Harrastusmatkajate Liit

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Harrastusmatkajate Liit

Postitus Postitas pilving » 02 Dets 2011, 14:48

Kuna Eestis puudub korralik harrastusmatkajate katuseorganisatsioon( kõik me ei ole alpinistid) siis teeks ettepaneku see luua. Kuidas ja mismoodi on juba pikema arutelu küsimus. Kas siit foorumist oleks huvilisi kaasalööma?
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Harrastusmatkajate Liit

Postitus Postitas Jyrgenson » 02 Dets 2011, 14:58

EESTI HARRASTUSMATKAJATE LIIT - mina olen käsi! Selle asja kujundamise ja loomise peaks tõesti tõsiselt plaanidesse võtma. Üks ettepanek oleks kohe, et sinna ei saaks kuuluda ühtegi juriidilist isikut, vähemalt äri huvidega.
Viimati muutis Jyrgenson, 03 Dets 2011, 05:41, muudetud 1 kord kokku.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 02 Dets 2011, 16:58

MINA SAMUTI OLEKS KÄSI!!!!!!

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 02 Dets 2011, 21:32

Oluline oleks sõnastada eesmärk, tema eksisteerimise põhimõte - suund, silmavaade jne =)
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 02 Dets 2011, 21:57

Ka mina oleksin nõu ja jõuga abis.

Ainult, et see liit sellisel juhul kujuneb väga klubi sarnaseks?
Nt. spordis on alaliit klubide katuseorganisatsioon ja tegeleb alaga riiklikul tasemel. Mis oleks selle liidu väljund? Valida oma aasta matkaja?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 03 Dets 2011, 06:19

Jah ega siin on mille üle pead murda küll. Klubilikkus on tore asi küll, aga see ilmselt peaks jääma klubi keskseks. Ilmselt see ongi nüüd koht kus peaks iga harrastusmatkaja sõna võtma. Ilmselt oleks mõistlik küll, et sellesse EESTI HARRASTUSMATKAJATE LIIT-u (edaspidi võiks juba kasutada lühendit EHL) võiksid kuuluda kõiksugu vahvad väikesed matkajate ühendused, mida Eestis on tegelikult üksjagu. Ma arvan, et ka üksikisikud.
Peamine vahe on selles, et see ei esindaks nö matkasportlasi. Vanal nõuka ajal oli selline mõiste nagu matkasport, täna on see ikkagi minu arust taandunud ainult üsna väikesele inimgrupile, enamus matkahuvilisi ei käsitle seda hobi spordina. Seega puudub vajadus rääkida igasugu tasemetest, järkudest, jne...
Enamus käib matkamas ikkagi selleks, et saada positiivne emotsionaalne laeng, mitte sportlik resultaat. Siit koorubki välja peamine erinevus praeguse matkaliiduga. Kaks erinevat organisatsiooni, mis kumbki tegeleb oma niššiga.
Asutajate seas muidugi võiks olla grupp inimesi, kes on näiteks Luual õppinud loodusretkejuhiks või EMÜ-s loodusturismi. Siis on ikkagi õppind mehed/naised asja taga ja keegi ei saa pärast näpuga näidata, et mingi kari diletante ja teemat mitte valdavaid inimesi on selle asja taga. Selge on see, et tõenäoliselt leidub ikka keegi keda võib sellise organisatsiooni tekkimine häirida.
Millega see organisatsioon perspektiivis tegelema hakkab, see on muidugi teema ühiseks aruteluks. Ühe tööna ma kindlasti näen harrastusmatkajate koolitamist ja ka selliste väikeste loodusturismi turustavate ettevõtjate koolitamist. Kui meil on EHL-is Luua ja EMÜ lõpetanud inimesed, siis pole ka pädevuses küsimust. Omamoodi idee oleks ka välja mõelda kutsestandart sellistele kohalikul tasemel loodusturismi ettevõtjatele, kes pakuvad kohalikel jõgedel kanuumatku või mis iganes lihtsaid programme.
Ühesõnaga kantsel on avatud ja võtke sõna! Igasugune passiivsus, mõtlemine et vaatame mis sest saab, las teised korraldavad, ah mina olen väike inimene, jne... on keelatud!
Muidu juhtub see, et väike grupp teebki selle EHL-i ära, loob mingi kutsestandardi tingimustel, et seda peab iga aasta järel atesteerima ja sõidab ise oma matkadele X5-ga.
Viimati muutis Jyrgenson, 03 Dets 2011, 09:22, muudetud 1 kord kokku.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 03 Dets 2011, 09:19

Üldjuhul olen Tõnuga nõus, ainult lause, et asutajateks ja juhtiteks peaks olema vaid Luua või EMÜ haridusega tegelased, muudaks ma ära. Seal peaks neid kindlasti olema, aga teinekord on kogemustega matkaja ka hea liige juhatuses.

Pooldan ideed, et EHL võiks ühe asjana tegeleda liikmete koolitusega ja seda mitte rahateenimise eesmörgil. Ma vabandan, aga minu arust matkakoolitused (a la surersoodne hind) 150 EUR on nagu ikka palju.

Prooviks sellega Tallinnakesksust vältida...seega ettepanek peakorter asutada Tartusse (pealegi kui lugeda siinsete tegelaste tutvustusi, siis enamus ongi Tartust).

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 03 Dets 2011, 09:30

Tänan Sind Andrus osavõtlikuse eest. Juba hakkab siin asi eostuma - vahva. Asjakohane märkus oli Sul, mis puududab asutajaid ja tulevasi vedureid, sest ega mul endal ka ei ole mingeid koolitusi tõestavaid papraid eriti liputada. Olen küll käinud Kalev Muru ja Margus-Tarmo Pihlaka alpinismi ja seiklus koolitustel, mingitel kursustel Luual, paarile ellujäämis koolitusele KL-is ja ka 4-5 esmaabi koolitusel. Peamiselt tuginevad oskused ikkagi enda kogemusele ja olukordades tehtud järeldustele.
Aga kompetents on tähtis, seega peakski akateemiliselt haritud matkajad ja kogemusepõhised siinkohal pead kokku panema.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 03 Dets 2011, 15:49

Üks mõte seoses EHL-iga veel. (Muide, pakuks ka nime lühendit EHML - M tähendaks matkamist, muidu jääb lühendist see kõige olulisem osa nime lühendist ära.)
Kas EHL antud juhul oleks üldise suunitlusega matkamisele või jaguneks veidi ka matkaliikide alusel. Mina pean oma "erialaks" ennekõike rattamatkamist, siis mina pooldaks mingites osades spetsialiseerumist. Kas või näiteks koolituste läbiviimisel hooajal.

Kasutaja avatar
Mairo
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Mairo » 03 Dets 2011, 22:52

Tere!

Ma olen käpp.
Aga oma mõtteid väljendan natuke hiljem.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Dets 2011, 08:08

Andrus, väga hea mõte, edaspidi räägimegi EHML-st, super, aina paremaks läheb!!!
Ise ma arvan, et tuleks üldiselt läheneda asjadel, sest siis saab ka erinevaid nišše käsitleda eraldi. See organisatsioon võiks enda alla koondada kõiki, kellele meeldib näiteks liikuda siin samas meie metsade-rabade keskel, kellele väljaspool kodumaad, kes jalgsi, kes rattaga, kes mägedes, kes tundras, kes vihmametsas, jne... Ise kküsimus on vast nö automatkajad. Kahtlemata on ka automatkamine omaette nišš, aga kuna ei pea seda isikliult just kõige ehedamaks matkstiiliks ja kindlasti ei ole see keskkonnasõbralik, siis selle jätaksin välja. Samuti ka rändurid, nende all pean silmas eeskätt selliseid noori inimesi kes tühjade taskutega hääletades mööda Euroopat ringi kolistavad. Muidugi selline stiil nagu seda viljeleb reisikirjanik Marko Kaldur see juba peaaegu võiks sobida. Selgituseks kuidas tema rändab; peamiselt ta ajab väikese seltskonna kokku, liigutakse autoga kuhu iganes, jäädakse ka auto juurde või sellest mõne km kaugusele laagrisse, patseeritakse siis laagri ümbruses ja kui koht on ennast ammendanud sõidetakse edasi järgmisesse paika.
Kindlasti ka loodusfoto huvilised, sest nii mõnigi nendest läheb vahel mitmeks päevaks metsa ja liigub siis oma laagri ümbruses läbides vahel üsna pikki vahemaid.
Mõistlik olekski, et erinevate stiilide viljelejad nüüd ja kohe oma arvamust avaldaksid.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 05 Dets 2011, 08:57

Olen Tõnuga nõus, autoga matkamine oleks ikkagi reisimine. Matkamise definitsioon (Nipernaadi matkaklubi juhi Helduri kohaselt) sisaldab - vähemalt üks ööbimine väljas ja liikumine kondijõul. Seega autoga sõitmine ja hotellides ööbimine ei kvalifitseeru tõesti matkamiseks.

Arvatavasti saame EHML-i sisesest spetsialiseerumisest eri matkaliikide vahel rääkida siis kui piisav arv liikmeid kogunenud, keda jagada. Arvatavasti algusaastatel peaks tegelema üldise suunaga kõigile matkahuvilistele. Eks igaüks sealt nopib omale vajaliku.

Avaks nimekirja tegevustest, millega võiks EHML tegeleda:

1. koolituste läbiviimine liikmetele
2. riiklikul tasemel matkamise propageerimine
3. erinevate matkaklubide tegevuse nõustamine
4. osalemine projektides, millega parandatakse matkategevust, matkaradade loomist ja korrastamist
5. ...

Ettepanekud ja parandused teretulnud.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 05 Dets 2011, 09:52

Liiga palju tahta oleks kommertsmatkade hindajateks liigitada? Mõtlen just seda, et nende ohtlike matkakorraldajate (kommerts) kaemine ja ehk ka noomimine? Muidugi noomise jaoks oleks riikliku tunnustust tarvis? Samuti ka elementaarsete ohutusnormide sõnastamist.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Dets 2011, 10:10

Morheatus!
Siin oleks ilmselt mõteksa anda EHML poolt välja matkakorraldajatele mingit tunnustusmärki a-la stiilis USALDATAV MATKAKORRALDAJA või KESKKONNASÕBRALIK MATKAKORRALDAJA jne...

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 05 Dets 2011, 14:45

Minu mõte oligi rohkem Tõnu nägemus asjast. Samas ka nõustamine kui õpetuste jagamine....noortele tahet ja matkahindu täis kuid vähest kogemust omavatele matkajatele õpetussõnade jagamine.
Kui kõlapind juba suurem siis näiteks sarnaselt märgiga "Tunnustatud Eesti maitse" toidutööstusest, võiks olla "Tunnustatud matkakorraldaja" ?
Praegu idee rohem ajurünnaku faasis ja kõik ei pea üldse nii minema, aga teinekord võib mõnest "hullust" mõtest hea asi välja kujuneda.

Kasutaja avatar
Findus
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Findus » 05 Dets 2011, 17:01

Tervitused Kalamajast!

Olen samuti sellise ühenduse loomise poolt!

Siin Andruse poolt algse, pooleli oleva tegevuslisti 4.punktile, sobiks juurde
ka Eestis olevate igasuguste loodus viibimist hõlbustavate objektide (nt. rajad, laudteed,
igat tüüpi tornid jne) nimekirja koostamine, kaardistamine ja seisukorra üle aruandlus.
Kes neist asjust ikka rohkem teavad, kui looduses liikujad ise. Nii need projektid tulevad...
Sest ega RMK-st nende omi uuringu tulemusi kätte ei saa. Paljude selliste objektide kuuluvuski pole selge.
Loodav liit võiks olla piisavalt tugev, et trotsida igasuguste nn. projektindustest
tulenevaid hädasi.
Samas oleks liit heaks info koondajaks matkajate vahel, kes, kus ,millega jne. tegeleb. Siit
võiks nii mõnigi liige oma pädevuse puudumisel, mingi retke tegemiseks asjalikku abi ,kas inimese näol või nõuande osas saada.

Jõudu ja jaksu!

Anu Raja Kalamajast

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Dets 2011, 17:21

Suur tänu Anu head ideede eest! Püsi lainel ja aita meil kaasa mõelda.
Tore oleks siin ka rohkem kuulda õrnema poole tugevaid mõtteid!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 07 Dets 2011, 09:18

Mina arvan, et matkamine on mõiste, mida defineerida on praktiliselt võimatu. Kes on seal ühe öö, kes kaks, kes läbib 20 km, kes 6 km, igaühele oma. Näiteks mulle isiklikult meeldib, kasutades Fred Jüssi väljendit, mölutamine. Mulle meeldib kohutavalt looduses mölutada ja mitte midagi teha, lihtsalt olla. Oskus lihtsalt olla hakkab kahjuks meie ühiskonnast kaduma, pidevalt peab midagi tegema ja kuhugi tormama, ühesõnaga "makk peab kogu aeg mängima". Siit ka minu arvamus, et loodav matkaliit võiks laiemalt tegeleda looduses viibimise propageerimisega. Kas seal liigutakse jalgsi, rattaga, räätsaga on juba tehnika küsimus, eesmärk peaks ikkagi olema looduses viibimine.
Olen Anuga täiesti nõus, et peaks looma ühtse matkaradade andmebaasi, praegu on nende kohta väga keeruline infot leida. Lugesin just ühte EAS´i uuringut, et Eestis peaks kokku olema umbes 300 matkarada. Nende kohta infot leida... no jah. Selline andmebaas võiks pidevalt täieneda ja kõik matkahuvilised, kes mingi huvitava retke teinud ja uue raja avastanud võiksid seda ka teistega jagada. Meie siin olemegi ju need inimesed, kellele neid matkaradu tehakse. Sellest lähtudes peakski kujundama välja ühtse hääle, millega tulevikus matkaradade loomisel arvestataks.
Ka retke -ja matkajuhtide kutsestandard on oluline teema. Praegu teevad kõik oma mätta otsast midagi ja tegevuse üle puudub igasugune kontroll. Mõtlema hakatakse siis kui midagi on juba juhtunud. Iga tegevusega kaasneb ka vastutus.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 07 Dets 2011, 09:32

Pooldan ka matkaradadade koondamist andmebaasi ja kaardile.
Hetkel leiab netist küll enamus vast üles aga need laiali kõikjal.
Samas oleks ka hea, kui saaks erinevaid matkaradasid ühendada, ilma autodega võidu ukerdamast asfaldil.

merisk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas merisk » 07 Dets 2011, 10:40

Mõned kontrollküsimused:
- Kes keelab siia samasse foorumi külje alla matkaradade andmebaasi rajamast? Kas selleks on vaja liitu?
- Kas ametliku liidu loomine tekitab lisamotivatsiooni millegi tegemiseks, mida muidu ei tehta?
- Kas harrastusmatkaja vajab tingimata matkaradu või on ta hoopis selline elukas, kes tahab käia seal, kus "autoinimesed" ei käi?

Iseenesest olen päri, et selline liit võiks olemas olla, aga seda liitu hoiaksid ühise mütsi all eelkõige ÜHISED VÄÄRTUSHINNANGUD mitte pagunid ja medalid nagu paljusid allakäinud ühinguid ja liite.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 07 Dets 2011, 10:56

Seoses matkaradadega tekkis miunl müsimus või mõte (kuidas võtta).
Mis on matkarada, kas mingi organisatsiooni (nt. RMK) poolt tähistatud rada looduses? Või laudtee rabas? Aga kui mina võtan kaardi ette, märgin endale rattamatkaks marsruudi mööda asfalt-, kruusa- ja metsateid....kas see oleks ka matkarada ja selle võiks andmebaasi kanda?

Ehk oleks õige 2 andmebaasi nn. ametlikud ja mitteametlikud.
Mitteametlik oleks siis selline, kus keegi on käinud, vahvat näinud ja võiks selle kirja panna, et ka järgmised saaksid minna.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 07 Dets 2011, 11:19

matkaradade koondamiseks pole tõesti vaja mingit liitu ja selle arutamiseks võiks teha eraldi teema.
Asfalt ja kruusateed ilmselt mitte, kuna need nagunii kaardistatud, pigem:
-ametlikud, märgistatud matkarajad
-metsateed
-läbitavad metsasihid

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 07 Dets 2011, 11:39

Ma arvan,et te olete minuga nõus, kui ma ütlen, et tänapäevane inimene on loodusest ja oma juurtest kaugenenud. Võtame kasvõi meedia, kus terve aeg pasundatakse kuidas puuk tapab ja ilves ning karu hammustavad pea otsast, kohe kui oled metsa jõudnud. Mul on enda tutvusringkonnas palju tuttavaid, kes tahaksid looduses käia ja olla, aga ei leia infot, kust alustada ja kuhu minna. Meie siin jah sumpame metsades ja rabades ning teame ja oskame, aga algaja? Sama asi on välismaalt siia saabuvate inimestega, kes ei leia infot üles. Sellepärast olekski selline andmebaas vajalik.
Puutumata loodus on Eesti üks suuremaid rikkusi ning kui me tahame seda hoida, tuleks inimese looduses käimist mingit pidi ikkagi kontrollida. Ma ise ei ole mingi paduroheline aga mõned kohad võiksid jääda külastamiseks ikkagi loodust tundvale ja kogemusega matkajale, teistele jäägu matkarajad.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 07 Dets 2011, 11:49

Liidu tegemise mõte olekski loodusest hoolivate ja seda külastavate inimeste hääle tekkimine ühiskonnas, mitte see, et kamp härrasi ja prouasi käiks koos snabilivobskit võtmas ja targutamas.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Dets 2011, 15:43

:lol: Snabilivobski :D :) :o :idea: seda küll võtmata ei saa jätta!!!

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist