Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Vasta
Kasutaja avatar
saara
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 05 Mai 2015, 23:26
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas saara » 26 Aug 2016, 00:10

Tere

Soov on läbida Kungsledeni rada Nikkaluokta-Abisko lõigul. Plaan on minna septembri teises pooles. STFist sain vastuse, et hooaeg saab sel aastal läbi 18. sept ja samal päeval lõppeb ka Kiruna-Nikkaluokta bussiliiklus. Seega jääb matka algus kindlasti enne 18ndat ja kuna tervet matka pole ajaliselt võimalik enne hooaja lõppu ära teha ( ei saa lihtsalt puhkust nii vara, kuna üks oluline tööasi on enne vaja ära teha) , siis plaan on läbida rada n-ö vastassuunas, lõpetades Abiskos (sealt peaks saama aastaringselt rongiga tagasi Kirunasse).

Kas on mingeid nõuandeid, soovitusi, mille peale ise ehk ei oska tulla?

Millega peaks arvestama, kui pool või enamus matkast jääb n-ö hooajavälisesse aega? Hütid on suletud jne. Plaan on küll ööbida telgis, aga saan aru, et mingid askeetlikud majakesed on siiski olemas hädajuhuks? Kes on käinud hooaja lõpus, siis palju sellel ajal teisi matkajaid rajal liikumas on?

Kas raja tähistuses on mingit vahet, kui vastassuunas liikuda (märgistused puudulikud vms)?
Kui peaks lund tulema, kas rada on endiselt jälgitav?

Kas talvegaasiga saab hakkama või oleks ilmtingimata vajalik muretseda piirituse baasil pliit?

Hetkel olen arvestanud koos lendudega 9-10 päevaga. See on ilmselt piisav? Väga tormata ei tahaks.

Hetkel rohkem küsimusi pähe ei tulegi, aga kui on midagi olulist lisada, siis kõik nõu on teretulnud ;)

Bjorn
Huviline
Huviline
Postitusi: 111
Liitunud: 16 Veebr 2016, 09:40
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Bjorn » 26 Aug 2016, 14:53

Võta 2tk Primuse talvegaasi gaasa (2x230g purki pruuni) ning ei tohiks probleemi olla. Sai kuu aega tagasi käidud Kungsledeni kõrval Sarek/Suorva juures rajavälisel alal. Matkakepid on must have. Ilma nendeta enam kaugemale ei roni olenemata maastikust või radadest.

Ise arvestasime, et 1 purk 230g gaasi 1 inimese kohta jätkub üheks nädalaks (5-7 päeva). St. hommikupudru vesi, kiire lõunasöök ning suurem (loe pikem st. 15-20min pasta/riisi keetmist) õhtusöögi vaaritamine. Seega kui sa lähed külmemal ajal ning pikemaks, peaksid sa 2x täis ballooniga ilusasti hakkama saama. Kindlasti vajalik tuulekaitse. Tuulistel päevadel kujunes kergelt probleemiks tavalise püstise põletiga (Eta Express + pott) toimetamine. Pärast seda muutus Eta Expressi pealt valik tagurpidi keeratud ballooniga Spider tüüpi põleti peale. Laiema alusega, st. stabiilsem, madalam ning kannatab suurema potiga teha. Tuulekaitse peab olema väiksem ning katab ka osaliselt ära poti serva. Tuulise ilmaga teed süüa nagu tavaliselt, mingeid kadusid ei märka. Valituks sai siis WindPro II: http://www.cascadedesigns.com/msr/stove ... ii/product" onclick="window.open(this.href);return false;

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 754
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas margusl » 26 Aug 2016, 15:15

Ükski enda käik ei ole peale/enne majade kinni minkeut jäänud, põgusalt on uuritud ja hüttidesse saab vajadusel sisse, kirjade järgi ei ole seal ööbimine aga ka peale kaadri lahkumist tasuta, vt viimast lõiku - https://www.swedishtouristassociation.c ... ain-cabin/" onclick="window.open(this.href);return false;
See makse- ja Giro-teema on ehk abiks STFiga otse selgeks rääkida. Ja varemalt kehtis STF hallatavates kohtades ka Hi-Hostels liikmelisus. STF info inglisekeelne pool on veebis kuidagi alla käinud ...

Toda lõiku lõunast põhja kulgeda ongi minu meelest kuidagi mõnusam, on olnud juhust seda astuda mõlemas suunas. Ei pea päikesesse kissitama ja profiili poolest, mis tegelikult ei ole kuidagi pidi hull ja vaid lõiguti vähe sportlikum, on kuidagi kergem astuda. Samas teisel korral ongi kõik lihtsam, ehk on kõhtunude pealt tehtav vahe just selles. Lisaks tehakse samas suunas ka Fjällräven Classicut.

Tähistuse poolest ei ole vahet, mis pidi liikuda. Talvised saanitrassid on ka korralike kõrgete tulpadega tähistatud. Kui mingi ime läbi arvestatav lumi peaks alla vajuma, siis maastik ja reljeef on väga selge ja konkreetne, kui natuke kaarti loed ja kompass päris võõras ei ole, ei ole ka väga kusagile eksida. Laudteed on lume ja lörtsiga ilmselt jamad. Mingit aimu viimaste aastate ilmast Kirunas annab https://www.wunderground.com/history/ai ... =Hike&MR=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Gaasi poolest, kui on vooliku ja eelsoojendusega pliit, ei näe mingit riski, ainult kulu on ehk suurem. Purgi peale keeratava pliidiga võib huvitavamaks minna, eriti kogu gaasi purgist kätte saamisega. Ööseks purk magamiskotti, päeval põue jms värk. Lisaks, kui just padu-suvise seguga tegu ei ole, piisab gaasi välja meelitamiseks plusskraadidest - kui saad purgi vette pista ja vesi veel vedel püsib, saad sealt ka gaasi kätte. Kui suurem huvi teema vastu, siis
http://adventuresinstoving.blogspot.com ... -cold.html" onclick="window.open(this.href);return false; ja seal lõpus olevad viited teistele artiklitele.

Ilma tormamata on põhitrassil liikudes ka 5 täispäeva paras, minu meelest. 9-10'ga saad juba mõnel päeval rahulikult ringi tiirutada ja mõnel platsil üle ühe öö laagerduda.

Kui juhtub pikema vinnaga soojem sügis, on tegu kindlasti väga ägeda ajaga. Ilma poolest peab seal lausapäikese ja pussnugade ning kõige vahepealsega nii ehk naa arvestama. Ja juhtumisi on just üks Kebnekaise-alune öö see, mille pärast ma *mitte kunagi* enam telki keset lagedat platsi ei pane, vähemalt tundras mitte.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 889
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Tanel » 26 Aug 2016, 15:45

Pole küll sealkandis varem käinud aga hetkel kaarti uurides näen mitut tourist hut ööbimiskohta. Mõnes näitab isegi toiduvarude täiendamise ja sauna võimalust. Kas seal kandis on tourist hut teenindusega majake mis pannakse hooaja väliseks ajaks kinni?! Midagi soome vabade majakeste sarnaseid onne ka leidub? Saamihütte on ka omajagu, need vist samasugused nagu soome lapi hütid?! Sademetega pidi olema klimaatiline fenomen Abisko kandis, aastas langeb vaid 300mm sademeid.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 754
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas margusl » 27 Aug 2016, 21:58

Kant paneb endiselt mõtte jooksma ja nii sai komistatud ühe artikli otsa, mis põhjusmõtteliselt käib läbi pea kõik saara küsimused - http://www.codyduncan.com/travel/hiking ... in-autumn/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tanel, soomlaste keskne vaba majutuse pakkumine on pigem erand ja ka neil ei ole seda hüve üle riigi ühtlaselt jagunud. Rootsis on samuti lahtist kraami, aga seda tuleb kusagilt x-aukudest ja läbi google-translate taga ajada, näitena võib võtta Höga Kusten'i - https://hikinginfinland.com/2015/01/hog ... trail.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Kungseledenil toimetab STF, seal on ainul üksikud ilma poolest hapuks kiskuvate kohtade peale püsti aetud putkad ehk tuulevarjud, ülejäänutes peab STF'i oma inimene korda, kütab sauna ja müüb poes nänni. Mõnes mõttes on Abisko - Nikkaluokta tipphooajal täielik turistikas ja selle nimel tehakse ka kõvasti müügitööd.

Kaardil olev must kribu on enamasti kohalike karjakasvatajate jagu. Püstkojad ongi püstkojad - näiteks järve kaldal kehva ilmaga paadi ootamiseks püsti aetud lattidest ja presendist varjualused.

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 549
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas tripp » 27 Aug 2016, 22:25

saara kirjutas:Kas on mingeid nõuandeid, soovitusi, mille peale ise ehk ei oska tulla?
Oo jaa :)
Ära mine septembris. Mine kevadel. Aprillis. Lumega.
Miks?
1) kergem.
2) ilusam.

Ausalt ka - suuskadega on see rada kergem ja kiirem kui jalgsi.
Kevadel on majad ka lahti ja saab sauna ja see on täiesti tavelik tunne.
Ning see ilu!
Metsata, läbini valge looduse võlu on miski, mida suvi-sügis ei paku.
Silmad puhkavad, suunurgad on kogu aeg ülespidi.

https://kaur.smugmug.com/Category/Rootsi-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ükskõik kas lähed sügisel või kevadel, tee põige põhiraja pealt eemale. Ma olen käinud Nallos ja Tarfalas, võimalusi on muidugi veel. Saad olla looduses täiesti üksi (või sõpradega).

Pilte - talviseid:
https://kaur.smugmug.com/Category/Rootsi-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Postitusi: 158
Liitunud: 23 Okt 2012, 15:14
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas triip » 29 Aug 2016, 15:16

tripp kirjutas:Ära mine septembris. Mine kevadel. Aprillis. Lumega.
See pole küll mingi soovitus. Kindlasti mine septembris. Ja siis mine kevadel ka.

Kasutaja avatar
saara
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 05 Mai 2015, 23:26
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas saara » 29 Aug 2016, 17:26

Aitäh, sain mõtteid juurde küll :)

Matkakepid on kindlasti varustuse hulgas, kasutan neid tihtipeale Eestiski.
Gaasi on plaanis võtta jah 2x230g talvesegu. Üritaks seekord veel siiski hakkama saada püstise põletiga koos tuulekaitsmega. Kui on väga palju jamamist, siis järgmisteks käikudeks tuleb tõesti spider või midagi muud soetada.

Aprillis minek on ka hea idee, aga kõigepealt tuleks suusatamine korralikult ära õppida. Ilus on kindlasti, seda usun. Soomes olen Lapimaal lumega mütanud, küll mitte pika jalgsimatkana, aga ööbisime mökkis ja tegime lähiümbruses päevaseid matku. Seal tegelikult see klõps ära käiski, et soojale maale väga enam ei kipu :D
Aga see kevadel minek on tulevikumuusika. Eks käin nüüd septembris ära ja siis saab edasisi plaane teha.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 889
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Tanel » 30 Aug 2016, 22:37

saara kirjutas:Aitäh, sain mõtteid juurde küll :)
Gaasi on plaanis võtta jah 2x230g talvesegu.
Ära võta mitut väiksemat vaid üks suurem.
Üks 450g gaasi sisaldav purk kaalub 662g ja maksab näiteks matkaspordis (primus winter gas) 13 raha.
Kaks 230g gaasi sisaldavat purki gaasi kaalub 2x381=762g ja maksab näiteks matkaspordis 2x9=18 raha.
Kaalu erinevus pole küll väga suur (ultralight maailmas on väga suur) aga selle eest on hinnavahe märgatav. Pealegi tekib vähem taarat kasutades vähem jäätmeid.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Bjorn
Huviline
Huviline
Postitusi: 111
Liitunud: 16 Veebr 2016, 09:40
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Bjorn » 31 Aug 2016, 08:46

Tanel kirjutas:
saara kirjutas:Aitäh, sain mõtteid juurde küll :)
Gaasi on plaanis võtta jah 2x230g talvesegu.
Ära võta mitut väiksemat vaid üks suurem.
Üks 450g gaasi sisaldav purk kaalub 662g ja maksab näiteks matkaspordis (primus winter gas) 13 raha.
Kaks 230g gaasi sisaldavat purki gaasi kaalub 2x381=762g ja maksab näiteks matkaspordis 2x9=18 raha.
Kaalu erinevus pole küll väga suur (ultralight maailmas on väga suur) aga selle eest on hinnavahe märgatav. Pealegi tekib vähem taarat kasutades vähem jäätmeid.
Ühe suurega kaotad töökindluse selles osas, et kui selle suure ballooni ventiiliga midagi juhtub, siis oled ilma gaasita ning elu päris hapu. See millele antud hetkel rohkem tähelepanu pöörad jääb kasutaja enda otsustada.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 889
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Tanel » 31 Aug 2016, 12:21

On kellegil kunagi midagi gaasipurgi keeratava ventiiliga juhtunud?
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Bjorn
Huviline
Huviline
Postitusi: 111
Liitunud: 16 Veebr 2016, 09:40
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Bjorn » 31 Aug 2016, 14:31

Olen ühe korra näinud kuidas ventiil ei sulgu normaalselt ning seljakotis jookseb tühjaks. Aga seda on üks kord olnud ning ei välista kasutaja viga või valet käsitlemist.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1756
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas mrWilson » 31 Aug 2016, 15:18

Pange kork peale ventiilile. Tavaliselt on kohe ostes olemas. Alati võib ju backupiks kaasa võtta mõne kerge risupõleti.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 889
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Tanel » 31 Aug 2016, 17:24

Bjorn kirjutas:Olen ühe korra näinud kuidas ventiil ei sulgu normaalselt ning seljakotis jookseb tühjaks. Aga seda on üks kord olnud ning ei välista kasutaja viga või valet käsitlemist.
M.O.T.T.

P.S. MrWilsonilt hea soovitus!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Postitusi: 164
Liitunud: 12 Juun 2014, 20:15
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas aleks » 02 Sept 2016, 13:26

Tanel kirjutas:On kellegil kunagi midagi gaasipurgi keeratava ventiiliga juhtunud?
Reeglina kui kuskil käin siis mul on 2x 230g gaasid kaasas. Ühele jätan alati põleti otsa ööseks just katsetamiseks kas ja kui suur tõenäosus, et jookseb tühjaks.
Kaks aastat katsetust ja seni pole midagi juhtunud.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Postitusi: 1993
Liitunud: 25 Aug 2015, 12:51
Kontakt:

Re: Ootan soovitusi - Kungsleden septembris

Postitus Postitas Nohik » 02 Sept 2016, 13:37

Mul oli mingi 2012 aastast pärit gaasijääk, millega katseid tegin suve algul. See jäi pärast 2-5 g ööpäevas lekkima,
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Vasta

Mine “Välismaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline