Talvine telkimine

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Talvine telkimine

Postitus Postitas raki » 25 Dets 2018, 21:15

Mõtlesin et proovin talvist telkimist. Sain ühe tuttava kaitseliitlase käest talvise? magamiskoti ja tahtsin vaadata, kas sellega kannatab väljas olla.

Telgi panin üles maha taha, et oleks hea tuppa minna kui külm hakkab - seda ma ka tegin :)

Telgiks Cumulus Caucasus 3.

Enne telki pugemist käisin pikemal jalutustiirul, aga hakkasin sellest higistama. Ronisin enda meriinovillase warmwool pesuga magamiskotti ja jäin und ootama :)

Madratsid on korralikud ja alt mingit külma läbi ei tulnud. Suurt ma ei maganud, aga otseselt külm ka ei olnud. Poole 2 ajal tuli kõva põiekas ja siis avastasin et telk on seest läbimärg ja magamiskott on ka juba niiskeks muutunud väljast. Kondents?

Küsimused:
kuidas sellest kondentsist telgis lahti saab, et seda ei tekiks?
Kui olen higine, kas siis peaks enne magamiskotti pugemist proovima ära kuivada?
Kas keegi on kursis nende kaitseväe magamiskottidega, mis miinuseid nad üldse kannatavad? Kotil on kiri Est-Mil ja aastaks 2015

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Talvine telkimine

Postitus Postitas Nohik » 25 Dets 2018, 21:36

Selle va kondeka pärast ma telki ei armastagi, tarbi all ei märgu magamiskott nii palju, vähemalt väiksema külmaga.
Kui võitlus bronhiidiga on edukas, üritan 27 õhtul Järvi järvede juures tarbi all magada. Kui alla -5 on, ilmselt ei hakka kopse lõhkuma. Mul talvemagamiskotti pole, võtan 2 tekki lisaks.
Ja ma tavaliselt -5 juures magan juba täisriides, nagu väljas olen, ainult saapad võtan ära. Alati imestan, kui mõni paljalt või pesuga suudab külmaga magada.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 26 Dets 2018, 13:19

Kui telgis on miinus, läheb magamiskott pealt härma või märjaks ikka, kui ise niiskust välja ajad ja nii palju ei soojenda, et kott pealt ära kuivab (siis pole koti soojusisolatsioon vist suurem asi). Ma pole kindel et selle vastu midagi väga mõistlikku annab üldse ette võtta. Enda ära kuivatamine on tore teooria, aga kui pole aega või viitsimist väljaspool magamiskotti seni istuda kuni ihu kuiv, ei ole sellest praktikas kasu. Ja omast kogemusest tundub et isegi kuiva kerega kotti ronides on hommikul pealt märg.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 26 Dets 2018, 15:54

See ei ole ilmselt variant, mida enamik hirmsasti proovida ihkaks, aga väljahigistatava vee vastu aitab mingites (külmemates) oludes enda kilesse mähkimine, peenema sõnaga VBL. Üksjagu lugemist annab www.google.com/search?q=skurka+vbl , aga ühest praeguseks kadunud blogist üks mahlakam tekst ka - https://web.archive.org/web/20170114202 ... weird.html .

Nahalt minekut tegev vesi on ainult üsk osa, läbi kopsude pumpad samuti pidevalt vett älja kui ka selle kinni püüaks, kondentsist täielikult lahti ikkagi ei saaks - külmaga jääb ikka kusagile ka kastepunkt, kus aur õhu jahtudes kondenseeruma hakkab. Olgu see siis magamiskott, sisetelk või välistelk.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Dets 2018, 16:56

Selle vastu on raske midagi teha, et kastepunkt kotti ronib. Vähemalt suure külmaga.
Ise kunagi heietasin mõtet, et kui ei võtaks kilesse mässimist absolutselt, vaid veidi tinglikult. Ehituse kontekstis on oluline, et iga järgmise kihi auruläbivus oleks oluliselt suurem. See seab aga kõige välimisele kihile keerulised nõuded. Teatav kiirguskadu on ka vajalik, et jäätunud kondensi aurudtda ja väljapoole rullida.
Ühesõnaga, tuleb valida aurutootlikuse järgi sisemine kangas ja sealt edasi. Ja on ilmselt liiga palju loodetud, et see kott maailma kergem oleks.
Voi teistpidi, mugav talvekott ja kergus ei ole arvatavasti vennad.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 27 Dets 2018, 13:36

Niiske telgi sisepinna suhtes tundub üks paremaid vahendeid olema ikkagi võrk - siis ei puutu sa otse märja pinna vastu ja (sule)magamiskotti ei hakka niiskust sisse imenduma. Ühekihilise telgiga, kus mul jalad tihti vastu seina olid ja kott hommikuks märg, kasutasin ma kord varianti, et panin jalgade otsa kilekoti (ca 30-40 cm) - hommikuks oli too kotialune osa jalgadest higistunud veearu tõttu oluliselt märjem kui tavaliselt vastu telki nühkides. Kuskilt olen lugenud, et öö jooksul pidi inimene higistama ligi 1 ltr vett - seda kadu saaks ka ise mõõta õhtul ja hommikul kaalule ronides.
Alati on muidugi hea mingid tuulutusavad ööseks lahti jätta - telk on küll veidi jahedam, aga oluliselt kuivem.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Dets 2018, 16:24

raki kirjutas:
25 Dets 2018, 21:15
Päris lahti ei saagi. Võlusõnad on kahekihiline telk ja ventilatsioon.
raki kirjutas:
Kui olen higine, kas siis peaks enne magamiskotti pugemist proovima ära kuivada?
Vaevalt sa kohe pärast rabelemist magamiskotti hüppad. Istu lõkke äärde ja rahune maha. Kanna vastavat riietust/pesu mis higi kehast eemale juhib ning ka niiskena sooja hoiab. Merino on võlusõna. Sinul oli riietuse osas ok ning otseselt külm sul ju ei olnud.
raki kirjutas:
Kas keegi on kursis nende kaitseväe magamiskottidega, mis miinuseid nad üldse kannatavad? Kotil on kiri Est-Mil ja aastaks 2015
Oleneb magamiskotist ja muidugi ka sellest kui intensiivselt on seda enne kasutatud. See minetab ajapikku oma omadused. Ma ise oskan kosta ainult Carinthia magamissüsteemi eest. "Carinthia defence 4" comfort limit on kirjade järgi u. -15c ja extreme limit on u. -36c. Aga kui kombineerida see suvise, "Carinthia Tropen'iga" siis saad veel mõned head kraadid lisaks. Mugavus ja muu on igaühe personaalne küsimus. Näiteks mu sõber kes on magamiskottide hardcore kasutaja räägib, et temal "Carinthia defence 4" enam nii hästi sooja ei hoia. Seda pärast paari aastat tihedat kasutamist.

https://www.carinthia.eu/en/defence-4-p1480/
https://www.carinthia.eu/en/tropen-p2196/
raki kirjutas:
Madratsid on korralikud ja alt mingit külma läbi ei tulnud. Suurt ma ei maganud, aga otseselt külm ka ei olnud. Poole 2 ajal tuli kõva põiekas ja siis avastasin et telk on seest läbimärg ja magamiskott on ka juba niiskeks muutunud väljast. Kondents?
Sa ei täpsustanud ilmaolusid. Sinu juttu järgi jääb mulje, et magasid tatise ilmaga maja taga lombis. :D Miinuskraadidega oleks pidanud telk härmas olema, mitte läbimärg.

Mõnusale olemisele telgis aitab kaasa kui süüdata mõned teeküünlad või näiteks piirituse põleti. Viimasega on isegi võimalik telk enam-vähem kuivaks saada. Järgi proovitud. Korduvalt. Sobivad ka muud aparaadid mis ühel või teisel meetodil sooja kiirgavad. Tean juhtumeid kui telki on mõned kuumad kivid tassitud. :D Samuti aitab külma ilmaga see kui mõni metallpudel kuuma veega täita ja see siis magamiskotti panna. Magamamineku ajaks on kott mõnusalt soojaks köetud. Ohutuse eest vastutab igaüks ise ja täiskasvanud inimesele ei pea vast meelde tuletama, et magama jäädes kustuta tuled. :)

Ah, minge metsa...

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 27 Dets 2018, 19:57

mrWilson kirjutas:
27 Dets 2018, 16:24
raki kirjutas:
Päris lahti ei saagi. Võlusõnad on kahekihiline telk ja ventilatsioon.

....
Aitäh põhjaliku vastuse eest. Telgis magasin 24ndal dets ööl. Väga vist miinuskraade ei olnud. Telk on iseenest kahekihiline küll. Igasugused avad olid kinni, aga teen need järgmine kord siis lahti. Proovin varsti, äkki täna isegi uuesti, enne kui päris loodusesse lähen :)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Dets 2018, 20:04

Selles viga oligi, et avad olid kinni. Õhk peab telgi välimise ja sisemise kihi vahel vabalt liikuda saama - alt, välimise kihi ääre vahelt sisse ja ülevalt ventilatsiooniavade kaudu välja. Palju oleneb ka õhuniiskusest. Kõige hullem ongi selline tatine ja paar kraadi sooja ilm. Kui viskab mõned miinused siis on hulka parem.
Ah, minge metsa...

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 27 Dets 2018, 20:24

mrWilson kirjutas:
27 Dets 2018, 20:04
Selles viga oligi, et avad olid kinni. Õhk peab telgi välimise ja sisemise kihi vahel vabalt liikuda saama - alt, välimise kihi ääre vahelt sisse ja ülevalt ventilatsiooniavade kaudu välja. Palju oleneb ka õhuniiskusest. Kõige hullem ongi selline tatine ja paar kraadi sooja ilm. Kui viskab mõned miinused siis on hulka parem.
:) Peaaegu piinlik tõdega, aga peale telgi üles panemist loopisin veel kõik ääred lund täis - tundus nagu et oleks soojakindlam. Noh täna igatahes uuele katsele.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Dets 2018, 21:26

raki kirjutas:
27 Dets 2018, 20:24
:) Peaaegu piinlik tõdega, aga peale telgi üles panemist loopisin veel kõik ääred lund täis.
Karmimates tingimustes loobitaksegi. Teatud telkidel on selleks isegi lumepõlled olemas. Aga no kui on selline vaese mehe talveilm nagu praegu siis pole vaja.

raki kirjutas:
Noh täna igatahes uuele katsele.
Anna siis teada kuidas oli.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Dets 2018, 07:55

Tavaline tekk puuvillase kotiga pole eriti jätkusuutlik valik. See on märg nagu kalts. Ise olen kuiv ja ka magamiskott tundub kaalu järgi kuiv.
Õhuniiskus võib ollw 100 ligidal, eilsest lõunast saati udutab.

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 28 Dets 2018, 09:10

mrWilson kirjutas:
27 Dets 2018, 21:26
raki kirjutas:
:) Peaaegu piinlik tõdega, aga peale telgi üles panemist loopisin veel kõik ääred lund täis.

Anna siis teada kuidas oli.
Päris mõnus oli st sain sellel korral magada vähemalt. Tõusin alles 8:30. SInna vahele jäi kaks "vetsus" käiku kell2 ja kell 5. Esialgu ei tulnud uni, kuna tundus et tagumik külmetab. Võtsin fliisi seljast ja panin selle ümber tagumiku - tundus nagu aitavat ja ülemine osa ei hakanud ka külmetama. Telk oli hommikuks ikkagi niiske aga jah ilm on ka täiesti tatine. Kuna ma magan küljepeal siis mingil põhjusel on õlg natukene valutama hakanud, kuigi mu madrats on üsna paks.

Igatahes nüüd tahaks natukene külma ja siis prooviks metsas uuesti. Ja siis sulgmagamiskott ja Hilleberg Nammatj GT telk :P

lermo
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas lermo » 28 Dets 2018, 10:07

Olen ise proovinud väga mitmeid erinevaid telke (ca 8 erinevat) väga erinevates tingimustes ja jätkuvalt on kogemus üks - telgisisese niiskuse vastu aitab ainult ja ainult korralik ventilatsioon (eeldusel, et telk ise on korralik ja põhjast/ülevalt vett isse ei leki).
Reeglina on väliskeskkonna temperatuur madalam kui telgis ning kehast eraldub piisavalt palju niiskust (peamiselt väljahingatavas õhus), mis tahab soojemast keskonnast külmemasse liikuda. Kui ventilatsioon seda ei võimalda, üritab niiskus lahkuda läbi seina, aga nii hingavat vihmakindlat telki pole ma kogenud, kus see õnnestuks. Tulemuseks ongi kondent või piisavalt madala temperatuuri korral "lumi toas".
Praktikast:
- ühekihiline telk on hea ainult külmas (loe: kuivas) keskkonnas, aga ka siis peab ventilatsioon piisav olema. Ühekihiliste telkide ehituse eripära on alumises ääres ventavade puudumine, seega peaks olema läbipuhuv. Olen kasutanud sügiseses rabas ja kõrgmäes, piisava tuulutuse korral oli mõlemas keskkonnas kondentsi vähem, kui kaaskannatajatel tavapärastes telkides.
- kahekihilisel telgil tasub altäär lahti hoida, et telgis tekkiks loomupärane ventilatsioon (alt jahe õhk sisse ja ülevalt välja), läbitõmme jahutab telgi sisemust oluliselt rohkem ja peab soojem magamiskott olema :)
- lumepõlled on 95% juhtudest ebavajalikud ning ega tegelikult väga paljud tootjad neid ei kasuta (nt Hilleberg). Piisab, kui telgi väliskatte äär ulatub piisavalt maapinna lähedale ja tulle/tuisu kaitseks rajatakse selle 5% vajaduse jaoks kividest või lumest tuulemüür.
- telgi ventilatsiooniavad peavad olema võimlikult kõrgel, keset seina olevatest loomulik ventilatsioon ei toimi. Vt näiteks, kus asuvad Hillebergidel vent.avad.

PS: paksu madratsi teeb pehmemaks u veerandi õhu väljalaskmine, pikali olles jaotub keha kaal ühtlaselt ja "läbi" ei vaju.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 28 Dets 2018, 10:33

Mina olen öiste vetsuskäimiste tarbeks sulejope magamiskoti kompressiooni kotti toppinud ja niimoodi endale padja teinud. (Vahest isegi eraldi padjapüüri kasutanud) Siis on öösel seest soendatud jope võtta.
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Dets 2018, 13:29

raki kirjutas:
28 Dets 2018, 09:10
Telk oli hommikuks ikkagi niiske aga jah ilm on ka täiesti tatine.
Päris kuiva telki pole mõtet lootagi, see on normaalne. Lermo kirjeldas põhimõtet hästi. On kas niiske telk või väga niiske telk, olenevalt telgist ja sellest kuidas see on üles seatud. Ilmast ka loomulikult.

Talveajal kasutage võimalusel köetavat telki. Siis on mõnus. :)
Ah, minge metsa...

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 28 Dets 2018, 14:14

Kas on olemas mingeid fliisist magamiskotte ja kus neid saab. Mõtlen hetkel mida teha. Kas osta korralik Cumuluse sulg või tjuunida seda kaitseliidu kotti vastupidavamaks. Üks võimalus oleks sellele mingi kott veel hoopis ümber panna, aga milline?

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Dets 2018, 14:20

Võibolla selline lisavidin, mida võiks linaks kutsuda ?
https://matkasport.ee/283-linad-ja-katted
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Dets 2018, 14:28

Kui on käepärast mõni teine magamiskott mida annab olemasoleva kotiga kombineerida, ehk üksteise sisse mahutada siis tasuks sellist varianti ka proovida. Ma ise olen ka nii maganud, et tõmban teise magamiskoti lihtsalt tekiks peale. Toimib.
Ah, minge metsa...

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 28 Dets 2018, 14:45

raki kirjutas:
28 Dets 2018, 14:14
Kas on olemas mingeid fliisist magamiskotte ja kus neid saab. Mõtlen hetkel mida teha. Kas osta korralik Cumuluse sulg või tjuunida seda kaitseliidu kotti vastupidavamaks. Üks võimalus oleks sellele mingi kott veel hoopis ümber panna, aga milline?
Ilmselt on sul probleem siiski alusmatis, mis külma läbi annab. Õhu peal selliste ilmadega ongi külm magada.
Kaitseväe magamiskotiga praeguste ilmadega peaks ikka väga soe olema.

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 28 Dets 2018, 15:00

ranel kirjutas:
28 Dets 2018, 14:45
raki kirjutas:
28 Dets 2018, 14:14
Ilmselt on sul probleem siiski alusmatis, mis külma läbi annab. Õhu peal selliste ilmadega ongi külm magada.
Kaitseväe magamiskotiga praeguste ilmadega peaks ikka väga soe olema.
EI tahaks uskuda. Kõige all on mul Thermarest Zlite: https://matkasport.ee/matkamatid/4640-1 ... -hallpruun
Ja selle peal thermarest XTherm https://matkasport.ee/ohkmadratsid/3926 ... 9-suurus-l

Viimane on mõeldud põmst otse lume peal magamiseks.

Vb on see kaitseväe kott piisavalt kasutust saanud ja tagumiku koht ära "kulunud": Muus osas oli soe.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Dets 2018, 15:11

Üks loll küsimes vahele, kuidas softshell välimise magamiskestana võiks toimida?
Teine asi, tänasel magamisel, mul pole enne kunagi nii palju aluseid all olnud. Mingi veneaegne matt, naturehike matt, thermsrest, aga lumi oli alt ära sulanud hommikuks. Samas ei tundnud kordagi, et külm oleks. Temperatuur oli tavaline, sügisel rabaservas on +5 kuni -5 vahemik ensmasti öösiti. Aga otse lume peal pole vist 20 a maganud. On see tavalime, et alt lumi sulab?

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 28 Dets 2018, 15:18

Nohik kirjutas:
28 Dets 2018, 15:11
On see tavalime, et alt lumi sulab?
Kuskile peab see soe lõpuks minema, sihukest matti kus all hommikul krõbe lumi on, pole mina veel näinud. Minumeelest väga vahet pole kas alt sulab või ei, peaasi et endal külm ei ole. Kui hommikul basseinis ärkad, siis muidugi tasuks midagi vähe kobedamat veel vahele toppida.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Dets 2018, 15:25

raki kirjutas:
28 Dets 2018, 15:00
Vb on see kaitseväe kott piisavalt kasutust saanud ja tagumiku koht ära "kulunud": Muus osas oli soe.
Ükski magamiskott ei hoia sooja seal kus see kokku surutud on. Näiteks kui sa magad selili siis otseselt selja all pole magamislotist mingit kasu. Seetõttu kasutavad paljud kaalu ja mahu vähendamiseks magamiskoti asemel quilt'i. Korralik matt või madrats on see mis küljealuse soojana hoiavad. Näiteks mina olen ärganud selle peale, et põlved külmetavad. Selgus, et ma olin kuidagi suutnud magamiskoti põlvede kohalt nii kokku pingutada, et tekkis külmasild. Sinu puhul, nagu sa ütlesid, et magad külili siis võis sama efekt olla.

Liiga kitsas magamiskotis võib jahe hakata samal põhjusel. Sellisel juhul hakkavad tihti õlad külmetama.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Dets 2018, 15:42

Tuttav tunne ...
mrWilson kirjutas:
28 Dets 2018, 15:25
..olin kuidagi suutnud magamiskoti põlvede kohalt nii kokku pingutada, et tekkis külmasild..

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist