1. leht 4-st

Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 15:35
Postitas mrWilson
Räägime multitööriistadest üldiselt. Milliseid multitööriistu kasutate? Milliseid soovitate või ei soovita? Eelkõige huvitab (looduses liikuja seisukohalt) millised vidinad multitööriista küljes enim kasutust leiavad? Igasugu erinevaid lahendusi pakutakse aga kas neist enamik ka päriselus kasutust leiab või on lihtsalt üks "näekuiägeriistmultaskuson" tunne. Mina pole kunagi multitöörista omanud, seega pole osanud ka puudust tunda (no kui, siis vahel ainult näpitsatest). Seevastu olen aga palju kuulnud kiidulaule multitöörista vajalikkusest ükskõik millisel elu juhtumil. Seega, olete lahkelt palutud arutlema sellel teemal.

8-)

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 17:47
Postitas Nohik
Päris tööriista ei oma. Selline Victorinox Hercules 18 kunagi kingiti, kaotasin ära ja ostsin samasuguse. Hambaork ja pintsetid on peidus.
Peale õllepudeli avaja on kõike vaja läinud. Korgitseri pole ka iseenesest päris matkal vaja läinud. Nuga, käärid ja näpitsad on pidevas kasutuses. Uskumatu, aga Soomes läks isegi suurem ristpeakruvikas käiku, ühes hütis lukuliist polnud paigas, uks ei seisnud kinni, sai ära kohendatud. Väiksem ristpea on vajalik spinningurulli lahti võtmiseks, kui peaks miskipärast vaja olema. Eks see õmblusnaaskel on ka nii, et 1x 10 a peale võib vaja minna. Saega nüsisin ükskord prooviks ca 15 cm kuiva männi maha. Pidevaks risupõleti puutegemiseks siiski lahja. Kui risupõleti on igaks juhuks, ajab asja ära.
Väike probleem on, et peaksin talle mingi tupe laskma teha, mis vöö peale või riide külge käiks.
_hercules-taskunuga.jpg
_hercules-taskunuga.jpg (15.65 KiB) Vaadatud 5413 korda

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 18:30
Postitas sepaonu
Esimene multi oli mingi leatherman, aasta sees suutsin loodusesse jätta, mitte mingeid mälestusi ei jäänud.
Teine oli see
http://www.gerber-tools.com/Gerber-mult ... -47572.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
umbes 12-15 aastat oli see mul, kuni 2013 läks üks kõvasulamtera puruks, mõtlesin uut osta netist aga nett kajas, et need ongi p*sad, kuni sõber sepp lubas uued teha, no ootasin aasta, siis lasin lahti nendest ja multitooli hind on muideks odav hind sõpruse kontrolliks.
Mis selle aja jooksul meelde jäi. Ükskord viilisin sellega mutri spinnarullile mingist pronksvidinast, kus sobiv keere oli olemas. Konksusi sai teritatud. Noaterasi kasutasin siis, kui ei tahtnud pärisnuga nüritada. Kruvikeerajaid kasutasin harva. Kõige rohkem kasutasin näpitsaid, mis olid mu meelest väga ok, ühe randmenõksakaga kargasid lahti ja ühe käega sai kokku panna. Väga head käärid olid sellel, sai igasugu asju lõigatud, kuigi kahtlustan, et kõige rohkem küüsi. Ma arvan, et umbes 3-4 korda parandasin ka vutlarit selle aja jooksul, näpade otsad kulutasid augu sisse järjekindlalt.
Paar aastat nüüd multitoolitult olnud aga näpad ostsin eraldi, miskid mulle sobiva moega knipexid. Kruvikaid pole vaja, spinnaga ei püüa enam, lennukarullil pole midagi kruvida. Tähtsamatel reisidel on luisk ja tükk rauasaelehte eraldi kaasas. See aasta oli ükskord juhus, et prillisanga kruvi logises ja oma noaots ei sobinud selle arstimiseks, semu oma sobis, vigadeparanduseks käiasin rauasaelehejupil ühe otsa kruvikaks.
Kalamehena ütleks, et kellel vahest konksud matka osa, siis näpitsad on olulised asjad, ise võib puterdada, sõber võib aidata, korralikud näpad kaasas, siis pole vaja arstile minna, keerad konksu edasi, hammustad katki, poetad pisara ja matkad edasi. Võiks ka proovida, et mis neil hammustamise võime on, konksust peaks ikka jagu saama.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 19:00
Postitas polarbear
Multipulti tähtsaim osa on punnivinn. Seda metsas (kultuurselt) ei asenda eriti millegagi :D
Victorinoxil olemas ja täiesti korralik.
Kahjuks mu Leatherman Wave on juba pikemat aega kusagil peidus.... kahtlustan, et kadunud. Aga muidu kah siinseal abiks olnud: näpitsad, saag, viil, käärid küünte ja tamiilide-nööride lõikuseks ja nõelpeen kruvikeeraja prillikruvide jaoks.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 19:35
Postitas REGA1872
Mul on juba eelmisel sajandil kingiks saadud väike Victorinox, mille olen ca 10x ära kaotanud ja samapalju kordi üles leidnud (teinekord pool aastat hiljem mõnest täiesti arusaamatust taskust). Kasutan peamiselt nuga, (küüne)viili ja hambaorki; mõnikord tekib ka vajadus aidata kellelgi veinipudel avada või mõni kruvi kinni/lahti keerata.
Lisaks oman aastaid tagasi töökoha poolt jõulukingiks saadud Ledhermani, aga see on veidi raskevõitu ja jalgsimatkadel teda üldiselt kaasa ei tari. Selle parim osa on lõikuriga näpitsad (tarvilik tööriist rattamatkadel); lisaks on tal ka väike saag, käärid ja mitmed kruvikeerajad. Nuga on natuke ebamugav kasutada tema asetsemise tõttu, aga samas lõikab see hästi.
Leathermani puhul on mõnus, et tööriistad lukustuvad lahti tehes.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 21:34
Postitas mrWilson
Kas ma olen õigesti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 23:18
Postitas polarbear
mrWilson kirjutas:Kas ma olen õieti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?
Püksirihma küljes on küll üsna ükskõik, kas see või teine või mõlemad. See 100g siia-sinna ei murra kaameli selgroogu. Aga korralikumad näpitsad, saag ja viil on teinekord abiks. Võta mõlemad, kui kahtlus on.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 05 Nov 2016, 23:20
Postitas Piiber
Kõige tavalisem Victorinox. (http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=1.3603" onclick="window.open(this.href);return false;) Üldjuhul kasutan nuga ja pudeliavajat. Õnneks ei ole matkal midagi enamat vaja olnud. Ja muidugi punnivinn. See on nii linnas kui metsas mitu korda au ja kuulsust toonud.

Kui peaks ära kaotama, siis võtaks asemele midagi enamat. http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=1.3773" onclick="window.open(this.href);return false;
Veits overkill aga üksi käies peaks suht kõik jamad ära rahuldama. (sõrmeküüni peab ikka kord 7 päeva jooksul lõikama).


Ai kurat, see Hercules 18 tundub asjalikum. Vähem tilulilu.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 00:51
Postitas Nohik
Hercules kaalub 180g, tegelikult polegi nii kerge. Kergmatka kontekstis, kus kalastuskola remontida pole vaja, on kindlasti kergemaid lahendusi.
Kui kala ei püüaks, ma ei tea, mis mu lemmik oleks.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 10:00
Postitas Bjorn
Pärast erinevate katsetamist on hetkel kasutusel Leatherman Skeletool CX. Soovitan.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 10:33
Postitas margusl
Oman Leatherman Wave' ja selle otsikute komplekti, selliseks igaks-kümneks-juhuks kaasa vedamiseks jääb minu jaoks juba liiga kobakaks, loodusesse tuleb kaasa pigem remondikomplekti osana, ehk siis käikudel, kus näpitsate ja otsteta ja ole ka muu mudru kaasa vedamisel suurt mõtet või peab kole palju leiutama (aerutamisel tüüri- ja pedaalijubinad, pikematel suusakatel suuskade-sidemete-toigaste lappimise kraam, rattal splindiga piduriklotsid, ... ). Ja eks ole tööriista nimme maha jätmine end ka paaril korral ära karistanud.

Igapäevasemaks viguriks olen aeg-ajalt võtmehoidja mõõdus Leathermane sihtinud (Squirt PS4 näiteks), aga kuna Victorinox ja Wenger samuti sahtlist võtta, siis piisavalt sügelema ei ole ajanud.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 11:04
Postitas REGA1872
polarbear kirjutas:
mrWilson kirjutas:Kas ma olen õieti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?
Püksirihma küljes on küll üsna ükskõik, kas see või teine või mõlemad. See 100g siia-sinna ei murra kaameli selgroogu. Aga korralikumad näpitsad, saag ja viil on teinekord abiks. Võta mõlemad, kui kahtlus on.
Seljakotiga matkates pole püksirihm kõige parem koht noa hoidmiseks, kuna ta kipub jääma kõhurihma alla ja kui too korralikult kinni vedada, siis on noatupp selle all nagu pind perses. Suurema (rippuva) noa puhul pole see probleemiks, aga väikeste puhul on neil kompaktsed tuped. Seetõttu on mul endal nuga enamasti püksitaskus ja seal (edasi-tagasi loksudes) mängib too +100 gr suht olulist rolli.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 11:31
Postitas Piiber
Nohik kirjutas:Hercules kaalub 180g, tegelikult polegi nii kerge. Kergmatka kontekstis, kus kalastuskola remontida pole vaja, on kindlasti kergemaid lahendusi.
Kui kala ei püüaks, ma ei tea, mis mu lemmik oleks.
Jah, tegelt ei näe väga ette, et peaks tange kasutama. Jalgrattamatkal on teine asi.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 11:34
Postitas Nohik
Peab tunnistama, et noa asukoht on mulle suuremaks probleemiks kui nuga ise. Iseenesest noa tasku võiks olla pikkadel pükstel veidi pealpool põlve või vestil rinna kõrgusel. Aga kuna ka septembris oli mul tegelikult 2/3 aega riietuseks T-särk ja spordipüksid, siis nagu polegi kuskile teda panna. Sügisene matkakaaslane ostis endale Tokmanist üsna mahuka vöökoti, see oli seljakoti kõhurihmast veidi kõrgemal. Kaalus ainult natuke liiga palju. Aga võimalik, et ostan endale mingi vöökoti pudipadi enda ligi hoidmiseks.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 12:04
Postitas Nohik
Ja siin minu jaoks tuleb hirmu teema jälle sisse. Põhimõtteliselt, kui mingit rada mööda matkata, kus puud ja lõkkekohad koos kirvega on olemas, iseenesest pole ju ka nuga vaja. Kääre kasutan enamasti küünte lõikamiseks, need võiks olla ka eraldi ja apteegis. Pigem peaks läbi mõtlema, et kui varustus laguneb, mida parandamiseks vaja. Mul on olnud kaasas ka ainult kirves ja käärid (+nõelad/niit). Iseenesest lihtsalt matkajal ei ole mutlitööriist vist praktiline.
Aga mul on see jama, et olen peast natuke "MacGyver", aegajalt peab midagi nokitsema. Seega ma kardan, et kui kala ei püüaks, läheb multinuga ikka tasku, igaks juhuks.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 20:48
Postitas Tarmo
Väga mõnus "multitööriist" on matšeete - minul selline väiksem versioon, tera pikkusega 24 cm, ning kaaluga 360 g
Kasutanud: paadimatkadel jõe puhastamisel alla kümnesentimeetriste puude ja oksade raiumiseks,
usside kaevamiseks, kruvide keeramiseks, konservikarpide avamiseks, leiva lõikamiseks ja öösel kaisu võttes tekitab julge tunde.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 22:00
Postitas Nohik
Olen mõelnud selle peale, õigemini märganud ellujääjate filmidest, kui osavalt mõned seda igas elujuhtumis kasutavad. Ja relv on mulle oluline, praegu vean kirvest, mis on üle 600g. Matšeete võimaldaks multitööriista ka kärpida.
Tarmo kirjutas:Väga mõnus "multitööriist" on matšeete - minul selline väiksem versioon, tera pikkusega 24 cm, ning kaaluga 360 g.
Kasutanud: paadimatkadel jõe puhastamisel alla kümnesentimeetriste puude ja oksade raiumiseks,
usside kaevamiseks, kruvide keeramiseks, konservikarpide avamiseks, leiva lõikamiseks ja öösel kaisu võttes tekitab julge tunde.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 06 Nov 2016, 23:56
Postitas Jants
Piiber kirjutas: Jah, tegelt ei näe väga ette, et peaks tange kasutama. Jalgrattamatkal on teine asi.
Need Victorinoxi tangid on väga head käest pinnu välja võtmiseks, palju paremad kui väikesed pintsetid...

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 08:24
Postitas sepaonu
tarmo matšeetejutule lisaks juurde, et arvatavasti on tähtis, et kuhu üks sentimeeter lisada, et kas maakera ümbermõõdule või millelegi muule 8-) sest 9 tolli ehk ca 23cm on saami meeste noa mõõt, ilmselt pikemad on siis matšeeted. Niipalju, kui mina olen norra tundras tuterdanud, siis ühtegi kohalikku ma ilma selle 9 tollisetta pole tundras näinud. Kõik tööd tehakse sellega ära. Kuigi mõnel ;) leiab ka multi vöö pealt
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=58D4062D" onclick="window.open(this.href);return false;
Möödaminnes urgitseks, et kellel multitool olemas ja kaasas veab, et kas peale selle noa, mis multil muud nö pärisnuga kaasas kannate või mitte ?

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 08:50
Postitas Piiber
Vahepeal vedasin lisaks väiksele Victorinoxile soome pussi kaasa. Aga mingi hetk kui sai selgeks, et ma seda kotist välja ei võta, jätsin koju.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 11:21
Postitas romulus
Kasutan Leatherman Wave-i ja isegi kõiki funkstsioone vist. Näpitsad ja nuga kindlasti kõige rohkem kasutuses, võibolla vähem käärid+viil (küüned), peen kruvikas (prillid), kaablipuhastaja (sõidan motikaga mis vajab vahel (elektri)hoolitsusi:)), sakilise noaga saab edukalt plastikut lõigata jne. Ei kujuta ette, et ilma selleta matkale läheksin. Kui kalale minek siis Gerberi eraldi nuga kaasas kala puhastamiseks.

Kusjuures kasutan Wavei väga tihti ka kodus, remonttöödel vm nokitsemistel. Ei viitsi alati "päris" riista tooma minna. Viimati päästis nt krossikaga California Big Beari mägedes sõites päeva, sai nii lahtirappunud jalaraua kinni tagasi kui ka karbussi korda :) Pole päris (jalgsi) matkamise teema, aga ideaalis võiks sinna saada 8-13mm mutrivõtmeid ka külge pookida.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 16:17
Postitas Nohik
Kui kirves on kaasas, ei vea teist nuga. Kui kirvest pole, on ehitusnuga kotis igaks juhuks.
sepaonu kirjutas:...Möödaminnes urgitseks, et kellel multitool olemas ja kaasas veab, et kas peale selle noa, mis multil muud nö pärisnuga kaasas kannate või mitte ?

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 16:18
Postitas Nohik
Omakorda küsin, kui rattaga pole või kala ei püüa, milleks veel multiriista kasutate?

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 16:56
Postitas CorvetteC3
Nohik kirjutas:Omakorda küsin, kui rattaga pole või kala ei püüa, milleks veel multiriista kasutate?
Ega jalgsi matkajal millegi muu jaoks näpitsaid vaja polegi. Ülejäänud funktsioonid on enamusel tavapärastel taskunugadel olemas. Endal on igapäevaselt Leatherman Surge koos otsikute komplektiga vööl ja leiab küllaga kasutust. Matkal on konservi/pudeliavajaks, väikseks kirveks, kangiks ja noaks Glock FM78. Leathermani küljest lähevad regulaarselt käiku ainult näpitsad ja küünekäärid.

Re: Räägime multitööriistadest

Postitatud: 07 Nov 2016, 17:24
Postitas mrWilson
Ma tavaliselt tunnen näpitsatest puudust siis kui on vaja midagi kuuma tõsta.