Telksaun ehk higistamistelk

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Mär 2011, 18:44

Räägiks natuke telksaunast (higistamistelgist) ja selle ehitamisest. Kuidas siinsed kaaskondlased on kokku puutunud telksauna võludega? On kogemusi? Kui, siis millised?

Pean ütlema, et endale on selline saunatamine vägagi mokkamööda. Kelle jaoks on selline kogemus esmakordne see peab kindlasti tõdema, et on sattunud hoopis uudsesse, põnevasse ning muljeid täis keskkonda. No kuulge, keset metsa, kuskil telgis leili visata ning seejärel jooksuga rabajärve karata nii, et aurujutt taga on ikka hoopis teine tera.

Algselt oli selline ehitis pärit indiaanikultuurist kui puhastumistseremooniate läbiviimise paik. Tänapäeval võib sellist sauna osta poest, kuid miks mitte ise meisterdada. Mõni võibolla mõtleb nüüd, et tegemist on kindlasti keeruka ja eriteadmisi nõudva ülesandega...

Tegelikult on telksauna ehitamine imelihtne ja võimalik käepärastest vahenditest püstitada ükskõik kuhu (soovitavalt mõne veekogu äärde). Lisaks saunamõnudele jääb ka isetegemise rõõm. Kui leiate kuskilt piisavalt kilet, koormakatet või presenti, oksi või muud taolist materjali raamistiku ehitamiseks, kive (soovitavalt võimalusel sinised raudkivid, punased kipuvad lõkkes pudedaks muutuma) ja näpuotsaga pealehakkamist siis tuleb selle ehitamisega toime igaüks.

Kõigest lähemalt:

1. Alustuseks on tarvis otsida sobiv paik sauna püstitamiseks. Kõige parem on leida selline pinnas kus on vähe rohtu või sammalt. Seda esiteks tuleohutuse pärast ja teiseks vingu vältimiseks. Mõne veekogu lähedus ei teeks paha. Pärast kuuma leili on ju hea end jahutada.

2. Järgmiseks tuleks leida sobivad kerisekivid. Ideaalsed on sinised raudkivid (punased muutuvad lõkkes liivaks). Pidada silmas põhimõtet, et mida suurem kivi seda aeglasemini see jahtub, pakkudes kestvamat leili.

3. Seejärel ette valmistada kerise alune pinnas. Ideaalne on kaevata auk maasse või kui mingil põhjusel seda teha ei saa/taheta siis võib vooderdada kerise aluse näiteks liiva, kiviklibu või lamedate kividega. Seda selleks, et hiljem ei hakkaks saunatajaid segama ving.

4. Hankida mõned pikemad, peenemad ridvad saunakaare ehitamiseks. Näiteks sarapuu või paju (rakendades leidlikust saab ära kasutada kõike mis metsa all või võsast leida on). Painutage neist kerise kohale madalad kaared, torgates mõlemad otsad maasse. Omavahel sidumiseks/kinnitamiseks võib kasutada nööri, traati, teipi või mõnda muud käepärast vahendit. Kui ridvad on piisavalt pikad siis mõnikord õnnestub need ka lihtsalt omavahel kokku keerutada ilma, et neid siduma peaks.

Sauna suurus oleneb saunatajate arvust ja silmas tuleks pidada seda, et saun peaks olema piisavalt suur, et end liigutades kerise vastu ei kõrvetataks ja piisavalt väike, et maksimaalselt ära kasutada kuumust. Samal põhjusel ei tohiks olla lagi liiga kõrge kui kavatsetakse istuda maapinna lähedal.

5. Raamistiku katmiseks saab edukalt kasutada eelnevalt kaasa võetud kilet, koormakatet, presenti, telkmantleid ja muud taolist materjali. See on ka ainus asi peale hea tuju mis sauna jaoks tuleb ise kaasa võtta, ülejäänu eest hoolitseb loodus ise. Jälgida tuleks ainult seda, et sõrestik oleks kaetud piisavalt hermeetiliselt, et kuumus välja ei pääseks ning telgi servade alt ei tohiks sisse pääseda õhku, muidu tekib olukord kus jalad külmetavad ja pea kõrbeb, õhu liikumist saab reguleerida ukseava kaudu.

6. Nüüd ei ole muud kui kivid lõkkes punaseks ajada. Kerisekivideks on võimalusel hea valida sinised raudkivid (punased kipuvad lõkkes pudedaks muutuma). TÄHELEPANU! Paekive mitte kasutada - need plahvatavad kui piisavalt kuumutada! Ilma naljata. Kuumade kivide telki transportimiseks on hea kasutada kahte kaigast. Kuum kivi võtta kahe mehega kaigaste vahele/peale.

Mõni tähelepanek:

*Mida väiksem saun seda kõvem leil ja kivid kestavad ka kauem. Seega, ohutuse mõttes väga väikeses saunas ei tohiks keris paikneda saunalise ja ukseava vahel või saunaline ukseava suhtes kerise taga kuna kivid on väga kuumad ja ruum on väike siis paanika hoos üle kuuma kerise jooksmine võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi.

*Leili viskamiseks kasutada võimalusel kuuma vett. Nii jahutab vesi kerisekive aeglasemalt.

*Leili viskamist alustada ringikujuliselt kerise välimisest küljest, kui välimised kivid on juba jahtunud liigutakse järjest keskele. Mitte visata korraga liiga palju. Nii kestab keris kauem.

*Kui kasutada saunakarkassi kattematerjaliks ehituspoodides saada olevat õhukest pakkekilet siis ei tasu kerisele korraga palju vett peale uhada sest palju kuuma õhku korraga võib sauna lakke augu sulatada. :) Vähehaaval leili visates seda ei juhtu.

*Hiljem, kui kivid on juba veidi jahtunud saab ka aurusauna nautida.

*Ja kõige olulisem tähelepanek – OLE KAINE!


Samas võib alati asju edasi arendada ja juurde leiutada. Katseta ja proovi, leiad kindlasti enda jaoks parima lahenduse. Kui sul on midagi omalt poolt lisada või tekib küsimusi siis anna teada. Seniks, head leili!

P1010005.JPG
Sai tehtud saunale spetsjom raamistik mis käib koost lahti ja mahub auto pagasiruumi.

P1010104.JPG
Sauna sisevaada. Antud raamistik saigi tegelikult liiga kõrge mis nõudis improviseeritud lava. :) Siin on näha ka kerise modifikatsioon.

P1010068.JPG
Keris tules.

P1030169.JPG
Paremat veekogu polnud hetkel võtta :)

P1030166.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Kerise edasiarendus koduhoovi tingimustes.

P1030165.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Eest...

P1030167.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Tagant...
Viimati muutis mrWilson, 02 Nov 2011, 16:57, muudetud 3 korda kokku.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Postitusi: 324
Liitunud: 07 Dets 2010, 22:07
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Reimo » 30 Mär 2011, 19:03

Suurepärane, ma päris pikalt mõelnud kuidas kilesaun toimib täpsemalt, nüüd siis jääb järgitegemise vaev ainult. 8-)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Mär 2011, 19:11

Olen kuulnud mõnda imestavat, et kuidas nii õhukeste seintega saunas üldse kõvat leili saab olla. Pärast seda kui järele proovis lõi silmad öeldu pärast maha. :)

Kuna ruum on väike ja leil küllaltki järjepidev siis ajab kõvemadki saunatajad vahel küüru. Üldse on selline saunatamise viis kuidagi teistsugune ja elamusi pakkuvam kui tavasaun. Ürgsem ütleksin.

Kunagi sai sauna tehtud isegi otse vanasse kuppeltelki millel põhi ära lõigatud. Nüüd tagantjärgi mõeldes nii kitsastes oludes ei vihtleks. Liiga ohtlik.

Ükskord leidsime kerise sobivat vanasse "Riga" tüüpi pesumasinasse :) Meeldejäävaks tegi ürituse see, et hiljem, kui kivid juba jahtunud ja vinget leili enam ei saanud siis mindi sujuvalt üle aurusaunale. Kuna pesumasina korpus hoidis vett (ei voolanud mööda kive maa sisse) siis kõik läks auruks. Maksimaalne nähtavus pikemat aega mõni sentimeeter ja nalja jagus kauemaks.

Päris talvel ei ole veel proovinud aga see viga saab ehk parandatud kunagi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Postitusi: 736
Liitunud: 07 Dets 2010, 22:50
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Morheatus » 30 Mär 2011, 20:04

olen olnud 200L prügikottidest kilesauna ehitamisel abis, toruteibiga okstest karkassile. Kivid köeti samuti suures lõkkes kuumaks ja veeti sisse. Kahjuk ei olnud kohustuste pärast proovida seda.

Küll aga rootsi sissi telgi ehk maasika oleme hõõhuma kütnud ja pesuväel higimull otsaees kuuma nautinud...

huvi omalgi ära proovida, ettepanek järgmine, prügikottidest ja põllult leitud maakividest mõnel matkal ise kahe - kolme inimese saun valmis meisterdada! olemas ka koormakatted, mis lihtsustavad elu.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
missomaa
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 03 Apr 2011, 01:34
Asukoht: 71° Nord
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas missomaa » 03 Apr 2011, 18:55

Oma viimasel Skandinaavia ekspeditsioonil lõikasime kuppeltelgil lihtsalt põhja ära ja nõnda oli karkass hetkega valmis. Kuumad kivid veeretasime ühte hunnikusse, mille ümber siis istusime ning viimane saunaline tõstis lihtsalt katuse peale.
Ülimõnus elamus tõepoolest, eriti veel esmaskordsetele nautlejatele!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 27 Okt 2017, 14:41

Unustasin ka siia teemasse lisada viite meie telksaunaüritusele RMK Saeveski metsaonnis, oktoober 2017.

Viide toimunud üritusele: viewtopic.php?f=60&t=3296

Pildid MF'i pildialbumis: https://www.flickr.com/photos/109674879 ... 1510042828

Liikuvat pilti kah:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Postitusi: 208
Liitunud: 15 Mai 2011, 11:35
Asukoht: Eest, Tallinn
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Taigar » 28 Jaan 2018, 16:44

Keegi targematest oskab öelda, kas 2x3 tarpist saaks 1 inimesele sauna või peaks olema 3x4?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 28 Jaan 2018, 16:56

Pigem 3x4. Sa proovi enne kuskil järgi. Laota laiali ja siis kuidas silmale näib. Kui sul 1x1x1m kuubikus mugav ja turvaline tundub siis on ok. :) Muul juhul ei ulatu ääred maani. Ma panustaks kahele tarbile.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 323
Liitunud: 31 Okt 2012, 15:56
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas fred7 » 30 Jaan 2018, 00:02

Tekkis ka kilesauna ehitamise soov. Aga kust saaks sobivat kerist? Paarisaja eurost saunakerist eriti ei raatsiks proovimise pärast osta, pärast ei meeldi ja jääb seisma. Samuti võiks see olla nagu ajateenistuses oli jaotelgi ahi, et korsten käis väikesteks juppideks lahti ja transpordiks sai ahju visata.

Matkaspordis isegi midagi on:
http://www.matkasport.ee/products/Savot ... sauna-ahi#
Valmistatud Eestis. Aga hind..

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Postitusi: 1338
Liitunud: 08 Dets 2011, 15:16
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas ullivilli » 30 Jaan 2018, 00:58

Ega sellest väga palju odavamalt ei saagi midagi, kui just kuskilt kasutatud ei leia.
Tasub üldiselt silmad lahti hoida ja näiteks vaadata ka tavalisi telgi ahjusid.
Robensil on midagi valikus, Helspordil, kui otsib leiab veel aga kõik on umbes samasse auku.
Mobispa oma on ka variant.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Postitusi: 1256
Liitunud: 22 Okt 2013, 21:15
Asukoht: ingliste
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas sepaonu » 30 Jaan 2018, 10:53

fred7 kirjutas:
30 Jaan 2018, 00:02
Aga hind..
Peaaegu ilma rahata saad siis, kui lähened asjale teistpidi.
Tassid kive
https://www.youtube.com/watch?v=JFcAWfWRx50
millega saad suht puhta kerise.
Teine variant on kive mitte tassida
https://www.youtube.com/watch?v=Dnygjru ... .be&t=2628
https://www.perhokalastajat.net/kuvagal ... isauna.JPG
Põhimõtteliselt on vaja tulekolde võlv ehk lagi lavastada mõne rauajupiga, ma ühes
telksaunas käind, kus tulekolle oli looduslik lohk ja võlviks vana terasest äke.
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Hendrik » 30 Jaan 2018, 11:44

Sellise plekist ahju keerab ehk mõni tuttav plekksepp ka kokku, veidi plekki lõigata, painutada ja kokku neetida pole väga suur töö. Looduskaitseringi kambaga oleme siiani kasutanud just taolisi ise tehtud ahjusid, millega vajadusel saab ka telksauna teha. Nad pole küll nii võimsad nagu see Matkaspordi 18 kilone jurakas, vaid ikka reaalselt matkaks mõeldud, 4-5 kilo kanti koos korstnaga. Kui oleks soov ideede saamiseks mõnda näppida, siis annab korraldada.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2054
Liitunud: 25 Aug 2015, 12:51
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Nohik » 30 Jaan 2018, 12:30

Einojaah, aga mis kile või telksaun see enam on, kus raudkeris sees.
Kuskil tuubis kunagi nägin, et kividest laoti osavalt, et võlv jäi.
Kujutan ette, et selle peab algul üsna tihedalt ümber laduma, kui valed kivid seast ära lagunevad.
Põhimõtteliselt peaks ikka kile ainuke kaasaskantav osa olema.

Muidu, kui kivikorvi kasutada, siis malmist restkaevu luuk oleks selle all paras. Aga ärge seda luuki varastage.
Ümmarguse korvi võib tõenäoliselt ka 2mm traadist punuda (s.50mm), hädaga peab 1mm ka vastu.
Aga kõlbab ka krohvivõrk.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Jaan 2018, 16:23

Nohik kirjutas:
30 Jaan 2018, 12:30
Muidu, kui kivikorvi kasutada, siis malmist restkaevu luuk oleks selle all paras.
Siiski lihtsam on mõned labidatäied kruusa või liiva kerise alla panna. Selle puudumisel eemaldada võimalikult palju seda mis kuumuse käes kärssama hakkab. Muud midagi.

***

Aga muidu, ei pea alati kive telksauna tassima, võib ka sauna ümber kerise ehitada. Lao kividest (improviseeritud) keris mille alla saab hõlbsasti lõkke teha ja hiljem söed ja tukid eemaldada. Seejärel ehita kerise ümber sauna karkass. Kui kivid kuumaks köetud ja vingu enam ei aja siis laota karkassile kate peale ja vihu leili nii, et mühiseb. :) Põhimõtteliselt sama süsteem nagu tavalises suitsusaunas.

Midagi sarnast illustreerimaks mu eelnevat juttu:
laotud-keris.jpg
Muidugi ei pea nii ülbe karkass olema nagu selles videos. Saab ka lihtsama ja väiksema karkassiga hakkama.

***

Teine variant on neile kes "punuda" armastavad. Tee samasugune kuppel nagu meie eelmisel saunaüritusel: viewtopic.php?f=55&t=136&p=26422#p25846 Ainult selle vahega, et kuplit ära ehita maakera külge kinni vaid punu võimalikult maapina ligidale veel üks vitstest ring (see ei lase kuplil laiali vajuda). Kui see tehtud siis jääb ainult üle kuppel köetud kerisele peale tõsta ja voila. :)

Soovitan jälgida, et keris sauna jaoks liiga võimas ei saa, muidu sulatad lakke, kile sisse augu. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Jaan 2018, 17:07

Kui puuduvad vahendid või oskused, et ehitada nö. traditsionaalne keris millel lõke kive altpoolt kuumutab siis saab ka lihtsamalt. Lao kividest koonus ja tee lõke selle sisse. Illustreeriv video: https://youtu.be/9kHy8iqSxDY?t=5m4s Selles videos tõstetakse kerisele peale tavaline väike kuppeltelk, mis minu meelest on veidi kitsavõitu lahendus, aga kui oled endas kindel siis julge hundi rind on teadupärast haavleid täis. :D
koonuskeris-1.jpg
koonuskeris-2.jpg
koonuskeris-3.jpg
koonuskeris-4.jpg

***

Väike ääremärkus. Enne kui kerisele katte peale tõstate soovitan paar väiksemat sahmakat kuuma vett kividele visata. See eemaldab suurema tahma mis on põlemisest sinna tekkinud. Vastasel juhul on oht, et esimesed leilitajad on tahmakollid kui saunast välja tulevad. :)
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Hendrik » 30 Jaan 2018, 19:24

Üks variant on toppida kivid ämbrisse või kartulikorvi, ämber omakorda lõkkesse. Siis võib kas selle pärast telki tassida või telgi ümber ehitada.
Ämbrisse leili viskamisel veel see hea omadus et vesi ei sorise lõkkesse.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2054
Liitunud: 25 Aug 2015, 12:51
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Nohik » 30 Jaan 2018, 19:27

Mis pesemist, vannitamist ja saunatamist puudutab, siis kas keegi on näinud plekist lüpsikut veel müügil, sellist lapikut ämbrit, nagu vanasi olid?
Endal ei tule isegi ette, et oleks nn vene poes Tartu turul näinud. Kui on vaja midagi suuremat vee keetmiseks, siis lüpsik oli parem tassimiseks lapiku kuju tõttu.

Ma siiski arvan, et kasulik oleks see aeg ära raisata ja õppida kividest võlvi laduma.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Jaan 2018, 21:34

Hendrik kirjutas:
30 Jaan 2018, 19:24
Üks variant on toppida kivid ämbrisse või kartulikorvi, ämber omakorda lõkkesse.
Kas kõva kuumus plekkämbri jootekohad lahti ei sulata? Mõtlen, et lööb põhja alt ära kui raskus sees. Plekkämber on ehk leilivee keema ajamiseks sobilikum.

Eks see maitse ja samuti ka olukorra küsimus kas tassida kivid sauna või tõsta saun kividele. Mõnel üksikul rännumehel oleks mõistlik kuppel valmis ehitada ja siis mõned kivid ükshaaval sisse vedada (eelnevalt ettevalmistatud lohku). Kerise sauna tassimiseks on vaja mitut kandjat (üldjuhul üsna raske tassida) aga see-eest puhtam tulemus, kompaktsem, nõuab vähem kive, midagi ei vaju laiali ja saab vajadusel hõlbsalt teise kohta kolida. Laotud kerisega saab vabalt üks mees hakkama aga see nõuab rohkem kive ja oskusi + aega. Pakun, et nii mitmelgi juhul lihtsalt ei viitsi midagi laduma hakata.

Vähe tähtis ei ole ka asjaolu, et igas suvalises kohas kus tundub hea saunatada ei pruugi sobilikke kerisekive laialt saadaval olla. Olen mitu korda kokku puutunud olukorraga kus saun on aga kive pole. :) Ükskord käisime kive mitme km tagant toomas. Pool päeva kulus aega kuni lõpuks mingilt põllult leidsime. Vana VW Golf oleks peaaegu otsad andnud selle koorma all. :D

Seega, tasub enne saunaüritust läbi mõelda milline variant on sobivaim.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Jaan 2018, 21:54

Rääkige parem välja kes teist RMK Metsavenna lõkkekohas sauna on teinud? :) Vähemalt 20. jaanuari paiku oli karkass alles.
20180120_134135.jpg
saun-1
20180120_134115.jpg
saun-2
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Hendrik » 31 Jaan 2018, 15:01

mrWilson kirjutas:
30 Jaan 2018, 21:34
Kas kõva kuumus plekkämbri jootekohad lahti ei sulata? Mõtlen, et lööb põhja alt ära kui raskus sees. Plekkämber on ehk leilivee keema ajamiseks sobilikum.
Ämbri põhi on heal ämbril kinni valtsitud mitte ainult joodetud, ei tohiks probleemi olla. Seoses sellega tuli meelde, et venelased kasutavad sageli sihukesi ovaalseid supipotte matkal, kus põhi on ainult jootega kinni. Suht asjalikud komplektid, potid käivad üksteise sisse jne, aga endale jättis küll kerge tunde et ühel hetkel maandub kogu supp lõkkesse koos põhjaga :D

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2054
Liitunud: 25 Aug 2015, 12:51
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Nohik » 31 Jaan 2018, 16:11

Lüpsikud olidki ovaalsed ja samal ajal koonuses, käivadki üksteise sisse, 8l vist oli maht. Kui grupil 10 inimest suurust, olid igati mõistlikud anumad.
Nad olid valtsitud, tina ole ainult veepidamiseks. Vanasti sulatati tina õmblustest kohe välja ja keedeti korra putru, pärast seda pidas, kuni plekk ära roostetas. Ka 6l või 8l konservipurkidega sai käidud, nendega oli sama värk, korra tuli putru keeta ja edasi pidasid vett. Need olid kerged, aga ei käinud üksteise sisse.
Mul on 2 10l roostevaba ämbrit siiani käibel, kui suurema rahavahulgaga rabas või kanuutamas käia, on hea süüa ja teed teha. Aga ämber pole seljakotis mugav. liiga ümmargune on.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Hendrik » 31 Jaan 2018, 17:24

Uue kooli supikad neil koonuses pole ja valtsi ka pole, sai neid ise poes näpitud. Sihukesi mõtlen:
http://www.equip.ru/shop?mode=product&p ... id=2044000

Samast Znarjazhenie matkapoest saab muidu odavamaid telgiahjusid ka, sellist näiteks:
http://www.equip.ru/shop?mode=product&p ... id=1967800

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 31 Jaan 2018, 17:25

Ma ei saa nüüd päris hästi aru. Te tahate kerise, ämbri ja lüpsikuga matkale minna? :D

Matkal saab edukalt telksauna teha. Kaasas peab tassima ainult katet või tarpi. Pääasi, et suuruselt sobib. Kuid ülejäänu tassimine... Kõvad mehed ma ütlen. :D
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 247
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Hendrik » 31 Jaan 2018, 17:29

Eks sauna saab ka nii, et paned kõvad vatid selga ja jooksed kuni rabandusega maha langed :D Aga kuna juba originaalpostituses paistsid erinevad rauast konstruialid, siis ehk pole ka käepärastest kokanaadi või ööbimisvahenditest kerise jutt väga teemast mööda.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1784
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 31 Jaan 2018, 17:34

Hendrik kirjutas:
31 Jaan 2018, 17:29
... Aga kuna juba originaalpostituses paistsid erinevad rauast konstruialid, siis ehk pole ka käepärastest kokanaadi või ööbimisvahenditest kerise jutt väga teemast mööda.
Ei ole tõesti. :) Mulle lihtsalt hetkeks kangastus vaimusilmas vaatepilt kolisevatest lüpsikutest seljakoti küljes. :D

Mis seal pattu salata, ma olen sõjaväes sissitelgi ahju tassinud talvel kümmekond km. :) Mis puudutab neid erinevaid rauast konstruialeid siis asja mõte on neid kasutada laagris olles, ehk siis lihtsalt kuskil looduses paikselt olles. Et üritust kuidagi matkaga siduda siis keegi ei keela vahepeal lühikest matka teha, et siis tiiruga tagasi tulla ja üks kosutav leil teha.

Kui pealehakkamist on siis võib "matka" korraldada näiteks kuskile soosaarele. Siis oleks kogu selle kupatuse kohale tassimine juba omaette tegevus mida on hiljem lõbus meenutada. :)
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist