Kõrgushaiguse geenitest - otsime uuringus osalejaid!

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
Vasta
Allant
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 02 Mai 2018, 00:22
Kontakt:

Kõrgushaiguse geenitest - otsime uuringus osalejaid!

Postitus Postitas Allant » 02 Mai 2018, 00:24

Tere, lugupeetud matkalised!

Kutsume mägironijaid osalema kõrgushaiguse riski geenitesti uuringus. Osalemise eelduseks on matkakogemus kõrgusel üle 4000 m. Osalemiseks palume Teil täita lühikese küsimustiku (https://goo.gl/forms/rjMAiZXXNvoEKnLQ2) ja anda vereproovi Eesti Geenivaramule geenidoonori projekti raames. Lisainfo leiab küsimustiku sissejuhatusest ja kirjast, mille saadame Teile pärast küsimustiku täitmist.

Taustainfo:
Kolmeliikmelise meeskonnaga, kellest kahel on kõrgharidus geneetika ja meditsiini valdkonnas, ning koostöös Eesti Geenivaramuga oleme välja töötamas testi, mis annab kasutajale infot tema geneetilistest eelsoodumustest seoses kõrgustaluvusega. Test on esialgu suunatud alpinistidele ja kõrgmäestikus treenivatele sportlastele. Kõrgmäestikus on väga oluline teha õigel ajal õigeid otsuseid ja säilitada kainet mõistust, kuid ekstreemsed tingimused mõjutavad meie keha tihti ettearvamatul viisil. Meie geenitest aitab tuvastada ohumärke juba enne ekspeditsiooni, mis suurendab tippu jõudmise ja - mis veelgi tähtsam - ka tervelt alla jõudmise võimalust. Testi tulemused võimaldavad ekspeditsioonideks kõrgmäestikus paremini ette valmistuda, kohandades vastavalt enda treeningkava ja aklimatisatsiooni. Lisaks loodame, et enda kõrgushaiguse riskimäära teadmine aitab inimestel kriitilisel hetkel õigeid otsuseid teha, sest ükski tipp ei ole väärt elu.

Vastutasuks saadame Teile eduka valideerimisfaasi lõppedes personaliseeritud tagasiside kõrgushaiguse riski kohta ja ühtlasi pakub Geenivaramu kõigile geenidoonoritele soovi korral tagasisidet (https://www.geenivaramu.ee/et/geenidoon ... idoonorile). Samuti aitate kaasa Eesti teaduse ja personaliseeritud meditsiini arengule.

Täname Teid tähelepanu ja koostöö eest!
Allan Tobi, Martin Kala ja Kristen Tamm

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kõrgushaiguse geenitest - otsime uuringus osalejaid!

Postitus Postitas Hendrik » 02 Mai 2018, 18:59

Väga huvitav. Tekkis selline küsimus, et kuidas see riskimäär pärast täpsemalt väljendatud on ja kuidas ma seda määra praktikas kasutama peaks? Teadmine, et mul on näiteks keskmine kõrgustaluvus ei ütle just eriti palju. Kui see kriitiline hetk kätte jõuab, on kaine mõistus hägune nii ehk naa, muidu poleks seal veel midagi kriitilist.

Allant
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 02 Mai 2018, 00:22
Kontakt:

Re: Kõrgushaiguse geenitest - otsime uuringus osalejaid!

Postitus Postitas Allant » 04 Mai 2018, 03:31

Tänan huvi eest! Õigustatud küsimused, katsun neile vastata.

Me kindlasti ei väida, et selline geenitest on absoluutne - tegu on väga komplekse haiguse/nähtusega, milles geneetiline taust on ainult üks faktoritest. Sellegipoolest usume, et see oleks alguspunkt teaduspõhisele lähenemisele vastukaaluks ainukesele praegusele variandile: ootusärevuses kõrgele ronida ja vaadata, kas midagi juhtub.
Isegi "keskpärane" kohanemiskiirus/kõrgustaluvus on kasulik info, sest see annab teada, et teil ei ole väga suure riskiga seostatud geneetilisi markereid ehk saate n-ö rahulikumalt hingata. Sarnaselt tavalistele laboritestidele või vereanalüüsidele on normi piiresse jääv vastus hea vastus.

Spetsiifiline testi vastus oleneb pilootuuringu tulemustest ja kui konkreetseid järeldusi me selle põhjal saame teha, tegu ei ole kahtlemata lihtsa ülesandega. Kõige optimistlikuma stsenaariumi puhul suudame pakkuda soovitatavaid aklimatiseerumisperioodide kestvusi vastavalt kõrgusele ning põhirõhk on kahtlemata ettevalmistusel. Info enda kõrgustaluvuse kohta tuleb eelkõige abiks aklimatisatsiooni pikkuse määramisel. Loomulikult ei taga geenitest, et alpinist hapnikuvaeguses ainuüksi testi tulemuste põhjal õige otsuse teeb, aga testi tulemustega kaasnev info võib aidata kõrgushaiguse märke õigel ajal tuvastada. See on teine aspekt, millele me keskenduda tahame - kvaliteetse info jagamine üheskoos tulemustega. Kõrgushaigusega seoses on palju müüte ja ilma asjasse pikemalt süvenemata on raske valdkonnavälisel inimesel teada, mis vastab tõele ja millele tähelepanu pöörata. Näiteks olen kuulnud eksiarvamusi, et üsna populaarne ravim Diamox (atseetasolamiid) ravib kõrgushaigust; tegelikkuses aitab antud ravim teadaolevalt ainult ühe kõrgushaiguse aspekti, kopsuödeemi sümptomeid leevendada ning sedagi kaheldava efektiivsusega.
Samuti võib teatud juhtudel olla raske aru saada, kas tegu on parasjagu kõrgushaiguse sümptomitega, millele peaks tähelepanu pöörama, või mõne vähemohtliku seisundiga. Sellisel hetkel võib samuti testiinfo abiks olla.
Lõppude lõpuks tuleb enda tervise kohta rohkem teadmine ainult kasuks. Pealegi on selles uuringus osalemine täiesti tasuta - miks mitte proovida?

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Valguse Matkad ja 18 külalist