Rattaga rongile

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 430
Liitunud: 19 Okt 2011, 14:28
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Rattaga rongile

Postitus Postitas REGA1872 » 19 Mai 2014, 12:04

Kuna kaugematel maadel matkates tekib aeg-ajalt ikka vajadus eri matkpiirkondade vahel liigelda, siis üks paremaid variante selleks on rong. Seljakotiga rännates pole see takistuseks, aga kui reisikaaslaseks on ratas (mõnetunnine rongisõit võib säästa 2-3 päeva) võivad tekkida probleemid peale saamisega. Tahaks siin teemas lugeda erinevate riikide kogemustest ja teen ise otsa lahti.

Hispaania (90ndate lõpus).
Kuna kuumus oli päikese käes 40 ligidal, siis otsustasime kiirendatud korras sisemaalt rannikule tulla ja valisime rongi. Mingit probleemi ratastega polnud, osta pilet ja mine vaid peal.

Itaalia (Sitsiilias mitu otsa + Milano-Bergamo)
Palermos päris iga rong rattaid peale ei võtnud, kuid mis võtsid olid tablool eraldi ära märgitud ja neis oli rataste jaoks omaette 'kuut'. Samas õnnestus sinna panna rohkem rattaid kui eeskirjad ette nägid ja mis ei mahtunud lubati ka üldvagunisse (meid oli 10 in). Mandril oli nii pikk rong, et rataste vedu meenutas vägagi Eesti olukorda (ligi 30 ratast üldvagunis, millel oli rattamärk). Üks rong Sitsiilias oli aga nii lühike, et rattad võtsime üldvagunisse ja kogu 4h sõidu tuli neid hoida käe vahel tagaratastel püsti, et võimalikult vähe ruumi võtaks ja ka teistele reisijatele liikumisruumi jääks. Täpselt enam ei mäleta, aga ilmselt tuli rataste eest ka mingi väike lisatasu maksta.

Rootsi
Kuna varasemad kogemused teistes riikides ei ennustanud midagi halba, siis sai Stockis laevalt maha tulles mindud kohe rongijaama, et edasi Norra poole sõita. Seal tabas aga halb üllatus, sest rataste rongiga vedamisest ei tahetud midagi kuulda. Öeldi, et kui me suudame nad piisavalt väikeseks pisipakiks muuta, siis saame kaasa võtta, aga kui ei suuda, siis võime nad mingi kaubarongiga kusagile ette saata ja ise reisirongiga järgi sõita. Bussijaamas oli enam-vähem sama jutt, ainult et too ettesaatmine soovitati DHL'ga teha. Lõpptulemus oli see, et me tegime oma reisiplaani veidi ümber (tookord olime õnneks kahekesi).
Võibolla on kellelgi teisel Rootsist paremaid kogemusi, sest ratas ise-eneset on seal piisavalt populaarne liikumisvahend, et seda ka rongile võiks lubada.

Loodetavasti jagab keegi ka Läti kogemusi, sest paari kuu pärast on plaan tolle riigi raudteed kasutada.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 267
Liitunud: 29 Jaan 2013, 14:47
Kontakt:

Re: Rattaga rongile

Postitus Postitas Kivisisalik » 14 Juul 2014, 22:14

Annaks ka teemakohase Eesti-hoiatuse - ilmselt on paljud kogenud, et uutesse Elroni rongidesse ratastega (ja ilma) mahtumine on suht keeruline. Tegime rattatiiru nii, et lähtekohta ja lõpust tagasi sõitsime rongiga. Kui rattaga rongi litsumine on jõukohane täiskasvanutele, siis väikestele lastele on see päris karm kogemus, kuuene poiss oli ikka väga heitunud ja teatas et tema enam ei taha rongiga sõita, kuna peale ja maha saamine jalgrattaga oli nii hull. Konkreetsel juhul olid ratta- ja lapsevankrikohad linnalähirongis okupeeritud lapsevankrite poolt ja ratturid kõlkusid täiesti kus juhtus paarikümnekesi troppis. Ega ma ei tea mis selle tarkusega peale hakata - ehk siis seda et omal peab miski viies käsi alati vaba olema et lapsi aidata...

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 747
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Rattaga rongile

Postitus Postitas margusl » 15 Juul 2014, 11:02

Elronist - kui on variant magusamatel aegadel enda sõit lõppjaamade vahele sättida ja varuga kohal olla, siis on olud natuke leebemad, lisaks on siis ka võimalust midagi ette võtta nende velodega, mida osad härrad-prouad kipuvad risti rattakohtade ette jätma. Igal pool ei ole sellest teadmisest küll kasu, näiteks Pärnu-Tallinn on Lelles ümberistumisega ning paar kuud tagasi sattusin ise seisu, kus see ümberistumine võttis 2-3 minuti asemel a' 2 tundi - meie neljase pundi rattad + veel hunnik rataste ja ratasteta rahvast lihtsalt ei mahtunu juba Viljandis täis saanud rongi uksest sisse ja nii tuli järgmist ootama jääda. Selliste viivituste pileti maksab Elron küll ilma erilise jandita, pelgalt küsimise peale, tagasi.

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline