Patarei valmistamine

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Patarei valmistamine

Postitus Postitas Nohik » 03 Veebr 2019, 13:16

Tegin patarei tegemisest eraldi teema.

Praegu tundub, et sõelale jäävad ainult alumiinium ja magneesium e nende söega variandid.
Alumiiniumi puuduseks on väiksem pinge. Kodusel teel töökindlate väikeste elementide valmistamine on keeruline.

Lootsin, et sütt on ka muul moel kerge hankida kui aktiivsöena veefiltrist, aga polegi nii lihtne.
Vaataisn, et söefiltrit on ka silindrikujuliselt kokku pressituna, aga see sisaldab nii vähe sütt, et ei juhi elektrit. Kui üldse sisaldab, võib-olla on hiinlased mutaks värvinud.
Kuskilt on jäänud ka tükk süsikiudkangast, see juhib elektrit, aga lõikamisel pudeneb laiali. Ja kui ei pudeneks, oleks tõenäoliselt liimitud ja ikka ei kõlbaks.
Videodes olen näinud mingit söevõrku, aga poel näinud müügis.
Magneesinum on vist kõige odavamalt saadaval ümavardana boilerite jaoks. D=16mm l=330mm ca 6€ Eestist ostes. On ka teisi mõõõte. Boileri varras on hea ka selle poolest, et tal on terassüdamik, sinna saab normaalselt juhtme kinnitada.
Juhtme ühendamise probleem on nii magneesiumi kui alumiiniumiga. Kui hüdroksiidi kiht tekib, kipub kontakt kaduma. Seepärast kipub ka valik magneesiumi kasuks. Elemente on vähem, ühendusi vähem.

Lootsin, et saab veefiltri elementi kasutada, et paneb mingi karvasema kanga vahele ja topib magneesiumpulga sisse. Aga selgus, see on butafooria, ei juhi elektrit.

Kunagi mäletan videot, noormees tegeles mudelautodega, tegi ise Al-C-Air patareisi. Ta tegi pressi all ise söeplaate. Südamiksuks oli peene terasvõrk, raputas söepuru peale ja pressis hüdraulilise pressiga kokku ning lõikas parajaks. See oleks kõlblik element tõenäoliselt, kui plaatja kuju peale minna. Praegu mulle teadaolevatest ka ainus meetod töökindlat väikest elemendipakki teha. Ta kahjuks ei öelnud, kui paks Alufoolium tal kasutuses oli. Põhimõtteliselt on nii Al kui Mg fooliumina kaubaartiklina olemas. Hinda ei tea.
Nohik kirjutas:
02 Veebr 2019, 23:08
Jeh, al vask on eriti madala pingega, neid tuleks palju järjestiku ühendada.
fred7 kirjutas:
02 Veebr 2019, 21:59
Tegin kunagi peenemast Coca Cola pudelist ja vaselehest ning soolveest patarei. Ühe LEDi sain põlema küll aga pinge oli üsna madal, et selle lahendusega ei oleks saanud küll tellefoni või akupanka laadida.
Ja kartulitega kellale patareid olen ka teinud.
Nohik kirjutas:
01 Veebr 2019, 11:41
Tegelikult matka mõttes ma olen vaikselt mõelnud, et kui katsetaks hoopis isetehtud metall-õhk patareisi. Al-C-air patareil on wiki andmetel praktiline tootlikus 1300Wh/kg kohta (niiütelda tavaline 20K akupank on ca 10x vähemefektiivne). Seebikivi (1.2V) ilmselt ei viitsi kaasa vedada ega käidelda, soolveega niisutatult on elemendi pinge 0.8V, tööolukorras ilmslet kolmandiku vähem. Mg-Cu-air vist annab soolveega 1.2V elemendi kohta ja on omatehtult töökindlam, kuigi magneesium on tunduvalt kallim.
Ka AL-Cu-air on olemas ja tundub tehnoloogiliselt lihtsam.
Pole trehvanud ühtki väga mugavat lahendust, kuidas need elemendid kokku panna, et matkal ka mugav oleks. Al-C-air versioonil on see jama, et raske on teha pikaealist, sest tekkinud ALOH aeglustab protsessi. Ja kui elemente on palju, siis poegi see vahetamine nii lihtne.

Mingi versioon oleks CD-karbist, kus põhja paigutad söeribad ja neid ei puututa. kaane all on alumiiniumi ribad, mida koos ühe kihi filtripaberiga vahetad. Need peaks olema paketina valmis, juhtmed küljes, hoiad eraldi cd-karbis. Mingi klemmlaud peab ka olema, kuhu need iga kord kinni-lahti ühendada.

Mg-Cu-Air olla mugavam, aga infot on vähem. Kallad soolveega märjaks ja töötab vaikselt 2 nädalat. Ehk laeb pidevalt akupanka ja akupangast laed, mida vaja. Sellest on lihtne versioon, kus magneesiumvarda (boileri oma) ümber mässid filtripaberi ja siis kerid vaskjuhtme ümber ning ongi kogu element. Teed sellised AA patareist veidi suuremad junnid ja ühendad jadamisi. Pidi kuu aega umbes töötama (kõiki selliseid väiteid peab muidugi kontrollima). Alumiiniumiga vist nii teha ei saa, näib, et vajab suuremat pinda ja kattub hüdroksiidiga, tavaliselt kasutatakse (väga) õhukesi lehti ja tööiga on mitte üle paari päeva.

Mais on plaanis 2 nädalat suvilas vedeleda, siis võtan igasugu träni kaasa loomkatseteks.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Patarei valmistamine

Postitus Postitas fred7 » 04 Veebr 2019, 09:56

Siin õpetuses on näidatud, kuidas veega töötavat taskulampi valmistada.
https://www.instructables.com/id/Water- ... lashlight/

Pilt

Väidetud on, et kraaniveega töötab 30 min, soolveega 2 tundi ja äädikaga kõige rohkem.

Tested Liquids As Fuel:
- Tap Water = 0.5v - 0.6v (@400 mAh)
- Saltwater = 0.6v - 1v (@600 mAh)
- Vinegar = 0.8v - 1.2v (@850 mAh)
- Gatorade = 0.9v - 1.1v (@700 mAh)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 10:51

Kui hädaolukorda mõelda, siis ilmselt tsinki matkal kaasas pole. Matkakeppide alumiinium või seljakoti tugevdused või midagi seesugust on palju tõenäolisem kätttesaadav kraam. Mõnel on magneesiumiga tulepulk ka. Kui see kolmeks jupiks õnnestub teha saaks juba 3.7 v akut laadida. Kui tuld teha saab, saab sütt ka, paberit või riiet ilmselt ka on. Juhtmetega on keerulisem, et need elemendid laadimisvooluni küündivaks paketiks ühendada.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 04 Veebr 2019, 11:02

Kui juba selliseid asju valmistada millegi laadimiseks, siis võtku parem pisike mikromootor kaasa, kus juhtmeotsad külge tinutatud ning võlli otsa pisike vänt. Esiteks toodab elektrit siis, kui ise väntad, mitte keemilise reaktsiooni tulemusena ehk siis pm lõpmatult voolu.

Kes väga eksteemne tahab olla, siis saab vaskjuhet ja magnetit kaasa võtta.

Seda veega töötavat taskulampi olen ise ka teinud. Kraaniveega ei töötand. Küll aga merevee ja veega, kuhu soola lisatud. Sisse sai visatud tsingitud mutreid.

Tootis vaid 10mA ehk LED-i sai vaevu hõõguma.
IMG_20180118_184759.jpg

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 12:52

Sul on ikka väga väiksed eletroodid ka.
Ja neet metall-AIR töötavad niiskes mähises mitte vedelikus.
ranel kirjutas:
04 Veebr 2019, 11:02
Tootis vaid 10mA ehk LED-i sai vaevu hõõguma.IMG_20180118_184759.jpg

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 14:17

Kas kuskil Tallinnas võib müügil olla StepUp 0.9-5V to 5V USB jubinat?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 15:32

Oskab keegi ennustada, kas selline materjal on enamvähem siledalt "müntideks" lõigatav?
https://www.ebay.com/itm/5pcs-200mm-Len ... 2719194528

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 17:29

Süsiniku seibe oleks vaja sellise lahenduse jaoks.
Ükskõik siis, kas magneesiumi või alumiiniumiga.
Neid saaks üsna kergelt augustatud torusse panna.

Kuigi samas, kui panna vasefooliumist need vasekettad, siis pole suur probleem, et pinge väiksem, neid on lihtne topelt rohkem panna. Samas magneesiumi puhul on rahaline kadu suur, kui pool materjali saagimiseks läheb.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2019, 19:54

Täna ostsin 2 varrast, vist oli 7.70 tk koos käibega. Magneesium anood 250*20. 330*16 Forellis polnud.
L=261.0 mm
d=20.0 mm
m=143.4 g
otsas m5 keermega teraslatt (1 cm väljas), mille pikkus võiks arvutuslikult olla 50-60mm
magneesiumit 136g
kui wiki 1300 Wh/kg kohta on tõsi, siis ca 350 Wh.

http://www.feb.ee/hinnakiri/?searchword=magneesium#
Kui oleks 0.9-5V step-up muundur, mässiks neile paberi + söekanga+vaskjuhtme ümber ja teeks loomkatseid, aga need muundurid tulevad kuu aega.
Seega tuleb paus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Veebr 2019, 09:56

See vist on leitud materjalidest kõige mõistlikum jutt magneesium-air patareidest, mis ühel lehel kirjas:
https://pubs.rsc.org/en/content/article ... c3mh00059a
Pilt

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 05 Veebr 2019, 11:45

Väga huvitav! Kui valmis saad, pane siia ka piltjäädvustusi.

Peltieri elemendi ja küünlaga tahaks ka kunagi proovida, kuid vaevalt, et sealtki väga palju elektrit saab.

Kui tõesti peaks mõtlema, mida metsa elektri tootmiseks kaasa võtta, siis mina muretseks sellise asjanduse kaasa:
Pilt
https://www.recoilweb.com/powertravelle ... 39051.html

Saab käsitsi vändata, tuulegeneraatorina kasutada ja ilmselt ka hüdroelektri generaatorina.
Eestis suht kallis: http://greenpower.ee/powertraveller-crankmonkey

Ükspäev kui päike paistis proovisin ühe väikese Oomipoest ostetud päikesepaneeliga väikest raadiot käima panna, nii et paneeli küljest ühendasin juhtmed sinna, kus muidu patareid käivad ja kokkuvõttes pilve tagant piiluva päikesega sain raadio tööle küll koos siseehitatud kõlariga.

Peaks see olema: https://www.oomipood.ee/product/sol4n_p ... esepatarei
Raadio oli ka umbes samas hinnaklassis väike antenniga.
Viimati muutis fred7, 05 Veebr 2019, 12:14, muudetud 1 kord kokku.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 05 Veebr 2019, 12:02

Peltier elemendiga saab kuskil 50W elemendi korral ühel poolt kuumutades kahe teeküünlaga ja teiselt poolt jahutades umbes ~1,5-2W ringis tagasi hiinakaga. Kõik sõltub temperatuuri vahest muidugi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Veebr 2019, 12:29

Peltieriga tegin loomkatseid, väga suur on jahutuse vajadus. Arvestades laadimise aega, on see ikkagi nagu omaette töö.

Mulle meeldiks allikas, ca kuu aega jutti annaks 0.25A 5V välja. Selleks kuluks ca 150 g magneesiumi. Probleem on selles, et süsteem kukub ilmselt tüki maad enne kokku, kui varras otsa saab. Kasvõi varras keskelt "kulub" läbi. Teoreetiline energia on 6000 Wh/kg. Ma rehkendan 1300, nagu alumiiniumil on praktiline. Rohkemaga ei julge. Ma arvan, see suures osas näitabki, et vähemalt Al puhul jääb suur osa materjali reageerimata.
Mg praktilist numbrit pole keegi otseselt välja öelnud. Kuigi on väidetud, et probleemid on väiksemad kui Al korral.
Mugav patarei ühik oleks ka nädal.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Apr 2019, 11:58

fred7 kirjutas:
05 Veebr 2019, 11:45
Väga huvitav! Kui valmis saad, pane siia ka piltjäädvustusi.
Magneesiumipulkadega katse ei töötanud. Alguses mõtlesin, et süsinikkangas pole ilmselt pädev. Multimeetriga mõõtes oli tal täiest arvestatav takistus võrreldes kasvõi pliiatsisüdamikuga või suvalise söetükiga. Aga harutasin patarei üles ja selgub, et 1 pulk on lühises olnud, napp 5 cm pulgast on töötanud. Seega võis olla, et kihisev hääl ja/või voolutugevuse puudumine oli pigem lühisest. Ilmselt 1 ei välista teist. Ma ei suuda oma vähese elektriharidusega toimuvat selgitada.
Multimeetri näidud 2.372 V ja 0.3 mA.
DSC_0555.JPG
DSC_0552.JPG
DSC_0550.JPG
DSC_0549.JPG

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Apr 2019, 12:38

St, ma ei saa aru sellest, et kui on lühis, kuidas pinget näitab?
Ja sedaet, väideti, et reaktsiooni ei saa peatada, kui juba soolvesi peal. Selles mõttes eriti kummaline. See osa oleks pidanud kasvõi oma lõbuks reageerima.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mai 2019, 20:13

See patarei värk jookseb matka kontekstis ikkagi liiva. Esimene probleem, et mingi jääkrodukt on mu allergilisele ninale üsna vastuvõetamatu. Teine probleem on, et juhtmeid on ilmselt raske leida, roostevabast terasest traat haitub päevadega, vask peab veidi kauem. Süsikiudriide võib lugeda mittetaaskasutatavaks, muutub rabedaks.
Mingit mõistliku voolu kätte ei saanud. Liiga palju elemente tuleb siiski teha. Kuna lihtsalt lahendust pole, siis mu huvi taandus.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 14 Mai 2019, 08:07

Noh, seegi ju tulemus, et asja läbi tegid ja veendusid, et ei tööta nagu tahaks. Vähemalt ei kripelda enam, et kas töötab või mitte. Ja tänud, et jagasid oma tulemusi.
Seega oleks matka kontekstis mõistlik kasutada juba olemasolevaid vahendeid - päikesepatareid, akupangad, käsigeneraatorid jne. Võibolla vääriks katsetamist ka jalgrattaga elektri tootmine. Kas vastu rehvi käiv dünamo või mingi muu lahendus. Eesmärk eelkõige nutitelefoni laadimine. Sellel kõik vajalik, kaasa arvatud taskulamp.

On ka hõõdevabasid jalgratta elektrigeneraatoreid: http://www.spineticsinc.com/

Samas muidugi alati pole jalgratast käepärast võtta... sellisel juhul panustaks efektiivsele käsigeneraatorile.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist