”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline