Toonoja

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Toonoja

Postitus Postitas Tnnn » 10 Dets 2017, 18:12

Põhiline küsimus on ikka ju sama, kus on koolmekoht ja kus on sild?
Kui keegi viitsiks nt lingil olevale kaardile paintis ringid peale joonistada oleks megatänulik.

https://drive.google.com/file/d/1YRRPCA ... sp=sharing

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Toonoja

Postitus Postitas Edvin » 10 Dets 2017, 21:57

Koolmekoht on umbes siin:
https://maps.google.ee/maps?q=58.518097 ... 9&t=h&z=17

Sild on natuke vasakule jäävast ristmikust kagupool näha. Aga sild on lukus ja okastraati on värava ümber ohtralt.

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 10 Dets 2017, 22:15

Kas Aesoo rippsillast saa üle? Kas sealt poolt Toonojani lähenemine oleks mõistlik?

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 22 Mär 2020, 10:47

Ma vaatan et need Eestis matkamise kohta nõuküsimise teemad on äärmiselt mittepopulaarsed. Kujutan ette, et Toonojale mineku plaan ei ole praegu kuidagi hooajakohane, aga siiski teeks hea meelega plaane. Kui suvisemal ajal plaani võtta, siis mis oleks mõistlik lähenemistee?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 22 Mär 2020, 11:07

Suvel käisime. Läksime üle raba otsemoni (5 tundi). Lähenesime loode suunast. Tagasi tulime mööda rada (2.5 tundi).
toonojale-1.jpg
toonojale-2.jpg
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 12:11

Kui jalutama minna, siis ma viimati käisin kummipaadiga üle Navesti jõe, kus tee kõige ligemal, ja edasi rada mööda, paadi jätsin metsa. Ülejäänud on mitu suurusjärku raskemad operatsioonid.
Ja mujale väga suvel ei igatsekski, peab tunnistama, rabad on suvel üsna putukarohked, Kuresoo ka rästikurohke. Väga ammu, kui seal kunagi keset augustit käisin, siis ainult rästikuid mäletangi. Enne oktoobri keskpaika on mind sinna väga raske meelitada.
Tõsisema matka kontekstis, idast Hüpasaare laudtee pealt on ca 8km, see pole seljakotiga just meelakkumine. Lõuna pool on Lemmjõgi ees. Seal on kas võimalust, kas Mulgi heinamaalt ca 6 km või Oksalt ca7km. Pole ka kerged otsad.
Kunagi lahkusin Toonolalt ka kunagist taliteed mööda, lõiguti oli rada tuntav ja käimisel abiks.
https://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_i ... k=1&LANG=1
Kui see sügis meil seltskond kokku peaks saama, ma pakun neile välja Inagatsi - Toonaoja - Mulgi heinamaa. Viimase 10 a jooksul on mitu korda Hüpassaarest ja Mulgi heinamaalt käidud. Ida poolt ja nn Kuresoo järve piirkonda pole ka väga ammu läbinud, viimane jääb pigem Oksa-suunalise trassi peale, aga seekord hüppaks läbi.
Kivisisalik kirjutas:
22 Mär 2020, 10:47
Ma vaatan et need Eestis matkamise kohta nõuküsimise teemad on äärmiselt mittepopulaarsed. Kujutan ette, et Toonojale mineku plaan ei ole praegu kuidagi hooajakohane, aga siiski teeks hea meelega plaane. Kui suvisemal ajal plaani võtta, siis mis oleks mõistlik lähenemistee?
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 22 Mär 2020, 18:40

Ma küll ei pretendeeri kohe kindlasti mingile Soomaa eksperi tiitlile, kuid suvel soovitaksin ma kas saada mõne sillavaldajaga jutule või kasutada aesoo koolme kohta, ma pole kunagi ise sealt üle käinud (on jopanud üle silla), kuid peaks jääma sellesse kanti kus on saar keset jõge, asub tori ja vändra valla piir üle jõe (https://www.google.com/maps/place/Toono ... 25.1288602). Küll aga olen näinud varasuvel navestis seal kandis sellist voolu et sealt seljakotiga läbi kõndimine küll turvaline ei tundu...

Hüpassaare poolt ma ka vähemalt veerohkema suve puhul ei julgeks minna (või siis arvestaks ujumisega), sealt poolt lähenedes on sisuliselt igal juhul salajõgi ees, võib-olla saab sellest niimoodi üle (https://youtu.be/x6LGPZ_lNlM?t=74) - ei tea :D

Lemmjõest peaks olema sild üle kui kuusekäärast põhja keerata - kaardi järgi tundub justkui parim valik.

Olen käinud talvel Karuskoselt Toonojale, maa oli külmunud, kuid lagedat oli hirmutavalt palju - esimene mõte oli et suvel siin küll räätsata olla ei tahaks.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 19:44

Jah, põhimõtteliselt nendelt kõigilt suundadelt minnes on vähem või rohkem selliseid kohti ees. Ja enamasti on need ribana ees, ei pääse kuskilt mööda. Kirdest, üle Leetva raba, pole ammu käinud, seal mingi osa oli hästi õõtsuv, vesi all, aga kandis. Hüpasaare poolt pole jama enne kui enne Toonoja saart, seal on lõuna-idas selline väljaulatuv märg soolikas, mis kohati üldse ei kanna https://xgis.maaamet.ee/xgis2/page/link/qUjse-IV.
Pilt on Mulgi heinamaale minekul tehtud, üsna Toonoja ligidal.
Nagu pildilt näha, me käime kaigastega.
Pilt
Aasta peaks olema 2005 ja oktoobri keskpaik vast.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 19:53

Sõnakuulmatutega juhtub vahel ka nii:Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 19:55

Vahel ei kanna ka maa, mis pildi järgi võiks kanda:
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 19:59

Vahel ületatakse "salajõgesi" nii, et esimene matkaja (kogenud mudapump), kes saab aru, mis tuge pakub, mis ei paku, paneb kaikad maha ja ülejäänud silkavad kiirelt üle, viimane (kogenud mudapump) korjab enda järelt kaikad:
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 21:09

Ahjah, sündmus on siiski ajalooline ja dokumenteeritud, 6-7 oktoober 2007. Seega esimest korda elus, kuuenda oktoobri õhtul, nägin ligidalt uue põlvkonna matkajat, kellel kõik kellad ja viled küljes ja igati kaasaegne varustus. Me tulime Mulgi heinamaalt, hr Jürgenson oli väiksema seltskonnaga Toonojal, ülejäänute nimed pole kahjuks meeles. Iseendagagi oli tervise tõttu probleeme, ei jagunud tähelepanu kõigele. Ühtlasi oli see ka esimene ja viimane kord, kui seal maja juures ööbisin. Meil oli ka tookord plaanis eemale minna, aga imelik oli ära minna, istusime veidi ja juba jutt jooksis.
Nohik kirjutas:
22 Mär 2020, 19:44
...Aasta peaks olema 2005 ja oktoobri keskpaik vast.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 22 Mär 2020, 23:04

Kui soojal ajal üle raba Toonojale minna siis astumine on üldjuhul nii nagu Nohiku piltidelt näha. Sellepärast me ka u. 4 km kõndisime 5 tundi. Vähemalt poole maast põlvini mülkas. Alustasime sealt kus Navesti ja Halliste jõgi kokku saavad. Kuna ilm oli palav siis tegime vahepeal laugastes mõne ujumispausi. Tegelikult oli täitsa lõbus, kuigi võttis kummi päris tühjaks. Tagasi tulles, mööda matkarada, saime jalad märjaks ainult Aesoo koolmekohal. Sellel ajal (juuli lõpp) oli vesi veidi üle põlve. Raja viimane osa oli üsna võpsikusse kadunud. Ahjaa, sitaks oli puuke.

Ja veel. Sauna kõrval olev oja on täis kasvanud, kui see peaks kellelegi oluline olema. Joogivett filtreerimiseks siiski sealt sai. Sauna me tookord ei teinud aga kiirel vaatlusel selgus, et sobivate küttepuudega lähiümbruses seal laristada ei ole. Keegi oli aia kenasti ära niitnud. Ja muidugi peldik oli ülituus. 8-)

Kui rabas mütata ei ole soovi siis mõistlik on läheneda mööda matkarada. Liiklusvahendi parkimiseks konkreetseid juhiseid anda ei oska aga usun, et kuskile aesoo kanti peaks ikka pargitud saama. Seejärel üle koolmekoha ja tipa-tapa Toonojani. Valutult. :)
67543058_10217952708636902_6032071513266454528_o.jpg
67266918_10217952718757155_6026666168075419648_o.jpg
Ah, minge metsa...

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 23 Mär 2020, 08:52

Septembris 2016 oli selline installatsioon Toonojal. Mu noored tundsid end kuidagi ebamugavalt ja palusid poodu eemaldada.
Manused
DSC_1701_1.JPG

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 23 Mär 2020, 13:57

Ohhh, nüüd on Toonoja teema nii käima läinud, et viskab ka muudesse teemadesse sädemeid. Ärge palun neid pilte siit küll maha võtke ega midagi tsenseerige! Ma arvan, et ma ise katsuks siiski passida kuivemat aega ja koolmekohast üle minna. Kuna erilist kogenud seltskonda kampa võtta ei ole, siis päris üle raba minna üksi või siis ise mõnd samasugust lolli kaasas vedades pelgaksin. Kahjuks ennast tõestanud mudapumbad lähitutvusringkonnas puuduvad. Olen korra 100 aastat tagasi püüdnud mingi ürituse raames Karuskose poolt läheneda, aga edutult.

Kuidas seal koolmekohas muidu tavalisel kuivemal ajal vool on? Ja milline jõepõhi?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 14:16

Vool pole tugev ja minu mäletamist mööda on põhi kivine/kruusane.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 23 Mär 2020, 14:37

mrWilson kirjutas:
23 Mär 2020, 14:16
Vool pole tugev ja minu mäletamist mööda on põhi kivine/kruusane.
Aitäh!

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 14:54

Kui rabamatkamist alustada, siis kolmekesi võiks olla vähemalt ja kahel võiks 20 m kapronköit kiirelt kättesaavadal olla. Kuskilt võiks lõigata korraliku endast pikema ja sirge sarapuukaika (vaher ja kask on ka toiminud) ja see võiks pool aastat kodus kuivada, et ära ei tapaks massiga. Räätsad on head, aga tavalist räätsa need mädad kohad ei kanna, need tuleb ikka üle roomata. Ülekaalulisel inimesel on ikka energiakulu 10 korda väiksem räätsadega.
Kui hirmus isu on üksi roomata, peaks 2 kaigast olema. Kui roomamisel kummaski käes, kehaga pikuti, selline kaigas on, roomab vist igalt poolt üle. Õigel ajal tuleb kukkuda, mitte sisse vajuda.
Hea ortofoto ja gps on kõvasti abiks. Vanasti polnud kumbagi, siis sai vahel ikka korralikku mülkasse satutud.

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ogalik » 23 Mär 2020, 15:30

Lisaks veel ühe rabamatkamise märkuse - pane jalga jalanõud, mis saab kõvasti kinnitada. Või soojal ajal mine paljajalu. Kui sa oled poole reieni sisse vajunud ja vaikselt üritad ennast välja vinnata, kipub kummik või toss väga kergesti sinna "süvikusse" jääma. Kätte seda sealt eriti enam ei saa. Vähemalt minul ei õnnestunud ;)
Räätsadega vist seda muret eriti ei ole - need vist nii sügavale ei vaju? Mul kahjuks kogemust ei ole.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 15:42

Pole ise räätsaga mülkasse roninud, aga inimesed on jätnud sinna nii saapa kui räätsa, et mitte uppuda.
Kui saabas jääb mutta, siis tegelikult on liiga kauaks püsti jäädud. Kõhuli kukkumine peab olema pigem refleks vajudes. Kui lapiti jääd, siis roomab ikka uskumatutest kohtadest välja.
Nooruses sai käidud ketsidega, mis olid palju numbreid suuremad. Seal olid mitu paari villasokke ja kilkott otsas. See kõik sai märjaks, aga püsis soe. Nüüd on selleks vist neopreensokid. Viimased 15 a olen kummikutega käinud, alati ei lähe õnneks. Vahel tuleb vett välja kallata.
Aga jah, mis iganes, aga jalas võiks püsida.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 23 Mär 2020, 15:48

Kui räätsaga sisse vajud siis sa sinna jäädki. Nii üldistades. Meie käisime plätudega ja lühkaritega. :D No tegelikult enamus maad paljajalu. Kuuma ilmaga mõnusalt jahutav.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2020, 16:00

Kahlamispüksid on sellised asjad, millega vees kõndida ja kui nende peale jope panna, siis võib vabalt mudas ka roomata jäädes väljaspoolt tuleva vee suhtes kuivaks, igasugu vettpidavate asjadega rahmeldades sisemisest kondensist pääsu pole.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 16:05

Sügisestel rabamatkadel võib hommikul selline pilt avaneda. On juhtunud, et öö on olnud nii külm, et õhemad inimesed julgevad hommikul seljakott seljas üle laugaste kõndida. Pildil mingi majakese õu Rongu lääneservas. Oli jube märg sügis, kuiva maad ööbimiseks seal polnud kuskil.
Pilt

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 23 Mär 2020, 16:09

Nohik kirjutas:
23 Mär 2020, 14:54

Kui hirmus isu on üksi roomata, peaks 2 kaigast olema. Kui roomamisel kummaski käes, kehaga pikuti, selline kaigas on, roomab vist igalt poolt üle. Õigel ajal tuleb kukkuda, mitte sisse vajuda.
Hea ortofoto ja gps on kõvasti abiks. Vanasti polnud kumbagi, siis sai vahel ikka korralikku mülkasse satutud.
Päris üksi kindlasti ei läheks, aga kedagi TARGEMAT kah kaasa võtta pole. Ma panustaks veeprotseduuride osas sellele, et teeks need jões ühe raksuga ära ja jätaks rabas roomamise kõrvale. Ma saan aru et sealt koolmekoha juurest üle minnes peaks mingit vana teed pidi siiski saama? Või ei?

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2020, 16:17

Ma pole sealt käinud.
Ajaloolised kaardid näitavad radu selliselt, ilmselt midagi on säilinud.
https://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_i ... 971&LANG=1
Maa-ametil on selelst jupp alles, see on kindlasti olemas rajaga.
https://xgis.maaamet.ee/xgis2/page/link/5v7ISEvM

Vasta

Mine “Kodumaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist