Rattamatka menüü

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Kasutaja avatar
Myrgel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Rattamatka menüü

Postitus Postitas Myrgel » 27 Mai 2019, 13:46

Juunis tuleb meil järjekorras neljas rattaseiklus ja mõtlesin törts menüüd värskendada. Oleksin hästi tänulik kui foorumlastelt saaks mõningaid häid ideid kuidas olemasolevat paremini teha või hoopis uut rooga laante vahel valmistada.

Lähteülessandena tooks välja, et igasse päeva on üks külapoe peatus planeeritud, haruldasema kraami toome pealinnast kaasa, süüa teeme reeglina lõkkel või lõkkeaseme puudumisel priimusel, inimesi on 12 ja erilisi meisterkokkasid meie kambas pole, seega retseptid võiksid olla pigem lihtsasti valmistatavad. Siinse retseptiteema kammisin läbi, sealt midagi sobivat kahjuks ei leidnud.

Mida seni söönud oleme? Üks roog on kartulihelvestest puder mille maitset on piimapulbriga (p.s. kas kusagil mojal ka kui Kaupmehes piimapulbrit müüakse?) parandatud. Pudru sisse on segatud konservliha. Idee oleks seekord proovida eraldi mingit lihakastet teha.

Veel oleme söönud täisteramakarone/spagette bolognese kastmega. Tänavusel matkal mõtlesin ka carbonarat proovida.

Alati hea tujutõstja on olnud pulbrist valmistatud pannkoogid ja kõrvale pulbrist kissell saiakuubikutega.

Hommikud oleme sisustanud erinevate pudrulistega, mille peale oleme pannud Põltsamaa plastpudelis olevat moosi ja võimalusel juurde söönud võikusid.

P.S. Millised on teie rusikareeglid koguste arvestamisel? Mitu grammi makarone ja konservliha kulub ühe näljase mehemüraka kõhu täitmiseks ühes söögikorras? Kui suur peaks olema pott 12 inimesele?

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Rattamatka menüü

Postitus Postitas Tanel » 27 Mai 2019, 14:08

Mina võtsin eeskujuks siin lingil olevad menüüd/kogused. Kui tahad võin sulle saata ühe oma matka menüü exceli tabeli.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Mai 2019, 14:43

Makarony po-flotski konservliha versioonis, retsepte on netis erinevaid. Keedad makaronid ja kurnad, segad konservid hulka.
Veel võib segada üsna suures koguses riivjuustu sekka.
Kui viitsid jamada, võib eraldi lisakas praadida sibulat.
Süüakse niisama, aga vahel võetakse kaasa ketšupit, majoneesi ja magusat sinepit.
Tervistkahjustav, paksukstegev, aga maitsev ning tuju tõstev roog.

Minimaalselt 350 ml vett või rooga peaks grupipotti mahtuma + 5 cm varu (isiklik arvamus). Kui kõik on mehemürakad, võib seda vähe olla.
Alates 10-12 inimest on mul olnud roostevabad ämbrid kasutuses. Kui on mehemürakad, pole nende vedamine probleem. Mingist nn vene poest ilmselt lihtsalt ja odavalt hangitavad.

Õhtusel roal makaroni 120 minimaalselt, konserv nelja peale +200g juustu nelja peale. Noored mehemürakad ajavad ka 170g per kärss roa endale sisse. Väga soojad ilmad võivad sellise toidu isu kahandada pea poole võrra ja niru ilm võib veidi suurendada. Kui õhtul süüakse ka muud heaparemat, on 100g makaroni küll.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 27 Mai 2019, 14:51

Myrgel kirjutas:
27 Mai 2019, 13:46
Siinse retseptiteema kammisin läbi, sealt midagi sobivat kahjuks ei leidnud.
Oot.. ainult ühe teema :) ? Lase foorumi otsingust lihtsad variandid läbi - ""makaron*", "tatar*" - nii leiad ka teised toiduteemad kerge vaevaga üles. Kindlasti lappa läbi https://www.matkafoorum.net/viewtopic.php?p=27915 ning https://www.matkafoorum.net/viewtopic.php?p=28124 , ära asjakohaseid linke vahele jäta. Kui ka retspetid ei sobi, siis koguste ja potimajanduse tarvis saad kindlasti mõtteid.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Mai 2019, 19:40

Myrgel kirjutas:
27 Mai 2019, 13:46
P.S. Millised on teie rusikareeglid koguste arvestamisel? Mitu grammi
Minu meelest pole rusikareeglit peale selle, et parem jäägu üle, kui puudu.Inimesed erinevad. Täpsemate koguste jaoks on vaja peenhäälestust, ma mõnda sõpra tean niigi peast palju ta sööb, üks aasta ühele andsin oma kuivsöögi portsu, et kui aega saad, siis söö ära lõunaks, et kas on paras. Kõige lihtsam on lõpuks nii, et mul üks väikse termose tops, üks selle täis liha, teine selle täis kartulipuru, näpuga kuivatatud silo juurde, kõik klapib.
Kui sellist täpset rehkendust kasutada ei saa, siis loogilised kogused tuletab ise ka välja+ äkkijääbpuudukoefitsent. Ma teen igal hommikul neljaviljaputru kahele, alati 5 kuhjaga(rohkem ei mahu) supilusikat puru kahele, seljakotimatkale 7. Suurema kambaga ja ratastega ei ole ka grammiviilimine nii tähtis, kui seljakotimatkal.
joon jõest, söön jõest

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 28 Mai 2019, 00:19

Kogused on siin kirjas:
https://kurinurm.blogspot.com/2018/04/m ... gused.html

Sealne menüü eeldab, et kõik on seljakotis kaasas. Rattamatkal võib palju vabam olla. Saab värsket köögivilja jne. Aga helveste ja makaronide ja tatra kogused on samad sellest sõltumata.

Pott - pool liitrit inimesele.

12 inimest on suht tülikas korraga ära toita. Üks ei söö liha, teine sibulat, kolmas tomatit.

Sepaonu, rusikareeglid ikkagi on, ilma ei saa. Kui lähed matkama ja võtad sõbrad kaasa, siis MINGI reegli järgi pead sa kogused ju arvutama ja asjad kaasa ostma.

Retseptide jaoks on hea raamat - "Metsaköök":
https://www.rahvaraamat.ee/p/metsak%C3% ... 9949621194

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Mai 2019, 07:56

Kõige kõhedam on matkal olla inimestega, kes väidavad, et inimene on see, mida ta sööb.
tripp kirjutas:
28 Mai 2019, 00:19
...Üks ei söö liha, teine sibulat, kolmas tomatit...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Mai 2019, 08:42

tripp kirjutas:
28 Mai 2019, 00:19
Sepaonu, rusikareeglid ikkagi on, ilma ei saa. Kui lähed matkama ja võtad sõbrad kaasa, siis MINGI reegli järgi pead sa kogused ju arvutama ja asjad kaasa ostma.
Kokkuvõttes loomulikult , ma arvan, et söök viielekuuele/4-8 päevaks, kus umbes pooled võõrad, olen ma ostnud suurusjärgus 50+ korda aga täpsed need kogused küll pole olnud. Ma seljakotiga pole selliste inimestega käinud, et Petsi sõber ja tema naine tulevad ka, ehk kaks inimest on lihtsalt inimesed, kellele mingi rusikareegliga tuleb söök panna aga ju ma sellega ja igaüks sellega ka hakkama saab, sisuliselt oma kogus ju kõigile aluseks rehkenduse tegemiseks. Täitsa võõraste puhul on ka mõistlik küsida kasvõi meili teel, et kas tal mingid kiiksud küljes on. Mul on omal selline, et kui keegi mulle nullist süüa teeb, kõige tähtsam on kala, siis ma ütlen extra, et ma söön vähesoolast. Ma ise ei taha matkal ühtegi sellist sööki, mida ma pole ennem söönud. Ja kogustest veel niipalju, et isegi kui on suht täpselt teada lõpetamise aeg, siis ma võtan ikka 1-2 päeva ellujäämisportsu ikka üle põhikoguse, põhiliselt looduse pärast, tuleb selgest taevast lumi maha ja tavaliselt ta päeva või kahega sulab, masendav paduvihm või tormikene 1-2 päeva, no nendes oludes äkki targem telgis kössitada dieedil, kui iga hinna eest jätkata.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Mai 2019, 12:46

Antud matk liigitub ilmselt matkaks tsivilisatsioonis. Igaks juhuks peaks nii palju nodi olema, et ühe külapoe kinni olek kõike upakile ei löö.
Meil sügisestel rabamatkadel oli tavalislet kuivainet külma ilma norm kaasas. Kui ilm soe, siis jäeti lihtsalt vahel pool riisi potti panemata. Konservid ja muu söödi tavaliselt ära.
Meil siis minimaalselt praegu täiskasvanutel:
riis, tatar jne 120 g per kärss
makaron 140 per kärss
1 konserv 4 peale miinimum
konservi asemel on parem 50g Oskari Pepperonit per kärss.

Selliselt 2 sööki päevas. Lõuna ajal võileivad.

Menüüd olen teinud selliselt, et ilma personaalselt kaasa võetud kraamita hakkama saaks.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 29 Mai 2019, 08:58

Minu varasemaid teemasid juba lingiti, aga lühidalt paar mõtet. Kuivainetest on tavaline valem ikka tatar, makaron, riis, lisaks kartulihelves (+läätsed), kuskuss, kui maitseb siis ka kaera jms helbed. Kogused jämedalt 100g kuiva näkku, makarone rohkem. Juurde konserve, suitsuvorsti, sinki, juustu vms maitsvat, kuivatatud või rattamatkal ka värsked juurikad on head ja kindlasti maitseaineid, ilma muutub see pläust ruttu tüütuks.

Mis teil menüü kindlasti sassi ajab on poeskäigud. Kui iga päev poes saab käia pole menüü eriti oluline, niikuinii kuhjatakse igasugu kraami kokku. Mingi baaskeedu võib kokku leppida, aga kogu päeva menüüde põhjalik kokkupanek on suhteliselt mõttetu minumeelest.

Poti suuruse osas ma alla 9-10L ei võtaks 12 inimese peale, jõle tüütu on keeta kui pott on pilgeni täis. 8 peale on meil olnud näiteks 7-8L pott ja see on paras, eriti lõkke peal kus pott võibolla istub veel vildakalt ka ja segada raske. Alati on variant võtta muidugi kaks väiksemat potti, on priimuste peal tehes oluliselt kiirem. Kui plaan kuuma jooki teha siis võiks selle jaoks olla eraldi puhas pott, on veidi kenam kui tatravett juua.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 29 Mai 2019, 09:12

Tihedad poeskäigud annavad võimaluse ka nende söökide nautimiseks, mis kogu-toit-kaasas jalgsimatka menüüsse kuuluda ei saa, näiteks purgisupid. Borsh hapukoorega või hernesupp, värske leib kõrvale, oleks minu silmis küll igati oodatud vaheldus tavamenüüsse.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Mai 2019, 10:33

Rattamatkal võib praktiliselt kogu menüü külapoodide peale üles ehitada - munad ja pakendatud peekon omletiks, purgisupid, leivad, saiad, köögiviljad, grillvorstid, marinaadis lihad, praetud pihvid ja nagitsad, mida iganes...
Lõuna poe taga või tanklas või koguduse supiköögis.
Kui üks pood kinni, jõuab ka järgmises ära käia.
Igaks juhuks mõni konserv ja makaroni pakk kaasa.
...

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 29 Mai 2019, 11:46

purgisupid
Nüüd hakkab mängima see "12 inimest".
Püüa mulle purgisuppi anda ja ma lähen lihtsalt ära.
Okei, matkal olen viisakas ja söön, aga järgmine kord ma sinuga enam kaasa ei tule.
Purgisupp on enam-vähem ainus asi, mida ma EI söö.

Inimesed on kuradi pirtsud ja kui neid on palju ühe katla ümber, hakkab see olema probleem.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Mai 2019, 11:52

Kui on erinõuded, siis tuleb endal kööki-sööki kaasas vedada, nii on kõigil lihtsam.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Mai 2019, 12:35

tripp kirjutas:
29 Mai 2019, 11:46
purgisupid
Nüüd hakkab mängima see "12 inimest".
Püüa mulle purgisuppi anda ja ma lähen lihtsalt ära.
Okei, matkal olen viisakas ja söön, aga järgmine kord ma sinuga enam kaasa ei tule.
Purgisupp on enam-vähem ainus asi, mida ma EI söö.

Inimesed on kuradi pirtsud ja kui neid on palju ühe katla ümber, hakkab see olema probleem.
Purgisupp (või kukkesupp) sobiks kiireks lõunaks - Priimus või gaasipõleti välja vesi keema ja purgisupp sisse. Sisse lisaks maitserohelist või hapukoort või sulatatud juustu või nõgeseid või keedumuna või mida iganes. Kõrvale võileib või pirukas. Võimalik ka veegan. Ka kalakonservist saab suppi teha.
Matkalõuna peabki kõhu pooltühjaks jätma, muidu ei viitsi punnis kõhuga edasi matkata. Õhtusöök peaks kõva olema ja hommikusöök korralik.

Ka minul kadus peale matkabussiga matkamist ja seitse päeva purgisupi söömist seitsmeks aastaks igasugune tahtmine purgisuppi süüa. Nüüd vahest tühja kõhuga söön jälle.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 29 Mai 2019, 18:19

Selle söömise või mittesöömise raviks on kahekomponentne lahendus: koostad ise menüü ja virisejatele ütled, nagu ühe mu sõbra elus palju näinud vanaema olla öelda tavatsend, "s*ttuge ilma kui p*rse ei lähe".

Kasutaja avatar
Myrgel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Myrgel » 07 Juun 2019, 01:54

Suur tänu vastuste eest. Väga põnev lugemine. Eriti praktiline oli Nohik kes suutis asja kiiresti grammidesse panna ja tegi mu koguste arvestamise jupp maad lihtsamaks. Väga suurt pirtsutamist ei oota, sest üldiselt on mul oma sõpradega suht samasse auku toidumaitse. Üldiselt on mul üldse väga raske ette kujutada ette inimest kes peale tundidepikkust väntamist saab lõpuks oma kauaoodatud kuuma lõkkeroa kätte ja virisema kukub. Elu on näidanud, et värske õhk, tühi kõht ning füüsiline koormus teevad iga metsaretsepti imemaitsvaks.

Nüüd kus menüü ja kogused enam-vähem koos, on ainus peavalu kust 10L pott leida. Kõik taaskasutuskeskused, realiseerimiskeskused, koduekstrad ja isegi restorani kola möövad kohad on läbi käidud. Induktsioonpliitide pealetung on matkasobilikele pottidele kaubanduses kriipsu peale tõmmanud. KÕIK potid on paksu põhjaga, mis esiteks teeb poti raskeks ja teiseks raiskab ülemäära priimusegaasi.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 07 Juun 2019, 09:30

Hm. Sa minu blogiviidet lugesid?

Mul on ka kogused kohe alguses kenasti olemas.
Aga - nad on Nohiku omadest ligi poolteist korda väiksemad.
See on paljude matkade ja aastate kogemuse pealt kogutud info.

Rohkem kaasa võttes jääb sööki üle ja see on mitut pidi jama. Esiteks - tassid rohkem. Teiseks - tekivad ülejäägid, mida ära visata ei raatsi, uuesti kaasa pakendada on ebamugav, lõpuks on köögiasjade kott mingeid nutsakuid täis. Kolmandaks - poti pesijal on vastik. Neljandaks vaadatakse sind kui menüü koostajat natuke napakalt...

Matkaköögi raamatut sirvisid?
Kas sellest oli abi?

Kasutaja avatar
Myrgel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Myrgel » 07 Juun 2019, 11:51

tripp kirjutas:
07 Juun 2019, 09:30
Hm. Sa minu blogiviidet lugesid?

Mul on ka kogused kohe alguses kenasti olemas.
Aga - nad on Nohiku omadest ligi poolteist korda väiksemad.
See on paljude matkade ja aastate kogemuse pealt kogutud info.

Rohkem kaasa võttes jääb sööki üle ja see on mitut pidi jama. Esiteks - tassid rohkem. Teiseks - tekivad ülejäägid, mida ära visata ei raatsi, uuesti kaasa pakendada on ebamugav, lõpuks on köögiasjade kott mingeid nutsakuid täis. Kolmandaks - poti pesijal on vastik. Neljandaks vaadatakse sind kui menüü koostajat natuke napakalt...

Matkaköögi raamatut sirvisid?
Kas sellest oli abi?
Tead see toidu ülejäämine on kindlasti marginaalsem probleem kui toidu puudu jäämine. 150 grammi spagette näkku ei tundu küll väga ulme kogus. Oleks tegu jalgsimatkaga, siis ilmselt ajaks kogused alla poole täpsemaks, aga antud juhul pole see rentaabel. Pealegi on meil seltskonnas hea isuga mehi, kes on vabalt võimelised ükskõik mis ülejäägi ära sööma :D

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 07 Juun 2019, 13:10

Aga ole nii kena ja kui matk tehtud, siis kirjuta siia, mida palju läks ja mis retseptid rahva lemmikuks said?

Grupi Kõikide Ülejääkide Ära Sööja kohta on omaette termin olemas - grupi siga :)

Kasutaja avatar
Myrgel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Myrgel » 12 Juun 2019, 13:51

Üks kiire küss veel, millist piimapulbrit pudrudes kasutate ja kuidas? Kas on selliseid ka mis kannataksid keetmist?

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 12 Juun 2019, 14:31

Üks kiire küss veel, millist piimapulbrit pudrudes kasutate ja kuidas? Kas on selliseid ka mis kannataksid keetmist?
Suvalist... Neid, mida kohviosakonnas müüakse, "whitener" või "cream" või misiganes nimega. Ma usun, et piima on neis vähe, eks see mingi odav anorgaaniline keemia on :)

Kannatavad kõike.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 12 Juun 2019, 14:45

Kohvi piimapulbrid vist enamast taimset päritolu.
Aga vaata ringi ka imikute toidu riiulis, seal vist ka erinevaid piimapulbreid.

Aga miks peaks piimapulbrit keetma? Segad siis sisse, kui puder valmis.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 12 Juun 2019, 14:49

Sama siin, olen kasutanud suvalisi kohvivalgendajaid, mis on poest vabalt saada. Kõik pudrud on seni ära söödud. Tean, et mõned käivad Kaupmehest päris piimapulbrit ostmas - see on hulgiladu ja osta saavad vaid juriidilised isikud, selletõttu matkajale tänavalt vilets variant.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 12 Juun 2019, 15:11

Puutumatu varu mida igaksjuhuks kaasa vedada, võib ka erinevate " kuum vesi peale" matkatoitude peale üles ehitada. Adventuurefood, Tacktical food .. jne.
Need säilivad hästi ja on võimalik osta kellegi juba matkal käinud varusid ja pärast, kui parimat ennet veel jätkub, siis need edasi müüa.
Ka Matkafoorumi ostu/müügi osakonnas müüakse neid tihti.
...

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist