Haagismajake jalgrattale

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Haagismajake jalgrattale

Postitus Postitas Nohik » 26 Veebr 2019, 11:15

Ma ei tea, palju sa neid puid sinna peale paned, aga ma pole kindel, et sa tegelikult mopeedirattaid sinna vajad.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Ahti
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ahti » 10 Mär 2019, 10:05

Kui plika rattatooli jaoks liiga suureks kasvas, sai soetatud järelveetav käru lapse veoks. Teoreetiliselt peaks sõidukogemus sarnanema. Mis häiris oli tõsine tuuletakistus tuulisema ilmaga ja auklikel teedel laveerimine. Mul elektriratast ei olnud ja liikuda tuli pelgalt kondijõul, üle 60km päevas ei sõitnud kunagi. Samas vihmaga matkates on selline majake kordi mugavam kui niiske telk. Ega kõike head korraga saa, igatahes on huvitav arendus ja paneb kaasa mõtlema.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 13 Mär 2019, 10:03

Tänan toetava kommentaari eest. Haagismajal saab olema kindlasti tuuletakistus. Kiirelt sellega tõenäoliselt ei kulge. Kui võtta mõningast abi elektrimootorilt, siis on usutav kuni 15 km tunnis ikkagi edasi liikuda. Seega 4 või 5-e tunniga jõuab ~60 km kaugusele, mis on jalgrattamatka jaoks paras vahemaa.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Apr 2019, 22:41

Vabandan, kui on olnud juba:

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 08 Mai 2019, 10:21

Nutikas lahendus. Sellest saan ideid ka oma majakese arendusse. Meeldib võimalus öösel tähti vaadata. Kuigi magades võib selles olla veidi kosmonaudi tunne. Puuduseks on majakese sobivus vaid ühele inimesele. Samuti ei saa selles püsti olla. Kraanikausi värk tundub üleliigne.

Annan teada, et loodan oma majakese põhiosa maja raami valmis saada juuni alguses. Siis toimub sellega ka väike vastupidavuse ja tuuletakistuse test.

paadikapten
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas paadikapten » 08 Mai 2019, 16:04

Võibolla saab kaalu vähemaks, kui teha kõvast materjalist vaid kuudi katus. Seinad võivad olla kangast. Sellised on mõne matkabussi katusetelgid, mille alla moodustub lebotamisruum lihtsalt ühe katuseosa ülestõstmisega. See laseks kuudi teha kokkupandavas vormis. Transa-asendis oleks see päris madal kast, millel on väike tuuletakistus. Paigale jäädes tirid katuse kergetele tugedele üles. Olgem ausad, mõnekümne kilo tirimine on juba ise paras rügamine. Tuuletakistus muudab asja veel hullemaks. Kas su akudest jagub 60 km läbimiseks, kui sabas on purjena toimiv raske laadung?

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 08 Mai 2019, 18:04

Pehmete seinte ideest loobusin juba projekti alguses. Mul liikus peas küll üks ruumikas mõte, praegusest ruumikam ja paremini pakitavam, kuid selle teostuse tehniline keerukus ja suhteliselt keerukas kokku ja lahti võtmise protseduur, sundis sellest loobuma.

Ma tuuletakistuse pärast ülearu ei muretse. Elektrimootorite hea levik ja tõhusad akud kompenseerivad edukalt üleliigse takistuse. Veeretakistus isegi 100 kg käru korral, kui rehvid on head, pole märkimisväärne. Vähemat tasasel teel.

Kuid eks praktika näitab. Juuni alguses on kavas selle haagisega läbida suurusjärk 100 km erinevaid teid, sh. kruus ja metsarajad. Haagis pole selleks ajaks veel kasutatav, kuid tuuletakistuse testiks saavutanud vajalikud kabariidid. Samuti kavatsus seda koormata kuni 100 kg-ni.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 02 Juun 2019, 15:12

Majakese valmistamine edeneb.
Saavutanud peaaegu õiged gabariidid. Tegin sõitu siledal teel ja metsateel. Siledal polnud veeretakistus mäkrimisväärne. Metsateel andis tunda. Elektrimootor kompenseeris edukalt lisatakistust.

Pilt

Pilt

Pilt

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 02 Juun 2019, 20:09

Kommenteerin veel juurde, et sinna mahub ära voodi kahele, lauake, sohvake ja ehk ka väike kapike ning seda mitte kääbikutele. ;-)

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 07 Juun 2019, 17:41

Pikem sõit (130 km) läbitud ja teen siia kokkuvõtte:
1. Haagis pidas hästi vastu vaatamata kohati üsna närusele teele ja suurele rappumisele. Ühtegi olulist kahjustust ei tekkinud. See pakkus rahuldustunnet.
2. Haagist vedada oli oodatust raskem.
2.1 Asfaldil polnud viga. Ainult lihasjõul, kui tuul otseselt vastu ei puhunud, õnnestus hoida kiirust kuni 20 km/h. Elektrimootorilt 100 -- 150 W jagu abi võttes oli võimalik sõita ka 25 km/h. Suurem kiirus oleks olnud võimalik, kuid siis oleks läinud juba asjatult palju elektrit.
2.2 Kinni sõidetud ja enam vähem siledal kruusateel polnud ka viga. Lihasjõul langes kiirus keskeltläbi 15 km/h peale. Elektrimootorilt tuli abi võtta kiiruse kasvatamiseks 20-le juba 200 W ringis või sipa rohkem.
2.3 Auklik ja/või treppis kruusatee kahandast ainult lihasjõul kiirust vahemikku 10 - 13 km/h. Nii aeglasel kiirusel rummu sisese elektrimootori efektiivsus muutub nutuseks ja parem mitte kasutada. Kuid ikkagi oli vaja nimetatud kiiruse hoidmiseks aegajalt 400 W impulsse anda. Kehval kruusal ei tahagi eriti kiiremalt sõita.
2.4 Pehme ja suurte munakatega kruus oli kõige hullem. Käru rappus kohutavalt ja kiiruse hoidmiseks kuni 15-ne oli vaja kogu elektriline võimsus mängu panna. 450 W mootor suudab lühiajalistl ka 600 W võimsusega töötada. Niipea kui seisma jääd, siis uuest liikuma saada on tegu. Käru oli kõvasti koormatud, vähemalt 80 - 90 kg oli kogukaal, ja peened rehvid kippusid sisse vajuma. Ainult lihasjõul nagu ei tahtnudki kinni jäämise hirmus sõita.
2.5 Ekstreemne sõit oli kõrgesse rohtu kasvanud aga iseenesest siledal metsateel. Siin kõikus kiirus kõige jõulisemal jalgratta ülekandel vahemikus 6 - 9 km/h. Elektri kokkuhoiu mõttes mootorilt abi ei proovinudki. Haagise laius põhjustas põhilise osa takistusest. Heina lamandamise sõit.
3. Eraldi teema on energiavarudega õige välja tulek. Mul oli kaasas suurusjärk 25 ampertundi 36 V pingega akusid. Vahepeal laadida ei saanud. Kõik sai üsna säästukasutuses tühjaks sõidetud. Kui tahta niiöelda mõnusat sõitu, siis oleks vaja olnud umbes 2 korda rohkem energiat.
4. Panin tähele, et asfaldil ja siledal kruusal piisab rahulikus tempos, 15 - 20 km/h, mis ongi keskmine rahvamatka tempo, sõitmiseks lisaenergiast 100 - 200 W. Haagise katusele õnnestub probleemutilt panna päikesepaneel 200 W jagu ja kui kõik mõistlikud pinnad ära kasutada, siis kuni 400 W. Seega päikeselise ilmaga kompenseerib minu jaoks haagis ebameeldiva koormuse osa ise ära. Tõsi, ma olen üle keskmise heas füüsilises vormis. Kuid ikkagi, kui haagisel on ka akupakk ja päeva läbisõit jääb enamvähem 50-60 või ka 70 - 80 km suurusjärku, siis peaks õieti optimeeritud lahenduse korral olema see haagis kasutatav ka keskmisele jalgrattaga matkajale.
5. Kokkuvõtteks, vaatamata koormuse oodatust suuremale määrale, jätkan projektiga ja vähemalt ühe eksemplari kavatsen lõpuni valmis teha.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 08 Juun 2019, 15:29

Toimunud matkast üks pilt ka. Paus Padise poe juures.

Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 09 Juun 2019, 12:34

Kas poleks proovimise mõttes vähemalt mingi kangas sõrestiku vahele tõmmata, saaks aimu haagise aerodünaamikast?
...

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 10 Juun 2019, 15:33

Mõtlesin ka ise kile üle tõmmata, kuid loobusin, sest nii poleks olnud taha vaadates näha lasti olukorda. Osa läbitud teest oli niivõrd konarlik, et kehvemalt kinnitatud kotid pudenesid aluselt maha. Aeglasel sõidul (kuni 15 km/h) pole õhu takistus oluline. Konarlikul teel on põhiline veertakistus. Vastu tuulega on kindlasti olukord närune. See-eest tagant tuulega on pidu. Pikemal testsõidul olulist tuult polnud. Muideks haagise väliskuju ei jää kahjuks siseruumi mugavuse huvides pildil näha olevaga voolujooneliseks. Katus tuleb sile ja esiseina kalle tagasihoidlikum. Valmis on alles südamiku raam.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Juun 2019, 15:48

Ma kahtlustan,nii suure pinnaga on ka 10 kmph õhutakistus tuntav.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 13 Juul 2019, 13:29

midagi ekstreemsema sõidu harrastajatele
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/a ... svvp9.webm

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil