Matkapliit "Примус ПТ-1"

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Matkapliit "Примус ПТ-1"

Postitus Postitas järvevaim » 14 Veebr 2020, 22:39

Leidsin oma kola seast ühe vana matkapliidi.
Aga ma ei mäleta mis vedelikku see asjandus joob, kas keegi oskab pildi järgi öelda?
Kas see võiks piiritust tahta? Bensiini see ilmselt ei joo, sellisel juhul peaks pump ka küljes olema...

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Mõtlesin, et katsetaks vintage pliiti :)

PS: Kui see teema tundub vales kohas olema, siis vabandan, ei osanud kuskile mujale seda panna.
Viimati muutis mrWilson, 15 Veebr 2020, 22:51, muudetud 1 kord kokku.
Põhjus: Muutsin pealkirja informatiivsemaks ja tõstsin teema sobivamasse rubriiki.

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Matkapliit "Примус ПТ-1"

Postitus Postitas uuspoiss » 14 Veebr 2020, 22:58

Paistab vist see jupstük olema?
https://www.trailspace.com/gear/optimus/8r/

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Veebr 2020, 23:02

Kui sa hoolega otsid, siis leiad äkki mingi kirja ka selle pliidi pealt üles, äkki londoni murdes või kirillitsas. 8-)
Ei pea olema pump küljes.
Ma kunagi ostsin siit foorumist siukese svea
https://matkafoorum.net/viewtopic.php?f ... ale#p18784
ja kinkisin sõbrale, ennem googeldasin kasutamist ja mängisin kah natuke, igast vedelikku suutis põletada.
joon jõest, söön jõest

järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas järvevaim » 14 Veebr 2020, 23:24

uuspoiss kirjutas:
14 Veebr 2020, 22:58
Paistab vist see jupstük olema?
https://www.trailspace.com/gear/optimus/8r/
Minu oma on peaaegu üksühele sarnane, Sinu lingil on paak edevam vaskne :)
sepaonu kirjutas:
14 Veebr 2020, 23:02
Kui sa hoolega otsid, siis leiad äkki mingi kirja ka selle pliidi pealt üles, äkki londoni murdes või kirillitsas. 8-)
Ei pea olema pump küljes.
Ma kunagi ostsin siit foorumist siukese svea
https://matkafoorum.net/viewtopic.php?f ... ale#p18784
ja kinkisin sõbrale, ennem googeldasin kasutamist ja mängisin kah natuke, igast vedelikku suutis põletada.
Ühtegi kirja ei leia.
Olen kunagi seda kasutanud, enam ei mäleta, eks siis tuleb ka natuke internetist käivitamis- ja kasutamistarkust otsida :)
Siis on hea kui suudab erinevat vedelikku põletada. Homme oli plaanis metsa minna, püüan pliiti katsetada.

Tänud kiirete vastuste eest!

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas uuspoiss » 15 Veebr 2020, 00:43

järvevaim kirjutas:
14 Veebr 2020, 23:24
Minu oma on peaaegu üksühele sarnane, Sinu lingil on paak edevam vaskne :)
Sealsamas lingil kohe esimeses ülevaates keegi Evan aastal 2007 kirjutab põhjalikumalt, kuidas kasutada ja miks pumpa ei ole vaja. Veel allpool tuleb ka pilte, skeeme, hoiatusi jm.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Veebr 2020, 01:33

See peaks olema Optimuse venelaste koopia "Примус ПТ-1" (muutsin ka selle teema pealkirkja vastavaks). Mul on samasugune pliit. Täitsa tore asi. Tarbib bensiini (seda mis ehituspoodides saada on). Toimib soojusega. Sinna alumisse kausikesse kallad törtsu kütust ja siis tuli otsa. Ootad veidi kuni soeneb ja siis mängid kraaniga kuni korralikult kohinaga põlema läheb. Kui ma selle sain siis olid tüüsid täiesti umbes ja puhtaks sain ainult nii, et leotasin neid mingi auto piduriketaste puhastusvahendiga.
DSC_4421.jpg
Youtube'st: https://www.youtube.com/results?search_ ... 9F%D0%A2-1
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Veebr 2020, 11:54

See on isesurvestuv jupstükk jah, aga minul tekitavad sedalaadsed kus kütusemahuti on leegi lähedal alati kergeid kahtlusevärinaid. Ühte teist priimuse mudelit kutsutakse oma pürotehnilise omaduste tõttu Challengeriks, ega see ka teoorias palju maha ei jää.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Veebr 2020, 12:11

Ma igavusest mõnda klippi sirvisin, vene rahvasuu kah kena nime pannud sellele - Смерть Туриста , noorem generatsioon võibla aru ei saa aga googletõlge aitab järje peale 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Veebr 2020, 18:33

Huvitav kas mõni tõsiseltvõetav juhtum on tõesti aset leidnud või need jutud on ainult kuulujuttude tasemel? Pean silmas just sihipärasest kasutamisest tingitud õnnetusi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Veebr 2020, 22:08

Olin kuuene, käisime Krimmis automatkal. Teisel perel oli selline. Ühel hommikul lendas üle auto minema nagu komeet. Midagi põlema ei läinud, liivarand oli.

Endale ostsin ka kuskilt uue vabariigi algul. Aga see oli mingi haltuurakaup, seda õieti tööle ei saanudki.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Veebr 2020, 22:48

Nohik kirjutas:
15 Veebr 2020, 22:08
Olin kuuene, käisime Krimmis automatkal. Teisel perel oli selline. Ühel hommikul lendas üle auto minema nagu komeet.
Äkki oli kuumakilp puudu? Või tuulevari liiga tihkelt ümber? Paagi ventiil ei toiminud? Süütamisel kasutati liiga palju kütust, et paak ise oli leekides? Ma enda pliidil pole täheldanud, et paak oleks liiga kuumaks läinud. Aegajalt tasuks muidugi katsuda. Mõned sellised vanad pliidid on väga halvas seisukorras. Kui neid korralikult enne tarvitamist ei kontrollita/puhastata/remondita siis võib ehk paukku ette tulla küll.

Mul on lihtsalt praegu sellised mõtted seoses sellega. Mine võta kinni.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Veebr 2020, 23:20

Ma siin vahepeal jõudsin interneedusest lugeda, et liiga laiad nõud ei ole sobilikud selle pliidiga kasutada. Ei tea kui palju selles tõtt on kuid kui nüüd selle pilguga vaadata siis väiksema poti puhul kaob kuumus enne paaki taevasse (nagu mu eelmisel pildil näha). Suure pinna puhul käib kuumus üle paagi. Samas saab kuumakilpi ka kuigi palju üles ja alla liigutada. Kui paagi ventiil korrs on siis teoreetiliselt peaks see plahvatust vältima. Või kuidas? Ikkagi, oma kogemusele toetudes, nagu ennist sai mainitet siis paagi liigset kuumenemist ei ole täheldanud. Seega peaks toimima eduliselt.

Pilt ülerõhuventiili tööst (kuumakilbi oleks võinud üles poole tõsta):
55ba3655799ee_5877939.jpg
Allikas: https://m.nn.ru/t/30397557?topic=125305 ... c125305371
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Veebr 2020, 15:54

Kui veel lapsepõlvest meenutan, see oli nõutud pliit.

järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas järvevaim » 16 Veebr 2020, 23:44

Toimib, pidin natuke pliidi hingeelu tundma õppima.
Söök sai tehtud ja kõht täis. Kütuseks oli puhas saebensiin ehituspoest.
Ilmselt võtan lähiajal juppideks, puhastan ära ja annan värskema välimuse.

Kui mõni turist/matkaja sellega surma või viga on saanud, siis on see tõenäoliselt juhtunud rumaluse ja/või lohakuse tagajärjel.
Internetis kiidetakse: lihtne ja töökindel pliit.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Veebr 2020, 08:32

Neil saebensiinidel vist on õli sees, tahmab ruttu ära pliidi. Vene ajal kasutati nn aviobensiini. Teda vist on ka puhastusbensiini nime all müügil.
Siin veel lugesin, et mõni versioon neist PT-x võib olla üsna kerge, 350g vms. Minu oma oli kindlasti raskem.
PiltPilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 17 Veebr 2020, 09:11

Mina lugesin puhas
järvevaim kirjutas:
16 Veebr 2020, 23:44
Kütuseks oli puhas saebensiin ehituspoest.
mis mul mingeid õlimõtteid ei tekita. Sellise puhta väikemootori/ alkülaatbensiini mõte on see, et kasutatakse
sellistes väikemootorites, kus ninapidi juures ja/või kasutatakse harva, puhtam ja mittevananev ja seda mittevananemise
pläga on ka eraldi müüa, kasutatakse samamoodi neil hooajaseadmetel, mis pikalt seisavad. Paadimootor on vast kõige rohkem
hoolitsust saav selles osas,sest keegi ei taha mingeid jamasi veepeal.
joon jõest, söön jõest

järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas järvevaim » 17 Veebr 2020, 13:08

sepaonu kirjutas:
17 Veebr 2020, 09:11
Mina lugesin puhas
Täpselt nii, sellepärast ma kirjutasingi juurde sõna "puhas", et rõhutada õlivaba kütust.
Nohik, tuleb hoolsamalt lugeda ;)
Kuna kohe aviobensiini poes ette ei jäänud, siis sai ostetud puhas niidukikütus.
Sepaonu kirjutas lahti, miks see kütus ka sobib väga hästi. Võin muretult paar-kolm aastat hiljem seda kütust kasutada ja tehnika toimib.

Ühe vea vist tegin kogemata pimedas, valasin paagi kõrini täis, kogenumad soovitavad natuke õhuruumi jätta paisumisega soeses.
Vahepeal leek pulseeris aga see läks mööda. Kartsin hullemat, pliit oli väga kaua seisnud unustusehõlmas ja mäletanud seisukorda.

See pliit peaks ikkagi piirituse peal ka toimima? Internetis soovitatakse piiritust kasutada või on seal ikkagi väike konstruktsiooniline erinevus.
Osadel on pael sees, osadel ei ole...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Veebr 2020, 13:44

Ma ei teadnud, et õlivaba saebensiin olemas on. Puhas on peaaegu sama parasiitsõna nagu mahe kurk.

Piiritus annab põlemisel energiat vähem, võib-olla peab suurem düüs olema. Aga kui veidi väiksem võimsus pole probleemiks, ei tohiks probleemi olla.

Iseenesest võiks kaitseklappi kontrollida, kas avaneb. Kuigi ei kujuta ette, millega või kus seda teha.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Veebr 2020, 13:53

Olen sarnase süsteemiga pliidil piiritust proovinud. Ei toimi nii hästi. Nõrgaks jääb.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Veebr 2020, 14:10

Nohik kirjutas:
17 Veebr 2020, 13:44
Ma ei teadnud, et õlivaba saebensiin olemas on. Puhas on peaaegu sama parasiitsõna nagu mahe kurk.

Piiritus annab põlemisel energiat vähem, võib-olla peab suurem düüs olema. Aga kui veidi väiksem võimsus pole probleemiks, ei tohiks probleemi olla.
Õlivaba saebensiini pole ma kohanud, sest saed ju 2-taktilised. Kui räägitakse saebensiinist siis ikka õliga segatud bensiinist. Spets segamata väikemootorite (4-taktiliste) bensiin on eraldi. Spetsiaalkütuseid müüakse mõlemale mootoritüübile.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas järvevaim » 17 Veebr 2020, 16:55

Nüüd läheb natuke teemaväliseks.
Kuna mul puudub igapäevane kogemus aiatehnikaga, siis tuleb sõnastust täpsustada: tegemist on 4-taktilise väikemootori kütusega. Mis minu eelpool nimetatud sae-/niidukikütuseks ei sobi, sest nendel on 2-taktilised mootorid.
Paljud segavad ise kütuse sisse õli, ei ole valmissegu, või olen ma millestki valesti aru saanud? Kas 2-taktilise kütus on 100% poes segatud õliga.
Ma ei ole kunagi küsinud kes aiatehnikat kasutavad, mis kütus on, olen näinud et segavad õli natuke sisse ja läheb tööks - siis on võimalik, et nad kasutavad muud kütust :)

Pliidi sisse autokütust ei soovitata lisaainete pärast. 4-taktilise kütus peaks alternatiivina sobima, kui aviobensiini käepärast ei ole.

järvevaim
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas järvevaim » 17 Veebr 2020, 16:58

Tanel kirjutas:
17 Veebr 2020, 14:10
Nohik kirjutas:

Õlivaba saebensiini pole ma kohanud, sest saed ju 2-taktilised. Kui räägitakse saebensiinist siis ikka õliga segatud bensiinist. Spets segamata väikemootorite (4-taktiliste) bensiin on eraldi. Spetsiaalkütuseid müüakse mõlemale mootoritüübile.
Saag vajab ketiõlitust, sellel peaks lisapaagike olema õli jaoks...? Ma olen kunagi ammu natuke mootorsaega saaginud, ei mäleta enam, vaat mis korterielu teeb inimesega, paneb "mehiseid" tehnikateadmisi unustama :)

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Veebr 2020, 17:04

järvevaim kirjutas:
17 Veebr 2020, 16:55
Nüüd läheb natuke teemaväliseks.
Kuna mul puudub igapäevane kogemus aiatehnikaga, siis tuleb sõnastust täpsustada: tegemist on 4-taktilise väikemootori kütusega. Mis minu eelpool nimetatud sae-/niidukikütuseks ei sobi, sest nendel on 2-taktilised mootorid.
Paljud segavad ise kütuse sisse õli, ei ole valmissegu, või olen ma millestki valesti aru saanud? Kas 2-taktilise kütus on 100% poes segatud õliga.
Ma ei ole kunagi küsinud kes aiatehnikat kasutavad, mis kütus on, olen näinud et segavad õli natuke sisse ja läheb tööks - siis on võimalik, et nad kasutavad muud kütust :)

Pliidi sisse autokütust ei soovitata lisaainete pärast. 4-taktilise kütus peaks alternatiivina sobima, kui aviobensiini käepärast ei ole.

Sinu kasutatud 4-taktilise mootori kütus peaks olema sobilik pliidile. Pole sees õli, biolisandit ega muud jama.
Saele ostetakse kas valmis segukütust (juba valmis segatud segubensiisi - bensiin + õli = saebensiin) või ostetakse tanklast tavalist 95 või 98 bensiini ja lisatakse ise sobiv õli - saadakse samuti segubensiin.
Kui lähed poodi ostma 2-taktilisele mootorile kütust siis peaks see alati olema õliga bensiin.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Veebr 2020, 17:05

järvevaim kirjutas:
17 Veebr 2020, 16:58
Tanel kirjutas:
17 Veebr 2020, 14:10
Nohik kirjutas:

Saag vajab ketiõlitust, sellel peaks lisapaagike olema õli jaoks...? Ma olen kunagi ammu natuke mootorsaega saaginud, ei mäleta enam, vaat mis korterielu teeb inimesega, paneb "mehiseid" tehnikateadmisi unustama :)
Sae ketiõlitus on veel täiesti eraldi teema. See on keti lülide määrimiseks. Mootori töösse see ei puutu ja bensiiniga ei segune. Ketiõli pannakse ka elektrilisele kettsaele.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 17 Veebr 2020, 20:34

Igasugu Aspen 2 jms 2-taktiliste eribensiinud on vist enamasti õlilisandiga, 4-taktiliste omad ilma õlita sest neljataktilisel õli kütusesse ei lisata.

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist