Rattaretk Kihnus

Pikemad kirjed ja põhjalikumad ülevaated sinu matkast.
Vasta
Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 896
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas Tanel » 15 Mär 2013, 18:10

Kuna ilmad on hakanud juba kevadiselt päikesepaisteliseks muutuma ja sai endale soetatud ratas, siis tekkis suur kiht ette võtta rattamatk talvel. Ees terendas nädalane talvepuhkus ja selle esimesse poolde plaane polnud tehtud, siis otsustasin kasutada talveteid ja rattaga Kihnu saarele põigata. Sihtkoha valikul mängis olulist rolli ka see, et ma ei olnud varem nimetet saarele sattunud ning justkui imekombel kutsuti mõni kuu tagasi meid sinna külla. Küllakutse tähendas siis ka loomulikult seda, et saime tunda Kihnu inimeste suurepärast külalislahkust ning mis kõige parem tasuta ööbimine ja saun.
Eelnevalt sai uuritud võimaluste kohta kuidas sinna saarele üldse pääseda. Suviti pole probleem hüpata praamile ja mõne tunni möödudes jalg Kihnu saarele toetada, või siis valida Pärnust väljuv väikelinnuk. Lennuki variandi jätsime kohe alguses tagaplaanile, sest tahtsime kindlasti saarel ratastega ringi sõita ja lennukisse poleks need lihtsalt mahtunud. Mis, nagu me saarel olles kohalikelt teada saime, oli tark otsus. Nimelt pidavat turvakontroll enne lennukisse sisenemist olema võrdväärne Air Force 1 peale astumisega, tund aega uurimist ja puurimist. Meie võõrustaja mainis, et saarele minnes kästakse püksid ka maha võtta kuid mandrile naasdes võib isegi aatompomm ridikülis olla.

Niisiis jäi meie fookus pidama talveteel. Googeldades selgus, et selle ja selle kuupäeva seisuga ei ole mandri ja Kihnu vahel veel jääteed avatud - oodatakse külmalainet. Hakkas pihta detektiivitöö teemal mis olukorras on siis jää. Maanteeameti kodulehelt saime esimese telefoni numbri. Sealt öeldi, et nemad selle teemaga ei tegele ja andsid meile uue numbri, sama stsenaarium kordus veel kolmel numbril helistades, iga kord küsiti üle, et: "Olete te ikka kindlad, et te tahate jalgratastega sinna minna?" Meie vastasime: "Jah, me tahame jalgratastega üle jää Kihnu saarele minna."
Lõpuks saime siis kätte inimese kes otseselt tegeleb selle jäätee hooldusega. Meile vastati, et marsruut on maha märgitud kui tingimused on väga halvad, jää on mitmekihiline ja jääsupp on rattarööbastes. Kohalikud käivad üle maasturite ja saanidega, kohalikule võõrustajale helistades selgus, et tõesti. Tingimused on väga halvad ja nemad käivad üle mootorsaanide ja maasturitega, soovitati tulla suuskadel. Meie jälle vastu, et me tahame ratastel tulla. Mida lootusetumaks väljavaated kujunesid seda enam elevust hinge puges, et sellest saaks ühe sigavinge tripi.

Ilmaennustus lubas päikesepäistelist ilma parajate miinuskraadidega, mis sobis meile nagu mustikas karu põske. Oli lootus, et jääsupp on esmaspäeva hommikul külmunud ja püksid märjaks ei saa. Ilm ja elamustingimused lubasid matkata kergelt, polnud vaja külmööbimis varustust ja saarel pidi olema tervelt kolm poodi kus saab varusid täiendada. Polnud meil pakiraamikotte ja minul puudusid ka porikad, muud kellad viled olid enam-vähem.

Seljakotid selga ja padavai minema.
Esimene päev:
Päevad on juba pikemad ja nii me ei pidanud kodust väga vara startima vaid võisime rahulikult lõunani ära viita ja siis sõitma hakata. Ilm oli väga ilus ja nii kulges autosõit Võrust Pärnusse meeliülendavalt. Pärnust haarasime natuke toidukraami ja külakosti võõrustajatele, Mustsõstra Riia Palsam kiideti heaks:). Pärnus Hawaii Expressist jalgrattale pumpa küsides vaatati mind kui hullarist ärakaranut. Kui põrandale vajunud alalõug uuesti vastu kolpa suudeti suruda siis soovitati kenasti aknast välja vaadata. HALLOO meil on veel talv, normaalsed inimesed suusatavad ja sõidavad talverehvidega ringi. See selleks, nädala lõpuks lubati midagi orgunnida kuid pidin loobuma kuna graafik ei lubanud. Munalaiu sadamasse jõudsime kella poole neljaks mil päike hakkas juba päris madalale vajuma. Sättisimerattad sõidukorda, seljakotid selga, kaamerad käeulatusse ja alustasime võitu üle mitte ametliku jäätee päikese poole.
DSC01602.jpg
Algus
Meid hoiatati rööbastes oleva jääsupi eest kuid kuna valitsesid miinuskraadid oli see jääsupp muutunud liuväljaks kus teravate jäätükkide vahel balanseerides said vajalikud sõiduvõtted kiiresti selgeks.
DSC01607.jpg
Teeolud
Jäätee pikkuseks lubati 12km, see kulges rattasõidu jaoks ebatavaliselt aeglaselt. Lisaks sellele, et me mõne teepausi ja mõned pildid tegime tuli kogu aeg tegeleda lihtsaima raja leidmisega.
DSC01611.jpg
Väsimatud suksud
Keskmine kiirus jäi kuhugi 8km/h kanti. Nii me siis kulgesime kauguses paistva tumeda kogu poole mis pidi olema saar. Aeglaselt sõites ja mõned korrad ratast käekõrval tõugates jõusime enam kui pooleteise tunni möödudes kindlale jalgealusele. Esimesed kohalikud keda nägime olid Nivaga sõitvat kolm härrasmeest kellel oli selline nägu peas, et "oleme juba kolm bocki endale sisse valanud, võtaks mõned veel?!" Läbi saare kulgedes hakkasid silma igal poole hoovides seisvad külgkorvida IZ mootorrattad mida vaadates meenus kunagi televisioonis nähtud saade, kus Kihnu naised kördid seljas rättide lehvides neil riistapuudel ringi kimasid. Saarele jõudes helistasime oma võõrustajale kes käskis meil saare teise otsa sõita. Kohale jõudes oli meid tervitamas suursugune vastuvõtukomitee, pererahvas, vallavanem ja
vallavolikogu esimees. Viisakusavaldused tehtud paljuti lauda istuma ja värsket vikerforelli sööma, seda nii suitsutatult kui ka soolatult. Ma pole eales nii head värket forellifileed saanud. Natuke keha kinnitatud suundusid mehed sauna õlut jooma ja juttu puhuma. Magamiseks eraldati meile mugavustega privaatmajake kus peale pikka päev sai maandutud.

Teine päev:
Ärkasime kui päev oli juba tõusnud ja paistis soojalt toaaknasti sisse. Kinnitasime keha ja läksime peremehega merele muttasid nõudma. Mis seisned siis selles, et hüppasime mootorsaanile ja sõitsime mõned kilomeetrid merele jääaluseid võrke kontrollima. Saagiks kujunes üks koha ja üks täpikala ehk vikerforell. Lisaks sellele saime külastada Kihnu majakat, mis avatakse suvel ka külastajatele.
DSC01638.jpg
Päris kena majakas teine
DSC01640.jpg
Kihnu panoraam
Hiljem sai rattaga saar ristipõiki läbi sõidetud, külastatud kõiki vaatamist väärivaid kohti ja kolme pood, kus juba teati kes me oleme ja kust tuleme. Küll väikesel saarel levivad kuulduse kiiresti, hakkas juba tunduma, et me oleksime justkui mingisugused hulljulged kangelased kes tulid ratastega üle mere. Kõikjal saarel märkasime puude otsas isemoodi pesakaste, nagu oleks mõne väiksema koera kuut puu otsa sätitud. Mahult suured ja suurte ümmarguste ukseavadega. Järele küsides selgus, et tegemist on koskla puuridega. Suvel tulevad kosklad neisse pesitsema ning kuna nende munad on söödavad ja küllaltki suured, siis kohalikus on ajast aega kasutanud nende mune söögiks. Nimelt pidavad kosklad uue kurna mune munema kui eelmine kurn on "ära kadunud". Niiviisi mõistlikult ja mõõdukalt
mune võttes ei tehta kahju loodusele kuid saadakse endale söögipoolist. Samuti saavat inimesed kosklaema aidata, kui on aeg poegadega veele minna saab aidata kosklatibud mere äärde neid sinna kandes. Läbi pika heina ja tihedate kõrkjate on tibudel halb kõndida ning siis saab inimene tänulikkust ülesse näitada. Kosklaema ei pidavat oma tibusid hülgama vaid lendama inimesel kõrval kui ta tibusid kannab. Saime külastada veel Kihnu muuseumi kus lahked inimesed meid vastu võtsid ja kohvi pakkusid. Väljapanek oli väga huvitav ja lõi tervikliku pildi saare elus olust ennem ja praegu. Sai vaadata filme laevaehituses, kohalikest pulmakommetest, tutvuda käsitööga ja erinevate tööriistadeg. Tutvustati Kihnu Jõnni ja teisigi üleilma kuulsaid kihnlasi. Said soetatud mõned meened, juttu puhutud ja vaadatud kuidas kohalikud lapsed viiulimängu õpivad. Eranditult kõik Kihnu koolilapsed õpivad viiulit. Päev möödus kiiresti ja meeldejäävalt. Õhtul ootas meid uhhaa ja soe tuba.

Kolmas päev:
Kolmas päev oli ärasõidu päev, aga kuna pidime alles õhtuks Pärnusse jõudma siis lahkumisega ei olnud kiiret. Enne ärasõitu põikasime veel korra majaka juurde, et lugeda läbi kõik infotahvlid ja teha mõni foto. Tagasiteel soosis meid pilvitu taevas ja taganttuul. Poolteist tundi ja olimegi jälle Munalaiul, nautisime sooja päikest ja jõime vahvlite kõrvale kuuma teed.
DSC01662.jpg
Kena ajakirjanikupreili
Aega oli ja sai sõidetud ka Manijale mis on Munalaiule oluliselt lähedama ca 700m. Sõitsime saare pikuti läbi ja imestasime Mark Soosaare veidra arkitektuuriga maja üle.

Ilma ja kohalike külalislahkusega vedas meid hullupööra. Kolmel päeval sai maha sõtkutud ca 80 kilomeetrit külavahe ja jääteid. Varustus töötas täpselt nii nagu vaja ja meeleolu oli pidevalt ülev.
Lisan veel ühe lingi kust saab järelkuulata raadiosaadet Ilmaparandaja, mis sai lindistatud Kihnu saarel ja räägib saare eluolust. http://podcast.kuku.ee/2013/03/09/ilmap ... 013-03-09/
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Mär 2013, 18:55

Väga nauditav lugemine ja pildid oli hästi tehtud. Mulle meeldis see kuidas pildid kõnetasid, paljud seda ei oska.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 543
Liitunud: 13 Veebr 2011, 20:58
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas pilving » 15 Mär 2013, 22:24

Lahe retk. Pole ka ise sinna saarele jõudnud aga nüüd tundub, et peab minema.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 86
Liitunud: 09 Okt 2011, 01:28
Asukoht: Loo
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas kallitar » 16 Mär 2013, 11:51

Lahe!! Oli mõte minna suuskadega Kihnu, kuid hetkel on see jäänud ajanappuse pärast kõrvale.
Soovitan Kihnusse minna ka jäävabal ajal ning kajakiga.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 326
Liitunud: 23 Aug 2012, 16:15
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas reigo130 » 16 Mär 2013, 21:08

Väga lahe, et võtsite retke ette talvel ja ratastega. Pean ratast sellel saarel liikumiseks parimaks.
Juhtumisi olen ka ise Kihnu sugemetega ja vähemalt kord aasta jooksul üritan seal ikka käia. Eelkõige kalli vana-vanaema sünnipäeval :D
Tore teada, et majakas turistidele avatakse. Enne ei pääsenud sinna nii lihtsalt ;) ;) . Vaade on sealt samuti hea. Lähen soojemal ajal kindlalt vaatama.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 896
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas Tanel » 17 Mär 2013, 14:36

Endal oli ka kogu aeg suu kõrvuni sel retkel. Teed olid hästi hooldatud ja mõnusad sõita. Soojal aastaajal tahaks sinna ratastega kindlasti tagsi minna, sest siis on võimalus sõita ka selliseid väikeseid rajakesi mida talvel raske. See kajaki mõte on ka hea, kuna ise pole kunagi kajaki/süstaga sõitnud siis oleks hea ära proovid. Peab mõtlema välja viisi kuidas rattad ka kaasa saaks võtta - näiteks praamiga ette/järgi saatma vms.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 326
Liitunud: 23 Aug 2012, 16:15
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas reigo130 » 19 Mär 2013, 09:50

Kui tuleb hea aeg, mil olen omalegi tõukekelgu soetanud, tahaks sellega minna. See on ka seal täitsa paras liikumisvahend.
Suvel plaan see saar mööda rannajoont läbida.

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 560
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas tripp » 19 Mär 2013, 13:49

Ääääärmiselt äge retk, aitäh jagamast!!!

Kas Aegnale või mõnele põhjaranniku saarele võiks ka rattaga / suuskadega saada?

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 445
Liitunud: 19 Okt 2011, 14:28
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas REGA1872 » 19 Mär 2013, 15:23

tripp kirjutas:Kas Aegnale või mõnele põhjaranniku saarele võiks ka rattaga / suuskadega saada?
Plaanisin ise paar nädalat tagasi rattaga Aegnat külastada, aga tekkis kaks probleemi:
esiteks ei taha laht ära külmuda (jääinfo: http://www.aegna.ee/jaauudised-2012-2013/" onclick="window.open(this.href);return false;)
ning teiseks tuleks poolsaare tipust suht kaugelt hakata mööda rannikut ukerdama, sest kõik tipupoolsed krundid (eesotsas Lennarti maalapiga) on kindlalt aedadega ära piiratud.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 297
Liitunud: 29 Jaan 2013, 14:47
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas Kivisisalik » 20 Mär 2013, 07:39

tripp kirjutas:Ääääärmiselt äge retk, aitäh jagamast!!!

Kas Aegnale või mõnele põhjaranniku saarele võiks ka rattaga / suuskadega saada?
Ma võin eksida aga põhjarannikul pole nagu tänavu eriti palju (kandvat) jääd märganud. Põhjaranniku lahesopid on ju väga sügavad, vanasti mahutati sinna mitu allveelaeva ülestikku, ja jäätumine on aeglane.

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Postitusi: 158
Liitunud: 23 Okt 2012, 15:14
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas triip » 20 Mär 2013, 11:42

Kihnu saar on väike ja iga killuke sellest on kellegi oma. Ärge telkige väljaspool märkimata telkimisalasid!
Samas, ma ei leia ühtegi märgitud telkimisala, va. puhkemaja-kämping. Võiks ju sellel või järgmisel nädalavahetusel võimalust kasutada aga kuhu telk panna?

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 326
Liitunud: 23 Aug 2012, 16:15
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas reigo130 » 01 Apr 2013, 17:10

Rock City ilus metsaalune on telkimiseks sobiv. Kaugem on Linaküla rand. Majaka juures peaks ka saama telkida. Kui keegi tuleb raha küsima, siis maksad ja kui ei tule, siis ei maksa. Kui maksad, küsi ikka arve ka :lol: , muidu tuleb keegi veel raha küsima.

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 560
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Rattaretk Kihnus

Postitus Postitas tripp » 02 Apr 2013, 13:09

Kivisisalik kirjutas:Ma võin eksida aga põhjarannikul pole nagu tänavu eriti palju (kandvat) jääd märganud. Põhjaranniku lahesopid on ju väga sügavad, vanasti mahutati sinna mitu allveelaeva ülestikku, ja jäätumine on aeglane.
Reedel oli Kaberneeme rannas väga palju väga hästi kandvat jääd. Minu arust läks üks ATV rannast Pedassaarele. Järgi minna ei saanud, sest lapsed olid kaasas. Aga vähemalt ranna äär tundus olema täiesti pommikindel püsijää. Lapsed jooksid piki merd ja nautisid täiega.

Pühapäeval Rannamõisas oli aga meri lahti. Kalda ääres oli jää korralik (seal käiakse jääd ronimas ja julgestades lihtsalt kõnnitakse kassidega jääd pidi merele), aga veidi eemal oli puhas sinine vesi.

Vasta

Mine “Matkapäevikud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist