alkoholipõleti

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 301
Liitunud: 15 Apr 2011, 10:06
Kontakt:

alkoholipõleti

Postitus Postitas janek » 09 Okt 2011, 18:01

Pisike nikerdamisülesanne

Aega ei võtnud aga mingi 15 min max läheb aega. Kõige keerulisem on on ülemise poole alumisse surumine. Väike rats videos nähtule oleks see, et kui lõigata välja seda vaheseina (videos märgib joonlauaga ja lõikab kääridega) siis mulle tundus tunduvalt lihtsam panna joonlaud kahe märke vahele ja lõigata kohe noaga.

Sellise pliidi kaaluks näitas minul 11gr mis on umbes 10x vähem kui Primuse Eta Expressi gaasipõleti (ainult põleti, ilma balloonita).

Tegin põlemiskatse ka. sisse läks mingi 35gr tehnilist piiritust ja põles see väheke üle 10 minuti. Selle ajaga peaks 1l vett keema minema küll. Tõsisemaks kokkamiseks tuleb natuke rohkem sisse kallata või teha kõrgem. Minu oma on alla 40mm kõrge ja mahutab umbes 60 gr piiritust ehk 20 minutit põlemisaega. Kui saan valmis potialuse ja tuulekaitse siis üritan teha ühe korralikuma katsetuse ka.

Kellel aga raha palju ja huvi alkoholipliitidega mässata siis ameeriklased toodavat päris huvitavat süsteemi - Clikstand
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Okt 2011, 19:12

Kama kui kaua Sinul see isetehud põleti vastu on pidanud. Mäletan, et Piusa matkal oli selle esmakasutus Sul vist?
http://www.dailymotion.com/video/x69z0b ... ove_school" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Kama
Administraator
Administraator
Postitusi: 261
Liitunud: 08 Dets 2010, 16:37
Asukoht: Tallinn, Harjumaa
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Kama » 09 Okt 2011, 22:43

Minu kiiruga valmistatud põleti teenis eelmise talve ausalt. Ja ilmselt seegi aasta,kui gaasi temperatuuri tõttu enam otstarbekas kasutada pole, läheb see rakendus käiku. Kuid poti toestamiseks põleti kohale peab asjalikuma konstruktsiooni välja töötama. :D

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 10 Okt 2011, 22:09

Geniaalne. Proovisin järgi. Esimest korda oli omajagu pusimist aga muidu käib see jah kähku. Mina kääre üldse ei kasutanud, noaga tundus parem. Tegin kaks erinevat varianti põletit: lahtise (nagu Janeki lingil) ja kinnise (penny stove). Kütuseks tehniline piiritus. Mul oli parajasti kasutada kahte erinevat sorti õlletaarat: Heineken ja Walter. Kõik katsed tegin ideaal ehk tubastes tingimustes, seega ei pruugi tulemused olla määravad.

Mõned tähelepanekud:

*Silmaga ei saa alguses aru aga materjalidel on ikka suur vahe. Heinekeni plekkpurk säras ka pärast mitmekortset kasutamist nagu uus, seevastu Walteri plekkpurk muutus kohe esimesel katsel koledasti tumedaks.
*Kui muidu piiritus tahma ei aja siis Walteriga määris potipõhja igatahes ära.
*Kinnisel põletil ei teki nii suurt leeki kui lahtisel põletil ja tundub, et põlemine toimub ka kuidagi sujuvamalt.
*Lahtine põleti ajas 1 L vett keema 12 min. Kinnine põleti ajas 1 L vett keema 10 min. Eks aeg olene ka potist aga vahe peaks ikka samaks jääma.

*Teatavasti piiritus vajab põletis toimimiseks eelkuumutamist, et eralduksid gaasid. Lahtise põletiga on selles suhtes mugavam, näitad tikku ja enamasti sellest piisab. Kinnisel põletil peab kütuse sisse valades ka törtsuke mööda valama, et süüdates tekiks algul põleti ümber leek või siis kuumutada pikalt põhja alt tulemasinaga või ehitada põleti alla "lombikauss" (viimane variant tundub kõige mõistlikum).

*Mul ei leidu kodus sellist kaalumise aparaati mis nii väikeseid numbreid näitaks, seepärast ei oska täpset kaalu öelda.
:)

Niisiis. Väga väike, ülikerge ja üliodav. Kõik edasine on juba igaühe enda fantaasia vili ja leiutamise rõõm.

Piltidel on näha Walteri versioon (Heinekeni purgid said lihtsalt otsa ja juurde ei viitsinud hankida). Rattakodarad ei sobi hästi, paremini passiks mõni lamedam ja tugevam traat vms. Mündi asemel kasutasin hoopis kruvi.
Manused
P1070095.JPG
P1070092.JPG
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 301
Liitunud: 15 Apr 2011, 10:06
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas janek » 11 Okt 2011, 00:01

(Y)

Saan ma õigesti aru et seal poldi all on täiteava? Ja ega sinna vist palju rohkem kütust ei mahu kui 1L vee keema ajamiseks.

Potitugi on suht geniaalne. Rattakodarad saab ju haamriga vähe lamedamaks taguda.

Sellest ma saan aru, et kinnisel peaks kütet kauem jätkuma aga mis loogikaga see vee kiiremini keema saab.. hmm. Võibolla sellepärast siis, et kuna piirituse aurude väljumisruumi on vähem, kuna puudub suur auk keskel, on tekkiv surve suurem ja seetõttu leek kõrgema temperatuuriga. Lahendus oleks vähendada keskmise põlemiskambri suurust aga sellise valmistamine enam vist niisama lihtne ei ole.

Youtube on erinevaid disaine silmini täis. Üks vend oli eriti rahul kui suutis kütusekulu tervel 1ml vähendada :D

Ja eriti hardcore mehed teevad suuremast Heinekeni purgist poti ka juba. Vee keetmiseks piisab. 200gr kogu söögitegemise süsteem k.a. kütus. Võrdluseks minu praegune Primuse EtaExpress kaalub koos suht tühja, keskmise suurusega ballooniga üle 600gr

Mõtsin veel sellise asja peale. Kunagi kui Matrixi pood veel Riia tänaval oli seal nillimas ja uurisin seal Trangia põleteid. Mingi tüüp kes seal müüjaks oli uuris et äkki ma tean milleks osadel põletitel on kaasas selline väheste aukudega väike ketas, mis täpselt põleti suure ava peale mahtus. Iseenesest imelik küsimus, kui matkavarustuse poes müüjaks olla aga see selleks. Siis ma ära ei jaganud aga hiljem sain aru et see on nö. tasasel tulel keetmiseks. Väheneb kütusekulu ja toit ei tohiks ka põhja hakata. Riisi ja tatra puhul vajalik. Gaasipõletiga saab lihtsalt leeki väiksemaks keerata aga sellistel odavatel alkoholi põletitel ei saaks kuidagi leegi tugevust muuta. Teoreetiliselt, kui nüüd paar paragrahvi tagasi minna siis peaks see ka ühtlustama vee keemiseni jõudmise ajad kahel erineval põletitüübil. Aga ma kahtlen natuke.

Ega keegi oma Trangi põletit kunagi huvi pärast pooleks pole lõiganud? Osad panevad sinna mingit tulekindlat kuid piiritust imavat materjali sisse. Eesmärk on ilmselt kesksest suurest kambrist piiritus kiirelt ära saada nii et minimaalselt kütust põleb vedelas olekus ja maksimaalselt aurudena.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Okt 2011, 00:35

Ühte katkist piirituse põletit olen näinud, aga sellel ei paistnud küll sees midagi peale tühjuse. Kusjuures nendest alkopõletitest rääkida, siis ärgu keegi Tatonka oma küll ostku, see ei suuda vett keema ajada.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 11 Okt 2011, 00:53

Janek,

Poldi all on jah täiteava (puurisin augu ja juhuslikult sobiski üks polt). Selle põleti kõrgus on 3,5cm ja tegelikult mahub kütust rohkem kui 1L vee keema ajamiseks. Kütust lisasin tunde järgi, üle poole küll ei läinud (päris täis ei ole vist hea panna?). Kulu ei ole täpselt mõõtnud.

Rattakodarad ei ole sellepärast kõige õigem valik, et kuna põleti ise on suht õhukesest plekist siis kodara väike pind ja ümar kuju pressib pingutusklambri kaasabil korpuse liialt mõlki ja seab samas kodarate kindlalt püsimise kahtluse alla. Vaja oleks seega laiemat toetuspinda, 5mm võiks ikka olla. Näiteks mõnest jämedamast plekist lõigatud ja sobivaks painutatud ribad. Neid samu ribasid altpoolt pikendades saaks pliidile jalad alla misläbi põleti stabiilsus ebaühtlasel pinnal (maastikul) tunduvalt paraneks ja samas nende jalgade vahele (kui on plaanis kasutada kinnist põletit) oleks võimalik eelkuumutus kaus ehk "lombikauss" installeerida. Kausiks saab edukalt kasutada jällegi plekkpurgi põhja mis on võimalikult madalalt lõigatud. Kinnise põleti puhul pean "lombikaussi" oluliseks eelkõige tuleohutuse pärast. Ega igal pool ei ole võimalik loiku maha kallata ja siis sellele tuli otsa pista.

Mis loogikaga vesi kinnisel kiiremini keema läks on ebaselge. :) Tegin ainult ühe katse. veendumise mõttes peaks katseid tegema mitu. Tegelikult peakski olema nii, et väikese ülerõhu mõjul tormavad gaasid suurema hooga välja kuigi sellel 16 auguga eksemplaril ei olenud silmaga küll mingit erilist funki märgata. Oli minu arust selline rahulik põlemine. Võibolla kui auke vähem teha siis surve ka natuke suurem aga samas, mida kuumem on põleti korpus seda intensiivsemalt piiritus gaase levitab, muidugi küttekulu arvelt. Youtubis on mitmeid klippe kus tüübid on augud teinud mitte üles serva vaid välimise ringi keskele, see peaks ilmselt ka kuumust korpusele tõstma. Järgmisena ongi plaan proovida aukude arvu ja asukohta. Eks selle asjaga olegi nii, et parima soovitud tulemuse saab muudkui katsetades ja proovides.

Ahjaa... Kinnisele põletile ei ole vaja (ilmtingimata) eraldi sisemist kambrit ehitada, lihtsalt mõlemad pooled kokku ja asi tahe. Aga miks kiudu mahutisse pannakse seda tahaks ise ka teada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Okt 2011, 06:41

mrWilson!

Tekkis selline idee, et äkki võiksid potti toetavad jalad/alus olla üldse põleti välised. See teeks põleti transportimise seljakotis lihtsamaks. Midagi sellist võiks valmis nokitseda tugevast terastraadist. Poti tugi võiks täita ka veel tuuletõkke ülesannet, siis saaks selle teha mõnest avarama sõõriga plekkpurgist, millele on sisse lõigatud mingid avad. Selline plekkpurgist potialus-tuuletõke saaks ka täita eelsoojendus vanni ülesannet. Proovi, katseta ja jaga meiega oma tulemusi.
Ise ma olen ka paar sellist laadi põletit valmis nokitsenud peale seda kui Kama tehtut nägin esimest korda ühel talvematkal reaalselt töötamas. Selliste vidinate puhul saaks kasutada mõistet taaskasutus ja öko. Mitmel korral olen pannud inimesed kusagil matkalaagris ka samasuguseid asju valmistama, päris lõbus on olnud ja loob hea tunde, kui ollakse midagi oma kätega teinud.
Kusjuures isegi bensu saab sellises põletis kasutada, aga seda ei tohi palju panna ja peab arvestama, et see võib väga kergelt keema minna ja igas ilmakaares tuld pritsima hakata. Kuigi seda pealt kinnist põletit võiks küll bensuga katsetada.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 301
Liitunud: 15 Apr 2011, 10:06
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas janek » 11 Okt 2011, 08:29

Põhimõtteliselt peaks saama ju selle eelsoojendus või lombikausi teha ka põleti peale. Kallad põletisse nii palju kütet kui on keetmiseks vaja, seejärel polt paika ja natuke kütet veel sinna pealmisse kumerusse. Kuna plekk on ühukes siis peaks sealne põlemine ka põleti soojaks/kuumaks ajama ja ilmselt võivad selle soojenemise tagajärjel tekkivad aurud ka põleti peal olevast leegist süttida. Põleti alla mingi konstrui tegemine ja eelkõige selle täitmine võivad tülikad olla, eriti kui eelsoojendusse mine kütusekogus on suhteliselt väike - mingi teelusika täis ehk.

Ma ise tegelengi hetkel paraja plekkpurgi otsimisega mis toimiks nii tuulekaitsena kui potialusena. Spordijoogi pulbri metalltopsid tunduvad hetkel kõige paremad lahendused olgugi et pott ei istu sinna päris sisse ja seetõttu poe põris kindel. Samas mahuks selline tuulekaitse ilusti potti sisse.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 11 Okt 2011, 12:44

Tegelikult meeldiks mulle ka kui põleti ja jalad oleks eraldi, siis saak põletit vajadusel lihtsalt vahetada aga kuna kasutasin ainult kodus hetkel saada olevaid materjale siis kukkus selline välja. Samas sellise väikese põleti kaasas kandmine poleks ilmselt probleem kui see ja kõik muu juurde kuuluv mahuks vabalt keedupotti. Et komplekti koos hoida võib kasutada näiteks mõnda väikest kotikest. Muidugi võiks pingutusklambri vahele pista lihtsalt kolm naela aga see oleks ju ilmetu. :)

Ülevalt poolt põleti kuumutamine piiritust ainult pealmisse kumerusse valades ei andnud tulemust. Sellisel viisil see ei toimi. Proovisin järgi. Lombikausina võiks lihtsalt eraldi kasutada põletist veidi suurema läbimõõduga kaussi mille saab vajadusel pista põleti alla. Piisab ainult törtsuke mööda valada ja juba see töötabki. Muuseas, mulle tundub, et kinnine põleti saab kiiremini hoo üles kui lahtine põleti.

Plekkpurgist tuulekaitse tegemine võiks kõne all olla küll kui leiaks piisava läbimõõduga tünni, et see ikka lahedalt ümber keedupoti ulataks. Lihtsam oleks vist mõnest plekktahvlist välja lõigata sobiv suurus mis oleks samas ka vastupidavam.

All olevail piltidel on üks visand millega eile tegelesin. Mõtlesin, et äkki oleks selline lahendus optimaalne, nõuab samas rohkem vaeva ja ka tööriistade olemasolu. Lõikaks tugevamast plekist (alumiinium?) jupid välja. Kuju ja suurus ei ole paigas veel.
Manused
P1070099.JPG
P1070100.JPG
P1070102.JPG
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 864
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Tanel » 11 Okt 2011, 23:35

Tuulekaitseks võiks ju kasutada suuremat õllepurki nt, 1l Rock õlle või Paulneri (müüakse koos 1l õllekannuga :) purk. Paulaneri oma on päris tugev ka ja ei karda väga mõlki minemist. Samas saaks seda suurt purki kasutada ka transpordiks. Ja silma järgi vaadates on Paulaneri läbimõõt sellise suurusega, et sinna vist passib peale klaaspurgi plastikust kaas. Kahjuks ei saanud kaant proovida kuna ei leidnud hetkel kodust ühtegi.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 12 Okt 2011, 16:41

Kahtlen kas 1L purgist piisab. Tuulevari peaks ulatuma lahedalt ümber keedupoti, et asi ikka reaalselt toimiks.

Siin on päris huvitav lahendus: http://youtu.be/kV1shLq7iFk" onclick="window.open(this.href);return false; võibolla siiani kõige asjalikum.
Ja veel üks: http://youtu.be/YFD3lF-j18A" onclick="window.open(this.href);return false;

Vahepeal tegin oma põleti veidi ümber, rattakodarad asendasin šašlõkivarrastest tehtud jalgadega.
Manused
P1070103.JPG
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Postitusi: 736
Liitunud: 07 Dets 2010, 22:50
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Morheatus » 13 Okt 2011, 09:50

näeb juba kaubanduslik välja =)
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Jants
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 654
Liitunud: 16 Mär 2011, 21:36
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jants » 13 Okt 2011, 23:31

janek kirjutas: Ega keegi oma Trangi põletit kunagi huvi pärast pooleks pole lõiganud? Osad panevad sinna mingit tulekindlat kuid piiritust imavat materjali sisse. Eesmärk on ilmselt kesksest suurest kambrist piiritus kiirelt ära saada nii et minimaalselt kütust põleb vedelas olekus ja maksimaalselt aurudena.
See kangas on jah seesmise silindri ümber. Aitab vist piiritusel paremini aurustuda.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 497
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Mait » 09 Apr 2012, 20:47

Svea/trangia tüüpi alumiiniumpurgist ehitatud põletil pole minu meelest seda kangast sinna tegelikult vaja kuna põleti läheb väga kiirelt soojaks ja seega hakkab kogu põlemisprotsess niikuinii käima ainult düüside kaudu.

Muuseas, tegin enda versioonile täna pärastlõunal veel ühe lihtsa aga (vähemalt enda meelest) geniaalse täienduse:

Lõikasin kolmandal purgil põhjaosa ära (jättes umbes 1mm serva alles), lihvisin lõikeservad viiliga ümaraks (et mitte kogemata end vigastada) ja kasutan nüüd seda ketast kustutuskaanena. Sobib sinna otsa ideaalselt :)

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 497
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Mait » 09 Apr 2012, 21:22

Jyrgensoni palvel pildid kahh:
Manused
03.jpg
02.jpg
01.jpg

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 09 Apr 2012, 21:42

Kustutuskaas on vajalik. Meenub, et kunagi sõjaväes selle puudumisel panin metsalaagris kaitselahingu õppuse ajal terve laskepesa põlema. Öösel.
Hiljem kamraadid kes eemalt toimunu tunnistajaks juhtusid olema rääkisid, et maa seest ilmusid äkki leegid ja üks tume kogu kes seal keskel kargas justkui kurat samal ajal kui oli antud karm käsk: eetrivaikus ja üleüldine valmisolek. :D Õnneks vahele ei jäänud aga tulekuma olevat puude latvu kenasti valgustanud.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 497
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Mait » 09 Apr 2012, 21:48

Vat sellist kaitselahingut oleks tahtnud isegi näha ja ega vast ründaja nahas tahaks küll olla :)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1749
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas mrWilson » 09 Apr 2012, 22:00

Oleks ründaja seda pealt juhtunud nägema oleks meie vaev asjata olnud. Intsident juhtus seetõttu, et meile anti põleti kütuseks mingi "koogelmoogel". Ainult kurat ise teab mis sinna kokku segatud oli, külmalt ei tahtnud süttida ja kui lõpuks süttis siis keeldus kustumast. Igatahes ühel hetkel see mul laskepesa põrandal, kuuseokste peal ja vahel rõõmsalt voolaski. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 497
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Mait » 20 Mai 2012, 19:28

Tegin täna natuke katseid õllepurgist ehitatud priimusega.

Oma esimese generatsiooni õllepurgi-priimuse olin Jyrgensonile kasutamiseks andnud, kes kurtis, et suured düüsid (naaskliga tehtud) põhjustavad liiga kiire kütusepõlemise. Ehitasin siis vahepeal pisemate düüsidega variandi (hariliku nõela suurused 16 auku).

Võrdlusmasinaks oli Svea põleti (see mis meie kaitsejõududes kasutusel on). Olin varasemalt ka oma Svead natuke modifitseerinud - suurendanud naaskliga tal düüse, et ta kiiremini täisleegini jõuaks).

Kumbagi masinasse valasin 30 ml denatureeritud piiritust, mõlemad süütasin külmalt.

Katsete tulemused olid sellised, et õllepurgimudel põletas kütuse läbi ligi 8 minutiga, Svea aga rohkem kui 14 minutiga. Peab veel välitingimustes veekeetmise kiirust testima, aga esialgu vähemalt paistab, et ülikerge õllepurgipõleti põletab kütust nii kiiresti, et pikemal kui paaripäevasel matkal kallutab kütuekulust tulenev kaal masinate kaalu vahe ikkagi Svea kasuks. Lisaks ei lähe aeglasema leegiga toit nii kergelt kärssama.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 497
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Mait » 20 Mai 2012, 21:08

Tubastes tingimustes katsetamine.

Kumbagi priimusesse jällegi 30ml piiritust. Eesmärk ajada keema toatemperatuuril terasest Rootsi armee katelokis (kaas peal) 3 klaasitäit kraanist lastud jääkülma vett.

Õllepurgipriimus - 7:46. Samas nii kui vesi suurel mühinal keema sai, lõppes ka kütus priimuses.

Svea priimus - 9:50. Samas suutis priimus vett veel ligi 2 minutit suurel hool keeta, enne kui kütus lõppes.

Seega ütleks vähemalt esialgu, et minimaalsete düüsidega isetehtud priimus on ca 20% ebaefektiivsem kui suurendatud düüsidega (ja eeldatavasti seega kiirema põlemisega) Svea priimus.

Lihtsalt, et kui kedagi huvitama peaks...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jyrgenson » 20 Mai 2012, 21:19

Tegin ise justsarnase katse, aga mitte päris sama. Kasutasin Maidu valmistatud põletit ja Tatonka oma. Mõlemad valasin triiki täis ja vaatasin kumb ennem lõpuni põleb. Selgus, et kui õllepurgist valmistatud põleti oli tühjaks põlenud, siis Tatonka omas oli vaevalt 1/3 piiritusest ära kasutatud.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Jants
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 654
Liitunud: 16 Mär 2011, 21:36
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Jants » 21 Mai 2012, 13:16

Arvan et põleti põlemiskiirus ja käimaminemiskiirus sõltub eelkõige põleti ja seesoleva piirituse temperatuurist, mitte niiväga düüside suurusest- mida kuumemaks põleti läheb, seda kiiremini piiritus läbi põleb. Ise olen sellest katelokiga kaasas olevast põletist loobunud kaasaegase Trangia põleti vastu, mis on väiksem, õhemast plekist ja läheb palju kiiremini käima, eelkõige külmema ilmaga.
Ka ei soovitata põletit triiki täis valada, Trangia soovitab 2/3 kõrgusest.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 864
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas Tanel » 27 Mai 2012, 00:08

Kas selle põleti sisemine sein peaks ulatuma täitsa purgi põhja, või peaks natukene selle keskmise kumeruse peale kandma jääma - et tekiks kütuse jaoks eraldi kamber?!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 301
Liitunud: 15 Apr 2011, 10:06
Kontakt:

Re: alkoholipõleti

Postitus Postitas janek » 27 Mai 2012, 15:48

Läheb täitsa põhjani välja, sest sinna kumerusele on vaheseine suht keeruline pidama saada. Aga vaheseina alumisse ääre pead tegema kaks väikest ava et piiritus ka sinna kambrisse pääseks.

Sain ka enda põletisüsteemi peaaegu täielikult valmis.

link
easy just isn’t worth it

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist