EMV jalgrattamatkatehnikas ehk kuidas defineerida matkamist

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

EMV jalgrattamatkatehnikas ehk kuidas defineerida matkamist

Postitus Postitas tripp » 04 Sept 2019, 23:04

Sel laupäeval, 7. septembril Põlvas.

http://www.matkaliit.ee/emv-jalgrattama ... tlusjuhend

Ma ei otsi kaaslast ega osale, levitan niisama.

Ariella
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: EMV jalgrattamatkatehnikas 2019

Postitus Postitas Ariella » 05 Sept 2019, 00:50

Kodulehel ei ole veel parandatud, aga Matkaliit hõikas FBs, et edasi lükatud 26. oktoobrile.

https://www.facebook.com/15068864171090 ... =1&theater

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 05 Sept 2019, 08:52

Ju nad ei saanud osalisi kokku.
Oligi veider kuulutus - öelda teisipäeval, et nädala lõpul on võistlus.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 05 Sept 2019, 20:52

Miks neid EMV-sid üldse korraldatakse? See on midagi sarnast, et saan sõradega kokku, teema mõned õlled ja siis tekib idee EMV korralda. Õlleka taga ajamegi asja korda. :roll:

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Sept 2019, 08:10

AndrusKolmas kirjutas:
05 Sept 2019, 20:52
Miks neid EMV-sid üldse korraldatakse? See on midagi sarnast, et saan sõradega kokku, teema mõned õlled ja siis tekib idee EMV korralda. Õlleka taga ajamegi asja korda. :roll:
Kui neid ei korraldataks poleks meil kedagi MMidele, EMidele või olümpiale saata.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Sept 2019, 09:30

Tanel kirjutas:
06 Sept 2019, 08:10
Kui neid ei korraldataks poleks meil kedagi MMidele, EMidele või olümpiale saata.
See on nüüd sihuke tautoloogiline (väidet iseendaga tõestav) vastus.
"Korraldame võistlusi, et saaks korraldada teisi võistlusi".

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Sept 2019, 10:37

tripp kirjutas:
06 Sept 2019, 09:30
Tanel kirjutas:
06 Sept 2019, 08:10
See on nüüd sihuke tautoloogiline (väidet iseendaga tõestav) vastus.
"Korraldame võistlusi, et saaks korraldada teisi võistlusi".
Nõus. Aga meile ju meeldivad uudised meie riigi esindajatest kes kuskil võistlustel meie riigile ja rahvusele au ja kuulsust toovad eks ju.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Sept 2019, 11:44

Rahvuslik tippsport on poliittehnoloogia vahend.
Miks see peaks meeldima?
Loome siinpool ja sealpool kraavi elavate inimeste vahele kunstliku erinevuse ja siis paneme nad võidu palli mängima, et ka pealtvaatajad saaksid ennast "rahvuse" või "riigina" identifitseerida ja oma identiteeti valideerida?
See on sõjaõhtuse leebem vorm.
Terminina "nation building".

Ma saan aru küll, et siinses paramilitaristlikus foorumis on see jutt väga valel kohal.
Aga ikkagi.
Ei, mulle ei meeldi.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Sept 2019, 11:59

tripp kirjutas:
06 Sept 2019, 11:44
Rahvuslik tippsport on poliittehnoloogia vahend.
Miks see peaks meeldima?
Loome siinpool ja sealpool kraavi elavate inimeste vahele kunstliku erinevuse ja siis paneme nad võidu palli mängima, et ka pealtvaatajad saaksid ennast "rahvuse" või "riigina" identifitseerida ja oma identiteeti valideerida?
See on sõjaõhtuse leebem vorm.
Terminina "nation building".

Ma saan aru küll, et siinses paramilitaristlikus foorumis on see jutt väga valel kohal.
Aga ikkagi.
Ei, mulle ei meeldi.
Arusaadav jutt.
Sa ise oled mõnel võistlusel osalenud? Kui jah siis miks?

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 06 Sept 2019, 13:57

Tulen korra Matkaliidu MV kontekstis sellest rahvusvahelisest sõelast ja aust ning kuulsest paar sammu tagasi 8-)

Kui mingile seltskonnale meeldib asju korraldada ja teisele neist osa võtta (viimasega paistab sel korral küll veits nadisti olevat .. ) ning Matkaliidult on juhtumisi ka MV medalikomplekt saada, kas ongi miskt muud põhjust vaja?

Orienteerumiskalender on läbi hooaja EMVsid ja piirkondlike MVsid täis, 2019. a. kohta sain kiiruga lugedes 17 tiitlivõistlust. Seenekorviga o-päevakulised ei paista end sellest meistrivärgist väga härida laskvat, miks teistel aladel teisiti peaks olema? (:

Teemale lähemale tulles, kas XDreamid, Extarid, seiklusrogainid jm on mis iganes osalejagrupi - jalutajatest panijateni - vaates miskit kaotanud peale seda, kui Matkaliit hakkas 48h Extaril ka seiklusspordi meistritiitleid jagama?

Või on trots pigem mingi muidu ägeda värgi "alastamises" ehk kasti toppimises ja reeglite kirjutamises?

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 06 Sept 2019, 19:04

Margus, Matkaliidu kottimine on siin foorumis täiesti tavaline ju. Keegi nagunii ise ei osale, aga põhja lastakse pidevalt.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 10 Sept 2019, 13:21

margusl kirjutas:
06 Sept 2019, 13:57
Tulen korra Matkaliidu MV kontekstis sellest rahvusvahelisest sõelast ja aust ning kuulsest paar sammu tagasi 8-)

Kui mingile seltskonnale meeldib asju korraldada ja teisele neist osa võtta (viimasega paistab sel korral küll veits nadisti olevat .. ) ning Matkaliidult on juhtumisi ka MV medalikomplekt saada, kas ongi miskt muud põhjust vaja?

Kõik õige. Vajadus võistelda ja enda paremust tõestada on üks osa inimeseks olemisest. See ei vajagi selgitamist.

Kuid kõnealune võistlus on niivõrd nadi osavõtuga, et see ei vääri EMV või MV tiitlit. Pealkiri ja sisu on karjuvas mittevastavuses. Eestis on väga palju jalgrattaspordi harrastajaid. Võimalike osalejaid oleks väga palju. Küsimus on kehvas taevituses ja/või korralduses. Kuniks osavõtt on nadi, tuleks kasutada nime "Matkaliidu võistlus jalgrattatehnikas". Tiitel EMV või MV mõjub praegu naeruväärsena.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Sept 2019, 13:46

Ma veidi mõtlesin, et kui oleks rattamatkamise tehnika teemaline üritus, siis mida ma sellelt tahaks.

Tahaks:
- näha teiste inimeste matkarattaid ja lahendusi.
- kuulda äppidest ja muudest lahendustest raja planeerimiseks ja jälgimiseks.
- osta rattakotte ja muud matkamise kola, mida tava-poest ei saa.
- kuulda võrdlusi erinevate Eesti korraldajate rattamatkadest.
- kuulda kirjeldusi tehniliselt nõudlikest matkadest.

Mis on üldse tehniline rattamatkamine?
RMK raja läbimine vist ei ole.
Aga mis on?
Gruusia, Hispaania jne tuurid?

Kas te olete käinud mõnel tehnilisel rattamatkal?

Kas selle EMV kava seondub teie rattamatkamise kogemusega?

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 10 Sept 2019, 17:10

Eelkirjutajaga nõus. Just need teemad ja küsimused pakuksid ka mulle huvi. Ehk oleks Matkamess õige koht selle alaste võistluste korraldamiseks. Ma kahtlustan, et vaid ühe spetsiifilisema teema, näiteks "võistlus jalgrattatehnikas" jääbki kiduma, sest huvilisi ühe kindla teema jaoks napib.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 10 Sept 2019, 18:34

tripp kirjutas:
10 Sept 2019, 13:46
Ma veidi mõtlesin, et kui oleks rattamatkamise tehnika teemaline üritus, siis mida ma sellelt tahaks.

Tahaks:
- näha teiste inimeste matkarattaid ja lahendusi.
- kuulda äppidest ja muudest lahendustest raja planeerimiseks ja jälgimiseks.
- osta rattakotte ja muud matkamise kola, mida tava-poest ei saa.
- kuulda võrdlusi erinevate Eesti korraldajate rattamatkadest.
- kuulda kirjeldusi tehniliselt nõudlikest matkadest.

Mis on üldse tehniline rattamatkamine?
RMK raja läbimine vist ei ole.
Aga mis on?
Gruusia, Hispaania jne tuurid?

Kas te olete käinud mõnel tehnilisel rattamatkal?

Kas selle EMV kava seondub teie rattamatkamise kogemusega?
Sinu tahtmistega olen nõus, aga sel juhul ei saaks seda nimetada võistluseks vaid festival...kogunemine...laat...vms.

Kes tahab tehnilist matkamist võiks näiteks ette võtta RMK matkateed ja läbida nendest ka jalgsi matkamiseks mõeldud lõigud. Kuna siinkohal seostub minu jaoks tehnilisus keerukuse ja raskusega siis paljudel nendel lõikudel on seda tehnilisust küllaga.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Sept 2019, 19:09

https://www.ev100.ee/et/eesti-meistrivo ... nikas-2018
Kui seda temaatikat ja võistluse sisu mõelda, siis ilmselt minu matkaosa käsivarres oli mõningaselt tehniline. Tegelikult lühike, aga väga tehniline. Suur osa oli aeglus ja vigursõit, rööbastes sõit, ratast sai remonditud ja takistusi ületatud.
Aga võistluse moment matkal on aga minu jaoks alati ehmatav matka kontekstis, ilmselt on see muidugi foobia jälle. Mu käimisi kammitseb alati terveks jäämise mõte, mida proovin mitte katkestada. Ja see 10 kilo võistkonna peale tundub matka kohta ikka naeruväärne. Kümne kiloga käisin tagasiteel Pallastunduris Taivaskero (809 m) otsas ära, ca 10 kg oli ühes tagumises kotis.
Iseenesest vanasti matkateadmised levisid rohkem matkaklubides ja gruppides. Gruppides oli enamasti erineva kogemusega inimesi ja mõningal määral ka inimesed liikusid gruppide vahel. Mingil määral asendavad seda foorumid. Ka siin ilmslet on võimalik kellegi ratast uurida, kui huvi või kellegiga koos treenida.
Kokukaid võiks tihedamalt olla, selliseid universaalseid, mitte ainult ripptelgi kokukaid. 2016 Aidu karjääri üritusest on head mälestused. Kes tuli autoga, kes jala, kes rattaga. Igasugu asju nägin seal möödaminnes.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Sept 2019, 21:05

See 10 kilo naeruväärsus, mitte et naeruväärne, aga see asetab rõhu mitte matkale vaid sportlikule maastikusõidule. Kuskil teemas keegi hiljuti nimetas autonoomsust. Matkal on ikkagi elamine ja toit vähemalt üheks ööks kaasas. Ma saan aru, et täna võib kellelgi olla kõik ultralait, aga 10 kg, per kärss võiks võistlusel miinimum olla, et matka meenutaks.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 11 Sept 2019, 07:30

Nohik kirjutas: See 10 kilo naeruväärsus.
Matkal on ikkagi elamine ja toit vähemalt üheks ööks kaasas.
Matkamine on aina rohkem muutumas täis-teenuseks.
Keegi pakub sulle ulualust, teeb süüa, sinu kola veetakse otseteed pidi ühest punktist teise.
Sina ainult sõidad.
Ka Eesti korraldajate rattamatkad on aina rohkem sellised, nii kodumaal kui välismaal.

Kui nüüd oledki nädala rattaga Gruusias või Itaalias, aga kogu olme eest hoolitseb keegi teine.
Kas see on matk?
No eks ta ikka on.

Suvel käisin Sloveenias mägedes, telk seljas - no mitte kuhugi ei saanud seda üles panna. Magasime majades. Tõsi, süüa tegime ise, aga see oli ka erandkorras kokkulepe. Tsiviliseeritud maailm vaatab meie kommet metsa all magada ja ise süüa teha nagu barbaarsust ja ebaviisakust. Ise enda eest hoolitsedes võtad kohalikelt töö ära! Lõunamaa klassiühiskonnad mõtlevad kõikjal samamoodi. Tehase direktor ei tohi ise endale kohvi kallata, see oleks sekretäri suhtes alatu.

Milline on Prantsusmaa või Pakistani "rattamatkamise meistrivõistlus"?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Sept 2019, 09:06

Siin on jama jah, mis kunagi matkamine oli, on täna matkamine bushcraft stiilis.

Aga mõnes mõttes ma ikkagi ütleks, et kui kola liigub autoga ja ööbitakse tsiviliseeritult, see ei peaks olema matkaks nimetatud. See on emakeele kaaperdamine, nagu Kaplinski väljendas.

Selline asi on ikkagi pigem turism. Selle võistluse võitja ei pea teadma matkamisest suurt midagi. Kangelane on sihuke paras orienteerumisega tegelenud härg, kes paneb 4 kg seljakotti, on võmeline rattas seljas seljas 20 km (võistlusrada) läbi jooksma ja on ratast parandanud.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 11 Sept 2019, 09:24

tripp kirjutas:
11 Sept 2019, 07:30
Matkamine on aina rohkem muutumas täis-teenuseks.
Keegi pakub sulle ulualust, teeb süüa, sinu kola veetakse otseteed pidi ühest punktist teise.
Sina ainult sõidad.
Ka Eesti korraldajate rattamatkad on aina rohkem sellised, nii kodumaal kui välismaal.

Kui nüüd oledki nädala rattaga Gruusias või Itaalias, aga kogu olme eest hoolitseb keegi teine.
Kas see on matk?
No eks ta ikka on.

Suvel käisin Sloveenias mägedes, telk seljas - no mitte kuhugi ei saanud seda üles panna. Magasime majades. Tõsi, süüa tegime ise, aga see oli ka erandkorras kokkulepe. Tsiviliseeritud maailm vaatab meie kommet metsa all magada ja ise süüa teha nagu barbaarsust ja ebaviisakust. Ise enda eest hoolitsedes võtad kohalikelt töö ära! Lõunamaa klassiühiskonnad mõtlevad kõikjal samamoodi. Tehase direktor ei tohi ise endale kohvi kallata, see oleks sekretäri suhtes alatu.

Milline on Prantsusmaa või Pakistani "rattamatkamise meistrivõistlus"?
Hea postitus!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Sept 2019, 09:27

Kui võtta kinni sellest autonoomsusest, siis matkamise juurde käib autonoomsuse treenimine. Seda võib teha matkamist praktiseerides, nagu enamus normaalseid inimesi seda teevad või autonoomsuse fragmente treenises, nagu mina seda teen.
Ja matkamise mõõduks on ikkagi teostatud matk, kas kaasa pakitud varustus ja oskused vastasid kohatud reaalsusele. Kas suudeti reaalsusega kohaneda.

Kõik mu on reisimine ja turism, mida üritatakse matkaks nimetada.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 11 Sept 2019, 10:23

See trippi mainitud sina ainult käid ja kõik teised organiseerivad ja teenindavad on mulle matkajana täiesti vastuvõtmatu. Ma saan aru, et teatud maailma osades teistmoodi ei saagi ja kui sinna minna tahad, siis lepid sellega või jätad minemata. Spordivõistlusi ei kujuta ette ilma organiseerimiseta aga võistlusi ilma kõrvalise abi ja teeninduseta kujutan ette küll. Üksi matkates saab võistelda (jumalteabmilles) iseendaga/egoga, oma mitmekesi matkates matkades igasugune võistlusmoment puudub. Ma väldin ise igasuguseid spordivõistluseid aga ma olen sellega nõus, et nendel omandatud oskused/tarkused on peaaegu samaväärsed, nagu matkamisega omandatud.
joon jõest, söön jõest

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 11 Sept 2019, 11:34

sepaonu kirjutas:
11 Sept 2019, 10:23
See trippi mainitud sina ainult käid ja kõik teised organiseerivad ja teenindavad on mulle matkajana täiesti vastuvõtmatu.
Sulle või mulle võib see olla vastuvõetamatu, aga ühiskond ei küsi meie käest.
Maailm muutub aina ärilisemaks ja spetsialiseeritumaks. Inimesed teenivad rohkem, aga hindavad oma aega sellevõrra kallimalt. Nad ei taha ise gruppi kokku panna, kaardiga tööd teha, poest konserve osta. &moments ütleb - tule Toskaanasse, saad viis päeva kerget matka ja ülejäänud aja jood heas seltskonnas veini - ja inimene läheb.

Ei saa arengu ees silmi pigistada, isegi siis, kui see areng meile isiklikult ei meeldi.

Isegi lihtne jalutamine on muutunud korraldatud tegevuseks.
Käisin eile Tallinnas matkal. Retkejuhiga! Maksin selle eest! (5 eurot) Olen super rahul ja lähen kindlasti veel. Mis sest, et ma ise hulgun ka omal käel niipalju kui jaksan. Aga korraldaja tegi seekord mu eest töö ära - valis koha, kutsus inimesed kokku, tegi ära ajaloo ja kultuuriloo uurimise eeltöö, matkas raja läbi... Miks ei peaks ma seda võimalust ära kasutama? Mul on hea meel, ilmselt on kogu grupil hea meel..

Edit: panin foorumi akna kinni, tegin Facebooki korraks lahti, sain ette Andide mäestiku pildi ja Arengtiina rattamatka reklaami.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 11 Sept 2019, 11:55

Ma ka pooldan sõna "matk" kasutada vaid sellise väljas liikumise tegevuse kohta, kus on täidetud vähemalt 3 tingimust: autonoomsus, kavandatud raja või sihtkohtade läbimine kõrvalise abita (st. kui oled jalgsimatkal, siis ei kasuta mootori jõudu) ning vähemalt üks ööbimine kasutades kaasas olevat varustust (ühe päevasel matkal vähemalt 1 söögikord kaasas olevast moonast).

Need 3 tingimust võib venitada ka laiemalt võttes autonoomsuse alla. Saad kavandatud teekonna (veekonna) läbitud kõrvalise abita, kogu varustus toime tulekuks keskkonna tingimuste ja selle muutumisega on kaasas. Erand võib olla söögi ja joogi osas, mida võib pikema matkal vahepeal loodusest või tsivilisatsioonist juurde hankida.

Teised liikumise viisid, kus ööbitakse valdavalt üüri pindadel, keegi veab sinu varustust või mingil muul viisil on ette määratus viidud kõrgeks on reisimine, turism, seiklussport, militaarsport, retked, jalutamine, jooksmine jne.

Puhast matkamist ongi jäänud vähemaks, sest juurde on tulnud arvukalt muid looduses liikumise võimalusi ja stiile. Kuid mulle "vana kooli" mehena, olles harrastanud ka teisi liikumise liike, meeldib ikkagi kõige rohkem stiilipuhas matkamine. :-)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Sept 2019, 12:36

Mul ei ole protesti, kui see autonoomsus jt saavutatakse korraldaja vahenditega, organiseerimisvõimega ja orienteerumisvõimega.
Või teisisõnu, ei ole oluline, kas varustus on renditud või end aoma. Kas gruppijuht on korraldaja või keegi teine.
Mul ei ole midagi matkakorraldamise kui elukutse vastu. Pigem on see täna väga teretulnud amet.

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist